vasiliou

Αγορά εξωτερικού σκληρού-case HDD ή NAS;;;

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου, 
Θέλω να επεκτείνω λίγο τον αποθηκευτικό χώρο της ζωής μου και να αρχίσω να τον νοικοκυρεύω παράλληλα.
Για να το εξηγήσω καλύτερα , τώρα από θέμα χώρου ειμαι με 1μισο tb με σκόρπια αρχεία και κάνα 2 500ριδες εξωτερικούς και ένα χάος στα αρχεία μου και ολοι οι δίσκοι να είναι πάνω απο 80% γραμμένοι .
Επίσης άρχισα να ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά με την φωτογραφία και έτσι είναι επιτακτική η ανανέωση των δίσκων.
Αρχικά νομίζω θα πάρω κάποιον 4TB δίσκο όπου θα αρχίσω να κάνω τα Backup που θέλω άλλα παράλληλα θα θέλω να περνάω και όλες τις νεες φώτο που θα βγάζω και να τις διαχειρίζομαι από εκεί μέσο του  Lightroom , άρα για αυτό θέλω να έχει καλή ταχύτητα μεταφοράς για να μην εχω καθυστερήσεις.
Και εκεί ερχονται οι ερωτήσεις , 
1)Nα είναι καποια θήκη με usb 3 πχ κάτι τέτοιο, και στο μέλλον να βάλω και 2ο-3ο σκληρό και να έχω κάποιο software σαν το SyncBack για να μπορώ να κάνω τα απαραίτητα back up η να αξιοποιούσα το raid1 που λέει οτι παρέχει. 
2)Να είναι κάποιος Νas  πχ σαν αυτόν   , θα μου φτάνει το 1gbit δίκτυο που μου δίνει το TD-W8980 όταν θα κάνω τις εργασίες στο Lightroom χωρίς καθυστερήσεις, επίσης θα μπορώ να τρέχω κάποιο τορρεντ και να πάει απευθείας στο Nas. Τέλος να πω πως δεν θέλω να ειναι 24/7 ανοιχτός αλλα μόνο τις 5-10 ώρες που είμαι στο σπίτι και ίσως το βράδυ να κλείνει κάπως αυτόματα. Επίσης αυτό το μαραφέτι στο σενάριο εχω μέσα μόνο 1 δίσκο 4TB με γραμμένα μόνο 1-2ΤΒ μπορώ να του προσθέσω άλλους 1-2 δίσκους 4TB και να μπουν σε raid 1-5 χωρίς να πρεπει να formaro τον 1ο δίσκο;;;;
Ξέρω είναι αρκετά μπερδεμένα τα ερωτήματα αλλα έτσι είναι και οι σκέψης μπερδεμένες στο μυαλό μου. 
Αλλα ψάχνω για το ποια θα είναι η καλύτερη λυση σκεπτόμενος πάντα και το μέλλον.
Μήπως είναι καλύτερα να κοιτάξω σε 2 Bays και τα 4 να είναι υπερβολή;
Επίσης ποια θα είναι η πιο αθόρυβη λυση απο τις 2;
Τέλος δεν θα ήθελα να ξεπεράσουμε τα 150-200€ για case ή Nas (χωρίς τους δικούς)  
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εάν ο όγκος δεδομένων αυτών που θέλεις να αποθηκεύσεις/κάνεις backup τότε θα σε συμβούλευα να μη πας σε NAS καθώς θα κάνεις την ίδια δουλειά με μεγαλύτερη αποδοτικότητα έχοντας έναν μεγάλο δίσκο στο PC σου και με μια θήκη να μπορείς να τον μεταφέρεις, εάν χρειαστεί.

 

Ένας δικτυακός δίσκος όπως ο NAS έχει το πλεονέκτημα της πρόσβασης από πολλές συσκευές του ίδιου δικτύου ή από τη WAN πλευρά ενώ στη περίπτωση που θα ήταν μέσα στο PC θα πρέπει να τον αφήνεις ανοιχτό για να βλέπεις τα αρχεία σου στο σαλόνι ας πούμε.

 

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να τα ρίξεις σε έναν 4TB εσωτερικό, θα κάνεις αρκετά καλά τη δουλειά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now