gdp77

Ο gdp77 αναβαθμίζεται!

Recommended Posts

Μην το πάρεις σαν κακία, δεν είναι. Εξάλλου δεν έχω λόγο γιατί ξέρω την κάτασταση καιρό τώρα και δεν απeυθύνεται σε εσένα συγκεκριμένα.

 

Αυτά είναι τα "καλά" των "φθηνών και καλών" Ryzen...για όσους λένε πάρ'τε Ryzen. Δεν λέω μην πάρετε αλλά να γνωρίζετε τι παίρνετε. Δεν περίμενες να σου τύχει αυτό. Σε διαβεβαιώ ότι κάτι αντίστοιχο δεν θα συνέβαινε σε Intel. Αυτή είναι η διαφορά της παραπάνω τιμής. Η αξιοπιστία.

Μισά CPUs παίζουν, μισά δεν παίζουν. Μισές μητρικές παίζουν και οι άλλες μισές δεν παίζουν. Μηδενικό consistency για 100-150 ευρώ λιγότερα. Αξίζει άραγε;

 

Εύχομαι να λύσεις το πρόβλημά σου όσο πιο γρήγορα γίνεται. Sorry για το hijack :)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ...,  αλλα θα στην πω.... για την "κακία"...!!  με ολη την καλη διαθεση ομως...!! 

 

το οτι η ιντελ εχει εδω και 3-4 γενιες την ιδια αρχιτεκτονικη, και την εχει "ραφιναρει", και εχει "στρωσει" τα chipsets οσο δεν παει, ας πουμε, δεν παιζει ρολο....??   

 

το οτι η ΑΜ4 πλατφορμα ειναι ακομα σε "ραφιναρισμα" δεν παιζει ρολο...?  

περιμενεις ειλικρινα απο μια ολοκαινουρια αρχιτεκτονικη - πλατφορμα σε ολα τα επιπεδα, να ειναι απροβληματιστη Day 1....?   δεν νομιζω οτι κανενας το περιμενε αυτο.

 

αλλωστε, θεωρω οτι, γι αυτο και η ιδια η AMD  ειχε εξ΄αρχης, στον προγραμματισμο της, μεσα σε ενα χρονο την επομενη -βελτιωμενη- γενια.  

στην πραξη δλδ, οι RYZEN 1 ειναι δοκιμαστικη γενια. και το τεσταρισμα και τα δεδομενα που εχει συλλεξει αυτους τους 8-9 μηνες, που βρισκεται στην αγορα, ποτε θα το εκανε μονη της?

 τα περιθωρια της AMD να βγει στην αγορα με κατι ανταγωνιστικο ειχαν στενεψει προ πολλου, και επρεπε να κανει κατι, εστω και αν δεν ηταν ετοιμο 100%..!!     

 

θα επρεπε να ειμαστε ευχαριστημενοι -ολοι μας- που η AMD καταφερε και εφτιαξε μια καλη και ανταγωνιστικη αρχιτεκτονικη, ακομα και αν η πρωτη γενια εχει τα θεματακια της.  ετσι,  "αναγκαστηκε" και η ιντελ να δωσει το κατι παραπανω(πυρηνες), απο αυτα που εδινε 4 γενιες τωρα.....!!!!!  

 

γιατι μην μου πεις οτι αν ηταν αλλιως τα πραγματα, και δεν υπηρχαν οι RYZEN στην αγορα, θα εδινε τους 8700Κ με 6c/12t...?  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, μας λες ότι έσυ θες να πληρώσεις για να γίνεις beta tester της AMD στο όνομα της ανταγωνιστικότητας.

ΟΚ, αν αυτό σε ικανοποιεί δεν έχω να πω κάτι. Νομίζω όμως ότι ο τελικός αγοραστής δεν θέλει κάτι τέτοιο. 

Ευχαριστημένος είμαι με την AMD απλά να μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα και λέμε ότι ανακάλυψαν τον τροχό.

Είναι πιο φθηνοί γιατί έχουν όλα αυτά τα κακά και η AMD το ξέρει πρώτη από όλους. Όταν ξεκινάς ένα CPU και λες εγώ θα κάνω validate μόνο Samsung ICs και αφήνεις έξω την Hynix τότε αυτά συμβαίνουν. Την Hynix που παρεπιμπόντως η μεγαλύτερη εταιρεία στον χώρο των μνημών, η Kingston, προμηθεύεται αποκλειστικά Hynix.

Sorry, αλλά δεν θυμάμαι αντίστοιχα προβλήματα στο Z170 την ημέρα που βγήκε. Τουλάχιστον, όχι προβλήματα που είχαν οι users σε μεγάλο εύρος και όχι προβλήματα τρανταχτά του τύπου τα XMP δεν δουλεύουν.

Αυτό που λέω είναι ότι πληρώνεις παραπάνω την σιγουριά του ότι αυτό που παίρνεις θα δουλεύει σε όλες τις μητρικές το ίδιο, θα δουλεύει με όλες τις μνήμες το ίδιο κατά 99%.

Αν θες να γλιτώσεις λεφτά πάρε AMD αλλά αν σου κάτσει στραβή μην λες και αναρωτιέσαι γιατί. Εσύ θέλησες να γίνεις beta tester τους.

Επίσης, η Intel έβγαλε τους 6 πύρηνους γιατί πανικοβλήθηκε αλλά και πάλι τον 1800Χ δεν τον περνάει οπότε λάθος τους πιστεύω. Άρα και που έδωσε κάτι παραπάνω δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στο πιο high-end κομμάτι. Οπότε ναι, αν δεν υπήρχαν οι Ryzen δεν βλέπω γιατί να μην έδιναν τους εξαπύρηνους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sofos1990 said:

Μην το πάρεις σαν κακία, δεν είναι. Εξάλλου δεν έχω λόγο γιατί ξέρω την κάτασταση καιρό τώρα και δεν απeυθύνεται σε εσένα συγκεκριμένα.

