ChameZX

Προβλημα με το BIOS στην ASUS Z97-A

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα :)

 

Έχω ένα θεματική με το BIOS από χτες. (z97-a , i5-4690K)

Δεν μπορώ να μπω σε αυτό. Το περίεργο είναι ότι μπορώ να μπω όταν δεν είναι η κάρτα γραφικών κουμπωμένη πάνω στο pc. Συνδέοντας το HDMI στην μητρική, τότε όλα πάνε ρολόι, και στο BIOS μπαίνω κανονικά, και έπειτα στο Windows Login.

 

Είτε συνδέσω την κάρτα γραφικών στο πρώτο, είτε στο δεύτερο Slot της μητρικής, το αποτέλεσμα είναι ίδιο. το pc bootaρει με την μια στο Windows Login, "προσπερνώντας" το BIOS.
Στην συνεχεία έκανα BIOS Update στο τελευταίο version μπας και, άλλα πάλι τίποτα.
Μέτα έκανα clear cmos, και το άφησα ως είναι με το εργοστασιακο BIOS, άλλα πάλι τίποτα. του πέρασα το καινούργιο, δεν έγινε δουλειά, και μετά μια version πίσω, άλλα ούτε τότε.

Αναγκάστηκα έβγαλα την κάρτα γραφικών, για να μπω στο BIOS, και στα Boot Settings έκλεισα το Fast Boot. Σύνδεσα μετά την κάρτα γραφικών, και στο πρώτο boot όλα έγιναν με την σειρά τους. Έπειτα έκανα άλλο ένα restart να δω αν όλα λειτουργούν, άλλα όχι, πάλι με πετάει με την μια στο Windows Login, χωρίς να με μπορώ να μπω στο BIOS. Αν πατήσω εκείνη την στιγμή F2 ή DEL, τότε δεν φτάνω ούτε στο Windows Login, άπλα μένει εκεί μαυρισμένη η οθόνη.

 

Καμιά ιδέα ή λύση για το πρόβλημα?
Αμαρτία τώρα να μπαίνουμε στο BIOS με βάλε βγάλε gup :')


 

 

Link to comment
Share on other sites

Άμα πατάς συνέχόμενα(τάπ-ταπ-ταπ) το delete με το που ανοίγει το PC δεν σε βάζει?

Μπορεί απλά να το περνάει πολύ γρήγορα. Μη περιμένεις να δείς το μνμ για να πατήσεις Delete.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό, αυτό ήταν το πρώτο πρώτο, άλλα πάλι τίποτα.
Είτε DEL είτε F2 δεν γίνεται τίποτα. παγώνει εκεί και δεν πηγαίνει ούτε καν μέχρι το Windows Login, μετά με ένα restart, όλα ρεγουλαριστα, προσπερνώντας φυσικά το BIOS.
 

Ούτε Safe Mode μπαίνει, ούτε Boot Menu (F8) (νταξ λογικό μου φαίνεται κάπως, αφοί δεν λειτουργεί η απλη εντολή στο να μπει), με Shift + Restart πηγαίνοντας απο το Troubleshooting στο UEFI Interface για να το κανω restart, και πάλι τίποτα κολλάει όπως προανέφερα.

Άλλα άμα βγάλεις τελείως την κάρτα γραφικών από το Pc, η διαδικασία γίνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν και είμαι New εδώ θα σου πρότεινα να κάνεις Disable ( αν γίνεται ) την OnBoard κάρτα γραφικών σου! 
Η δοκίμασε ενώ έχεις πάνω την κάρτα γραφικών σου να έχεις το HDMI στην μητρική! (υπάρχει περίπτωση το POST να γίνεται πρώτα στην OnBoard!)
ίσως αυτό γινετε επειδή το σύστημα βλέπει πρώτα την OnBoard GPU! 
σαν τελευταία λύση θα έλεγα να δοκιμάσεις να συνδέσεις το monitor σε DVI η VGA ( αν έχει η κάρτα γραφικών σου! )
Είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα στην δουλειά μου! 

Link to comment
Share on other sites

1. Δε βλέπει άμεσα στο πληκτρολόγιο και δεν αναγνωρίζει το κλικ. Σε αυτή τη περίπτωση αλλάζεις θύρα στο πληκτρολόγιο.

