gdp77

Ο gdp77 αναβαθμίζεται!

Recommended Posts

^ Το αυτό.

Να τα βάζουμε όλα σε μια σειρά. 

Αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε παίρνει κάτι για ένα συγκεκριμένο λόγο τότε καλά κάνει και το παίρνει και κάνει και ένα research πιο πριν.

Αλλά επειδή σε διαδικασίες που θέλουν όλα τα cores ένας 6/8-core περνάει έναν πιο ακριβό 4-core και αυτομάτως λέμε ότι ανακαλύψαμε τον τροχό είναι λάθος και πρέπει να ειπώνεται.

Προφανώς και το IPC στους Intel είναι μεγαλύτερο γιατί με αυτό το σκεπτικό φτιάχνεται η mainstream πλατφόρμα.  Αν δεις η Extreme έχει χειρότερο IPC από την Mainstream.

Πλέον δείχνει ότι η Intel έχει ψιλοβρεί τοίχο εκεί βέβαια.

Mιας και θίγεις το IPC...γιατί το κατακρίνεις και λες αν ξέρω ότι το IPC παίζει ρόλο; Τα περισσότερα benchmarks μετράνε έτσι. Not my problem. Aς φτιάξει η AMD το IPC από το να λέει ότι τα benchmarks είναι για Intel. Δεν θα έπρεπε η ΑΜD να έχει καλύτερο IPC; Σαν απλός χρήστης το κοιτάω και απαντάω τόση ώρα αλλιώς θα σου έλεγα ότι στα 7G o 8700Κ τον διαλύει τον Ryzen 6-core αλλά είναι εκτός πραγματικότητας αυτά. 

Eπίσης, αυτό που λέω για τους παραπάνω πόντους διαφορά έχει βάση. Αν ασχοληθείς και ψαχτείς παραπάνω με τα white papers των Ryzen θα διαπιστώσεις ότι για συγκεκριμένα applications η ίδια η AMD θάβει τα CPUs της. Υπάρχουν ορισμένα registers τα οποία αν τα αλλάξεις τα scores αυξάνονται κατά πολύ. Εφόσον, έχεις Asus μητρική το παρακάτω λογικά θα πρέπει να σου λειτουργεί γιατί είναι από την Crosshair. Κανείς δεν ξέρει αν λειτουργούν και σε εφαρμογές εκτός benchmarks. Δεν ξέρω και να κάποιος το έχει δοκιμάσει.

https://www.dropbox.com/s/6blx1oz7f5ci09h/zen_perfboost_v03.rar?dl=0

Mπορείς έυκολα να δεις τι αλλάξει αν κάνεις ένα backup τα registers από το R/W πριν τρέξεις αυτά και ένα εφόσον τα ενεργοποιήσεις και συγκρίνεις αυτά τα 2 μεταξύ τους.

Αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι για την "προχειρότητα". Αν μερικοί mobo vendors βρήκαμε αυτά τα registers, γιατί να μην υπάρχουν κι άλλα που ίσως να κάνουν τον CPU ακόμα καλύτερο αλλά μόνο η AMD τα ξέρει; Το πιο αστείο; Η πρόταση της AMD ήταν κανείς να μην τα κάνει enabled by default αλλά αν θέλουμε να γράψουμε ένα άλλο OC bios ή να το κρύψουμε πίσω από ένα άλλο option στα κανονικά bios. Ιστορίες για αγρίους δηλαδή.

 

Πολύ λίγοι είναι αυτοί που θα πάρουν έναν Ryzen με το σκεπτικό αξιοποίησης όλων των πυρήνων. Πολλοί όμως θα πάρουν Ryzen γιατί wow βγάζει Cinebench στο ταβάνι σε σχέση με τον 4-πύρηνο της Intel. Βέβαια, ο αντίστοιχος 6-core της Ιntel περνάει τον Ryzen χωρίς να ιδρώνει αλλά ok έχει καλύτερο IPC lol.  Όταν θα βάλεις όμως τον Ryzen να παίξεις το game σου και επειδή είσαι και λίγο geek θα ανοίξεις και κανά fraps και θα δεις ότι είσαι 20 fps κάτω τότε ας πρόσεχες. Eκεί σε χτυπάει η Intel κι ακριβώς γι' αυτο έχει ακόμα ψηλά τις τιμές της και πουλάει ακόμα τόσο πολύ. Όταν σε ένα review υπάρχουν 10 benchmarks και ο 4-core της Intel περνάει τον 6-core της AMD στα 7/10 αυτό διαμορφώνει και την αγορά και όχι άδικα στην τελική.

