ghost

Συγκριση amd επεξεργαστων σε s939

Recommended Posts

Ποιοι ειναι καλυτεροι, οι X2 ή οι Opteron (σε s939) ?

Yπαρχει καποιο site που να τους εχει με τη σειρα δυναμικοτητας?

Αν δε κανω λαθος, ο καλυτερος ειναι ο FX 60?

Συμφερει να κανει καποιος αναβαθμιση σε cpu s939?

Link to comment
Share on other sites

οι 3800Χ2, 4200Χ2,4600Χ2 είχαν 2Χ512ΚΒ L2 cache. Όλοι οι opteron καθώς και οι 4400Χ2 και 4800Χ2 είχαν 2Χ1ΜΒ L2 cache. Αυτές οι διαφορές, πολύ μικρές κατ'εμέ! Κοίτα, αν κάποιος έχει s939 με 2Χ1Gb ram, αξίζει γαι μένα να πάει για επεξεργαστή Χ2 939. Με max 50 γιούρια, μπορεί να δώσει πνοή μεγάλη στο σύστημα ;) (χωρίς να αλλάξει οτιδήποτε άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε, μιλαω μόνο για s939.

Aν παω σε αλλο socket τοτε θα πρεπει να πεταξω cpu, mobo & ram και να παρω αλλα (pci-e καρτα εχω ηδη γιατι η μητρικη μου ειναι s939 με pci-e).

Δηλαδη μου λες οτι αν βαλω τον ανωτερο επεξεργαστη για s939, δηλ. τον fx 60, δεν θα δω βελτιωση?

Σημειωνω οτι με το συστημα μου τωρα δεν ειμαι ικανοποιημενος, μου φαινεται αργο... πχ. καποιους φακελους αργει να τους ανοιξει.

Στο pcmark05 παιρνω 4900-5300.

Μηπως να παω σε o/c? Αλλα δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

το o/c θα σου δώσει λίγη πνοή ακόμα. να πας σε FX60 είναι πεταμένα λεφτά, μιλάμε για 400 mhz μονάχα. και π.χ. έβλεπα χθες να πουλάνε έναν σε γειτονικό forum έναντι 150 ευρώ και γέλαγα ( ελπίζω να μην έχεις σταμπάρει τον συγκεκριμένο :hehe: ) Τι μητρική έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Α, πεταμενα λεφτα ειναι? Τοτε να μην ψαχνω.

Ωστε λοιπον εχω το καλυτερο δυνατο σε s939. Mαλιστα...

Η μητρικη ειναι μια Αsrock που εχει ξεμεινει για s939 με pci-e.

Aπ τη μητρικη εξαρταται το o/c? Αυτη δε νομιζω οτι ειναι πολυ σοϊ. Απο θερμοκρασιες παντως δεν εχω προβλημα. Με ποιο τροπο μπορω να παω απο 2.20 GHz σε πχ. 2.70 GHz, που βλεπω πολλους να εχουν?...

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική αυτή όντως δε λέει πολλά από oc. Μόνο και μόνο που είναι m-ATX δεν εμπνέει για υπερχρονισμό.

Πολλές μητρικές s939 ήταν καλές για oc (ακόμα και η Asrock 939DualSATA2 έφτανε άνετα τα 270MHz) αλλά δε ξέρω αν αξίζει τόσος κόπος.

Ίσως αν βρεις φθηνά μια μητρική να αξίζει.

Πάντως εγώ είχα τον δικό μου Χ2 4400+ στα 2.65GHz για κάθε μέρα. Έδινε αρκετά παραπάνω σε βαριές εφαρμογές και παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Να βρω μητρικη με s939 και pci-e ειναι αδυνατον. Μόνο μεταχειρισμενες αν υπαρχουν αλλα κι αυτες θα ειναι ταλαιπωρημενες.

Τι εχω να χασω αν αποτυχει το o/c?...

Link to comment
Share on other sites

Οκ...έχεις :

CPU : Χ2 4400+ : Τι πυρήνα έχει?

Κατέβασε απο εδώ το CPU-Z και πές μας τι λέει .

Motherboard : ASROCK 939N68PV-GLAN

Μνήμες : Τι μνήμη έχεις? βγάλε το 1GB και κράτα 2. Ανεβαίνουν πιο έυκολα.

Τροφοδοτικό τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οκ...έχεις :

CPU : Χ2 4400+ : Τι πυρήνα έχει?

