MetallicGR

Το Intel Z390 θα υποστηρίξει 8πύρηνους CPUs στο Mainstream!

Recommended Posts

Το μεγάλο leak της ημέρας έχει να κάνει με την μεθ' επόμενη κίνηση της Intel όσον αφορά το mainstream κομμάτι της αγοράς.

 

 

Σύμφωνα με πληροφορίες που υποστηρίζουν ακόμα και μεγάλοι κατασκευαστές όπως η Eurocom η οποία αποκάλυψε εν ολίγοις τα σχέδια της Intel για το δεύτερο μισό του 2018. Τότε η Intel θα κυκλοφορήσει το Z390 chipset της, οκτώ μήνες περίπου μετά τη διάθεση του Ζ370 chipset στην αγορά, φέρνοντας μαζί και τους πρώτους οκταπύρηνους επεξεργαστές στο mainstream κομμάτι τη αγοράς. Η Eurocom μάλιστα επιβεβαίωσε πως δε θα μεταβεί στο Z370 για τα high end μοντέλα της αλλά θα περιμένει το Z390 για να προσφέρει οκταπύρηνους σε laptop, κάτι που έχει καταφέρει μερικώς η ASUS με την είσοδο ενός gaming laptop με Ryzen CPU.

 

 

Σημειώνεται ότι φέτος θα δούμε τους πρώτους εξαπύρηνους με δώδεκα threads να παίζουν στη νέα πλατφόρμα ενώ αναμένουμε και το μικρό B360 chipset κάποια στιγμή τον Ιανουάριο. Παρακάτω βρίσκεται και το χρονοδιάγραμμα της Intel σχετικά με τις μεταβάσεις των chipsets στην αγορά. Το Z390 όπως είχαμε αναφέρει και στο παρελθόν θα το δούμε σε μητρικές με περισσότερα features για τους πιο απαιτητικούς. Οι... λιγότερο απαιτητικοί θα πηγαίνουν στην πιο απλή πλατφόρμα των εξαπύρηνων με το Z370 chipset.

 

 

 

 

Intel-Haswell-Core-i7.thumb.jpg.e90caeae47a0f933e9356d0e6b3e3cb0.jpg

 

 

roadmap_642_19d23.jpg.8983347ae49db131806e74a306eadfb7.jpg

 

 

untitled-2.png.e50bf2138f13f0e17451e893f216a44e.png

 

 

 

 

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον να βλέπουμε και την intel να πατάει στα χνάρια της Amd,βέβαια 2 είναι οι ανησυχίες μου σχετικά με αυτό!Πιο θα είναι το κόστος της πλατφόρμας(ακόμα και αν θεωριτικά λένε πως ειναι για mainstream το πιθανότερο είναι να τιμολογούνται πάνω από 550€) και δεύτερον τι ρόλο θα έχει το x299 chipset,και μην ακούσα τα pcie lanes γιατί αυτά λύπουν από τους cpu κάτω από 1000€.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που το πάει σε λίγο για κάθε διαφορετικό CPU θα έχει και διαφορετικό chipset.... Χεχε τους ταρακούνησε γερά ή AMD και το έχουν χάσει... Ήθελα να ήξερα ποιος θα πάρει z370 όταν θα ξέρει ότι δεν θα υποστηρίζει τους οκταπύρηνους και θα πρέπει πάλι να αλλάζει... Ε ρε μαύρο που τους χρειαζεται...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

με μια ματια....... 

 

 

AMD Chipsets.JPGIntel Chipsets.JPG

 

πως φαινεται οτι εχει αποκτησει καποια ψυχολογικα θεματα και η Intel και κανει αψυχολογητες κινησεις...  εδω και 6 μηνες.................. 

 

Edited by cabdik
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Έτσι που το πάει σε λίγο για κάθε διαφορετικό CPU θα έχει και διαφορετικό chipset.... Χεχε τους ταρακούνησε γερά ή AMD και το έχουν χάσει... Ήθελα να ήξερα ποιος θα πάρει z270 όταν θα ξέρει ότι δεν θα υποστηρίζει τους οκταπύρηνους και θα πρέπει πάλι να αλλάζει... Ε ρε μαύρο που τους χρειαζεται...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

οποιος χρειαζεται μηχανημα χθες....

Link to comment
Share on other sites

με μια ματια....... 
 
 
59e6e8baa4283_AMDChipsets.JPG.d44ece8461f795ea94474b24baf063a3.JPG59e6e8be48ca8_IntelChipsets.JPG.3f4b5f30aa08f7e460ebdd715d848c20.JPG
 
πως φαινεται οτι εχει αποκτησει καποια ψυχολογικα θεματα και η Intel και κανει αψυχολογητες κινησεις...  εδω και 6 μηνες.................. 
 


Τουλαχιστον λειτουργούν ολα εδω και έξη μήνες. [emoji23]

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ChameZX said:

 


Τουλαχιστον λειτουργούν ολα εδω και έξη μήνες. emoji23.png

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk
 

 

σωστο.....!!  δουλευουν ολα, οχι μονο 6 μηνες, αλλα πολυ παραπανω.........., αφου  δεν εχει κατι καινουριο.....!!! :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

σωστο.....!!  δουλευουν ολα, οχι μονο 6 μηνες, αλλα πολυ παραπανω.........., αφου  δεν εχει κατι καινουριο.....!!! :hehe::hehe:


Θα μεινω απλα στο οτι μας μασάει τα λεφτα η Ιντελ, και πουθενα αλλου, γιατι ξερω ότι ολες οι συζητήσεις εκει καταλήγουν. Ομως παλι Ιντελ θα παρω, οχι επειδή ειμαι με την Ιντελ, αλλα επειδή ειμαι με την τσέπη μου.

Απο εκει και περα μπράβο στην AMD, αλματώδης εξέλιξη.
Βέβαια μενει να δούμε τι θα λενε και τα APU. :)

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ChameZX said:

 


Θα μεινω απλα στο οτι μας μασάει τα λεφτα η Ιντελ, και πουθενα αλλου, γιατι ξερω ότι ολες οι συζητήσεις εκει καταλήγουν. Ομως παλι Ιντελ θα παρω, οχι επειδή ειμαι με την Ιντελ, αλλα επειδή ειμαι με την τσέπη μου.


Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk
 

 

 

δικαιωμα σου, γουστο σου και καπελο σου, και πολυ καλα κανεις να σου μασαει τα λεφτα η Intel, επειδη εισαι με την τσεπη σου....!!! 

 

τα APU που περιμενουμε, φυσικα θα ειναι αναλογα των RYZEN  αφου στην πραξη ειναι ενας R3 1200(τουλαχιστον) + τελευταιας γενιας γραφικα.

αρα, για τις επιδοσεις, ηδη εχουμε μια αποψη.   περιμενουμε ομως και τιμες........!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now