ChameZX

θερμοαγωγιμη παστα σε καρτα γραφικων

Recommended Posts

Καλησπέρα στο παρεακι.
 

4,5 χρονιά κλείνει η 770 μου, και παρατηρώ το τελευταίο διάστημα αυξημένες θερμοκρασίες, σε μη απαιτητικά παιχνίδια όπως Heroes of the Storm και CS:GO (80-83c) σε 1080π, σε idle είναι στους 50-53c.
Το μυαλό μου δεν πάει άλλου, από το να περαστεί καινούργια θερμοαγωγιμη πάστα.
Την τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με το θέμα ήταν με μια MX-2, πολύ καλές οι θερμοκρασίες που είχα πάρει πάνω στον FX6300.

Χρησιμοποιούμε τις ίδιες που βάζουμε και στους επεξεργαστές ή υπάρχουν πιο συγκεκριμένες για της κάρτες γραφικών?
Έχετε καμιά πρόταση? Κάποιος που να άλλαξε στα κοντά και να μας πει την γνώμη του :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ChameZX said:

Καλησπέρα στο παρεακι.
 

4,5 χρονιά κλείνει η 770 μου, και παρατηρώ το τελευταίο διάστημα αυξημένες θερμοκρασίες, σε μη απαιτητικά παιχνίδια όπως Heroes of the Storm και CS:GO (80-83c) σε 1080π, σε idle είναι στους 50-53c.
Το μυαλό μου δεν πάει άλλου, από το να περαστεί καινούργια θερμοαγωγιμη πάστα.
Την τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με το θέμα ήταν με μια MX-2, πολύ καλές οι θερμοκρασίες που είχα πάρει πάνω στον FX6300.

Χρησιμοποιούμε τις ίδιες που βάζουμε και στους επεξεργαστές ή υπάρχουν πιο συγκεκριμένες για της κάρτες γραφικών?
Έχετε καμιά πρόταση? Κάποιος που να άλλαξε στα κοντά και να μας πει την γνώμη του :)

Η ίδιες είναι μια χαρά και δουλεύουν ακριβώς το ίδιο.Μια mx-4 θα δούλευε αρκετά καλά, αλλά και οποιοδήποτε άλλη από αξιόπιστη μάρκα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια που βάζεις και στο CPU αρκεί να μην είναι ηλεκτρικά αγώγιμη. Η ΜΧ2 μια χαρά θα είναι.

Πρόσφατα για δοκιμή έβαλα liquid metal σε μια 980 και με το ζόρι βλέπω διαφορές από την Gelid που είχα πριν. 5-7C κάτω σε load. Αν έχεις νερά και κάθε φορά πρέπει να λύνεις το PC τότε ψάξου να βρεις την καλύτερη σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση βάλε κοινή πάστα και στην χειρότερη όταν δεις ότι κάτι δεν είναι ok με την θερμοκρασία τότε εύκολα την αλλάζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, μια χαρα! Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας παιδια.

Ειμαι απόλυτα σίγουρος οτι ειναι η πάστα, δεν εξηγούνται αλλιώς τέτοιες θερμοκρασίες.

Λετε να παω για την mx-2 η την mx-4;
Και οι δύο έχουν απίστευτα καλες κριτικές η τιμή ειναι οκ

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ChameZX said:

Ωραια, μια χαρα! Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας παιδια.

Ειμαι απόλυτα σίγουρος οτι ειναι η πάστα, δεν εξηγούνται αλλιώς τέτοιες θερμοκρασίες.

Λετε να παω για την mx-2 η την mx-4;
Και οι δύο έχουν απίστευτα καλες κριτικές η τιμή ειναι οκ

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk
 

και μενα μου τελειωνουν και πρεπει να παρω,

καλη τιμουλα ειχε η 20αρα η μχ4 θυμαμε κατι σε 12-15 ευρα

μαλλον αυτην θα παρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, X4K4 said:

και μενα μου τελειωνουν και πρεπει να παρω,

καλη τιμουλα ειχε η 20αρα η μχ4 θυμαμε κατι σε 12-15 ευρα

μαλλον αυτην θα παρω

Ειναι στα 16 € και πραγματικά είναι ότι καλύτερο όσο αναφορά το value. Αν και με την Cryorig Cp7 έχω δει καλύτερες θερμοκρασίες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δείγμα για δείγμα δεν εμεινε απο την πάστα! Επειγόντως θα αγοραστεί μια στα μπαμ.

 

Τωρα αν δεν παρω την mx-2/4, θα ποσταρω θερμοκρασίες και την μαρκα :)e20f8f4e8fb985d29be3f7c517a12b39.jpg&key=e6fa49670676a56227e5a4ccb9ba94e2e3332d114fefeb26a0c50b99c7c7a616f769a665c0c10beef4825ba7f449a222.jpg&key=bde0136a2b2e322debea1d7cf4db6c380cbd3015fcccf421c00916bf1a18cca1

 

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε παιδιά, η μέρα με την νύχτα.
Σε idle 40-42, και σε φόρτο 68 βαθμούς σταθερά και ωραία. μεγάλη διάφορα.
Το να πω μπράβο στην mx-4 είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω, βεβαία δεν υπήρχε δείγμα για πάστα πάνω στην κάρτα, και κάποια άλλη να έβαζα πιστεύω θα έπαιρνα εξίσου ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Όπως και να χει gg :P

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now