 

Αυτά είναι τα "καλά" των "φθηνών και καλών" Ryzen...για όσους λένε πάρ'τε Ryzen. Δεν λέω μην πάρετε αλλά να γνωρίζετε τι παίρνετε. Δεν περίμενες να σου τύχει αυτό. Σε διαβεβαιώ ότι κάτι αντίστοιχο δεν θα συνέβαινε σε Intel. Αυτή είναι η διαφορά της παραπάνω τιμής. Η αξιοπιστία.

Μισά CPUs παίζουν, μισά δεν παίζουν. Μισές μητρικές παίζουν και οι άλλες μισές δεν παίζουν. Μηδενικό consistency για 100-150 ευρώ λιγότερα. Αξίζει άραγε;

 

Εύχομαι να λύσεις το πρόβλημά σου όσο πιο γρήγορα γίνεται. Sorry για το hijack :)

 

1) Επειδή κάνω δοκιμές και γράφω παράλληλα (σε άλλο forum έχω αναλυτικό log που θα ανεβάσω και εδώ) να ενημερώσω ότι οι μνήμες μου παίζουν 2933 τελικά με απλή επιλογή DOCP από το bios. Σε άλλους οι συγκεκριμένες μνήμες έπαιξαν αμέσως 2933 σε εμένα τελικά αποδείχτηκε ότι ήθελαν αντιμετάθεση (ω ναι με αλλαγή θέσης μεταξύς τους μπούταραν 2933 απροβλημάτιστα- μη ρωτάς γιατί δεν ξέρω). Το μόνο που μπορώ να δω είναι ότι είναι κιτ, το ίδιο part number αναγράφεται και στις δύο και η μόνη διαφορά είναι το serial που για τη μία είναι xxxxxxxx136 και για την άλλη xxxxxxx137. Ε το 136 ήθελε να είναι πρώτο!!!! χαχαχαχχα

 

2) Νομίζω ότι αδικείς την AMD. 1ον διότι σε default ρολόγια δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά πρόβλημα. Όλα παίζουν σωστά. Τώρα στο OC μνημών και επεξεργαστών,  νομίζω ότι κανείς δεν σου δίνει εγγυήσεις. Εντάξει αποδείχτηκε ότι οι ryzen έχουν τις δυσκολίες του, αλλά το να συγκρίνεις με την 8η γενιά core είναι αδικία σε θέματα ευκολίας OC. Εξάλλου η Intel σου δίνει μόνο συγκεκριμένα κομμάτια (Κ) για overclocking και συγκεκριμένο chipset, οπότε μπορεί να κάνει καλύτερο binning ενώ η AMD σου τα δίνει όλα ξεκλείδωτα. 

 

Οι ryzen κατ εμέ για overall χρήση είναι καλύτερο VFM (ως πλατφόρμα) και όχι δεν είναι η διαφορά 150 ευρώ που λες. Είναι πολύ μεγαλύτερη. Εγώ για παράδειγμα τα πήρα όλα όπως γράφω στο αρχικό μου ποστ με 525. Πόσα χρήματα θα ήθελα για 6/12 σε intel? Ή μήπως θα έπρεπε να μείνω σε 4/8 (που και πάλι πιο ακριβά θα μου έβγαινε)... 

 

ΥΓ Για να μην υπάρχουν παρερμηνείες. Vengeance® LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15 (CMK16GX4M2B3000C15) ver. 5.30 (HYNIX) παίζουν 2933 κομπλέ.Είχαν την παραξενιά τους αλλά παίζουν.

Edited by gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εσυ θα προτιμουσες δλδ να εμενες με την ιντελ στα 4/8, για αλλα 5 χρονια, στο ονομα της αξιοπιστιας?   

 

 γιατι εγω, ναι, δεν πιστευω οτι θα εβγαζε mainstream 8700Κ με 6/12, αν δεν εβγαινε ανταγωνιστικη η ΖΕΝ αρχιτεκτονικη. κατι που το ειχε κανει και με τους FX.. αν θυμασαι..!!  και εμεινε με 4πυρηνες μεχρι σημερα..!   

 

αρα το να παρω σημερα 6/12 πυρηνες, ακρως ανταγωνιστικους, ακομα και με καποιους "περιορισμους" σε θεματα μνημης (γιατι αλλα σοβαρα προβληματα δεν εχω δει, εγω τουλαχιστον, που δεν ειμαι και ειδικος..), με τα μισα χρηματα,  και απλως να χρειαστει να επιλεξω ενα αλλο σετακι μνημες, που ταιριαζει καλυτερα, και δεν θα μου δημιουργει προβληματα, γιατι οχι...???    δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ΧΡΥΣΟπληρωσω αυτη την αξιοπιστια...!!      την αξιζει αυτη τη διαφορα..? μονο και μονο για να βαλω οποιεσδηποτε μνημες?

αν ηταν μονο 50€ διαφορα, συνολικα ομως, ΟΚ.. κι εγω μαζι σου...!     αλλα ειναι αρκετα μεγαλυτερη..!!!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, cabdik said:

Σορρυ...,  αλλα θα στην πω.... για την "κακία"...!!  με ολη την καλη διαθεση ομως...!! 

 

το οτι η ιντελ εχει εδω και 3-4 γενιες την ιδια αρχιτεκτονικη, και την εχει "ραφιναρει", και εχει "στρωσει" τα chipsets οσο δεν παει, ας πουμε, δεν παιζει ρολο....??   

 

το οτι η ΑΜ4 πλατφορμα ειναι ακομα σε "ραφιναρισμα" δεν παιζει ρολο...?  

περιμενεις ειλικρινα απο μια ολοκαινουρια αρχιτεκτονικη - πλατφορμα σε ολα τα επιπεδα, να ειναι απροβληματιστη Day 1....?   δεν νομιζω οτι κανενας το περιμενε αυτο.

 

αλλωστε, θεωρω οτι, γι αυτο και η ιδια η AMD  ειχε εξ΄αρχης, στον προγραμματισμο της, μεσα σε ενα χρονο την επομενη -βελτιωμενη- γενια.  

στην πραξη δλδ, οι RYZEN 1 ειναι δοκιμαστικη γενια. και το τεσταρισμα και τα δεδομενα που εχει συλλεξει αυτους τους 8-9 μηνες, που βρισκεται στην αγορα, ποτε θα το εκανε μονη της?