Δυστυχώς οι περισσότεροι χρήστες ούτε Cinebench τρέχουν κάθε μέρα ούτε video editing κάνουν με τις ώρες. Ανοίγουν 3 tabs στον browser, κατεβάζουν τίποτα torrents και παίζουν κανά παιχνίδι. Ε εκεί θες Intel και η Intel στον πουλάει ακριβά γιατί το ξέρει. Καλή η ΑΜD αλλά χωρίς πλάνο. Ότι κάτσει ήταν αυτή την φορά της βγήκε λιγάκι στην αρχή και τώρα θα αρχίσει να χάνει. Δείχνει να οργανώνεται σε ένα πιο σωστά σκεπτόμενο lineup για το επόμενο διάστημα αλλά time will tell.

Όσο για τα VFΜ κλπ το σέβομαι ειλικρινά και σε αγορές όπως την Ελλάδα ισχύει. Βέβαια, η Ελλάδα δεν αντικατοπτρίζει την παγκόσμια αγορά και παγκοσμίως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Eιδικά, στις μεγάλες χώρες(Αμερική, Κίνα) ο κόσμος αγοράζει το καλύτερο όσο και να έχει. Αν ήταν τόσο VFM στα μάτια των χρηστών οι Ryzen(ειδικά με τόσα SKUs) φέτος οι πωλήσεις έπρεπε να είναι 80-20 για την AMD και όλοι οι motherboard vendors να έχουμε 40 μοντέλα μητρικών.

 

Για να μην με θεωρείτε αντί-AMD να πω ότι η AMD έχει φοβερά features που ειλικρινά θα ζήλευα να συνδυαστούν με ένα "σωστό" CPU. NUMA ή το φοβερό memory performance που έχει. Αρκεί 3000ΜΗz για να φτάσει τα 4000+ της Intel.

Aυτά από μένα. Χαίρομαι αλήθεια που η αγορά που έκανες έχει μια λογική βάση από πίσω και το σέβομαι απόλυτα. Πιο πολύ απευθύνομαι σε όσους πάνε σε γενικότητες του τύπου 100 το ένα 200 το αλλό και χάνει στο Cinebench.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος αναβαθμίζει και θέλει να ακούσει ένα καλό λόγο ! Αντ'αυτού έρχεται αντιμέτωπος με τα complex του καθενός ! Ότι και να λέμε η διαφορά του κόστους είναι κοντά στα 150-200€ .Εάν πλήρωνες παραπάνω και έπαιρνες και λιγότερα εκεί φίλε μου θα έπρεπε να αναρωτηθείς τι πάει στραβά!
Αλλά όταν κάποιος πέρνει με λιγότερα ίδιο και σε ορισμένα σενάρια καλύτερο performance τότε αυτός βγήκε κερδισμένος και όχι εσύ!



Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sofos1990

 

Δεν διαφωνούμε πουθενά. Το ipc δεν το κατακρίνω. Το αναφέρω ως δεδομένο για να τεκμηριώσω την άποψη μου ότι επειδή ένα CPU έχει περισσότερους πυρήνες δεν σημαίνει και καλά ότι είναι ταχύτερο σε multithreading ,από άλλο με λιγότερους. Και το ipc και τα ρολόγια παίζουν ρόλο. Και η Intel έχει καλύτερο ipc και καλύτερα ρολόγια, οπότε από πού και ως που ο ryzen να ρίχνει 500 πόντους που λετε στο cinebench? Μαγκιά της Intel τα ρολόγια και το ipc , δεν διαφωνώ.

 

Για να επανέλθω λοιπόν στο thread, για τα δικά μου workloads ο ryzen είναι ανώτερος από τον 7700 και ειδικοτερα τον "σκορπάει" στο performance/€ . Δεν έκανα νέο build (ούτε και είχα τα χρήματα άλλωστε) για να bench-άρω ή για να έχω max fps στα games. Και όσα bench ανέβασα το έκανα για να δείξω τη διαφορά από το παλιό μου σύστημα και να τεκμηριώσω όταν κάποια στιγμή φτάσω στον επίλογο , αν άξιζε η αναβάθμιση ή όχι.

