Sectone

Επιλογή CPU

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Θα ήθελα την επιστημονικόδαιμονική σας βοήθεια σε αυτό καταρχήν θέλω να στήσω ένα Dedicated Server σε μια ελληνική εταιρεία για ένα game το CS:GO αυτή τη στιγμή hostarw Γαλλία γιατί έχουν πολύ καλύτερα μηχανήματα από τα δικά μας εδώ εκεί έχω...

 

CPU
Intel  i7-7700K OC 4c/8t - 4.7GHz /5.00GHz  Price
 
DDR4 RAM
64GB DDR4 2400 MHz
 
Hard Disk:
SoftRaid  2x450GB  (SSD) NVMe Price 
 
Το πρόβλημα είναι ποιο? Αρχικά τι χρειάζομαι? Mεγάλους χρονισμούς όπως ο 7700κ? η πολύ memory cache? Δηλαδή i7 η Xeon? Χeon έχουν πολύ memory cache αλλά όχι χρονισμούς.
Χρειάζομαι κάτι δυνατό π.χ κάτι που να μην μασάει δεν ξέρω έχω ζοριστεί αρκετά. Γενικά Game Server θέλει μεγάλους χρονισμούς αλλά είναι αυτό αρκετό? 
 
 
 
 
 
 
 
Spoiler

 

Spoiler

 

Edited by Sectone
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή έχεις κάνει λάθη στο setup.

Οι Core δεν παίρνουν μνήμη ECC ( ούτε την χρειάζεσαι για gaming server ).

 

Δεύτερον,
Ξεκαθαρίζεις τι εννοείς:

Θα στήσεις έναν counterstrike server ή πολλούς σε ένα PC ?
Και τι αριθμό server υπολογίζεις και πόσους players ο καθένας.

Και φυσικά σε τι γραμμή θα τα hostάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα ναι οι μνήμες είναι λαθος τις διόρθωσα ναι μιλάω για πολλούς servers που να μην φαίνεται οτι βαραίνει το μηχάνημα οι players θα είναι γενικά πάνω σε 6-7 cs:go servers ξέρω γω στο σύνολο 70-80 ίσως και παραπάνω οπότε θα γονατίσει το μηχάνημα. Γραμμή ελληνική 

 

 2x GbE LAN

 1x Dedicated LAN for IPMI Remote Management

100 Mbps

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις τρέξει σε δικό σου μηχάνημα σπίτι ( ελπίζοντας πως έχεις είτε "τερματισμένη" ADSL2+ είτε ιδανικά VDSL50 ) ( 1 server instance ) να δείς τι CPU & memory usage έχει με full players ?

 

Ή αν στήσω εγω ένα σε ένα από τα μηχανήματα μου μπορείς να το γεμίσουμε με κόσμο για να δούμε τι θέλει σε hardware ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πως θα τα πάει ο 7700κ με full players αυτό που μπορώ μα πω με σιγουριά είναι ότι ίσως χρειάζομαι παραπάνω cores για να υποστηρίξω τον κάθε cs go server 

Edited by Sectone
Link to comment
Share on other sites

Άμα χρειάζεσαι τα παραπάνω cores τότε απλά πάρε ενα r5 1600 με τα 2/3 των χρημάτων της πλατφόρμας και κάνε την δουλειά σου ακόμα καλύτερα.Στα 300 € μπορείς να πάρεις και ενα r7 1700 αλλά μπορεί να είναι και υπερβολή !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now