Κατέβασε απο εδώ το CPU-Z και πές μας τι λέει .

Motherboard : ASROCK 939N68PV-GLAN

Μνήμες : Τι μνήμη έχεις? βγάλε το 1GB και κράτα 2. Ανεβαίνουν πιο έυκολα.

Τροφοδοτικό τι έχεις?

Toledo ηταν όλοι οι 4400+ ρα. Παλιο-intelaaaaaa :(....

Link to comment
Share on other sites

Οκ...έχεις :

CPU : Χ2 4400+ : Τι πυρήνα έχει?

Κατέβασε απο εδώ το CPU-Z και πές μας τι λέει .

Motherboard : ASROCK 939N68PV-GLAN

Μνήμες : Τι μνήμη έχεις? βγάλε το 1GB και κράτα 2. Ανεβαίνουν πιο έυκολα.

Τροφοδοτικό τι έχεις?

Ναι, toledo ειναι αν αυτο εννοεις πυρηνα.

Η m/b αυτη ειναι micro και ακουσα πως δεν ενδεικνυται?

Μνημες εχω 2X1024 TwinMos συν αλλες 2Χ512 Corsair, ολες 2.5-3-3-8 400MHz 2T(αν τις βαλω στο auto πανε 2.5-3-3-7 στα 333ΜΗz).

Eιναι απαραιτητο να αφαιρεσω τις 2Χ512? Πρεπει να οβερκλοκαριστουν και οι μνημες?

Τροφ/κο εχω ενα 550ρι αν και προσφατα το αντικατεστησα με ενα μικροτερο γιατι ηταν αθορυβο...

Την καρτα γραφικων την οβερκλοκαρισα ηδη απλα ανεβαζοντας τους δυο δεικτες που υπαρχουν στο ATI Overdrive(βλ. σχετικο thread εδω)

Μηπως υπαρχει παλι καποιος παρομοιος απλος τροπος για να ανεβασω λιγο τα GHz του επεξστη, απ τα 2.19GHz που ειναι τωρα?

Τελος, μια ερωτηση: Με ποιον ΑΜ2 ισουται ο 4400 s939 και με ποιον ο FX-60?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι το 939 ημουν πιστος AMD fun :D

εχω μητρικη asus a8r32mvp-deluxe me opteron 175 μαμα στα 2,2Ghz(200*11)

ανεβαινει χαλαρα στα 256*11 = 2816 και το κουλο είναι οτι ζεσταινετε λιγοτερο απο οτι μαμα (γεννημενος για o/c o cpu :P)

το πιο ευκολο να κανεις ειναι να ανεβασεις σιγα σιγα το FSB του CPU και να το δοκιμαζεις ειτε με καποιο προγραμμα που κανει stress ειτε δουλευοντας το εσυ στα ακρα με καποιο βαρυ παιχνιδι για να δεις αν ειναι σταθερο το συστημα αλλα παραλληλα να παρακολουθεις τις θερμοκρασιες να μην ξεφευγουν απο τα φυσιολογικα

επισης μπορεις να ριξεις το ΗΤ στα 800 μηπως ετσι καταφερεις να ανεβασεις το FSB παραπανω

επισης μπορει να σου κολλανε οι μνημες με το o/c αν γινει κατι τετοιο βαλτες στα 333 θα ανεβουν οσο ανεβαζεις το FSB

ελπιζω να εδωσα λιγη βοηθεια για AMD ετοιμαζομαι να ζητησω ομως για intel :P

αυτη είναι η ταπεινή μου γνωμη αλλα καλυτερα να περιμενεις μια καλυτερη απαντηση απο τα παιδιά που είναι πιο εμπειρα και που θα σου πουν ακριβως τι να κανεις για το δικο σου συτημα συγκεκριμενα :)

:hug:..

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη τα εμπειρα παιδια μπορει ν αργησουν, μπορεις στο μεταξυ να μου πεις ΠΩΣ ανεβαινει το FSB και πως πεφτει το ΗΤ ?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη τα εμπειρα παιδια μπορει ν αργησουν, μπορεις στο μεταξυ να μου πεις ΠΩΣ ανεβαινει το FSB και πως πεφτει το ΗΤ ?