 

Γενικότερα για την AMD , αν καταφέρει με τους ryzen+ να ανεβασει +10% ρολογια και βελτιώσει και 10% ipc, τότε δεν θα έχει αντίπαλο σε κανένα workload, καθώς η αρχιτεκτονική της δεν είναι τερματισμενη αλλά μόλις τώρα ξεκινάει να βελτιώνεται.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Edited by gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε και λίγο ρεαλιστές άλλοι χρησιμοποιούν το pc τους για πραγματικές δουλειές(gaming, editing , streaming,rendering,compiling) και άλλοι απλά για να τρέχουν benchmarks(που το δέχομαι γιατί και γω το κάνω ως ένα σημείο, αλλά άπαξ και γίνει πάυει να με ενδιαφέρει)!

Και για να μιλάμε για ρεαλιστικά σενάρια χρήσης.'Οσο αναφορά το gaming η ιντελ ειναι ανώτερη λόγω ipc και clockspeeds υπερτερεί(βέβαια αν δεν είσαι competitive gamer, που δύσκολα πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που όντως ασχολούνται με κάτι τέτοιο και πραγματικά τους απασχολεί, με ένα ryzen σύστημα θα έχεις πολύ παρόμοιο performance)

Δεύτερο σενάριο που ακόμα λιγότεροι ασχολούνται ειναι το Rendering.Μιλάω για προγράματα όπως το Keyshot που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση(product design) , δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των cpus.Ακόμα και των παρόμοια τιμολογημένων 8700k και 1800χ.Απλά more cores τόσο πιο γρήγορα render times, κάτι που έχει ουσιαστική σημασία!(Υπάρχει διαφορά ακόμα και με τον 6700κ μου σε σχέση με ένα 1600 πόσο μάλλον τον 1700)

 

Οπότε αν και δεν μου αρέσουν οι διπλωματικές απαντήσεις, απλά εξαρτάται την χρήση που θέλεις το σύστημα σου!Όλες οι άλλες συζητήσεις είναι άσκοπες και χρονοβόρες.

Μιας και μου δίνεται πολύ συχνά η ευκαιρία και στήνω συστήματα φίλων ή γνωστών(περίπου μια φορά το δίμηνο/τρίμηνο) απλά προτερεότητα δίνω στην ανάγκη του καθενός.

Απλά να είστε σίγουροι ότι σχεδόν κανένας από αυτούς δεν είχε καμία ανάγκη να τρέξει κάποιο benchmark για να "κατατάξει" το σύστημα του σε κάποια κατηγορία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

GDP όλα αυτά γίνονται γιατί κάποτε ήσουν εριστικός με το Linux να ξες... :hehe::hehe:

 

Μεγειά το νέο σύστημα, 7 χρόνια είναι πολύς καιρός και σου εύχομαι να σε καλύψει αυτό για άλλο τόσο!

Edited by Spirosssss
typo
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 14.10.2017 at 9:11 PM, Spirosssss said:

GDP όλα αυτά γίνονται γιατί κάποτε ήσουν εριστικός με το Linux να ξες... :hehe::hehe:

 

Μεγειά το νέο σύστημα, 7 χρόνια είναι πολύς καιρός και σου εύχομαι να σε καλύψει αυτό για άλλο τόσο!

 Αν ειχαν περασει τα δικα μου 7 χρονια θα εκανα αυτο...:D:D

 

ryzen.jpg

  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dimitrios1971 said:

 Αν ειχαν περασει τα δικα μου 7 χρονια θα εκανα αυτο...:D:D

 

ryzen.jpg

Η πας σε vega 64 σε αυτά τα χρήματα αν είσαι τόσο μεγάλος fan της amd, η απλά πας σε 1080ti για το καλύτερο performance !

Οι dual gpus είναι μόνο για μόστρα, δουλεύουν σε ελάχιστες περιπτώσεις !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UPDATE 19/10/2017

 

Λοιπόν έχουν συνδεθεί όλοι οι δίσκοι και έγιναν εξαντλητικοί έλεγχοι στα πάντα. Το σύστημα είναι rock stable. Δεν ήταν κάποιος δίσκος που προκαλούσε τα παγώματα. Πιθανόν να ήταν είτε οι μνήμες (που από τότε που άλλαξαν θέσεις παίζουν 2933) είτε τα win που ήθελαν τα update τους. Στα win δούλευα επί μια βδομάδα βαρύ project στο VS, έκανα άπειρες εγκαταστάσεις λογισμικού και δούλεψα πολλές ώρες σε πολλά workloads. Στο Linux mint 18.2 (που δεν είχα ποτέ πάγωμα) εργάστηκα επίσης αρκετές ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Γενικά το σύστημα πετάει και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος. Απομένει ένα project που πρέπει να παραδώσω μέχρι τέλη Οκτωβρίου και μετά σειρά έχει το OC του επεξεργαστή για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση. Ryzen rocks!

