Thanos1

Σχετικά με επιλογές του Samsung Magician ???

Recommended Posts

Θα  ήθελα  τη  γνώμη  όλων  σας  .. αφού  όλοι  πλέον  έχουμε  το  λιγότερο  1  ssd  στο  pc  μας :) ......  Λοιπόν ... Έχουμε  επί  της  ουσίας  κάποιο  ώφελος  έχοντας  " τρέξει "  τις 

 

παρακάτω  επιλογές  του  Samsung  Magician  :  1)  Rapid  Mode  2) Performance  Optimization  και  τέλος  3)  Over  Provisioning  ??  και  το  ρωτάω  γιατί  όσες  φορές  τα  έχω  " τρέξει " 

 

κάποιες  φορές  συμβαίνει  το  αντίθετο  ... όχι  πάντα  βέβαια  ...  για  να  ακούσω  τίς  εμπειρίες  σας ...

Link to comment
Share on other sites

1. Rapid mode, θα το έλεγα άχρηστο, εκτός αν θες να κάνεις bench της μνήμες σου.

2. Δεν νομίζω να κάνει κατι που δεν γίνεται και χειροκίνητα.... ίσως να έχει κάποια αξία.

3. Δεν τρέχεις το Over provisioning, το μόνο που κάνεις με αυτό είναι να λες 5GB-10GB ελεύθερα και αν ποτέ τα χρειαστεί ο SSD θα τα χρησιμοποιήσει. έχει ενα πλεονέκτημά οταν τον εχεις σχεδόν όλο γεμάτο η είναι μικρός ο δίσκος, αν εχεις αρκετό ελεύθερο χώρο η μεγάλο SSD μπορείς και να το εχεις disabled.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vroom said:

1. Rapid mode, θα το έλεγα άχρηστο, εκτός αν θες να κάνεις bench της μνήμες σου.

2. Δεν νομίζω να κάνει κατι που δεν γίνεται και χειροκίνητα.... ίσως να έχει κάποια αξία.

3. Δεν τρέχεις το Over provisioning, το μόνο που κάνεις με αυτό είναι να λες 5GB-10GB ελεύθερα και αν ποτέ τα χρειαστεί ο SSD θα τα χρησιμοποιήσει. έχει ενα πλεονέκτημά οταν τον εχεις σχεδόν όλο γεμάτο η είναι μικρός ο δίσκος, αν εχεις αρκετό ελεύθερο χώρο η μεγάλο SSD μπορείς και να το εχεις disabled.

Για  το  over  povisioning  αυτό  ενοούσα  λάθος  έκφραση  ... αυτή  τη  στιγμή  δεν  είναι  γεμάτος ... επειδή  δεν  έχω  πάρει  ακόμα  τον  960 evo  nvme  500gb  και  είμαι  ακόμα  με  ένα  850 pro sata 3 256gb  φροντίζω  να  έχω  ελεύθερο  χώρο  ... με  λίγα  λόγια  φροντίζω  να  έχω  κυρίως  το  λειτουργικό  σύστημα  και  ότι  πρόγραμμα  θεωρώ  απαραίτητο  στον  ssd ... σε  αλλους  2  μιχανικούς  δίσκους  sata 3  έχω   backup  τα  πολλά  γίγα ... βέβαια   δεν  ξέρω  αν  είναι  καλό  να  συνδιάζεις στην  ιδια  μητρική  μηχανικούς  και  ssd/nvme  sata  3  δίσκους  λόγω  της  διαφοράς  στίς  ταχύτητες  τους  ...  εννοώ  κατά  την  εκκίνηση  ή  κατά  τις  μεταφορές  δεδομένων  μεταξύ  hdd -> sata  ή  sata->hdd ή  hdd->nvme ή  nvme->hdd ....:confused: ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν  ξέρω  αν  είναι  καλό  να  συνδιάζεις στην  ιδια  μητρική  μηχανικούς  και  ssd/nvme  sata  3  δίσκους  λόγω  της  διαφοράς  στίς  ταχύτητες  τους  ...  εννοώ  κατά  την  εκκίνηση  ή  κατά  τις  μεταφορές  δεδομένων  μεταξύ  hdd -> sata  ή  sata->hdd ή  hdd->nvme ή  nvme->hdd  ... Πείτε  καμιά  γνώμη  πάνω  στην  τελευταία  παράγραφο  του  προηγούμενου  post  ... ;) ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάνει η μητρική όσους και ότι τύπου δίσκους βάλεις πάνω, δεν επηρεάζει το σύστημα όσο αυτό που τρέχεις δεν τρέχει από το αργό μέσο, είναι σαν να έχεις πάνω σε ένα ταχύπλοο με 2 300 μηχανές μια 15αρα που κάθεται... και γαμώ τα παραδείγματα σου έδωσα πάλι :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο συνδυασμός SSD+HDD το μόνο που κάνεις είναι να πεις στα win να μην κλείνουν τους δίσκους μετά απο 10-20 λεπτά και είσαι ΟΚ, εκτός αν θες την απόλυτη οικονομία :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now