 τα περιθωρια της AMD να βγει στην αγορα με κατι ανταγωνιστικο ειχαν στενεψει προ πολλου, και επρεπε να κανει κατι, εστω και αν δεν ηταν ετοιμο 100%..!!     

 

θα επρεπε να ειμαστε ευχαριστημενοι -ολοι μας- που η AMD καταφερε και εφτιαξε μια καλη και ανταγωνιστικη αρχιτεκτονικη, ακομα και αν η πρωτη γενια εχει τα θεματακια της.  ετσι,  "αναγκαστηκε" και η ιντελ να δωσει το κατι παραπανω(πυρηνες), απο αυτα που εδινε 4 γενιες τωρα.....!!!!!  

 

γιατι μην μου πεις οτι αν ηταν αλλιως τα πραγματα, και δεν υπηρχαν οι RYZEN στην αγορα, θα εδινε τους 8700Κ με 6c/12t...?  

 

 

 

Ας μην ξεχνάμε ότι η intel έπαιζε και μπάλα μόνη της τόσα χρόνια άρα φαντάζομαι ότι τα περισσότερα parts είναι validated σε intel. Η πλατφόρμα ryzen είναι εντελώς καινούρια και προφανώς από εδώ και πέρα θα τύχει της δέουσας προσοχής από όλους τους vendors.

Edited by gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, gdp77 said:

 

Ας μην ξεχνάμε ότι η intel έπαιζε και μπάλα μόνη της τόσα χρόνια άρα φαντάζομαι ότι  τα περισσότερα parts είναι validated σε intel. Η πλατφόρμα ryzen είναι εντελώς καινούρια και προφανώς από εδώ και πέρα θα τύχει της δέουσας προσοχής από όλους τους vendors.

σωστο και αυτο. εχεις απολυτο δικιο. 

 

αλλωστε ηδη σε 8+ μηνες που ειναι στην αγορα, εχουν βελτιωθει αρκετα πραγματα, και θα βελτιωθουν κι αλλο.  

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cabdik said:

σωστο και αυτο. εχεις απολυτο δικιο. 

 

αλλωστε ηδη σε 8+ μηνες που ειναι στην αγορα, εχουν βελτιωθει αρκετα πραγματα, και θα βελτιωθουν κι αλλο.  

 π.χ. οι corsair που αγόρασα εγώ είχαν πάνω στη συσκευασία sticker supports intel κτλ. Δεν είχε τίποτα για AMD, λες και δεν υπήρχαν. Μόνο στο site λέει ότι υποστηρίζουν και Ryzen. Όλα αυτά μετά την επιτυχία των ryzen πρόκειται να αλλάξουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

 π.χ. οι corsair που αγόρασα εγώ είχαν πάνω στη συσκευασία sticker supports intel κτλ. Δεν είχε τίποτα για AMD, λες και δεν υπήρχαν. Μόνο στο site λέει ότι υποστηρίζουν και Ryzen. Όλα αυτά μετά την επιτυχία των ryzen πρόκειται να αλλάξουν.

 

λογικο ειναι να γραφει Intel support καθως DDR4, μονο η Intel ειχε μεχρι τους ΖΕΝ. αρα λογικο ειναι η υποστηριξη σε DDR4 να αναφερεται σε Intel.  πλεον, μετα την AM4, θα γινει το απαραιτητο testing και για τους Ryzen...!  

 

οπως εχω ξαναπει αρκετες φορες, δυστυχως..., η AMD αργησε να βγει με κατι ανταγωνιστικο, και μολις εβγαλε τους ΖΕΝ, ξαφνικα επρεπε σε ολα τα επιπεδα να ειναι 100% ετοιμη και ανταγωνιστικη, πραγμα που τουλαχιστον οσοι ψιλοασχολουνται με τα πισι, καταλαβαινουν οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ απο DAY 1. 

 

θελει χρονο προσαρμογης και η πλατφορμα, αλλα και ολοι οι κατασκευαστες και Hardware, αλλα και Software, να προσαρμοστουν.....!!!!        

 

η INTEL ειχε 7 χρονια στη διαθεση της.  η AMD τι να προλαβει σε 7 μηνες...? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 μήνες; Και πόσα χρόνια από το τελευταίο της release;

Αν δεν ήταν έτοιμη να μην έβγαζε τίποτα. Εκεί είναι η διαφωνία μου.

Το έχω γράψει και αλλού αλλά μέσα στους 7-8 αυτούς μήνες δεν υπάρχει κάποιο τεράστιο ποσοστό πωλήσεων για την AMD και δυστυχώς δεν αυξάνεται όπως θα περίμενες. Πωλήσεις θα δει η AMD στα APUs...

Σε ένα industry που το τελευταίο 8μηνο μόνο να πάρεις να δεις πόσα διαφορετικά chipsets έχουν βγει πολύ απλά αυτό που λες χρόνος προσαρμογής δεν υπάρχει.

 

Η ΑSUS, η Gigabyte, η MSI και όλες οι εταιρείες μνημών δεν φτιάχνουν μητρικές για το day 1000 αλλά για το day 1 αν η ΑMD δεν είναι έτοιμη ας περιμένει ακόμα έναν χρόνο να φτιάξει ότι είναι να φτιάξει και μετά να βγει στην αγορά πιο δυνατή. Τα reviews που σε θάβουν βγαίνουν στο Day 1 όχι στο Day 1000 και στο gaming κομμάτι δεν νόμιζω η AMD να ήταν τόσο δυνατή στο Day 1. 

Aυτό λέγεται πλάνο και προγραμματισμός. Αν δεν το έχεις απλά θα είσαι μέτριος.

 

Κι εκεί πάει και ο Coffee Lake. Aυτό ήταν το πλάνο της Intel εξ᾽ αρχής και γι᾽ αυτό ήταν έτοιμη κι αυτό έβγαλε.

Θα είναι έτοιμη να βγάλει τα 8-core της τον Ιούνη και τότε θα τα βγάλει. Δεν θα πει ας τα βγάλω τώρα με χάλια ΧΜP με performance που θα φτιάξω σε 3 μήνες από τώρα κλπ. Γι᾽ αυτό και τα πληρώνεις παραπάνω. Δεν σου λέω πλήρωσέ τα αλλά κατάλαβε το τι πληρώνεις.