 

ΥΓ Ένα θέμα που πρέπει να διερευνήσω είναι ότι μερικές φορές σε shut down ή restart ακούω ένα μηχανικό κλικ από το PSU και όταν μπουταρω ξανά η μητρική αναβει, σβήνει και ξανανάβει μέχρι να μπουτάρει τελικά. Δεν γίνεται πάντα, αλλά μερικές φορές πχ 1 στις 10. Δεν ξέρω αν είναι θέμα PSU που πεθαίνει , ασυμβατότητα και θέλει στρώσιμο με νέο bios ή κάτι άλλο. Θα διερευνηθεί.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update 21/11/2017

 

On 10/19/2017 at 1:51 PM, gdp77 said:

ΥΓ Ένα θέμα που πρέπει να διερευνήσω είναι ότι μερικές φορές σε shut down ή restart ακούω ένα μηχανικό κλικ από το PSU και όταν μπουταρω ξανά η μητρική αναβει, σβήνει και ξανανάβει μέχρι να μπουτάρει τελικά. Δεν γίνεται πάντα, αλλά μερικές φορές πχ 1 στις 10. Δεν ξέρω αν είναι θέμα PSU που πεθαίνει , ασυμβατότητα και θέλει στρώσιμο με νέο bios ή κάτι άλλο. Θα διερευνηθεί.

 

 

Βρήκα λίγο χρόνο και ψάχτηκα και για το παραπάνω θέμα. Δοκίμασα να βγάλω DOCP και να περάσω καρφωτά ρυθμίσεις στις μνήμες ( @ 2933) , αλλά και πάλι είχα θεματάκι (περίπου 1/10 cold boots μου έκανε ένα boot cycle από 1-3 φορές αναβόσβηνε). Ήταν σίγουρα θέμα με τις μνήμες διότι αν τις γυρνούσα 2133 δεν είχα το θέμα. Δυστυχώς ούτε με καρφωτές ρυθμίσεις υπήρξε επίλυση και δεν τολμούσα να πειράξω τα επιπρόσθετα settings των μνημών πέραν των κλασικών timings 35-17-17-17-15, διότι ήταν κυριολεκτικά άπειρα και δεν ήξερα από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

 

Τελικά η "σωτηρία" ήρθε μετά από ένα πέρασμα από το site της  asus για καινούριο bios. Είχα το 09xx και είχε βγει το 10xx και το 3203 (agesa 1.0.0.7). Το πρώτο έλεγε "improves system stability" και το δεύτερο "supports new cpus". Πέρασα το τελευταίο και όταν ξαναμπήκα bios για τις πρώτες ρυθμίσεις είδα ότι επιλέγοντας DOCP 3000 έχωνε αυτόματα στις μνήμες 1.4v (από το default 1.35). Ε λοιπόν αυτό ήταν! Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα με cold boot. Θα το αφήσω έτσι κάνα μήνα να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα σε cold boot και αν είναι ok θα αρχίσω να πειραματίζομαι κατεβάζοντας το ρεύμα στις μνήμες σταδιακά προς τα κάτω για να δω σε ποια τάση θα αρχίσει να επανεμφανίζεται.

 

Κατά τα άλλα αποδείχτηκε ότι η πλατφόρμα ήταν αρκετά φρέσκια και ήθελε και στρώσιμο από πλευράς OS. Τόσο στα win με το creators update, όσο και στο linux με τους τελευταίους kernel έχουν προστεθεί πολλά στοιχεία για βέλτιστη υποστήριξη ryzen. Πλέον η εμπειρία χρήσης είναι ΑΡΙΣΤΗ με απόλυτα σταθερό και ταχύτατο σύστημα σε όλα τα workloads και το σημαντικότερο με απρόσκοπτη λειτουργία μνημών @ 2933. Το τελευταίο το αναφέρω για να ξεφύγουμε πλέον από τη λογική "πάω να αγοράσω flareX μνήμες των 240 ευρώ με samsung b-dies για να ανεβάσω. Πλέον και με hynix πιστεύω ότι η πλατφόρμα έχει ωριμάσει αρκετά για απροβλημάτιστη λειτουργία στις συχνότητες των μνημών.

