George_o/c

Νέο 3DMark2006 World Record από τους SF3D, Sampsa, Macci

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f942b3a.jpg[/WRAPLEFT][WRAPRIGHT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42855346e5.jpg[/WRAPRIGHT]Οι καλύτεροι overclokers της Team Finland, μαζεύτηκαν όλοι μαζί για να μας συναρπάσουν ! Έκαναν κάτι που ειλικρινά - ας το παραδεχτούμε - 1 χρόνο πριν κανένας δεν θα το περίμενε ! Η AMD με τους Phenom II μέχρι στιγμής μας έχει εντυπωσιάσει απερίγραπτα, και είμαστε βέβαιοι ότι θα συνεχίσει να το κάνει με τα νέα chips που έρχονται ! Οι SF3D, Sampsa και Macci λοιπόν, έσπασαν σήμερα το παγκόσμιο record του 3DMark2006 με 35273 3D Marks !

Για το επίτευγμά τους αυτό χρησιμοποίσησαν το εξής setup :

AMD Phenom II 940 Engineering Sample - από τα καινούρια @ 6170MHz @ ~1,7V under load, ~1.75V idle (μετρημένα από τα smd-caps που βρίσκονται στο πίσω μέρος του επεξεργαστή) @ LN2 (a.k.a PII 945 0825)

Asus M4A79T Deluxe

2 x 4870X2 @ CFX @ stock cooling

Corsair DDR3 1800MHz

Thermaltake TP 1200Watt + Corsair HX 1000W

[ATTACH]2171[/ATTACH]

Compare Link

Όμως δεν σταμάτησαν εκεί ... Δημοσίευσαν και validation link με τον νέο επεξεργαστή στα 6666MHz, o πρώτος 4πύρηνος x86 επεξεργαστής που περνάει το φράγμα των 6.5GHz ! Και θυμηθείτε ότι όλα αυτά έγιναν με τη χρήση αζώτου. Που να μπει και σε υγρό ήλιο ο επεξεργαστής, θα κάνει θαύματα !

507421.png

507421.png

Σε μόλις λίγες ώρες θα σας έχουμε και video καθώς από ότι έμαθα τα παιδιά έχουν πάει να φάνε :D, για αυτό αναμείνατε στις οθόνες σας !

3594628at8.jpg

3594628at8.jpg.9a2ff93af809c5a3975e4f8d5

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Παδιά το cpu έχει πολύ potential ακόμα για το 2k6 ... Μέχρι 6250MHz παίζει ανετότατα όλα τα 3Ds εκτός το Vantage :T:

Ναι βασικά δοκίμασαν ολόκληρα trays για το κομμάτι αυτό ... Αλλά ειλικρινά δεν με πειράζει αυτό, γιατί έχω δει πολλούς πάνω από 6GHz oπότε δεν αγχώνομαι :)

Τώρα είμαι περίεργος να δω τί θα πει ο Francois ... Ότι δεν είναι WR ? Ότι είναι fake ? :D Ότι είναι καρα-διαλεγμένο το cpu ? :D (Hint Hint i7 > 5GHz on air, γκούχου, γκούχου :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? Γιατί ακόμα αυτα τα άτομα 3dMark06?

Αφού έτσι και αλλιώς, ΟΤΙ μηχανημα και να βγάινει τώρα απο δω και πέρα, θα χαλάει το "world record" και θα σημειώνετε νέο...

Αν είναι έτσι τα πράγματα, να βάλουμε όλοι Win95 + 3dmark06 - Intel Core I7-965 - Triple SLI GTX 295 και 16 GB Μνήμη και να κάνουμε τις μετρήσεις

Η ένα άλλο σενάριο, μετα απο 10 χρόνια που θα έχουν βγει οι δωδεκαπύρηνοι και οι GTX 595 να πάμε να τρέξουμε 3dMark 06...