ο cpu είναι 11*200 αν κατάλαβα καλά

το FSB (ή ΗΤΤ στο bios) είναι στα 200Mhz

το HT(Hypertransport) θα το δεις στο bios είτε σαν 1000Mhz είτε σαν πολλαπλασιαστή δηλαδή 5x (ΗΤ=5x200=1000)

το ΗΤ θέλουμε να είναι το πολύ μέχρι 1000Mhz οπότε αφού εσύ θα κάνεις OC βάλτο στα 800 ή 4x

επίσης απο OC σε μνήμες δεν γνωρίζω πολλά οπότε για να είσαι σίγουρος θα σου πρότεινα να τις βάλεις σε ταχύτητα ένα κλικ κάτω δηλαδή 333Mhz και 2,5-3-3-7 και όσο εσύ ανεβάζεις το FSB θα ανεβαίνει και η συχνότητα της μνήμης (συνεπώς μέχρι τα 400 είσαι 100% σίγουρος)

Εντοπίζεις το FSB στη σελίδα CPU configuration (ή κάπως έτσι) στο bios

συνήθως σαν CPU frequency, θα το καταλάβεις και απο το νούμερο που είναι 200

αλλάζεις όλα τα αλλά που είπαμε πρώτα και κάνεις ενα save & exit στο bios

μετά πας και ανεβάζεις το CPU frequency λίγο λίγο 5Mhz ας πούμε και κανεις πάλι save & exit στο bios και μπαίνεις windows και δοκιμαζεις τη σταθερότητα του συστήματος καθώς και τις θερμοκρασίες

για απλά τεστ μπορείς να δοκιμάσεις το everest (stress & benchmarks)

επαναλαμβάνεις τη διαδικασία και λογικά αν η ψύξη σου και η μητρική σου δεν είναι τραγικά θα φτάσεις άνετα τα 220Mhz (11*220=2420Mhz)

Αν θες συνεχιζεις και λογικά αν είσαι προσεκτικός δεν θα εχεις πρόβλημα

Αν έρθει η στιγμή που το FSB δεν ανεβαίνει άλλο ελέγχεις μήπως ανέβηκε πολύ η συχνοτητα της μνήμης ή μήπως τα timings θέλουν ανέβασμα για περισσότερη σταθερότητα(πχ 2.5-3-3-8).

Αν θες να προχωρήσεις κι άλλο πιθανό να θέλει και το ρεύμα του CPU λίγο ανέβασμα αλλά εκεί να προσέχεις γιατι αν το ανεβάσεις πολύ θα το κάψεις οπότε το ανεβάζεις στη μικρότερη κλίμακα που έχει και δοκιμάζεις αν το σύστημα είναι σταθερό

καλή τύχη :D

Επίσης από το να δώσεις λεφτά τώρα για 939 cpu & mobo καλύτερα μάζεψε λίγο παραπάνω και πάρε core 2 duo, βρίσκεις οικονομικές μητρικές με p45 chipset απο 80?, cpu e5200-e5400 από 70-90? (με άνετο και εύκολο OC 3Ghz+++) ή πας σε e8400 160? και αξιοπρεπές ram 4GB kit 1066MHz με 60?

PCI-E είπες οτι έχεις οπότε είσαι ετοιμος με ένα οικονομικο σύστημα απο 220-320?

Eιναι απαραιτητο να αφαιρεσω τις 2Χ512? Πρεπει να οβερκλοκαριστουν και οι μνημες?

Αν κανεις το OC με τροπο ώστε οι μνημες να μην ξεπεράσουν κατά πολύ τα 400Mhz μπορείς να τις αφήσεις όλες...

για να είσαι σίγουρος βάλε από την αρχή 2,5-3-3-8 και κράτα τις μνήμες κοντά στα 400

Link to comment
Share on other sites

Οk, θα δοκιμασω τις οδηγιες σου για 2.4GHz και θα αναφερω:D

Επίσης από το να δώσεις λεφτά τώρα για 939 cpu & mobo καλύτερα μάζεψε λίγο παραπάνω και πάρε core 2 duo, βρίσκεις οικονομικές μητρικές με p45 chipset απο 80, cpu e5200-e5400 από 70-90 (με άνετο και εύκολο OC 3Ghz+++) ή πας σε e8400 160 και αξιοπρεπές ram 4GB kit 1066MHz με 60

PCI-E είπες οτι έχεις οπότε είσαι ετοιμος με ένα οικονομικο σύστημα απο 220-320

H mobo ειναι καινουργια και δεν υπαρχει αλλη 939 για να αγορασω. Για cpu θα εδινα λεφτα για να αγορασω τον μεγιστο επεξστη της σειρας, τον fx-60. Εχω βαλει κι εδω αγγελια αλλα χωρις αποκριση...