 

ΥΓ πραγματικά δεν θέλω να φανταστώ τι τράβηξαν οι early adopters....

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Κατά τα άλλα αποδείχτηκε ότι η πλατφόρμα ήταν αρκετά φρέσκια και ήθελε και στρώσιμο από πλευράς OS. Τόσο στα win με το creators update, όσο και στο linux με τους τελευταίους kernel έχουν προστεθεί πολλά στοιχεία για βέλτιστη υποστήριξη ryzen. Πλέον η εμπειρία χρήσης είναι ΑΡΙΣΤΗ με απόλυτα σταθερό και ταχύτατο σύστημα σε όλα τα workloads και το σημαντικότερο με απρόσκοπτη λειτουργία μνημών @ 2933. Το τελευταίο το αναφέρω για να ξεφύγουμε πλέον από τη λογική "πάω να αγοράσω flareX μνήμες των 240 ευρώ με samsung b-dies για να ανεβάσω. Πλέον και με hynix πιστεύω ότι η πλατφόρμα έχει ωριμάσει αρκετά για απροβλημάτιστη λειτουργία στις συχνότητες των μνημών.

 

ΥΓ πραγματικά δεν θέλω να φανταστώ τι τράβηξαν οι early adopters....

 

Θα στρωσει και ΙΝΤΕΛ αμα ....να μη ξεχνι:Pόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Πειραματισμοί με χαμηλά ρεύματα και έφτασα σε πρώτη φάση 3.8GHz με 1,26-1,27v. Μόλις βρώ χρόνο πάω για τα 4GHz με στόχο να μην ξεπεράσω 1.35v. Νομίζω ότι το έχω.

 

image.thumb.png.ff83cf2c2bc0318651431312b7f53aac.png

 

Προς το παρόν σε σχέση με το παλιό μου setup (εδώ) είμαι +21% single core performance και +88% multi core performance στο cpu-z benchmark....

 

image.thumb.png.d88d46eda61bf9f27ddf0f6f7d530ed4.png

 

Cinebench από 641 είμαι στα 1272, δηλαδή +98,4% (Multicore) και όλα αυτά με δραματικά καλύτερο efficiency σε σχέση με το παλιό σύστημα...

 

Και λίγη μελέτη των θερμοκρασιών που έχω default και @3800. Παραθέτω το γράφημα μετά τη συλλογή δεδομένων:

 

image.thumb.png.c021f202678aec5b0c4b9593b6bb5b03.png

3200 (default) και 3800 (oc με + 0.03125 v) σε prime95 και σε sc2 game 1vs1 maxed out armies). Η θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμοί και idle ο επεξεργαστής ξεκινάει 24 βαθμούς.

 

HAF tower μαμά ανεμιστήρες και η ψύκτρα της υπογραφής με μαμά ανεμιστήρες.

 

-------------------------------------------

 

Rock stable @3.9GHz και συνεχίζουμε....

image.thumb.png.2b4e951e880e2f46a0a093ad204ced86.png

 

 

Cinebench 1301, δηλαδή +103% (Multicore) σε σχέση με το παλιό σύστημα...

 

Επόμενος στόχος τα 4GHz σταθερά (έχω ήδη bench-άρει αλλά θέλω να σιγουρευτώ για rock stable 24/7)

 

 

 

Edited by gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με χάλασαν πολύ τα σκοτάδια που βλέπω από το παράθυρο του HAF 932 (παλιά είχα ένα xigmatek led fan στη megashadow) και αποφάσισα να παραγγείλω δύο cougar cfd red led fans ( https://cougargaming.com/us/products/fans/cfd_red_led_fan/ ). Καλύτερο cfm από τους μαμίσιους της Arctic freezer (64cfm vs 50κάτι) και πιο ήσυχοι (16 db vs 24 τουλάχιστον στα χαρτια) και επιτέλους θα βλέπω και το εσωτερικό του κουτιού. Μένει να δω αν θα πέσουν και τα max temps... Το red led επιλέχθηκε για να ταιριάζει με τον μπροστινό red led 22άρι fan του HAF932.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθαν και τα καινούρια fans. Παραθέτω σύγκριση δεδομένων:

