gdp77

Ax βρε corsair πώς με ταλαιπωρείς...

Recommended Posts

Λοιπόν, για την αναβάθμισή μου μετά από μελέτη του memory support list της μητρικής που παρήγγειλα, κατέληξα στις Vengeance® LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15 Memory Kit - Black (CMK16GX4M2B3000C15). Όχι μόνο αναφέρεται στο QVL της asus ότι υποστηρίζονται, αλλά και στο forum της corsair αναφέρονται ως validated για RYZEN.

 

Τις παραλαμβάνω λοιπόν σήμερα και μόλις φτάνω σπίτι τρώω την πρώτη φλασιά:

 

RAM_ver.thumb.jpg.a04ac12cea17bc750369631ccd50d00a.jpg

 

 

 

 

Στα timings των μνημών, ενώ στη συσκευασία το part number ήταν κανονικό, στα timings των μνημών στο αυτοκόλλητο πάνω στα dimms φαινόταν ό,τι βλέπετε παραπάνω. 

Εγώ διάβαζα 16-17-17-36 και αμέσως επικοινώνησα με το κατάστημα αγοράς για διευκρινίσεις, διότι και στο site της corsair αναγραφόντουσαν timings 15-17-17-35. Βασικά με ανησύχησε το αναγραφόμενο version, μήπως και είχαν αλλάξει τα χαρακτηριστικά του kit. Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, με άγριο ζουμ στη φωτογραφία διαπίστωσα ότι επρόκειτο για κακοτυπωμένα 5 και όχι 6, οπότε όλα καλά με τα timings.

 

Το version όμως με έβαλε σε σκέψεις και με αναζήτηση διαπίστωσα ότι το version 4.xx ήταν με samsung τσιπάκια, ενώ η version 5.xx είναι με hynix. Αυτή τη στιγμή λοιπόν είμαι στη φάση που ψάχνω απεγνωσμένα στο net αν θα παίξουν οι μνήμες που παρέλαβα με το σύστημα που στήνω @ 3000MΗz. Τα αναπάντητα ερωτήματα είναι:

 

1) Η Asus που αναφέρει το συγκεκριμένο kit στο QVL memory support list, σε ποιο version αναφέρεται οεο;

2) Η corsair , εφόσον, αλλάζουν τα τσιπάκια της μνήμης, γιατί δεν αλλάζει και το part number? Τότε τι νόημα έχει το validation για ένα part number, αν τελικά δεν ξέρεις τι θα πάρεις στα χέρια σου; Πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας δηλαδή;

 

Έλεος , απλά έλεος!

 

Αν κανείς τρέχει τις συγκεκριμένες μνήμες με ryzen, pls ας αναφέρει εδώ σε ποιες συχνότητες έχει καταφέρει να τις τρέξει... 

 
Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μητρική σου; Στην Crosshair βλέπω λένε το version.

Oι Ryzen έχουν πολλά θέματα με τις μνήμες.

1. Δεν υποστηρίζουν μονά Cas Latency values πάνω από τα 2666MHz. Άρα αν βάλεις C15 θα στο γυρίσει το CPU στο C16, αντίστοιχα το C17 σε C18 κλπ.

2. Απαράδεκτο support σε Hynix ICs. Μιλάμε για περιπτώσεις μέχρι και 600MHz λιγότερα από τα αναγραφόμενα specs.

 

Αλλά δεν βλέπω τον λόγο που σε "ταλαιπωρεί" η Corsair...

Oι μνήμες αυτές είναι φτιαγμένες για Ιntel ΧMP και τις βάζεις σε AMD. Πιο πολύ λάθος της Asus που δεν λέει το πλήρες code name μαζί με το version παρά της Corsair μου κάνει.

 

 Άμα τα αφήσεις όλα στο Auto και αλλάξεις την συχνότητα στα 2933MHz παίζουν; Δεν ξέρω τα τελυταία Agesa updates αλλά στην αρχή δεν υπήρχε 3000MHz divider. 2933 ήταν το πιο κοντινό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η μητρική σου; Στην Crosshair βλέπω λένε το version. Oι Ryzen έχουν πολλά θέματα με τις μνήμες.

1. Δεν υποστηρίζουν μονά Cas Latency values πάνω από τα 2666MHz. Άρα αν βάλεις C15 θα στο γυρίσει το CPU στο C16, αντίστοιχα το C17 σε C18 κλπ.

2. Απαράδεκτο support σε Hynix ICs. Μιλάμε για περιπτώσεις μέχρι και 600MHz λιγότερα από τα αναγραφόμενα specs.

 

Αλλά δεν βλέπω τον λόγο που σε "ταλαιπωρεί" η Corsair...

Oι μνήμες αυτές είναι φτιαγμένες για Ιntel ΧMP και τις βάζεις σε AMD. Πιο πολύ λάθος της Asus που δεν λέει το πλήρες code name μαζί με το version παρά της Corsair μου κάνει.

 

 Άμα τα αφήσεις όλα στο Auto και αλλάξεις την συχνότητα στα 2933MHz παίζουν; Δεν ξέρω τα τελυταία Agesa updates αλλά στην αρχή δεν υπήρχε 3000MHz divider. 2933 ήταν το πιο κοντινό.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για το cas μετά τα 2666 έχω διαβάσει για το "rounding" που γίνεται. Επίσης για τα 2933 που αναφέρεις, και αυτό αναγράφεται στο qvl, ποια ταχύτητα δηλαδή υποστηριζεται. Εγώ για τα versions κτλ δεν ήξερα. Ήξερα ότι οι ryzen είναι στριφνοι με τις μνήμες , για αυτό τσεκαρα και ξανατσεκαρα το qvl της Asus και αγοράσα μνήμες που αναφέρονται εκεί. Εκ των υστέρων πήρα πρέφα ότι με το ίδιο part number η Corsair έχει τρεις περιπτώσεις ic...  (Ψάχνοντας είδα ότι υπάρχει και ver 3.xx που είναι micron)

Μητρική επειδή ρωτάς πήρα (δεν έχω παραλάβει ακόμα) την Asus rog strix B350.

 

Άντε και τις επιστρέφω τις μνήμες. Δεν έχω ανοίξει το κουτί ακόμα . Ποιες να πάρω, όταν δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το ποιο version θα μου κάτσει?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sofos1990 said:
Πάρε μνήμες που είναι φτιαγμένες για AMD.
Δεν ξέρω αν η Corsair έχει τέτοια σειρά αλλά η G.skill έχει. Λογικά και άλλες εταιρείες θα έχουν.

Πες μου εσύ τώρα ρε φίλε αν φταίει ή δεν φταίει η corsair:

http://www.corsair.com/en-us/landing/ryzen

Οι μνήμες που αγόρασα είναι υποστηριζόμενες θεωρητικά... Αλλά όταν με το ίδιο part number κυκλοφορούν τρία διαφορετικά versions με άλλο ic....

Είδα και τις gskill δεν υπάρχει πουθενά εγγύηση ότι δεν είναι hynix based.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

H Flare σειρά της G.skill είναι για AMD. Aν πας στο site τους το λένε ξεκάθαρα. 

Η Gigabyte έχει κάνει validate αυτό το part number με version 5.xx, 5.2 για την ακρίβεια.

Οπότε απλά ίσως η Αsus δεν το δοκίμασε ποτέ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παίζει. Πρέπει όταν πάρεις την μητρική να δεις αν δουλεύουν. Το πιθανότερο είναι να δουλεύουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now