Τωρα, για να αλλαξω πλατφορμα και να παω σε νεα mobo+cpu+ram+psu χρειαζεται αρκετο χρημα και δεν αξιζει το κοπο δεδομενου οτι δεν κανω και κατι ιδιαιτερο με το pc. Moυ αρκει κι αυτο που εχω.

Link to comment
Share on other sites

H mobo ειναι καινουργια και δεν υπαρχει αλλη 939 για να αγορασω. Για cpu θα εδινα λεφτα για να αγορασω τον μεγιστο επεξστη της σειρας, τον fx-60. Εχω βαλει κι εδω αγγελια αλλα χωρις αποκριση...

Τωρα, για να αλλαξω πλατφορμα και να παω σε νεα mobo+cpu+ram+psu χρειαζεται αρκετο χρημα και δεν αξιζει το κοπο δεδομενου οτι δεν κανω και κατι ιδιαιτερο με το pc. Moυ αρκει κι αυτο που εχω.

δοκίμασε μήπως βρείς Opteron 175 στη δικία μου μητρική τρέχει σταθερά εδώ και 1,5 χρόνο στα 2,8Ghz (μαμά είναι στα 2,2) χωρίς πρόβλημα. το θέμα όμως είναι να είναι και η μητρική κατάλληλη για OC

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε βέπω να γινεται κατι γιατι αν και στο bios κανω enable την o/c επιλογη, δεν αλλαζουν τα νουμερα... Ειναι 200 στανταρ.

δοκίμασε μήπως βρείς Opteron 175 στη δικία μου μητρική τρέχει σταθερά εδώ και 1,5 χρόνο στα 2,8Ghz (μαμά είναι στα 2,2) χωρίς πρόβλημα. το θέμα όμως είναι να είναι και η μητρική κατάλληλη για OC

Τι socket εχεις?

Μου λες να αλλαξω τον 4400 με τον Opteron 175?

Το θεμα ειναι... πως το πηγες 2,85?

Υπαρχει καποιο προγραμμα μετρησης των επιδοσεων των cpu? Eιμαι περιεργος να δω αν τους συγκρινουμε τι διαφορά θα εχουμε.

Το manual τα λεει καπως μπερδεμενα στη σελιδα Caution! :

1. Τhis motherboard supports Untied Overclocking Technology. Please read page 29 for details

αλλα λιγο πιο κατω αναφερει:

4. Αlthough this motherboard offers stepless control, it is not recommended to perform over-clocking. Frequencies other than the recommended CPU bus frequencies may cause the instability of the system or damage the CPU.

Mηπως αυτο ειναι ενα ρουτινιαρικο caution που αναφερουν ολα τα manuals?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε βέπω να γινεται κατι γιατι αν και στο bios κανω enable την o/c επιλογη, δεν αλλαζουν τα νουμερα... Ειναι 200 στανταρ.

η επιλογή oc ίσως είναι το αυτόματο oc του bios, μήπως σου εμφανίζει κανένα ποσοστό??

ψάξε μήπως έχει ρύθμιση που να λέει "manual" δηλαδή να επιλέξεις εσύ τη συχνότητα και να είναι μην είναι αυτόματο...

αν μπορείς βάλε καμία φωτογραφία απο τα μενού του bios σου να διευκολύνεις την κατάσταση ;)

Edited by vmatrix
λάθος πρόταση :/
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως ειπα η τιμη του 200 δεν ειναι ρυθμισιμη. Σου εχει μεν επιλογη αλλα αν πας να τη ρυθμισεις δεν μεταβαλλεται το 200...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχα κανει λαθος, μπορει να αλλαζει με το +/- και οχι με τα βελακια δεξια/αριστερα που νομιζα.

Λοιπον, ακολουθησα τις οδηγιες ενος φιλου

-Εβαλα [CPU, PCIE, Async] και τα δυο Spread Spectrum στο Disabled.

-Eβαλα τα timings των RAM ολα στο Auto(166)

-Eβαλα το CPU-NB Link Speed στα 800ΜΗz, απο 1000 που ειναι.

Ανεβασα το fsb στα 205, και μετα στα 210. Μετα στα 220, που σημαινει 2.4GHz. Παιζοντας ομως το GRID, μετα απο λιγα λεπτα παγωσε η οθονη...

-Αυτο σημαινει οτι δεν αντεχει 220 και να το κατεβασω?

-Η Ram στο εξης πρεπει να ειναι στα 333ΜΗz?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now