MetallicGR

'Εύκολα' τα 4.5GHz στον Intel Core i9 7980XE

Recommended Posts

Πηγές αναφέρουν πως το εν λόγω CPU Θα έχει αρκετά περιθώρια για overclocking ενώ ήδη μερικά δείγματα κάνουν και 4.8GHz με υδρόψυξη.

 

 

Οι δοκιμές που ήρθαν στο φως από forums δείχνουν τον i9 7980XE να τρέχει στα 4.5 και τα 4.8GHz με τάση που δε ξεπερνάει τα 1.25V σε μια Rampage VI Apex της ASUS. Οι δοκιμές περιελάμβαναν το Realbench benchmark της ASUS που δοκιμάζει πλήθος υποσυστημάτων ταυτόχρονα, όπου το CPU ήταν απολύτως σταθερό με εύπεπτες θερμοκρασίες κάτω από τους 70 βαθμούς Κελσίου.

 

 

Βέβαια όπως υποστηρίζουν πηγές η συχνότητα είναι αρκετά υψηλή για καθημερινή χρήση όμως ακόμα και στα 4.4GHz με τάση 1.18V ανάλογα με το κομμάτι. Όπως και να χει ο επεξεργαστής θα κυκλοφορήσει στη τιμή των $1999.

 

 

 

 

58970_01_core-i9-7980xe-overclocked-8ghz-18c-36t.thumb.png.c77e8402767c0ef97db502943ae59a67.png

 

 

 

58970_02_core-i9-7980xe-overclocked-8ghz-18c-36t.thumb.png.2fd69619ce73cb77092726576cd331a7.png

 

 

58970_03_core-i9-7980xe-overclocked-8ghz-18c-36t.jpg.32e39e3787eb9d35244785dcd4f5b9e8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cabdik said:

μακαρι..... να ξεκουνηθει και λιγο η Intel...!! 

 

αλλα... θα περιμενω περισσοτερα review, σε πραγματικες συνθηκες...!!! 

Περιμένεις και εσύ να κυκλοφορήσει με το πορτοφόλι στο χερι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν όσα λένε. Δεν ξέρω αν όσα CPUs έχουμε είναι πολύ καλά που δεν το νομίζω αλλά η Intel για πρώτη φορά πραγματικά δούλεψε σωστά. Ειδικά, οι temps που θα δείτε δεν υπάρχουν για τόσα cores. Έχουν μεγαλύτερο die από τα 6, 8 και 10 cores...HCC. Όσα CPUs είναι HCC(12, 14, 16 και 18c) clockάρουν πάρα πολύ καλά στον αέρα/νερό. Bέβαια, τις μητρικές με 100% ΑVX stress test τις κάνεις καλοριφέρ τώρα που έρχεται ο χειμώνας αλλά οκ μέσα σε κουτί δεν νομίζω να καταλαβαίνεις κάποια αισθητή διαφορά.

Αν φτιάξουν και το per core voltage control τότε θα έχει ενδιαφέρον γιατί συνήθως 2-3 cores είναι μόνο τα περίεργα οπότε όποιος θα θέλει να ασχοληθεί μπορεί να ρίξει ακόμα λίγο τις temps ή τα Watts.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, sofos1990 said:

Ισχύουν όσα λένε. Δεν ξέρω αν όσα CPUs έχουμε είναι πολύ καλά που δεν το νομίζω αλλά η Intel για πρώτη φορά πραγματικά δούλεψε σωστά. Ειδικά, οι temps που θα δείτε δεν υπάρχουν για τόσα cores. Έχουν μεγαλύτερο die από τα 6, 8 και 10 cores...HCC. Όσα CPUs είναι HCC(12, 14, 16 και 18c) clockάρουν πάρα πολύ καλά στον αέρα/νερό. Bέβαια, τις μητρικές με 100% ΑVX stress test τις κάνεις καλοριφέρ τώρα που έρχεται ο χειμώνας αλλά οκ μέσα σε κουτί δεν νομίζω να καταλαβαίνεις κάποια αισθητή διαφορά.

Αν φτιάξουν και το per core voltage control τότε θα έχει ενδιαφέρον γιατί συνήθως 2-3 cores είναι μόνο τα περίεργα οπότε όποιος θα θέλει να ασχοληθεί μπορεί να ρίξει ακόμα λίγο τις temps ή τα Watts.

 

Δηλαδή τον χειμώνα να πάρω 2 CPU ($1999*2) για να ζεστάνω στο σπίτι μιας και δεν έχει καλοριφέρ?

Δεν θα πιάνουν και χώρο...:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνεται μόνο σε όσους θέλουν πρωτιές σε benchmarks.Δεν μπορώ να διακιολογήσω κάποιον που θα χαλάσει 2000$ για κάτι το οποίο δεν θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει ποτέ σωστά!Αν το μόνο που κάνεις είναι να παίζεις games πας στους επερχόμενους coffee lake,διαφορετικά κοιτάς σε r7 και threadreaper! Προφανώς θα είναι ο πιο γρήγορος "prosumer" cpu αλλά είναι υπερβολικά ακριβός για ότι προσφέρει!Τώρα αμα θες να πετάς τα λεφτά σου στα χωρίς λόγο μπορείς να αγοράσεις ότι πιστεύεις,απλά δεν παύεις να είσαι κορόιδο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2017 at 3:37 PM, HyperionX said:

Περιμένεις και εσύ να κυκλοφορήσει με το πΙΣΤόλι στο χερι

 

fixed.....:hehe:

 

 

Seriously..... Δεν με ενδιαφερει καθολου η αγορα της συγκεκριμενης πλατφορμας, καθως -προσωπικα- δεν μου χρειαζεται ΠΟΥΘΕΝΑ. 

 

απλα παρακολουθω τις εξελιξεις..!!  

 

αλλα ακομα κι αν ηταν, δυσκολα θα με επειθε να αγορασω....!!!  :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now