MetallicGR

Μπορείτε πλέον να παίξετε δωρεάν το StarCraft II!

Recommended Posts

Σε Free to play τίτλο εξελίσσεται το StarCraft II της Blizzard και ήδη μετά την ανακοίνωσή της στην BlizzCon διατίθεται δωρεάν.

 

 

Το StarCraft II αποτελεί έναν από τους πιο διαδεδομένους τίτλους στρατηγικής της Blizzard, πίσω σε δημοτικότητα από το κλασικό World of Warcraft, όμως ξεχώριζε μιας και διατηρούσε τον ρυθμό και το gameplay του επίσης γνωστού Warcraft. Όσοι βέβαια μπήκαν στον κόπο και αγόρασαν την έκδοση με το Wings of Liberty (η οποία είναι και αυτή που δίνεται δωρεάν) θα λάβουν για περιορισμένο χρονικό διάστημα (8/11 - 8/12) το δικαίωμα αναβάθμισης στην Heart of the Swarm χωρίς επιπλέον κόστος!

 

 

Στην Free to play έκδοση ενσωματώνεται και το co-op mode με δημοφιλείς χαρακτήρες όπως ο πρωταγωνιστής Raynor, ενώ οι άλλοι commanders θα μπορούν να φτάνουν μέχρι και το level 5. Σημειώνεται βέβαια πως το πρώτο παιχνίδι της σειράς διατίθεται και αυτό δωρεάν από τον Απρίλιο.

 

 

 

sc2.jpg.600a94b6e98d1c1263cfa7180eab37e0.jpg

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι άλλαξε βασικά. Έδωσαν δώρο το full πρώτο campaign από τον Απρίλιο και ξεκλείδωσαν-πρόσθεσαν κάποια free κομμάτια από τα υπόλοιπα modes; Σιγά ρε Blizz, μη σκίσεις κανα καλτσόν. Το βασικό game ήταν εδώ και χρόνια δωρεάν. Έπαιζα co-op και vs ΑΙ αλλά και commanders mode πριν 1 χρόνο τουλάχιστον με φίλο που είχε το free version, ενώ εγώ έχω πληρώσει μέχρι το swarm και μετά σταμάτησα γιατί μου έσπασε τα νεύρα η Blizz με τα micro transactions, το starcraft arcade με candy crash saga mode, τα hd remakes κλπ.

Έχω βαρεθεί το μοντέλο free to play games, τα micro-transactions, day one dlc και το "it never ends franchise". Θέλω την παλιά συνταγή πλήρωσε για ένα ολοκληρωμένο game με τάδε ώρες ευχάριστου gameplay και move on. Υπάρχουν και τα battle chests, steam sales και steam sharing για τους cheapskates που σίγουρα θα πουν: "Μα καλά δεν σου αρέσει που είναι τζάμπα;" Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι πραγματικά τζάμπα και χαλάνε την τέχνη και το προϊόν με τα οικονομικά μοντέλα που ακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GregEl said:

Δεν κατάλαβα τι άλλαξε βασικά. Έδωσαν δώρο το full πρώτο campaign από τον Απρίλιο και ξεκλείδωσαν-πρόσθεσαν κάποια free κομμάτια από τα υπόλοιπα modes; Σιγά ρε Blizz, μη σκίσεις κανα καλτσόν. Το βασικό game ήταν εδώ και χρόνια δωρεάν. Έπαιζα co-op και vs ΑΙ αλλά και commanders mode πριν 1 χρόνο τουλάχιστον με φίλο που είχε το free version, ενώ εγώ έχω πληρώσει μέχρι το swarm και μετά σταμάτησα γιατί μου έσπασε τα νεύρα η Blizz με τα micro transactions, το starcraft arcade με candy crash saga mode, τα hd remakes κλπ.

Έχω βαρεθεί το μοντέλο free to play games, τα micro-transactions, day one dlc και το "it never ends franchise". Θέλω την παλιά συνταγή πλήρωσε για ένα ολοκληρωμένο game με τάδε ώρες ευχάριστου gameplay και move on. Υπάρχουν και τα battle chests, steam sales και steam sharing για τους cheapskates που σίγουρα θα πουν: "Μα καλά δεν σου αρέσει που είναι τζάμπα;" Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι πραγματικά τζάμπα και χαλάνε την τέχνη και το προϊόν με τα οικονομικά μοντέλα που ακολουθούν.