2. Έχεις ενεργοποιημένο το fastboot ή είσαι σε UEFI setup με τα Windows σου και το προσπερνάει. Σε αυτή τη περίπτωση όταν θες να μπεις στο BIOS, μπαίνεις πρώτα Windows, πατάς να κάνεις Restart κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Shift (περιμένεις) και θα σου βγάλει μια μπλε οθόνη με επιλογές και θα επιλέξεις Troubleshoot > Advanced > UEFI Firmware Settings και θα σε πάει στο BIOS.

 

Αλλιώς κάνε ότι είπε ο Σόφος.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, sofos1990 said:

Αν βγάλεις τον δίσκο που έχεις τα windows και αφήσεις το pc να bootάρει μόνο που σε πάει; Λογικά πρέπει να σε πάει στο bios.

 

Πουθενά δεν πάει Σοφο, πουθενά. Άπλα παραμένει μαύρη η οθόνη αυτό. Δεν δίνει καν την επιλογή για να μπεις BIOS.

 

1 hour ago, agalitsas said:

Καλημέρα αν και είμαι New εδώ θα σου πρότεινα να κάνεις Disable ( αν γίνεται ) την OnBoard κάρτα γραφικών σου! 
Η δοκίμασε ενώ έχεις πάνω την κάρτα γραφικών σου να έχεις το HDMI στην μητρική! (υπάρχει περίπτωση το POST να γίνεται πρώτα στην OnBoard!)
ίσως αυτό γινετε επειδή το σύστημα βλέπει πρώτα την OnBoard GPU! 
σαν τελευταία λύση θα έλεγα να δοκιμάσεις να συνδέσεις το monitor σε DVI η VGA ( αν έχει η κάρτα γραφικών σου! )
Είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα στην δουλειά μου! 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου και κάλως όρισες! Καλά ποστ και σπαζοκεφαλιές χεχεχε :hehe:

Έχω την εντύπωση ότι την OnBoard την κάνεις Disable μέσα από το BIOS(?).
Το δοκίμασα και αυτό που λες, ενώ να είναι πάνω η κάρτα γραφικών να βάλω το καλώδιο στην μητρική, άλλα και πάλι δεν γίνεται τίποτα, σαν να τρώει ένα μπλοκ και να μην πηγαίνει ούτε καν στο Windows Login.
Βρε και την OnBoard να έβλεπε, το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στο BIOS όταν είναι πάνω η κάρτα γραφικών.
Αν βγάλω την κάρτα γραφικών και δεν είναι σε καμιά από τις PCIe θήρες, τότε όλα λειτουργούν.

 

48 minutes ago, MetallicGR said:

1. Δε βλέπει άμεσα στο πληκτρολόγιο και δεν αναγνωρίζει το κλικ. Σε αυτή τη περίπτωση αλλάζεις θύρα στο πληκτρολόγιο.

2. Έχεις ενεργοποιημένο το fastboot ή είσαι σε UEFI setup με τα Windows σου και το προσπερνάει. Σε αυτή τη περίπτωση όταν θες να μπεις στο BIOS, μπαίνεις πρώτα Windows, πατάς να κάνεις Restart κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Shift (περιμένεις) και θα σου βγάλει μια μπλε οθόνη με επιλογές και θα επιλέξεις Troubleshoot > Advanced > UEFI Firmware Settings και θα σε πάει στο BIOS.

 

Αλλιώς κάνε ότι είπε ο Σόφος.

