MetallicGR

Φτάνουν τα 8GB RAM εν έτη 2017;

Φτάνουν τα 8GB RAM εν έτη 2017;  

49 members have voted

  1. 1. Φτάνουν τα 8GB RAM εν έτη 2017;

    • Φτάνουν και περισσεύουν.
      11
    • Είναι οριακά ακόμα και για ένα ταπεινό PC.
      12
    • 8GB θέλει μόνο ο Chrome!
      7
    • Κλείνοντας αχρείαστα προγράμματα φτάνουν!
      6
    • Δε φτάνουν.
      18

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 12/31/2017 at 08:00 PM

Recommended Posts

Ένα κρίσιμο ερώτημα που γίνεται όλο και πιο συχνά από φίλους και σε διάφορα forums πλέον είναι η διαθέσιμη RAM που θα πρέπει να έχει ένα σύστημα για να ανταπεξέλθει σε εργασίες όπως για παράδειγμα gaming. Κοιτάζοντας λίγα μόλις χρόνια πίσω στο παρελθόν η χωρητικότητα ήταν υπεραρκετή για τα περισσότερα tasks εκεί έξω, αλλά με την έλευση τίτλων που έχουν αρκετά υψηλές απαιτήσεις λόγω του μεγέθους των textures καθώς και άλλων στοιχείων πολλοί βλέπουν από τα δικά τους PC πως... δε φτάνουν και σε αυτό συμφωνεί και ο Google Chrome!

 

Με βάση το πως χρησιμοποιεί ο καθένας από εσάς τον υπολογιστή του, τα 8GB δείχνουν να σας φτάνουν ή θέλετε περισσότερα;

 

 

59f7505c6edce_hwboxrampoll.thumb.jpg.d18bf25e503ea520241eca0c40bd3bcb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Είναι οριακά ακόμα και για ένα ταπεινό PC.

 

Ταπεινό pc.... :hehe: 

 

Για γενική χρήση όχι δεν φτάνουν για κανένα λόγο σε σύγχρονους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα σε ποιον απευθύνεται η ερώτηση! 

Για τους εδώ enthusiast σίγουρα δεν φτάνουν. Κάποιοι παίζουν απαιτητικά παιχνίδια, ΄άλλοι κάνουν σκληρή εργασία και υπάρχουν και αυτοί που το να βλέπουν ram usage 75% νιώθουν άβολα! Για όλους τους υπόλοιπους τα 8gb είναι μια χαρά. chrome 5-6 καρτέλες, καμιά σειρά στο vlc, ξεχασμένα pdf-word, bittorrent να τρέχει και κάνα lol - cs. Αυτά κάνει το 99% των απλών pc users το 2017 και του αρκούν τα 8gb. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitrios1971 said:

προσωπικά συμβουλεύω 32 γκιγα γιατι απο δω και περα γινοναται όλα  απαιτητικά. 

Την επομενη χρονια ισως τα 8 γκιγα δεν θα φτανουν ουτε για σμαρτφον

 

Blame the developers man... their fault

Edited by X4K4
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε μέλη και επισκέπτες του hwbox δεν φτάνουν ή είναι οριακά ok. Για facebook και office boxes είναι αρκετά για 5 χρόνια ακόμα νομίζω. Γενικά tech enthusiasts δεν σκέφτονται το σήμερα και το "τι μου φτάνει", σκέφτονται τι υπάρχει και τι μπορώ να έχω ώστε να έχω καλύτερη ποιότητα-εμπειρία χρήσης. Εγώ είμαι οκ με 8GB χρόνια τώρα και μπορώ ακόμα να κάνω πολλά χωρίς να χάνω σε εμπειρία χρήσης ακόμα και ως σχετικά power user (CAD assemblies, multitasking κλπ), αλλά δεν θα περιμένω άλλα 5 χρόνια που θα αρχίσω να βαράω το πληκτρολόγιο λόγω των Ram-οφάγων browsers ώστε να αναβαθμίσω. Θα αναβαθμίσω πριν να φτάσει η στιγμή που όντως δεν θα φτάνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dimitrios1971 said:

προσωπικά συμβουλεύω 32 γκιγα γιατι απο δω και περα γινοναται όλα  απαιτητικά. 

Την επομενη χρονια ισως τα 8 γκιγα δεν θα φτανουν ουτε για σμαρτφον

 

32 ? Νομίζω η υπερβολή σου είναι αισθητή! Σε cad και gaming workloads τα 16 ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ.Άλλο να θες να έχεις όσο μπορείς να αγοράσεις, και άλλο να έχεις πραγματικές ανάγκες!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, FeelsBadMan said:

32 ? Νομίζω η υπερβολή σου είναι αισθητή! Σε cad και gaming workloads τα 16 ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ.Άλλο να θες να έχεις όσο μπορείς να αγοράσεις, και άλλο να έχεις πραγματικές ανάγκες!

 

Έχεις δίκιο. Μιλάμε για το 2017..παράλειψη μου. Το 2018 ίσως οχι

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Dimitrios1971 said:

 

Έχεις δίκιο. Μιλάμε για το 2017..παράλειψη μου. Το 2018 ίσως οχι

Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάς ακριβώς, έχω ταυτόρχονα ανοιχτά Creo Parametric, Keyshot , Photoshop, Illustrator, chrome tabs και μαξ έχω φτάσει 80% usage(με 16) τα 32 ειναι αρκετά χρόνια μακριά από το να γίνουν must !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έναν μέσο χρήστη και όχι τόσο geek που να προσέχει να έχει τα πάντα κλειστά κλπ κλπ νομίζω πως τα 8 GB είναι ok. 

