MetallicGR

The Feels Talk: Ποιο ήταν το πρώτο σας CPU;

Recommended Posts

Βρισκόμαστε σε μια εποχή όπου η AMD έγινε και πάλι ανταγωνιστική στο CPU κομμάτι, η Intel έχει κάθε έξι μήνες μια νέα πλατφόρμα στην αγορά και εμείς απλά τους χαζεύουμε σαν ένα αγώνα τένις. Αλλά επειδή σε αυτή τη συζήτηση δε χρειάζεται μακρηγορία ρωτάμε, ποιο ήταν το πρώτο σας CPU που πήρατε ποτέ;

 

 

 

 

 

59ad209686a90_L_Cyrix-6x86-P150GP(120MHz3_3V3.52V).jpg.1a4b7fbecec819ee1e16639f441a25ae.jpg

Εικόνα: CPUWorld.com

 

 

 

 

 

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Celeron 600 εδώ με 66MHz FSB σε μια ECS P6VAP A+! Πρακτικά το πρώτο CPU που πήρα στα χέρια μου και λειτουργεί ακόμα μια χαρά. Η μητρική είχε και jumper για το FSB και έβαζες το CPU στα 900MHz για να γίνουν πιο σβέλτα τα πράγματα :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχα τον 8088, όχι δικό μου, αλλά του πατέρα. Πρώτος CPU που έδωσα λεφτά από την τσέπη μου ο AMD Athlon64 FX4000+. Τον αντικατέστησα πολύ γρήγορα με τον πρώτο μου πολυπύρηνο. AMD Athlon64 X2 4800. Μεγάλες στιγμές.

 

Αν και έιχα κάνει προσπάθειες για OC πρώτα με έναν AthlonXP 3000, το πρώτο μου "verified" που έχω και μπορώ να αποδείξω είναι με τον 4800. (https://valid.x86.fr/show_oc.php?id=125419)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καπου στο 1987... 1988 ενα 286.

Στα 20Mhz...

RAM πρεπει να ειχε 4MB...

Και καμια 20ΜΒ σκληρο...

χαχααχαχχαχαα

Ποοοοοοοοολλες ώρες με space invaders... wolfenstein.. κλπ κλπ

 

Μαγικες εποχές!!!!

Ουτε 30 χρονάκια δεν πέρασαν.

;)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος υπολογιστης, που επιασα στα χερια μου, ηταν καπου στα 1985-86, αλλα δεν ηξερα τοτε τι ειναι CPU...... :D

 

 

ο πρωτος CPU που αγορασα ειναι -πολυυυυ αργοτερα, το 2005/06-   ενας Sempron 3400+,  socket754...!!!     ακομα υπαρχει.....!!!

Edited by cabdik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1st Cpu: Zilog Z80 @ 4MHz (Amstrad 464), έτος 1986 (?).

 

2nd CPU Intel Pentioum II @ 350 - 400MHz, έτος 1998.

 

Ο 1ος πουλήθηκε την κατάλληλη στιγμή και πήρα ένα ηλεκτρικό μπάσο.

 

Ο 2ος υπάρχει ακόμα και είναι πλήρως λειτουργικός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AMD 64 3700+, δουλεύει ακόμα το εργαλείο αν και έχει κάτι θέματα με θερμοκρασίες γιατί δεν ξέρω και εγώ από πότε έχω να το καθαρίσω, πάστες κλπ. Pc ανάγκης δηλαδή αλλά τίμιο μιας και το main pc τώρα είναι σε φάση μαύρης οθόνης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

286 SX 20MHz με 1 ΜΒ RAM και 512KB VGA Trident. Floppy 1.44 χωρίς σκληρό. Πρώτη αναβαθμιση σκληρός 40MB. Δεύτερη 386DX 40MHz.  Τρίτη αναβάθμιση σκληρός 850MB. Ένα καλοκαίρι δούλευα για να πάρω τον 850αρη δίσκο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now