 

Λούκα τα έκανα και αυτά που λες φίλε μου. Και το πληκτρολόγιο το δοκίμασα σε όλες τις θήρες, και μέσα από το Troubleshoot προσπάθησα να bootαρω στο BIOS άλλα τίποτα.
Όλος παράδοξος, όταν προσπάθησα να Bootaρω μέσα από το Troubleshoot τρώει το ίδιο σκάλωμα, που παθαίνει όταν πατάω το DEL, δηλαδή δεν με πάει καν στο Windows Login. Μέχρι και εγκατάσταση έκανα ένα εργαλείο από το CD της μητρικής που είναι κάτι σαν BIOS Loader, σε πετάει με την μια εκεί, άλλα ούτε αυτό λειτούργησε.
Και το Fast Boot το έκανα disable. αναγκάστηκα έβγαλα την κάρτα γραφικών για να μπω στο BIOS :hehe:και μετά την ξανάβαλα για να δω πως τρέχουν τα πράγματα, άλλα τιποτες! :rant:

 

Από φρέσκο φορματ είμαι. Λετε να το κάνω άλλη μια στα μπαμ ένα φορματ? Δοκίμασα ένα άλλο ISO αρχείο που είχα για να δω πως πάει, συνήθως με αυτό που κάνω το φορματ δεν μου κάνει τέτοια παρατράγουδα. ακόμα δεν έχω περάσει τίποτα στο Pc.:hmmm:

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω να μη δουλεύει ούτε το εργαλείο της μητρικής. :/

 

Είναι special snowflake η μητρική σου :hehe:

 

Έχεις όμως κάνει UEFI setup σε GPT partition και στα κάνει αυτά όμως, ή παραδοσιακό MBR; Δηλαδή όταν ξεκίνησες την εγκατάσταση, επέλεξες το στικάκι με το UEFI μπροστά;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MetallicGR said:

Πρώτη φορά ακούω να μη δουλεύει ούτε το εργαλείο της μητρικής. :/

 

Είναι special snowflake η μητρική σου :hehe:

 

Έχεις όμως κάνει UEFI setup σε GPT partition και στα κάνει αυτά όμως, ή παραδοσιακό MBR; Δηλαδή όταν ξεκίνησες την εγκατάσταση, επέλεξες το στικάκι με το UEFI μπροστά;

 

Ναι έχω την εντύπωση ότι αυτή την επιλογή έκανα.
Ήταν κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

εεεεε ρε γλέντια!
Καν τίποτα δεν έγινε. Πέρασα το ιδιο λογισμικό που είχα και πριν άλλη μια, μετά πέρασα ένα πιο παλιό 10αρι (αυτό που χρησιμοποιώ συνήθως, και το άφησα στην εκδοσή 105χχ δεν το πήγα στην 15χχχ) άλλα τίποτα. το έργο παραμένει ίδιο.

Μπουταρω με την κάρτα γραφικών μεσα, δεν με βάζει στο BIOS, την βγάζω, μπαίνω στο BIOS όλα είναι καλά στις ρυθμίσεις, το Fast Boot disable, και σαν primary  επιλογή για την εικονα το εχω βαλει στο Auto, μιας και την κάρτα την αναγνωρίζει, αφοί έκανα και Update τους drivers (για όνομα δηλαδή!).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια επιλογή first device display ή κάτι τέτοιο? Αυτό που λες primary επιλογή για την εικόνα βάλε την κάρτα γραφικών. Επίσης μήπως συνδέεις την κάρτα με την οθόνη χρησιμοποιώντας κάποιον περίεργο ανταπτορα? Δεν έχει σχέση με το os το θέμα σου.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Υπάρχει κάποια επιλογή first device display ή κάτι τέτοιο? Αυτό που λες primary επιλογή για την εικόνα βάλε την κάρτα γραφικών. Επίσης μήπως συνδέεις την κάρτα με την οθόνη χρησιμοποιώντας κάποιον περίεργο ανταπτορα? Δεν έχει σχέση με το os το θέμα σου.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

Υπάρχει ναι. Υπάρχει προτεραιότητα επιλογής στην έξοδο της εικόνας. είναι το αυτόματο, που παίζει η onboard άλλα αν αναγνωρίσει κάποια άλλη κάρτα γραφικών, αυτόματα κάνει την αλλαγή και της δίνει την πρωτιά (λογικά αυτό γίνεται, γιατί σας λέω, πέρασα και Drivers, αν δεν αναγνώριζαν την κάρτα δεν θα περνιόντουσαν.) μετά σου δίνει την επιλογή να έχει μόνο την κάρτα γραφικών, η μόνο την Onboard.

 

Με της μαλακίες που με κάνει, φοβάμαι ότι αν δώσω την επιλογή να είναι μόνο η κάρτα γραφικών, μετά θα θέλει πάλι clear cmos.