Δηλαδή γιατι δεν αφήνονται με 3dMark Vantage και νέα Benches και ασχολούνται, με "outdated" software ?!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά από ότι φαίνεται δεν έχεις και ιδιαίτερα μεγάλη εμπειρία στο benchmarking. Μάθε λοιπόν ότι το CPU test του 3DMark2006 γονατίζει ακόμα και τους σημερινούς επεξεργαστές, ακόμα και 2 x QX9775 (Skulltrail setup - 8 πυρήνες) ! Ακόμα πιο ενδιαφέρον δε, είναι ότι το CPU test του 3DMark2006 είναι λίγο πιο "ελαφρύ" από αυτό του νεότερου software όπως λες - Vantage, οπότε αποτελεί ακόμα σοβαρή πρόκληση για τον κάθε benchmarker.

Τα benchmarks δεν είναι games, βγαίνουν για 1 χρόνο γίνεται χαλασμός και μετά βγαίνει κάποιο καλύτερο οπότε το προηγούμενο πεθαίνει ... Αν ρίξεις μια ματιά στον διαγωνισμό GOOC 2009 της Gigabyte, ο γύρος qualifying για την Ελλάδα βασίζεται στο πιο tricky/tweak-able 3D Benchmark, το 3DMark2001 ... Με αυτό θέλω να σε κάνω να καταλάβεις, ότι τα benchmarks δεν πεθαίνουν ποτέ, για αυτό το λόγο ακόμα υπάρχουν άτομα που τα τρέχουν ... 200.000+ άτομα αυτήν την στιγμή, διαγωνίζονται στο πρωτάθλημα του hwbot.org τρέχοντας ακόμα και SuperPi, benchmark δηλαδή που δημιουργήθηκε το 1995 και ακόμα αποτελεί το πιο διάσημο από ΟΛΑ τα άλλα :T: (το αγαπημένο μου btw :))

Κατάλαβες τώρα γιατί τρέχουν ακόμα το 2k6 ? Απλό νομίζω :T:

//EDIT: Κίμωνα που είσαι ? :D 2k6 AMD WR :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα ασε να τα πειραματιστώ και να τα μάθω μόνος μου περι benchmark, αυτό που δεν καταλαβαίνω ομως είναι γιατί ακόμα 3dMark 2k6 ενώ υπάρχει Vantage, δηλαδή είναι σαν να λέμε Windows XP επειδή είναι πιο γρήγορα... που μιλάμε για λειτουργικό και ναι δεν βγάινει κάθε χρόνο αλλά κάθε τρία, αλλα και πάλι αλλάζει... γιατι?

Anyway... μην κάνω flood to ποστ σου, πολύ καλό και ενδιαφέρον που πετύχαν τα παληκάρια αυτό το σκόρ, αλλά θυμάμαι ποστ σε άλλα φόρουμ που λένε αν ο επεξεργαστης τελικά παίζει ρόλο στο 3dmark και προτάσεις του στύλ, όταν τρέχετε 3Dmark να είναι με κλειστά όλα τα services και σε φρέσκια εγκατάσταση και κατα προτίμηση Windows XP... δηλαδή καλύτερα να δημιουργηθεί αν είναι ένα distro ή ενα PE το οποίο θα έχει μόνο drivers και ένα λειτουργικό πάνω με ένα μεγάλο εικονίδιο 3DMARK !!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κατακρίνεις κάτι που απλά δεν σου αρέσει εσένα?

Εγώ γουστάρω να τρέχω το 3dmark2001.

Τι σημαίνει αυτό που είναι πρόγραμμα 8 ετών?

Το κακό που είναι ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα ασε να τα πειραματιστώ και να τα μάθω μόνος μου περι benchmark, αυτό που δεν καταλαβαίνω ομως είναι γιατί ακόμα 3dMark 2k6 ενώ υπάρχει Vantage, δηλαδή είναι σαν να λέμε Windows XP επειδή είναι πιο γρήγορα... που μιλάμε για λειτουργικό και ναι δεν βγάινει κάθε χρόνο αλλά κάθε τρία, αλλα και πάλι αλλάζει... γιατι?