 

Όσο για το αν σε έναν high-end σύστημα που υποτίθεται ότι ο κόσμος θα δώσει λεφτά αξίζει ο Ryzen 1800X θα σου δείξω το εξής.

1800Χ και mobo: 610 USD

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819113430&cm_re=1800x-_-19-113-430-_-Product

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813145001&cm_re=x370_gigabyte-_-13-145-001-_-Product

 

7820X και mobo: 810 USD

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819117794&cm_re=7820x-_-19-117-794-_-Product

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813145019&cm_re=gigabyte_x299-_-13-145-019-_-Product

 

8700K και mobo: 560 USD

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819117827&cm_re=intel_8700k-_-19-117-827-_-Product

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813145037&cm_re=gigabyte_z370-_-13-145-037-_-Product 

 

Συμφωνώ μην πάρεις CoffeeLake εκτός αν έχεις το μικρόβιο του OC που η AMD 4GHz τερματίζει.

Στα 200 USD παραπάνω για παραπάνω επιδόσεις όμως; Εκεί νομίζω πως αξίζει ο 7820Χ και εκεί ποντάρει η Intel.

 

Αυτό που συμφωνώ είναι οι Threadripper. Εκεί να πάρω τον 1950Χ με 16c στα μισά λεφτά του 18c της Ιntel. Αλλά πόσοι δίνουν τόσα λεφτά σε μηχάνημα; Ελάχιστοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77

Μπράβο! ωραίος! χαίρομαι με την αναβάθμιση σου, πέρασε καιρός, και τελικά τα κατάφερες! καλοδούλευτο και πάντα απροβλημάτιστο!

Τα θεματακια με τις μνήμες, θα λυθούν και αυτά, δεν είναι κάτι :drinks:

BTW, κλοκαρουν και τα non-X μοντελα? ο.Ο

Link to comment
Share on other sites

[mention=374]gdp77[/mention]

Μπράβο! ωραίος! χαίρομαι με την αναβάθμιση σου, πέρασε καιρός, και τελικά τα κατάφερες! καλοδούλευτο και πάντα απροβλημάτιστο!

 

Τα θεματακια με τις μνήμες, θα λυθούν και αυτά, δεν είναι κάτι :drinks:

 

BTW, κλοκαρουν και τα non-X μοντελα? ο.Ο

Όλα τα μοντέλα κλοκάρουν και επειδή η πλατφόρμα έχει οροφή τα 4 GHz , από τα non-x που χρονίζουν πιο χαμηλά από μαμά , κάνεις και μεγαλύτερο OC. Πχ ο 1600 έχει base clock 3.2 άρα μπορείς να τον φτάσεις μέχρι 3.8-3.9 ίσως 4 αν κερδίσεις στη λοταρια. Ο 1600χ με base clock 3.6 έχει πολύ μικρότερα περιθώρια.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sofos1990 said:

7 μήνες; Και πόσα χρόνια από το τελευταίο της release;

Αν δεν ήταν έτοιμη να μην έβγαζε τίποτα. Εκεί είναι η διαφωνία μου.

Το έχω γράψει και αλλού αλλά μέσα στους 7-8 αυτούς μήνες δεν υπάρχει κάποιο τεράστιο ποσοστό πωλήσεων για την AMD και δυστυχώς δεν αυξάνεται όπως θα περίμενες. Πωλήσεις θα δει η AMD στα APUs...

Σε ένα industry που το τελευταίο 8μηνο μόνο να πάρεις να δεις πόσα διαφορετικά chipsets έχουν βγει πολύ απλά αυτό που λες χρόνος προσαρμογής δεν υπάρχει.

 

Η ΑSUS, η Gigabyte, η MSI και όλες οι εταιρείες μνημών δεν φτιάχνουν μητρικές για το day 1000 αλλά για το day 1 αν η ΑMD δεν είναι έτοιμη ας περιμένει ακόμα έναν χρόνο να φτιάξει ότι είναι να φτιάξει και μετά να βγει στην αγορά πιο δυνατή. Τα reviews που σε θάβουν βγαίνουν στο Day 1 όχι στο Day 1000 και στο gaming κομμάτι δεν νόμιζω η AMD να ήταν τόσο δυνατή στο Day 1. 

Aυτό λέγεται πλάνο και προγραμματισμός. Αν δεν το έχεις απλά θα είσαι μέτριος.

 

Κι εκεί πάει και ο Coffee Lake. Aυτό ήταν το πλάνο της Intel εξ᾽ αρχής και γι᾽ αυτό ήταν έτοιμη κι αυτό έβγαλε.

Θα είναι έτοιμη να βγάλει τα 8-core της τον Ιούνη και τότε θα τα βγάλει. Δεν θα πει ας τα βγάλω τώρα με χάλια ΧΜP με performance που θα φτιάξω σε 3 μήνες από τώρα κλπ. Γι᾽ αυτό και τα πληρώνεις παραπάνω. Δεν σου λέω πλήρωσέ τα αλλά κατάλαβε το τι πληρώνεις.

 

Όσο για το αν σε έναν high-end σύστημα που υποτίθεται ότι ο κόσμος θα δώσει λεφτά αξίζει ο Ryzen 1800X θα σου δείξω το εξής.

1800Χ και mobo: 610 USD

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819113430&cm_re=1800x-_-19-113-430-_-Product

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813145001&cm_re=x370_gigabyte-_-13-145-001-_-Product

 

7820X και mobo: 810 USD

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819117794&cm_re=7820x-_-19-117-794-_-Product

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813145019&cm_re=gigabyte_x299-_-13-145-019-_-Product

 

8700K και mobo: 560 USD

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819117827&cm_re=intel_8700k-_-19-117-827-_-Product

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813145037&cm_re=gigabyte_z370-_-13-145-037-_-Product 

 

Συμφωνώ μην πάρεις CoffeeLake εκτός αν έχεις το μικρόβιο του OC που η AMD 4GHz τερματίζει.

