hoodhini

Ερωτήσεις πάσης φύσεως για PC!

Recommended Posts

Καλησπερα, αποφασισα να ασχοληθω λιγο περισσοτερο με το παλιο μου χομπι (!) 
Για αυτο και τα ερωτηματα και τα τοπικ που θα αρχισω θα ειναι πολλα και ποικιλα.. αρααα ψυχραιμια!!
(το παραπανω θα φαει copypaste σε οσα τοπικς ανοιξω :D )

 

εδω θα ηθελα να ρωτησω το εξης: υπαρχει προγραμμα δωρεαν προ παντων, για να βρίσκω drivers σε περιπτωση απώλειας του cd της Mb και της gpu? 
ή ο μονος τροπος ειναι να κατεβαζω pc wizard να βλεπω μοντελο mobo και gpu και να ψαχνω στα supports? 

Link to comment
Share on other sites

εδω το θεμα μου ειναι πιο Open!! 

ποια windows να βαλω? γιατι? αφηστε τα 32-64 bit εννοειται δεν ειμαι τοσο noobακος :D 

καποιοι λενε οτι τα windows 7 ειναι καλυτερα για gaming pc.

επίσης προσφατα εβαλα τα 10αρια σε ενα Pc 12ετιας και σερνοταν πιο αργα και απο τον θανατο. ενω πριν ετρεχε τα 7αρια πολυ καλυτερα, ειναι πιο βαρια τα 10 απο τα 7?
Ultimate? enterprise? home edition? διαφορά σε ολα αυτα? τι θα εβαζε κανεις σε πελατη για απλη χρηση Pc? ειναι πιο βαρια τα ultimate-enterprise απο τα Home edition?

και τελος, εχω κανει πολλες προσπαθειας να βρω τα win7 και καθε φορα νομιζω οτι εχω πεσει σε φολα. παιζει αυτο? ή καθε τι που μπορει να εγκατασταθει σε pc ειναι οκ? μηπως φταιει το activator? 
ισως σκεφτω κι αλλα, ευχαριστωωω!!!

 

δεν θελω να διαλεξω cpu, ενημερωτικα. ειχα φτασει μεχρι το σημειο ποσοι πυρηνες ειναι και σε τι ghz χαχαχα.

τι αλλο διαβαζεις? cache? τι ειναι αυτο? threads? αυτα? 
ειμαι πολυ ασχετος ευχαριστω!! :D

 

 

ουτε εδω θα ηθελα καποια Mobo, ενημερωτικα θελω να μαθω κατι παραπανω.

πως επιλεγεις μια Mobo? τι χαρακτηριστικα κοιτας και τι σημαινει το καθενα απο αυτα?  περα απο το να εχεις slots για οσες ραμ θελω, να σηκωνει τα Mhz που θελω στις ραμ, να ειναι το καταλληλο σοκετ, κλπ κλπ

 

κι εδω επισης ρωτω ενημερωτικα. και να τονισω οτι περισσοτερο απο τα αλλα "οργανα" του υπολογιστη, το πιο αγνωστο για μενα ειναι αυτο, η καρτα γραφικων.

πως διαλεγεις μια? τι χαρακτηριστικα κοιτας και τι σημαινει το καθενα? πως λες οτι μια ειναι καλυτερη απο μια αλλη? 

 

ενημερωτικα επισης :D πως διαλεγεις εναν δισκο? τι χαρακτηριστικα κοιτας και τι σημαινει το καθενα?

γιατι οι ssd ειναι πιο γρηγοροι απο τους hdd? τι παραπανω εχουν οι ssd εκτος απο ταχυτητα? 

 

εδω κι αν εχω αποριες. οτι ακουω και διαβαζω δεν ξερω τι ειναι. benchmarking? prime? vmod? hwbot? 

πως γινεται το oc? τι προγραμματα χρησιμοποιεις και τι κανει το καθενα? 
τι εννοει οταν λεει ο αλλος "καταφερα να το παω 4.0ghz χωρις να ανεβασω voltage? σε τι ανεβαζεις voltage? και γιατι? και πως? 

κανει κακο να κανει oc στον υπολογιστη σου? 
ποιες θερμοκρασιες ειναι "καλες" ?
γινεται απο οσο ξερω Oc εκτος απο το cpu και στις ραμ και στην gpu. πως? 
γενικα δειτε τον υπολογιστη μου. ολα παλια.. και gpu ραμ ειναι οτι χειροτερο υπαρχει. μπορω να κανω oc gpu? νομιζω οτι αυτη ειναι η μεγαλυτερη αιτια που τραβαει το pc πισω. 
σε αυτο το θεμα εχω πολλεεεες αποριες, καθε τι που σκεφτομαι θα σας ρωταω, ψυχραιμια και παλι :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου έβαλα τα θρεντς όλα σε ένα σημείο γιατί είχε γίνει χαμός :)

 

Έχεις πολλές ερωτήσεις και δε μπορώ να σου απαντήσω υπεραναλυτικά σε κάθε μια, αλλά θα επιλέξω μερικές.

