odim

CPU installation tool

Recommended Posts

Γεια σας σημερα τοποθετησα αλλη ψυκτρα στον επεξεργαστη και δυστυχως εσπασε το παρακατω εξαρτημα που ειναι βασικο για την τοποθετηση του επεξεργαστη στο socket, ευτυχως ειχα στην αλλη μητρικη η οποια ειναι αχρησιμοποιητη κι εβαλα εκεινο,ξερει κανεις κανενα e-shop που να εχει διαθεσιμα τετοια εξαρτηματα για να αγορασω μερικα??? 

 

 

19-cpu-install-tool-0.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To socket έχει ήδη γωνίες για να κρατάει το CPU. Αυτό το tool δίνει ένα extra safety αλλά μεταξύ μας πρέπει να το βάλεις με κλειστά μάτια το CPU για να κάνεις όντως ζημιά. Το συγκεκριμένο χρησιμεύει πολύ αν το CPU είναι delidded οπότε το iHS δεν θα κουνηθεί καθόλου όταν κλείσεις τον μηχανισμό του socket.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το ζητησεις απο την Asus.

 

και εγω δεν θα το ελεγα βασικο αλλα απαραίτητο ιδικά για αρχαρίους η για αυτους που δεν εχουν και σταθερα χερια. Τους γλυτώνει απο μπελάδες:shades:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πρέπει να βιάζεσαι πολύ ή να είσαι τελείως αρχάριος για να βάλεις στραβά τον CPU. Όλοι τους πάνω έχουν την ένδειξη για την σωστή τοποθέτηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, env0y said:

Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πρέπει να βιάζεσαι πολύ ή να είσαι τελείως αρχάριος για να βάλεις στραβά τον CPU. Όλοι τους πάνω έχουν την ένδειξη για την σωστή τοποθέτηση.

 

Νομιζα οτι οι νεοι cpu επειδη ειναι 14nm ισως να χρειαζονται την στηριξη αυτου του πλαστικου αλλα εφοσον μπαινει και χωρις αυτο ο επεξεργαστης οκ...δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε τη συζητηση,ηταν μια απορια που λυθηκε....ευχαριστω!

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Μονο για την Ιστορια, ...

 

Καλα ειναι να μπει το CPU Installation Tool μαζι με τo CPU διοτι σκετο το CPU εχει ελαγρα μποσκια. με το Τοολ κάθετε καλητερα. Αν δεν υπαρχει η εσπασε θελει προσοχη λογο των μποσκιων που ειπα παραπανω (για τις ASUS μητρικές) 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2 μέρες σετάρισα το καινούργιο σύστημα μου με την Asus Strix Gaming - F Z370 μητρική και CPU I5-8400 δεν νομίζω ότι χρειάζεται το έξτρα tool εκτός από το βελάκι η CPU έχει και 2 μικρά ανοίγματα ( οδηγούς) στο πάνω μέρος της αριστερά και δεξιά που και στραβά να θες να την βάλεις είναι αδύνατον . Και δεν είδα να έχει και κανένα " μπόσκο" αν είναι απειροελάχιστα 1-2 χιλιοστά ...ίσως αλλά και πάλι μόλις την βάλεις κάθεται ακριβώς κλείνεις την βάση ασφαλείας και τέλος 5 sec υπόθεση .

Τόσα χρόνια με τα χέρια τους βάζουμε ..τώρα και tool βγάλανε ...είπαμε !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now