Στα 200 USD παραπάνω για παραπάνω επιδόσεις όμως; Εκεί νομίζω πως αξίζει ο 7820Χ και εκεί ποντάρει η Intel.

 

Αυτό που συμφωνώ είναι οι Threadripper. Εκεί να πάρω τον 1950Χ με 16c στα μισά λεφτά του 18c της Ιntel. Αλλά πόσοι δίνουν τόσα λεφτά σε μηχάνημα; Ελάχιστοι.

 

με το δικο σου σκεπτικο, τοτε, θα σε ρωτησω κι εγω το εξης απλο.

 

Γιατι μετα απο 7 χρονια η Ιντελ δεν εχει ετοιμη μια νεα αρχιτεκτονικη στα συρταρια της, ωστε να βγει και να σαρωσει την AMD, τωρα που εγινε ξαφνικα ανταγωνιστικη...?  

επρεπε να εχει τουλαχιστον 2 αρχιτεκτονικες ετοιμες.....με τα απο τοσα χρονια...!!!   αλλα φαινεται, πλεον οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να βγαλεις νεα και πετυχημενη αρχιτεκτονικη. 

 

και το οτι στην AMD πηρε μια "αποτυχημενη" προσπαθεια και +7 χρονια για να βγαλει κατι της προκοπης, αυτο κατι λεει...!! 

Αρα, θεωρω, ουτε και η Ιντελ εχει καμια νεα αρχιτεκτονικη στα συρταρια της. και αυτο το υποψιαζομαι απο 2 πραγματα.

1 απο καποιες "ατσαλες" αντιδρασεις στελεχων της INTEL,  τον πρωτο καιρο που βγηκαν οι ZEN, και 

2 απο το οτι αντι να ανακοινωσει νεα αρχιτεκτονικη για τους Coffee lake,  απλα προσθεσε πυρηνες....!!!   

 

δε λεω ... μια χαρα επεξεργαστες ειναι και οι kaby-Sky-coffee lake.  αλλα και ο κοσμος μετα απο αυτο το αλμα της AMD, περιμενει κατι πραγματικα ΝΕΟ απο την Ιντελ που κυριαρχει στην αγορα τοσα χρονια..! 

 

η AMD ναι, θα θελαμε να ηταν πιο ετοιμη, αλλα μην ξεχνας οτι δεν εχει ουτε το μπατζετ, ουτε τη δυναμικη της Intel. 

το "beta testing" παιρνει πολυ χρονο, και μονη της δεν νομιζω οτι ειχε το δυναμικο και τον χρονο για να το κανει.

 

απο την αλλη το οτι ειχε 7 χρονια στη διαθεση της, δεν σημαινει οτι ειχε και την ΖΕΝ αρχιτεκτονικη εδω και 7 χρονια....!  η ΖΕΝ μπορει να δημιουργηθηκε μολις πριν 2 χρονια...! 

 

 

τωρα για τις συγκρισεις που κανεις παραπανω,  ναι,  ο 1800Χ το εχουμε αναφερει οτι δεν αξιζει τα χρηματα του, οπως ο 1700  στα $299,90..!!   που ειναι ιδιος επ/εξεργαστης. αυτο ειναι δεδομενο..! 

αρα παμε για R7 1700 + ΜΟΒΟ = $470...!  και εχεις τα ιδια με τον 1800Χ...! 

 

για την HEDT πλατφορμα δεν αναφερθηκα καθολου, σε παρακαλω μην την μπλεκεις με την LEDT.  οποιος θελει HEDT, προφανως ή θα εχει το χρημα να αγορασει ή θα την χρειαζεται επαγγελματικα.  

οι υπολοιποι δεν νομιζω να δωσουν τοσα χρηματα για να παιζουν BF1 και  για  σερφαρισμα στο ιντερνετ.......!! 

 

ΥΓ.. ειναι σεβαστη η αποψη σου, αλλα θα ελεγα να μην το συνεχισουμε εδω, καθως το θεμα ειναι του gdp77  και ειμαστε ηδη εκτος....!!! 

 

ζητω συγνωμη απο μερους μου, απο τον TS για το offtopic.

Edited by cabdik
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο αναβάθμισης:

 

12/10/17

Και ένα πρώτο benchmark με default ρολόγια και  μνήμες @ 2133

cinebench_ryzen_default.JPG.5d1b8a81fbdc604e88a4a88aa2a63f19.JPG

 

Φαίνεται και η επίδοση του προηγούμενου συστήματός μου (641 CB). Not bad... 76% καλύτερη επίδοση με όλα default.

 

12-10-17 // 02:54

Με default ρολόι επεξεργαστή και μνήμες @ 2400 αυτό είναι το cpu-z bench

cpu-z..JPG.5d49052f67328f27e6df952445456ea5.JPG

 

Σε σχέση με τις μετρήσεις που πήρα με τον i7 920 @ 4.0GHz (εδώ) έχω +16% single core performance και +69,4% multi thread.

 

Αφού έγκατέστησα windows έφαγα 2 random παγώματα. Μάλλον έφταιγε το undervoltage στις μνήμες (default 1.2 @ 2133). Έδωσα 1.35 @ 2400 και τώρα φαίνεται να μην υπάρχει θέμα (ελπίζω). Πάνω από 2400 δεν μπουτάρει και θα πρέπει να ψαχτώ αρκετά με τις ρυθμίσεις. cpu δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να ανεβάσω... Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορέσω να φτάσω παραπάνω και οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν. 

 

Στη φάση που βρίσκομαι, με ενδιαφέρει πρωτίστως να μην ξαναφάω random κόλλημα διότι υπάρχει δουλειά που πρέπει να γίνει με το pc και δεν θα την παλέψω για περιπέτειες. Για να δούμε...

 

ΥΓ για τα χρονάκια του μια χαρά ήταν ο i7 στο single core performance. 

 

12-10-17 // 03:56

Δεν την παλεύω... Τρώω random freezes στα win, ενώ σε stress test φαίνεται να μην έχει θέμα... Έλεος. Αύριο πρωί θα εγκαταστήσω Linux να δω αν και εκεί υπάρχει θέμα. Αν δεν υπάρχει, τότε κάποια μλκια παίζει με τα win. Το άφησα τώρα να τρέξει μερικές ώρες memtest και βλέπουμε αύριο... Έχω αγχωθει τρελά.... Μου τη δίνει όταν δεν ξέρεις τι φταίει...