Δηλαδή, να έχεις 5 tabs στον Chrome, να ακούς μουσική και να κατεβάζεις κανά torrent. Προφανώς αν φορτώσεις να παίξεις κάποιο game τότε φαντάζομαι θα κλείσεις τα προηγούμενα και πιστεύω θα είσαι οκ πάλι. Μέχρι πρόσφατα είχα 8GB και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φτάνουν τα 8GB RAM εν έτη 2017;

  • Για απλή χρήση, office, surf, downloading, etc, είναι αρκετά.
  • Για χρήση γραφείου εξαρτάται τις εργασίες, π.χ. για 64-bit AutoCAD (ακόμα και Civil 3D 2018) τα minimum είναι 4GB και recommended 8GB. Εδώ είσαι οριακά. Υπάρχουν και άλλες εργασίες οι οποίες θα απαιτήσουν περισσότερη RAM. Άρα, για γραμματεία τα 8GB είναι αρκετά, αλλά για πιο εξειδικευμένους χρήστες οριακά έως ανεπαρκή.
  • Για χρήση gaming, πλέον πληθώρα νέων τίτλων έχουν minimum 8GB και recommended 16GB (BF1, CoD WW2Wolfenstein II, etc.), άρα προσωπική μου άποψη δεν φτάνουν τα 8GB, έχοντας υπόψη ότι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μπορεί να ανοίξεις και επιπλέον εφαρμογές (broswer, team speak, streaming, hack :hehe:, etc.). Εδώ δεν φτάνουν.

 

On 30/10/2017 at 6:21 PM, MetallicGR said:

Με βάση το πως χρησιμοποιεί ο καθένας από εσάς τον υπολογιστή του, τα 8GB δείχνουν να σας φτάνουν ή θέλετε περισσότερα;

 

Με βάση τη δικιά μου χρήση τα 8GB ήταν οριακά εδώ και 3 χρόνια περίπου. Όταν έβλεπα πως για να ανοίξω δύο cad αρχεία (όχι 3d) η used ram έφθανε μέχρι 6GB, χωρίς να ανοίξω αρχεία office (word, excel, outlook, acrobate reader, etc.), ή κάποιο broswer ή Google Earth (μέχρι και >1,5GB  έχω δει να μου τρώει το GE). Επίσης, αρκετά από τα games μου είναι απαιτητικά σε ram (minimum 6 ή 8GB), ενώ κατά τη διάρκεια του game ανοίγω διάφορα (ειδικά μετά την εγκατάσταση VDSL). Έτσι, αποφάσισα να αυξήσω τη RAM από τα 8GB και να βάλω άλλο ένα set 2X4GB.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και παραπάνω. Ίσως κάποιοι να ψήφισαν βάσει του τίτλου του poll (γενικά):

 

Φτάνουν τα 8GB RAM εν έτη 2017;

 

αλλά νομίζω πως το τελικό ερώτημα (βάσει αυτού ψήφισα εγώ) ήταν αν μας φτάνουν προσωπικά:

On 30/10/2017 at 6:21 PM, MetallicGR said:

Με βάση το πως χρησιμοποιεί ο καθένας από εσάς τον υπολογιστή του, τα 8GB δείχνουν να σας φτάνουν ή θέλετε περισσότερα;

 

@MetallicGR,  το ερώτημα είναι αν φτάνουν γενικά ή αν σας φτάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνουν. Έχοντας ένα δείγμα περίπου 150 χρηστών, το μεγαλύτερο ποσοστό παίζει στα 10-12GB usage με αυτούς που κάνουν σκληρή χρήση να χρειάζονται παραπάνω από 16GB. Και όχι, ο χρήστης δεν θα ασχοληθεί να κλείσει τα tabs του Chrome ή τις παρουσιάσεις, τα Excel ή τα PDF που έχει ανοιχτά. Εδώ με το ζόρι κάνει restart θα κλείσει και tabs?

 

Προσωπικά μου φτάνουν ασχέτως αν έχω περισσότερα ακόμα και στα λάπτοπ μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, stavros said:

Μπορεί να είναι και παραπάνω. Ίσως κάποιοι να ψήφισαν βάσει του τίτλου του poll (γενικά):

 

Φτάνουν τα 8GB RAM εν έτη 2017;

 

αλλά νομίζω πως το τελικό ερώτημα (βάσει αυτού ψήφισα εγώ) ήταν αν μας φτάνουν προσωπικά:

 

@MetallicGR,  το ερώτημα είναι αν φτάνουν γενικά ή αν σας φτάνουν.

 

Αν φτάνουν σε εσάς, όχι γενικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στις μέρες μας και ένας browser με 5-6 καρτέλες ανοικτές θα χρειάζεται 2GB από  μόνος του. Δεν ξέρω αν οι σελίδες έχουν βαρύνει τόσο (δε νομίζω ότι σε κάθε σελίδα που χτυπάμε τραβάμε τόσα MB δεδομένων). Παρόλα αυτά, για απλή χρήση τα 8GB είναι αρκετά.

 

Για οποιαδήποτε βαριά εργασία development, video editing, 3d rendering δεν φτάνουν, ενώ και για ΑΑΑ gaming είναι οριακά.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά συμβουλεύω 32 γκιγα γιατι απο δω και περα γινοναται όλα  απαιτητικά. 

Την επομενη χρονια ισως τα 8 γκιγα δεν θα φτανουν ουτε για σμαρτφον

 

Εσύ ρε φίλε δηλαδή ποιον ακριβώς "συμβουλεύεις" να σκάσει 500€ για να βάλε 32gb γιατί από του χρόνου τα 8 δεν θα φτάνουν ούτε για smartphone? Για office / browsing / esports gaming δεν είναι αρκετά τα 8?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now