το θέμα δεν είναι στην εικόνα γενικότερα, με HDMI είναι συνδεμένο στην οθόνη. Άλλα οτι δεν μπαίνει στο BIOS, καθολου, οταν ειναι κουμπωμένη πάνω η κάρτα γραφικών, το κανει skip ενω ειναι disable to Fast Boot. Kαι μου φαίνεται περίεργοι, γιατί όλα λειτουργούν ΟΚ. και στρες τεστ έκανα και τα πάντα, όλα πάνε ρολόι.

Δηλαδή ενα OC που θα κανουμε τωρα απο βδομάδα, θα πρέπει να χουμε το έργο, βάλε κάρτα γραφικών, βγάλε, κτλ κτλ >.> :stars:

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ChameZX said:

Βρε και την OnBoard να έβλεπε, το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στο BIOS όταν είναι πάνω η κάρτα γραφικών.
Αν βγάλω την κάρτα γραφικών και δεν είναι σε καμιά από τις PCIe θήρες, τότε όλα λειτουργούν.

 

Δοκιμή της gpu σε άλλο pc και δοκιμή στο pc σου με άλλη gpu ?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, agalitsas said:

@ChameZX
επειδή μόλις σχόλασα και βαριέμαι να γράψω δες μια αυτό! Μάνο σε περίπτωση που έχεις κάνει Install τα Win σε UEFI Mode
:D:D 
https://www.tenforums.com/tutorials/5831-boot-uefi-firmware-settings-inside-windows-10-a.html
 

 

να σαι καλά για την αναζήτηση ευχαριστώ, είναι το ίδιο με κάποια άλλα βήματα που εχω κάνει ήδη, άπλα με άλλη διαδικασία :)

 

1 minute ago, stavros said:

 

Δοκιμή της gpu σε άλλο pc και δοκιμή στο pc σου με άλλη gpu ?

 

Σε άλλο pc δύσκολα, άλλα ήδη βρηκα μια γτ730 στα 15€, θα την παρω να δω τι και πως.

Υπάρχει περίπτωση ναι είναι στα τελευταία της η κάρτα γραφικών και να κάνει χαζά στο σύστημα?

 

Τι να πω ρε παιδιά, εχω πάθει γερή πλάκα!
Το να κάνω clear cmos δεν έχει νόημα, ήδη έκανα και δεν έγινε τίποτα.

 

 

(μήπως έχει μείνει ακόμα μέσα στο κουτί το πνεύμα από το προηγούμενο AMD σύστημα?! :gizmo:)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το black light μου για να δω και επιβεβαιώνω τη τελευταία σου πρόταση :hehe:

 

Το μόνο που μένει (ίσως) είναι πως για κάποιο λόγο η GPU "δε θέλει" το UEFI σου ή η τελευταία έκδοση που ίσως έβαλες. Και γω θα πρότεινα να βάλεις τη GPU σε άλλο PC πάντως, ή να βάλεις τη δεύτερη που βρήκες στο δικό σου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πραγματικά τι αλλο να κάνω. Σκεφτομαι μήπως ειναι θεμα hardware. Θα παρω την καρτουλα που βρήκα, να δω μήπως εχει κάποιο θεμα η δικιά μου. Αν και πιο συνετό θα ηταν να δοκιμάσω την καρτα μου σε κάποιο αλλο σύστημα να δω αν κανει τα ιδια, πριν δώσω λεφτα αλλου.

Το σενάριο να παραδίδει πνεύμα κάποιο από το hardware το αποκλείουμε; μητρική η καρτα γραφικών κυριως.

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stavros said:

Αν είσαι Αθήνα προσφέρομαι για δοκιμη της GPU σου.

 

Ευχαριστω παρα πολυ!!! :)
Δεν ειμαι καν Ελλαδα, εχω μετακομισει πλεον Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς κανέναν αντάπτορα εικόνας από ψηφιακό (HDMI, display port, DVI-D) σε αναλογικό σήμα (VGA D-Sub, DVI-I);


Οχι τιποτα, απευθείας εχω το καλώδιο με την οθόνη.

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now