 

12-10-17 // 09:20

Θα ποστάρω εδώ το debug log μου, στην προσπάθεια να λύσω το πρόβλημα.

 

1) ολονύκτιο memtest δεν έβγαλε error

2) αποσύνδεσα όλους τους δίσκους πλην του ssd (λειτουργικό) για την περίπτωση που κάποιο sata cable έχει θέμα ή κάποιος δίσκος παραδίδει πνεύμα χωρίς να έχει φανεί στα SMART

3) Προσπαθώ να κατεβάσω το τελευταίο update των windows (creators update) μήπως και είναι θέμα των win και όχι hw

4) Προσπαθώντας το 3 δεν έχω εγκαταστήσει linux ακόμα. Αυτό το βήμα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε προκειμένου να γνωρίζω αν είναι hw πρόβλημα ή πρόβλημα λειτουργικού

5) Τώρα που γράφω έχω αλλάξει usb θύρες στα 2 βύσματα του logitech 710+ μήπως και χαλιόταν που ήταν σε usb3, το έβαλα σε usb2

6) Αν φάω freeze πάλι θα αλλάξω βύσμα και στο ποντίκι και θα δοκιμάσω και με άλλο ποντίκι μήπως λόγω παλαιότητας τραβάει κανά βραχυκυκλωματάκι

7) Έχοντας αποσυνδέσει δίσκους και αλλάξει θέση στα usb είμαι 40λεπτά uptime χωρίς freeze

8) H αίσθησή μου είναι ότι δεν πρόκειται για πρόβλημα cpu/μνήμης, αλλά κάποιας ασυμβατότητας ή κάποιου ελλατωματικού part

9) Υποψιάζομαι και gpu που μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα επειδή είναι παλιά

10) Διαβάζω και online περιπτώσεις με random freezes με ryzen (όχι ότι δεν υπάρχουν και με intel) και προσπαθώ να δοκιμάσω διάφορες προτάσεις.

11) I DON'T NEED THIS SHIT!!!!!

 

12-10-17 // 09:46

 

1 ώρα uptime χωρίς freeze.... Οι αλλαγές που έχω κάνει είναι ότι έχω αποσυνδέσει 3 ΗDD και dvdrom και είμαι μόνο με τον SSD. Επίσης έχω αλλάξει βύσμα στο πληκτρολόγιο.

 

Κατάφερα να κατεβάσω το update (1703). Επανεκκίνηση και ο θεός

 

12-10-17 // 10:30

Το cpu είναι default και οι μνήμες πέρασαν ολονύκτιο memtest.

 

update: ολοκληρώθηκε το update, τώρα είμαι με windows 10 pro 1703, τελευταίο update. Φαίνονται stable τα πράγματα... Πιθανόν να έφταιγε αυτό. Θα "παίξω" για μερικές ώρες και αν δεν freez-άρει θα αρχίσω να συνδέω και τους δίσκους έναν έναν μέχρι να βρω ποιο γαμήδι σύστημα μου δημιουργεί πρόβλημα.... Βλέπω μια αχτίδα φωτός στο βάθος....

 

12-10-17 // 10:55

 

Οι μνήμες default έπαιζαν 2133 @ 1.20v οπότε και έφαγα το πρώτο freeze. Αμέσως πήγε το μυαλό μου εκεί και μετά από διάφορους πειραματισμούς τις παίζω 2400 @ 1.35v. Με αυτές τις ρυθμίσεις πέρασαν ολονύκτιο memtest με επιτυχία. Με πρόχειρα πειράγματα παραπάνω δεν πάνε, αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω καθώς προτεραιότητά μου ήταν να μην freez-άρουν random τα windows. 

 

Έχω περάσει τους οδηγούς της AMD (τους chipset drivers δε λες; ). Το cd της μητρικής έφαγε σουτ δεν ασχολήθηκα. Τα πάντα είναι τελευταίες εκδόσεις από net.

 

Λοιπόν ή τα windows θέλανε το update τους ή κάποιος από τους δίσκους μου (που τώρα είναι αποσυνδεδεμένοι) έχει πρόβλημα, ή το πληκτρολόγιο ήθελε να μπει σε άλλο usb.... Είμαι μετά το windows update με 1 ώρα uptime και δεν έχω φάει freeze. Έβαλα να κατεβαίνει και το Visual Studio Enterprize (50GB) γιατί αφενός το χρειάζομαι, αφετέρου έχω διαβάσει και για κάποια θεματάκια με το lan της asus rog strix και θέλω να στρεσσάρω και το δίκτυο μήπως και ήταν αυτό που προκαλούσε/προκαλεί τα freeze...

 

Για να δούμε. Πάντως έτρωγα freeze στα 10-20 λεπτά. Οι ελπίδες μου αναπτερώθηκαν....

 

12-10-17 // 10:57

 

Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος καθώς φαίνεται να στρώνει το πράγμα. Έχω σπάσει ρεκόρ uptime χωρίς freeze και ελπίζω για το καλύτερο. 

 

12-10-17  //12:05

 

Λοιπόν είμαι 2 ώρες uptime χωρίς freeze. Αισιοδοξώ ότι το πρόβλημα ξεπεράστηκε. Τι έχει αλλάξει από τότε που έτρωγα freezes

 

1) Εγκαταστάθηκε τελευταίο update win (1703)

2) Αποσυνδέθηκαν 3 δίσκοι + 1 dvd-rw (τα 2 sata cables είναι καινούρια της ASUS και τα άλλα 2 είναι παλιά από SATA2 εποχές).