 

Όσον αφορά το overclocking, μπορείς να διαβάσεις αυτό το guide που αναφέρεται σούπερ αναλυτικά στο θέμα και δίνει και μερικά παραδείγματα για να τα εφαρμόσεις στο δικό σου CPU. Στην ενότητα των guides μπορείς να βρεις επιπλέον οδηγούς για συγκεκριμένες μητρικές.

 

Σχετικά με το software και τους drivers το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να γνωρίζεις το hardware σου και να κατεβάσεις τους drivers από το site του κατασκευαστή και να μη χρησιμοποιείς τα παλιά αρχεία των DVD που έρχονται μαζί. Δε θα πάθεις κάτι αλλά συνήθως οι φρέσκοι drivers, ειδικά των καρτών γραφικών, βελτιώνουν και τις επιδόσεις.

 

Ανάμεσα στις ερωτήσεις σου βέβαια πετάς και μερικές που δε θα τις έκανε ο πολύ απλός χρήστης, ασχολείσαι ξανά μετά από πόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! ευχαριστω για τις απαντησεις σου! 
κοιτα, ειμαι 19. αρχισα να ψαχνω καποια πραγματα πανω στο hw κυριως που μου αρεσε, εκανα τα πρωτα μου φορματ κλπ στα 15 μου. υστερα απο λιγο καιρο εψαχνα το Oc. ειχα αλλο acc στο hwbox αλλα δυστυχως δεν εχω καποιον τροπο να βρω κωδικους emails Κλπ. 

 

αγορασα το 2014 αν θυμαμαι καλα τον i5 4670k και την fatal1ty h87 που κυκλοφορουσαν τοτε, για να ασχοληθω με το Oc αλλα δεν εκανα ποτε. 

εχω φτιαξει καμποσα Pc φιλων, κυριως αναβαθμισεις, να αγορασω hw και να τα κουμπωσω.

αλλες φορες εχω Pc φιλων που δεν ανοιγουν καν. δοκιμαζω hw απο το δικο μου Pc.. για να βρω την αιτια... δεν ξερω αν υπαρχουν προγραμματα περι αυτου. διοτι μερικα παρτς δεν μπορω να τα αλλαξω... διοτι μπορει να μην εχουμε το ιδιο σοκετ ή αλλες ραμ κλπ κλπ.. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, hoodhini said:

 ειχα αλλο acc στο hwbox αλλα δυστυχως δεν εχω καποιον τροπο να βρω κωδικους emails Κλπ.

 

Στείλε μου με πμ το παλιό σου nickname και μπορώ να στο ξαναδώσω και να σου αλλάξω και το email και όλα!

Ξέρεις που θα με βρείς όταν έχεις ανάγκη...αφού στο είπα και σε πμ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GoriLLakoS said:

 

Στείλε μου με πμ το παλιό σου nickname και μπορώ να στο ξαναδώσω και να σου αλλάξω και το email και όλα!

Ξέρεις που θα με βρείς όταν έχεις ανάγκη...αφού στο είπα και σε πμ :hehe:

 

δεν θυμαμαι τιποτα συγκεκριμενο, απλα κλαφτο δεν πειραζει σιγα!! :D 

 

δεν βλεπω να απαντατε σε τιποτα ομως και θα μεινω με τις αποριες.. :( 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2017 at 7:49 PM, hoodhini said:

εδω θα ηθελα να ρωτησω το εξης: υπαρχει προγραμμα δωρεαν προ παντων, για να βρίσκω drivers σε περιπτωση απώλειας του cd της Mb και της gpu? 
ή ο μονος τροπος ειναι να κατεβαζω pc wizard να βλεπω μοντελο mobo και gpu και να ψαχνω στα supports? 

απαντήθηκε από @MetallicGR 3o post

 

ποια windows να βαλω? γιατι? αφηστε τα 32-64 bit εννοειται δεν ειμαι τοσο noobακος :D 

καποιοι λενε οτι τα windows 7 ειναι καλυτερα για gaming pc.

επίσης προσφατα εβαλα τα 10αρια σε ενα Pc 12ετιας και σερνοταν πιο αργα και απο τον θανατο. ενω πριν ετρεχε τα 7αρια πολυ καλυτερα, ειναι πιο βαρια τα 10 απο τα 7?
Ultimate? enterprise? home edition? διαφορά σε ολα αυτα? τι θα εβαζε κανεις σε πελατη για απλη χρηση Pc? ειναι πιο βαρια τα ultimate-enterprise απο τα Home edition?

 

και τελος, εχω κανει πολλες προσπαθειας να βρω τα win7 και καθε φορα νομιζω οτι εχω πεσει σε φολα. παιζει αυτο? ή καθε τι που μπορει να εγκατασταθει σε pc ειναι οκ? μηπως φταιει το activator? 
ισως σκεφτω κι αλλα, ευχαριστωωω!!!

 

Win10 pro 64bit, μια χαρά είναι.

 

δεν θελω να διαλεξω cpu, ενημερωτικα. ειχα φτασει μεχρι το σημειο ποσοι πυρηνες ειναι και σε τι ghz χαχαχα.