Anyway... μην κάνω flood to ποστ σου, πολύ καλό και ενδιαφέρον που πετύχαν τα παληκάρια αυτό το σκόρ, αλλά θυμάμαι ποστ σε άλλα φόρουμ που λένε αν ο επεξεργαστης τελικά παίζει ρόλο στο 3dmark και προτάσεις του στύλ, όταν τρέχετε 3Dmark να είναι με κλειστά όλα τα services και σε φρέσκια εγκατάσταση και κατα προτίμηση Windows XP... δηλαδή καλύτερα να δημιουργηθεί αν είναι ένα distro ή ενα PE το οποίο θα έχει μόνο drivers και ένα λειτουργικό πάνω με ένα μεγάλο εικονίδιο 3DMARK !!

Δεν είναι απόλυτα σωστά αυτό που λες ... Όλοι οι benchmarkers πλέον γνωρίζουν ότι το benchmarking είναι :

30% καλό hardware

70% tweaking

Το tweaking δεν είναι τόσο απλό ... Βάζεις XP, αφήνεις 10 services ανοιχτά και βγαίνεις πρώτος ... Όχι ;)

Έκανα edit το αρχικό post και πρόσεξα κάποια πραγματάκια (real cpu voltage, real cpu used :T:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μήπως η αλήθεια είναι άλλη?

Άλλο να βλέπεις την 30αρα στο 3ΔΜαρκ

και αλλο να βλέπεις 5-6 χιλιάρικα στο Vantage

Γιατί είμαι σίγουρος ότι την ίδια τεχνολογία ως προς τα benches χρησιμοποιούν τα 3dMark, απλά εφόσον βγαίνει καινούργιο hardware, βγαίνουν κ καινούργια stress test, με νέες τεχνολογίες που "προσέχουν" άλλα πράγματα, όπως να χρησιμοποιεί όλη την DDR3 μνήμη ή όλους τους πηρήνες... γιατί το 3Dmark01 έτρεχε και σε SDRAM, όπου απο τότε μέχρι τώρα έχει αλλάξει το hardware και ο τρόπος επεξεργασίας του, δηλαδή το ίδιο είναι να stressαρεις 2 GB SDRAM 533 vs 2 GB DDR3 533 (λέμε τώρα)...

Link to comment
Share on other sites

το ξέρεις οτι σε κάποιες περιπτώσεις το 3dmark03 ή ακόμα και το 01 είναι πιο "βαρύ" απ το vantage?

Εγώ έχει δεί ότι το vantage se gpu είναι σχετικά χαλαρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως έτσι ...

Το συζητάμε όμως σε κάποια φάση αν θες, τι είναι το σκορ του 3DMark και πως βγαίνει το αποτέλεσμά του...

Τέσπα, over & out από 'μένα

Και γω για καμια ταινία είμαι...

GoodNight

Link to comment
Share on other sites

Αμέ, όποτε θέλετε κάνουμε ένα thread και το συζητάμε :T:

Πάω να φάω ένα club sandwitch, γιατί το βράδυ έχει clubbing ... :P Και εγώ έχω να φάω από χθες το βράδυ, πρέπει να είμαι ντούρος σήμερα ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το ρεκόρ δεν κράτησε και πολύ.Έσπασε από τον 965....

http://www.hwbot.org/quickSearch.do?hardwareId=GPU_1373

Πολλά τα backup scores και θα γίνει χαμός.....:hehe:

Εγω απορω...αυτο το παλικαρι ο k|ngp|n με την μπουκαλα αγκαλια κοιμαται ? η δεν κοιμαται καθολου ? :)...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μυρίζομαι ότι ο Gautam χρησιμοποίησε "λιγάκι" τη cpu του Vince ? :P:D

Αν όντως έχει συμβεί αυτό, τότε έχει λίγο ακόμα η cpu, βάλε και τις κάρτες να παίξουν @ ~970/1000 πάνε τα 36k ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now