 

image.thumb.png.da040df7dd7e8be37db899ba96575b73.png

 

Πάμε να δούμε και συμπεριφορά από idle --> full prime 95 (@ 3900GHz) ---> idle

 

image.thumb.png.6dfc9f5a812fbbb630fcd67c316d993a.png

 

Και εδώ με ραβδόγραμμα:

 

image.thumb.png.9a82f43985241297b2143ab9064096ab.png

 

Τα fans έχουν μπει στην arctic freezer 33 plus σε διάταξη push-pull, ενώ το κουτί είναι το HAF 932 (full tower της coolermaster με μαμίσιους ανεμιστήρες

Front: 230 x 30 mm red LED fan x 1 / 700 rpm / 19 dBA
Side: 230 x 30 mm standard fan x 1 / 700 rpm / 19 dBA
Top: 230 x 30 mm fan x 1 / 700 rpm / 19 dBA
Rear: 140 x 25 mm fan x 1, 1200 RPM, 17 dBA )

 

Η θερμοκρασία δωματίου στις δοκιμές ήταν 20 βαθμοί.

 

Είμαι πολύ ικανοποιημένος και το κυριότερο επιτέλους βλέπω μέσα στο κουτί! :-)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2017 at 8:39 PM, sofos1990 said:

^ Το αυτό.

Να τα βάζουμε όλα σε μια σειρά. 

Αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε παίρνει κάτι για ένα συγκεκριμένο λόγο τότε καλά κάνει και το παίρνει και κάνει και ένα research πιο πριν.

Αλλά επειδή σε διαδικασίες που θέλουν όλα τα cores ένας 6/8-core περνάει έναν πιο ακριβό 4-core και αυτομάτως λέμε ότι ανακαλύψαμε τον τροχό είναι λάθος και πρέπει να ειπώνεται.

Προφανώς και το IPC στους Intel είναι μεγαλύτερο γιατί με αυτό το σκεπτικό φτιάχνεται η mainstream πλατφόρμα.  Αν δεις η Extreme έχει χειρότερο IPC από την Mainstream.

Πλέον δείχνει ότι η Intel έχει ψιλοβρεί τοίχο εκεί βέβαια.

Mιας και θίγεις το IPC...γιατί το κατακρίνεις και λες αν ξέρω ότι το IPC παίζει ρόλο; Τα περισσότερα benchmarks μετράνε έτσι. Not my problem. Aς φτιάξει η AMD το IPC από το να λέει ότι τα benchmarks είναι για Intel. Δεν θα έπρεπε η ΑΜD να έχει καλύτερο IPC; Σαν απλός χρήστης το κοιτάω και απαντάω τόση ώρα αλλιώς θα σου έλεγα ότι στα 7G o 8700Κ τον διαλύει τον Ryzen 6-core αλλά είναι εκτός πραγματικότητας αυτά. 

Eπίσης, αυτό που λέω για τους παραπάνω πόντους διαφορά έχει βάση. Αν ασχοληθείς και ψαχτείς παραπάνω με τα white papers των Ryzen θα διαπιστώσεις ότι για συγκεκριμένα applications η ίδια η AMD θάβει τα CPUs της. Υπάρχουν ορισμένα registers τα οποία αν τα αλλάξεις τα scores αυξάνονται κατά πολύ. Εφόσον, έχεις Asus μητρική το παρακάτω λογικά θα πρέπει να σου λειτουργεί γιατί είναι από την Crosshair. Κανείς δεν ξέρει αν λειτουργούν και σε εφαρμογές εκτός benchmarks. Δεν ξέρω και να κάποιος το έχει δοκιμάσει.

https://www.dropbox.com/s/6blx1oz7f5ci09h/zen_perfboost_v03.rar?dl=0

Mπορείς έυκολα να δεις τι αλλάξει αν κάνεις ένα backup τα registers από το R/W πριν τρέξεις αυτά και ένα εφόσον τα ενεργοποιήσεις και συγκρίνεις αυτά τα 2 μεταξύ τους.

Αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι για την "προχειρότητα". Αν μερικοί mobo vendors βρήκαμε αυτά τα registers, γιατί να μην υπάρχουν κι άλλα που ίσως να κάνουν τον CPU ακόμα καλύτερο αλλά μόνο η AMD τα ξέρει; Το πιο αστείο; Η πρόταση της AMD ήταν κανείς να μην τα κάνει enabled by default αλλά αν θέλουμε να γράψουμε ένα άλλο OC bios ή να το κρύψουμε πίσω από ένα άλλο option στα κανονικά bios. Ιστορίες για αγρίους δηλαδή.

 

Πολύ λίγοι είναι αυτοί που θα πάρουν έναν Ryzen με το σκεπτικό αξιοποίησης όλων των πυρήνων. Πολλοί όμως θα πάρουν Ryzen γιατί wow βγάζει Cinebench στο ταβάνι σε σχέση με τον 4-πύρηνο της Intel. Βέβαια, ο αντίστοιχος 6-core της Ιntel περνάει τον Ryzen χωρίς να ιδρώνει αλλά ok έχει καλύτερο IPC lol.  Όταν θα βάλεις όμως τον Ryzen να παίξεις το game σου και επειδή είσαι και λίγο geek θα ανοίξεις και κανά fraps και θα δεις ότι είσαι 20 fps κάτω τότε ας πρόσεχες. Eκεί σε χτυπάει η Intel κι ακριβώς γι' αυτο έχει ακόμα ψηλά τις τιμές της και πουλάει ακόμα τόσο πολύ. Όταν σε ένα review υπάρχουν 10 benchmarks και ο 4-core της Intel περνάει τον 6-core της AMD στα 7/10 αυτό διαμορφώνει και την αγορά και όχι άδικα στην τελική.

Δυστυχώς οι περισσότεροι χρήστες ούτε Cinebench τρέχουν κάθε μέρα ούτε video editing κάνουν με τις ώρες. Ανοίγουν 3 tabs στον browser, κατεβάζουν τίποτα torrents και παίζουν κανά παιχνίδι. Ε εκεί θες Intel και η Intel στον πουλάει ακριβά γιατί το ξέρει. Καλή η ΑΜD αλλά χωρίς πλάνο. Ότι κάτσει ήταν αυτή την φορά της βγήκε λιγάκι στην αρχή και τώρα θα αρχίσει να χάνει. Δείχνει να οργανώνεται σε ένα πιο σωστά σκεπτόμενο lineup για το επόμενο διάστημα αλλά time will tell.

Όσο για τα VFΜ κλπ το σέβομαι ειλικρινά και σε αγορές όπως την Ελλάδα ισχύει. Βέβαια, η Ελλάδα δεν αντικατοπτρίζει την παγκόσμια αγορά και παγκοσμίως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Eιδικά, στις μεγάλες χώρες(Αμερική, Κίνα) ο κόσμος αγοράζει το καλύτερο όσο και να έχει. Αν ήταν τόσο VFM στα μάτια των χρηστών οι Ryzen(ειδικά με τόσα SKUs) φέτος οι πωλήσεις έπρεπε να είναι 80-20 για την AMD και όλοι οι motherboard vendors να έχουμε 40 μοντέλα μητρικών.

 

Για να μην με θεωρείτε αντί-AMD να πω ότι η AMD έχει φοβερά features που ειλικρινά θα ζήλευα να συνδυαστούν με ένα "σωστό" CPU. NUMA ή το φοβερό memory performance που έχει. Αρκεί 3000ΜΗz για να φτάσει τα 4000+ της Intel.

Aυτά από μένα. Χαίρομαι αλήθεια που η αγορά που έκανες έχει μια λογική βάση από πίσω και το σέβομαι απόλυτα. Πιο πολύ απευθύνομαι σε όσους πάνε σε γενικότητες του τύπου 100 το ένα 200 το αλλό και χάνει στο Cinebench.

 

κοιτα, να γινοταν 80-20 για την amd λιγο δυσκολο, ειδικα αν σκεφτουμαι οτι οι πωλησεις ηταν αντιστροφα το 2016. ενα 10-15% το εχει κερδισει ομως η amd γιατι τα τσιπακια της ειναι ερκετα καλα, οχι τοπ οπως της ιντελ, αλλα κι αυτη πουλουσε 4πυρηνο στα 250 και τωρα 6πυρηνο στα ιδια λεφτα. οποτε αναγκαστηκε εκ του ανταγωνισμου να ριξει τις τιμες των προιοντων της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now