τι αλλο διαβαζεις? cache? τι ειναι αυτο? threads? αυτα? 
ειμαι πολυ ασχετος ευχαριστω!! :D

https://en.wikipedia.org/wiki/CPU_cache

https://en.wikipedia.org/wiki/Thread_(computing)

 

ουτε εδω θα ηθελα καποια Mobo, ενημερωτικα θελω να μαθω κατι παραπανω.

πως επιλεγεις μια Mobo? τι χαρακτηριστικα κοιτας και τι σημαινει το καθενα απο αυτα?  περα απο το να εχεις slots για οσες ραμ θελω, να σηκωνει τα Mhz που θελω στις ραμ, να ειναι το καταλληλο σοκετ, κλπ κλπ

Αυτά και άλλα, και εξαρτάται από τη χρήση που θέλεις. Αν διαβάσεις ένα review θα καταλάβεις αρκετά πράγματα.

https://www.hwbox.gr/reviews/motherboards/40054-gigabyte-aorus-z270x-gaming-8-motherboard-review.html

 

κι εδω επισης ρωτω ενημερωτικα. και να τονισω οτι περισσοτερο απο τα αλλα "οργανα" του υπολογιστη, το πιο αγνωστο για μενα ειναι αυτο, η καρτα γραφικων.πως διαλεγεις μια? τι χαρακτηριστικα κοιτας και τι σημαινει το καθενα? πως λες οτι μια ειναι καλυτερη απο μια αλλη? 

Εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις. Αν διαβάσεις ένα review θα καταλάβεις αρκετά πράγματα.

https://www.hwbox.gr/reviews/gpus/40303-gigabyte-aorus-gtx-1080-ti-review.html

 

ενημερωτικα επισης :D πως διαλεγεις εναν δισκο? τι χαρακτηριστικα κοιτας και τι σημαινει το καθενα?

Πάλι εξαρτάται τις απαιτήσεις σου. Ταχύτητα read/write, χωρητικότητα, θόρυβο, αξιοπιστία.

 

γιατι οι ssd ειναι πιο γρηγοροι απο τους hdd? τι παραπανω εχουν οι ssd εκτος απο ταχυτητα? 

Διαφορετική τεχνολογία. Ελπίζω να κατέχεις την αγγλική.

https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2404258,00.asp

 

εδω κι αν εχω αποριες. οτι ακουω και διαβαζω δεν ξερω τι ειναι. benchmarking? prime? vmod? hwbot? 

Μετροπρογράμματα απόδοσης επιμέρους ή ολόκληρου συστήματος. Προγράμματα strees για να δεις τη σταθερότητα και τις θερμοκρασίες.

hwbot.org

http://hwbot.org/article/about_us

 

πως γινεται το oc? τι προγραμματα χρησιμοποιεις και τι κανει το καθενα? 
τι εννοει οταν λεει ο αλλος "καταφερα να το παω 4.0ghz χωρις να ανεβασω voltage? σε τι ανεβαζεις voltage? και γιατι? και πως? 

κανει κακο να κανει oc στον υπολογιστη σου? 
ποιες θερμοκρασιες ειναι "καλες" ?
γινεται απο οσο ξερω Oc εκτος απο το cpu και στις ραμ και στην gpu. πως? 

σου απάντησε ο @MetallicGR στο 3ο post.


γενικα δειτε τον υπολογιστη μου. ολα παλια.. και gpu ραμ ειναι οτι χειροτερο υπαρχει. μπορω να κανω oc gpu? νομιζω οτι αυτη ειναι η μεγαλυτερη αιτια που τραβαει το pc πισω.

Ανάλογα τι χρήση κάνεις. Για internet & Office μια χαρά είναι. Η Gpu είναι όντως παλιά και το σύστημά σου δέχεται αρκετές βελτιώσεις.


σε αυτο το θεμα εχω πολλεεεες αποριες, καθε τι που σκεφτομαι θα σας ρωταω, ψυχραιμια και παλι :Ρ

 

Σιγά - σιγά, με το μαλακό ;). Γενικά θέλει και λίγο ψάξιμο από μόνος σου και καλό είναι να γνωρίζεις και την αγγλική. Τουλάχιστον Λόουερ :hehe:Ίσως είναι καλύτερα να ψάχνεις ένα - ένα τα πράγματα και όχι όλα μαζί (π.χ. 1. cpu, 2. M/B, 3. RAM, 4. GPU, 5. PSU, 6. Monitor, etc). 

 

Γενικά αν διαβάσεις μερικά reviews και οδηγούς στο φόρουμ (https://www.hwbox.gr/forum/index.php?/forum/7-reviews/https://www.hwbox.gr/forum/index.php?/forum/108-hwbox-guides/).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!!
θα κοιταξω τα οσα μου ειπες με την πρωτη ευκαιρια!! 
για τυχον αποριες θα ξαναποσταρω στο συγκεκριμενο τοπικ... 

ευχαριστω και παλι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now