vaggm

Αναβάθμιση PC (Gaming, CoD)

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Ήρθε ο καιρός να κάνω μια αναβάθμιση στο σύστημα μου.Η χρήση του pc μου θα είναι για gaming (επερχόμενο call of duty) και τα πάντα ολα αλλά και για browsing και διάφορες εφαρμογές γραφείου. Τα scpes μου είναι της υπογραφής. Και σκέφτομαι τα παρακάτω.

 

Σίγουρα θα πάω σε μια 1060 6gb δεν έχω αποφασίσει σε ποια υλοποίηση ακόμα. Τι προτείνετε?

 

Επίσης αλλαγή επεξεργαστή πάνω στην ίδια μητρική.. Μια αναβάθμιση σε AMD FX-8350 αξίζει την επένδυση θα έχω κάποια σημαντική διαφορά? Η να πάω σε επένδυση για αλλαγή πλατφόρμας?? 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Βαγγέλης!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την 1060, πήγαινε σε μια ASUS/Gigabyte/MSI με καλό σύστημα ψύξης και θα είσαι οκ.

Ιδανικά ψάξε για την φθηνότερη με aftermarket ψύξη.

 

Όσον αφορά τον επεξεργαστή, ΝΑΙ έχει διαφορά ο 8350 από τον 1090. Εγώ προσωπικά όμως θα πήγαινα

σε καινούρια πλατφόρμα μιας και δεν θα ήθελα να επενδύσω σε παλιά :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, αν δεν σου φτανουν τα λιανα, παρε καρτονι και 8350 (ακομα και μτχ για πιο φθηνα)

Αλλιως καλυτερα να πηγαινες σε ΑΜ4 αλλα θες και μνημες μετα (DDR4 γαρ).

Τι budget εχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι η επόμενη σκέψη μου θα ήταν η ΑΜ4. Επίσης τι αντοχή στον χρόνο μπορεί να έχει ο 8350? Γιατί όπως είπε και ο γορίλλας είναι ήδη παλιά λύση. 500 με 600 ευρώ μπορώ εύκολα να τα διαθέσω.

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι παλια λυση αλλα αν εχει μια καλη aftermarket ψηκτρα και τον πουσαρεις στα 4500 δεν θα ειναι κακη περιπτωση, ιδιαιτερα να τον βρεις μτχ σε καμια καλη τιμη (110 εχει καινουργιος).

Παντως στα 600 νομιζω φτιαχνεις ΑΜ4 upgrade (along with a GTX 1060) πουλωντας και τα παλια σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now