3) άλλαξα θέση στα 2 usb βύσματα του πληκτρολογίου logitech G710+ (από usb3 καρφώθηκε σε usb2)

4) Αποσυνδέθηκε ένα κινέζικο extension καλώδιο usb3 (για να μη χρειάζεται να σκύβω όταν συνδέω δίσκους κτλ)

 

Στο διάστημα αυτών των 2 ωρών uptime, το έλιωσα στο κατέβασμα και εγκαταστάσεις εφαρμογών (πιο βαρύ το VS Enterprise 2017 ~ 50GB) και παράλληλα σερφάριζα, έτρεξα cpu-z benchmark, αποσυμπίεζα αρχεία κτλ.  Φαίνεται το πρόβλημα να ξεπεράστηκε. Αν όντως έχει ξεπεραστεί, τότε ο ένοχος βρίσκεται στα παραπάνω σημεία 1-4.

 

Για ψηφίστε....

 

ΥΓ Ρε μήπως και ο επεξεργαστής δεν μπορούσε να σηκώσει 5 SATA συνδεδεμένα και ήθελε λίγο ρευματάκι στο SOC; Λέω εγώ τώρα... Τέλος πάντων ας το φτύσω προς το παρόν μην το ματιάσω και σιγά σιγά θα ξεκινήσω διερεύνηση για το τι έφταιγε....

 

12-10-17 // 12:51

Λοιπόν μετά από 3 ώρες uptime απροβλημάτιστα, έκανα shut down, σύνδεσα τον δίσκο εργασίας μου (WD Caviar Black 640GB) με καλώδιο της ASUS (καινούριο). Μπούταρα, κανονικά κανένα πρόβλημα, έπαιξα και ένα τέταρτο cod ΜW4 και όλα καλά. Ας υποθέσουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτός ο δίσκος και αυτό το cable και ας προχωρήσουμε...

 

12-10-17 // 12:57

Το τροφοδοτικό είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 2012 (ακόμα στην εγγύηση είναι).

 

Πρόκειται για ένα Corsair TX 850W.

 

Δεν αποκλείω να βάζει το χεράκι του στο πρόβλημα (αν υποθέσουμε ότι δεν ξεπεράστηκε), αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω παρά μόνο αν το πρόβλημα επανεμφανιστεί και λυθεί αλλάζοντας τροφοδοτικό (βέβαια ούτως ή άλλως δεν έχω άλλο τροφοδοτικό για να δοκιμάσω)...

 

12-10-17 // 19:53

 

Το σύστημα εξακολουθεί και συμπεριφέρεται σταθερά σε όλα τα workloads. Προς το παρόν έχω συνδέσει πάνω εκτός από τον SSD και τον δίσκο "εργασίας" WD caviar black 640GB, στην προσπάθειά μου να συνδέω ένα ένα όσα αποσύνδεσα, μέχρι να εντοπίσω τι έφταιγε για τα random freezes που έτρωγα στο ξεκίνημα. Μέχρι να εξαντλήσω όλα τα wokrloads με το τρέχον setup, πάρτε και τη διαφορά επιδόσεων του δίσκου μετά την αναβάθμιση:

 

Αριστερά με το παλιό σύστημα (sata2) δεξιά με το νέο (sata3)

ssd_compare_sata2_vs_sata3.thumb.JPG.96e991729817aa5a38deb02d56d831aa.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13-10-17 // 07:35

πέρασα και Linux χθες είμαι εντελώς stable δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και θα προχωρήσω και στη σύνδεση του τρίτου δίσκου για να ελέγξω σε ποια φάση (και αν) θα έχω freeze πάλι. Σχετικά με τις μνήμες, παλικάρι σε διπλανό forum (ακριβώς τις ίδιες) τις χρονισε 2933 στο πρώτο boot με ryzen 7 1700. Αρχιζω και υποψιάζομαι μήπως παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής ο χρονισμός κτλ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι υπαίτιο το b350 και ειδικά η μητρική μου που τις έχει στο qvl ...

 

13-10-17  // 09:00

 

Ω ΘΕΟΙ ΤΩΝ PC!!!!

 

Δεν υπάρχει αυτό που ζω!!!

 

Aφήνω την πρώτη μνήμη μόνη της. Άκυρο δεν πήγαινε 2933. Την βγάζω και βάζω στη θέση της το άλλο dimm (στη θέση Α2 σύμφωνα με το manual), άκυρο δεν πήγαινε 2933. Ξανακουμπώνω και τις δύο (έχοντας άθελα μου όμως κάνει αντιμετάθεση δηλαδή το δεύτερο dimm καθόταν τώρα στη θέση Α2 και το πρώτο στη θέση Β2. Μπουτάρω, δοκιμάζω 2933 και.....

 

2993_YES.JPG.78fcf6bad459da096ea6a2b71d00d4d7.JPG

 

Δεν το πιστεύω!!!!! Είναι δυνατόν????? Παίζει ρόλο σε ένα κιτ που υποτίθεται ότι τα dimms είναι ίδια ποιο θα βάλεις πρώτο και ποιο δεύτερο; Ή να υποθέσω ότι ήθελε η μητρική να "ωριμάσει" η σχέση τους για να παίξει 2933????? Δεν έχω ξαναδει τέτοια πράγματα λέμε και είμαι 40 και ασχολούμαι με υπολογιστές από τα 9!!!!

 

Χώθηκα στο κουτί και διάβασα πάλι τα αυτοκολλητάκια πάνω στα kits. Ίδιο part number. Η διαφορά είναι μόνο στο serrial που το ένα dimm είναι xxxxxxxxxxxx136 και το άλλο xxxxxxxxx137. Ε το 136 ήθελε να είναι πρώτο lol!!!!!

 

Μετά από τόση ταλαιπωρία, πιστεύω ότι μου "χρωστάει" 4GHz 

 

13-10-17 // 12:56

 

Νέο cinebench με τις μνήμες @ 2933 και επεξεργαστής default. (Το σύστημα κέρδισε +21 cb από τις μνήμες @ 2933)

 

cine_2993.thumb.jpg.d76651826b81fa4d5fbd2eb842d55e3a.jpg

O 920 @ 4GHz είναι x1.8 πιο αργός σύμφωνα με την ένδειξη του cinebench.  Λογικά μόλις κάνω και oc το cpu θα πλησιάσω ή και θα ξεπεράσω το 200% των επιδόσεων του 920 @ 4GHz (multithreading)

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε και ενα Cinebench με τις μνημες 2400.....! 

