MetallicGR

Intel Core i5 8600K 'Coffee Lake' CPU Review

Recommended Posts

1 hour ago, Nick_GR12 said:

Στην πρώτη σελίδα του review, στην τελευταία εικόνα, που δείχνει το setup, η κάρτα επέκτασης κάτω από την κάρτα γραφικών, τι είναι; :|

 

PCI-e SSD.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nickzzz said:

Εμένα γιατί μου φαίνονται ενδιαφέροντα τα κλειδωμένα μοντέλα;  :hmmm:

 

νομίζω ότι το i5-8400 είναι sweet spot (τιμής, απόδοσης, κατανάλωσης κλπ), αντίστοιχα με τον r5-1600 της AMD... 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα κλειδωμένα μου φαίνονται τελείως αδιάφορα. Στα ίδια λεφτά αγοράζεις τον 1600 που τρέχει περίπου στην ίδια συχνότητα, έχεις 6 threads παραπάνω και στο ipc οι διάφορες είναι αμελητέες. Μόνο τα ξεκλείδωτα έχουν κάποια ενδιαφέρον αν και το κόστος είναι ένα θέμα. Αλλά αν θες ψηλά fps για monitor υψηλής ανανέωσης η ιντέλα είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Για τα κλειδωμένα θα σας πω πως κλοκάρουν. Μερικές εταιρίες το άφησαν πάλι και το πιθανότερο είναι να κρατήσει για πολύ λίγο. Θα πάρουμε σε μερικές εβδομάδες και 8700K και τον i3 K.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

στο prime τρεχεις small FFT?????????γιατι εχω την εντυπωση πως εχεις βαλει ή blend ή in-place????????βαλε small FFT και βαλε αποτελεσματα :hysterical::hysterical::hysterical:

στην 6η σελιδα τελευταια φωτο που εχεις βαλει σου εχει "ριξει" 2 πυρηνες,αρα για τα 4,8 θελεις παραπανω ρευμα............

οι θερμοκρασιες στα vrm's σου εχουν ξεφυγει εντελως.........................101 βαθμους????????:hysterical::hysterical::hysterical:

ολες οι μητρικες z170-z270-z370 θελουν monoblock για να παιξουν σωστα αλλιως βραζουν νερακι ανετα πανω στα vrm's

επρεπε να τα ψυχουν πιο σωστα αλλιως δεν θες απλα airflow στο κουτι,ανεμοστροβιλο χρειαζεται.......

εγω στο z270 ειδα λογικες θερμοκρασιες στα vrm's μονο οταν εβαλα ανεμιστηρα απο πανω τους και τα βαραγε.............

και θελουνε και 6 πυρηνες στα 5.2 να μη λεμε ονοματα,αλλα δεν μας ειπαν πως θα ψυχουν τα vrm's............

συγνωμη αν σας κουρασα..............

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, alexcrx1981 said:

στο prime τρεχεις small FFT?????????γιατι εχω την εντυπωση πως εχεις βαλει ή blend ή in-place????????βαλε small FFT και βαλε αποτελεσματα

Το small FFT test δίνει όντως το μεγαλύτερο load αλλά είναι ουτοπικό. Ποτέ ένας μέσος χρήστης δεν θα στρεσσάρει τόσο το CPU του, ούτε καν pro χρήστης. Πολύ εύκολα παίζεις με το AVX οffset και τελειώνεις.

 

14 hours ago, alexcrx1981 said:

στην 6η σελιδα τελευταια φωτο που εχεις βαλει σου εχει "ριξει" 2 πυρηνες,αρα για τα 4,8 θελεις παραπανω ρευμα............

οι θερμοκρασιες στα vrm's σου εχουν ξεφυγει εντελως.........................101 βαθμους????????

Στις περσσότερες Z370 μητρικές συμβαίνει εκτός αν έχεις active cooling(βλέπε GIGABYTE Gaming 7) ή το CPU δεν απαιτεί πολύ ρεύμα(μέχρι 1.3 max σε load). Θες πολλά phases και περσσότερα layers για να το αποφύγεις αλλά τότε πας σε τιμές όπως της MSI στα 500+ USD.

 

14 hours ago, alexcrx1981 said:

ολες οι μητρικες z170-z270-z370 θελουν monoblock για να παιξουν σωστα αλλιως βραζουν νερακι ανετα πανω στα vrm's

επρεπε να τα ψυχουν πιο σωστα αλλιως δεν θες απλα airflow στο κουτι,ανεμοστροβιλο χρειαζεται.......

Δεν χρειάζεται τίποτα το Z170 και το Z270. 4 cores/8 threads δεν έχουν τέτοιοες απαιτήσεις εκτός αν του βάζεις 1.4V Vcore που προφανώς δεν το χρειάζονται.

 

15 hours ago, alexcrx1981 said:

και θελουνε και 6 πυρηνες στα 5.2 να μη λεμε ονοματα,αλλα δεν μας ειπαν πως θα ψυχουν τα vrm's............

Αν μιλάς για τα CPU που πουλάει το Caseking. Δεν είναι κάτι εξωπραγματικό. Λογικά είναι η μητρική με υδρόψυξη και το CPU σε ένα πάρα πολύ καλό AIO+liquid metal+IHS από ασήμι. Υπάρχουν αρκετά CPUs που χωρίς να τους πειράξεις τίποτα κάνουν 5G σε νερό, 5.1G με delid και προφανώς με liquid metal και τα VRMs σε νερό κάνουν 5.2G.

Για τα 5G με μόνο 1.3V θες απλά μια Gaming 7 και η Ultra Gaming μπορεί να το σηκώσει αν μιλάς για μια ώρα prime95 και small FFTs.

 

Γενικά, πλέον πιστεύω οι κατασκευαστές μητρικών πρέπει να βγάζουν ένα μοντέλο χωρίς ψύκτρες οπότε να μπαίνει αμέσως νερό.

Ή οι εταιρείες με τα waterblocks να βρουν μια λύση όπως τα AIO για τα CPUs που να μπαίνει σε κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now