 

 

EDIT... με προλαβες και μαλιστα στα 2933...! well Done.. ! αντε και στα 4.1Ghz....!! 

Edited by cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pff και με όλα αυτά που λέει ο cabdik είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι ο 7700Κ μου είναι αργός :hehe:

1158-226.thumb.JPG.2585f2f003014226fc00519b62afd660.JPG

 

 

A, και είμαι prime95 stable εκεί με ~80C... αλλά ναι, 2 cores και 4 threads λιγότερα. Μάλλον θα το δώσω :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

pff και με όλα αυτά που λέει ο cabdik είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι ο 7700Κ μου είναι αργός :hehe:

1158-226.thumb.JPG.2585f2f003014226fc00519b62afd660.JPG

 

 

A, και είμαι prime95 stable εκεί με ~80C... αλλά ναι, 2 cores και 4 threads λιγότερα. Μάλλον θα το δώσω :hehe:

Ωραια. Αν είχες διαβάσει το log θα έβλεπες ότι είμαι 3.2 και είσαι 5GHz. Και υποθέτω ότι θα είσαι με Mobo 250+ ευρώ , cooling 150+, και ο 7700 σου κοστίζει 300+ . Και πάλι βγάζουμε ίδιο cinebench.... Μάλλον εγώ πρέπει να γελάω

 

ΥΓ είπε κανείς ποτέ ότι7700 είναι κακός ή αργός;

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Μάλλον εγώ πρέπει να γελάω

 

Μάλλον όχι....

 

Δεν είναι κακός ή αργός, είναι 4 core! Και 6ghz να πήγαινε δεν έπρεπε να σε βλέπει στο cinebench..

 

Μεγειά το σύστημά σου btw :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ πρέπει να γελάω   Μάλλον όχι....   Δεν είναι κακός ή αργός, είναι 4 core! Και 6ghz να πήγαινε δεν έπρεπε να σε βλέπει στο cinebench..   Μεγειά το σύστημά σου btw [emoji4] 

 

  Με 2GHz σχεδόν διάφορα? Τι σόι αξιώσεις είναι αυτές "δεν έπρεπε να σε βλέπει;" Έχει καλύτερο ipc και είναι 2 GHz πάνω. Εννοείται ότι έπρεπε να με "βλέπει"!!!!

 

Ούτως ή άλλως γελάω (οχι ειρωνικά αλλά από ικανοποίηση για την επιλογή μου) γιατί βγαζω ίδιο cinebench χωρθς να έχω κάνει oc, vs cpu 300€ + mobo 250 + ποιος ξέρει πόσα έχει σκάσει στην υδροψυξη του , ενώ εγώ έχω πληρώσει 130 + 210 . Δηλαδη με τουλάχιστον 200 ευρώ λιγότερα +( υπολογίζω 300+ αν βάλουμε και την υδροψυξη του) έχω ίδιο performance (multithreading) και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε ένα MHz OC.... Ά παίζω και 30 βαθμούς κάτω από αυτον.

 

Edit : μόλις είδα ότι παίζει και με 3800 μνήμες οπότε η διαφορά κόστους των δύο συστημάτων λογικά φτάνει στα 400+ ευρώ....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

H μητρική δεν έχει να λέει. Έχω αυτήν για λόγους λόξας και όχι ουσίας. Οποιαδήποτε μητρική με 5-6 phases για το CPU κάνει το ίδιο.  Αλλά άσε την μητρική στην άκρη γιατί έχει παράπανω αλλά κάνει και παραπάνω. Η πανάκριβη υδρόψυξη μου είναι μια Nepton 140 XL. Mιλάς βέβαια και για CPU που πήρες (τότε βγήκε τουλάχιστον) 3-4 μήνες μετά από εμένα και με παραπάνω cores. Έπρεπα με τα παραπάνω cores όχι απλά να μην σε φτάνω αλλά εύκολα να με περνάς για 500 πόντους. Τουλάχιστον, από όσο βλέπω στο hwbot δεν γίνεται αυτό. 

Από περιέργεια τρέξε ένα με single core όταν μπορέσεις. 

Βρήκα αυτό το review στο ίντερνετ που ξεκάθαρα δείχνει ότι σε games δεν μεταφράζεται η απόδοση του Cinebench και λογικό γιατί φαντάζομαι δεν λειτουργούν όλοι οι πυρήνες.

https://www.techspot.com/review/1450-core-i7-vs-ryzen-5-hexa-core/

 

Θα φτιάξω ένα PC σύντομα με 7800x ή με 8700K για να συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω και πιο πάνω ότι ο 7700κ έχει καλύτερο ipc. Ας μην τσακωνόμαστε ποιος την έχει πιο μεγάλη γιατί η επιλογή μου εξηγείται στο αρχικό ποστ. Το θέμα είναι ότι και το κόστος CPU και το κόστος Mobo και το κόστος ψύξης έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ μας και παρόλα αυτά έχουμε ίδιες επιδόσεις. Αυτό δίνει τον τίτλο vfm στον ryzen.

Όσο για τα παραπάνω cores που λες χωρίς άλλες παραμέτρους ότι θα έπρεπε να "ρίχνουν" στο σύστημα σου, δεν περίμενα τετοια άποψη από τόσο έμπειρο overclocker σαν και σένα. Και το ipc και το ρολόι παίζουν ρόλο και ξέρουμε ότι ο Intel έχει καλύτερο ipc ενώ τα δύο συστήματα έχουν 2ghz διαφορά.... Μόλις ασχοληθώ να ανεβάσω τον ryzen ελπίζω να ικανοποιήσω το αίτημα σου για 500 πόντους διαφορά.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε gaming εννοείται ότι ο 7700κ είναι ο βασιλιάς (μέχρι την έλευση του 8700) καθώς το ipc μαζί με τα ρολόγια μαζί με τα Intel optimized παιχνίδια καθιστούν την Intel την απόλυτη επιλογή για gamers. Εγώ όμως δεν ασχολούμαι με gaming όπως γράφω και στο αρχικό post. Ο ryzen για τα χρήματα που έδωσα είναι ξεκάθαρα όχι μόνο vfm αλλά και performance king για τα δικά μου workloads

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now