 

Δεν έχεις δίκιο.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε. Αν δεν το έχεις καθόλου το παιχνίδι παίρνεις το WOL δωρεάν (campaign). Αν έχεις το WOL παίρνεις το HOTS δωρεάν (campaign). Δυστυχώς αν έχεις και το HOTS δεν παίρνεις δωρεάν το LOTV. Αυτά σε ό,τι αφορά το campaign.

 

Σε ό,τι αφορά στο multiplayer έχεις πρόσβαση σε όλο το online experience (versus, tournaments κτλ) με τις μονάδες του LOTV. Ενιαίο δηλαδή online για όλους δωρεάν. (Προσωπικά είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει). Στο co-op τώρα, μπορείς να παίξεις όλους τους commanders μέχρι level 5.

 

Όσο για τα micro transactions που αναφέρεις, αυτά είναι αισθητικά μόνο και ΕΥΤΥΧΩΣ καμία σχέση με το pay 2 win. Όλοι είναι ισότιμοι στο online ανεξαρτήτως αν πληρώνουν ή όχι και αυτό είναι που έχει σημασία!

 

ΥΓ κάνεις λάθος που λες ότι το βασικό game ήταν εδώ και χρόνια δωρεάν. Εγώ π.χ. που είχα αγοράσει μέχρι το HOTS, δεν είχα πρόσβαση σε ranked multi με τις μονάδες του LOTV. Υπήρχε δηλαδή άλλο multi για το WOL, άλλο για το HOTS και άλλο για το LOTV. Τώρα είναι ενιαίο για όλους και δωρεάν! Όσο για τα arcade κτλ που αναφέρεις, απλά είναι ένα από τα μενού. Αν θες δεν ασχολείσαι. Τι σε ενοχλεί;

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, gdp77 said:

 

Δεν έχεις δίκιο.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε. Αν δεν το έχεις καθόλου το παιχνίδι παίρνεις το WOL δωρεάν (campaign). Αν έχεις το WOL παίρνεις το HOTS δωρεάν (campaign). Δυστυχώς αν έχεις και το HOTS δεν παίρνεις δωρεάν το LOTV. Αυτά σε ό,τι αφορά το campaign.

 

Σε ό,τι αφορά στο multiplayer έχεις πρόσβαση σε όλο το online experience (versus, tournaments κτλ) με τις μονάδες του LOTV. Ενιαίο δηλαδή online για όλους δωρεάν. (Προσωπικά είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει). Στο co-op τώρα, μπορείς να παίξεις όλους τους commanders μέχρι level 5.

 

Όσο για τα micro transactions που αναφέρεις, αυτά είναι αισθητικά μόνο και ΕΥΤΥΧΩΣ καμία σχέση με το pay 2 win. Όλοι είναι ισότιμοι στο online ανεξαρτήτως αν πληρώνουν ή όχι και αυτό είναι που έχει σημασία!

 

ΥΓ κάνεις λάθος που λες ότι το βασικό game ήταν εδώ και χρόνια δωρεάν. Εγώ π.χ. που είχα αγοράσει μέχρι το HOTS, δεν είχα πρόσβαση σε ranked multi με τις μονάδες του LOTV. Υπήρχε δηλαδή άλλο multi για το WOL, άλλο για το HOTS και άλλο για το LOTV. Τώρα είναι ενιαίο για όλους και δωρεάν! Όσο για τα arcade κτλ που αναφέρεις, απλά είναι ένα από τα μενού. Αν θες δεν ασχολείσαι. Τι σε ενοχλεί;


Οκ, το ξεκαθάρισες καλύτερα. Δεν είπα ότι δεν είναι balanced το παιχνίδι ή ότι είναι pay to win! Δεν ήξερα για τον περιορισμό για το ranked multi και τις μονάδες του Legacy. Σαν βασικό παιχνίδι έλεγα ότι τουλάχιστον 2 χρόνια πριν έπαιζα online με φίλο που δεν είχε πληρώσει κάτι και επειδή δεν φτάσαμε στο σημείο να παίξουμε ranked multiplayer δεν ήξερα για τον περιορισμό που υπήρχε και νόμιζα ότι σαν online multiplayer skirmish τύπου, βασικό παιχνίδι (χωρίς campaigns) ήταν δωρεάν. Αργότερα έκαναν και το WOL story δωρεάν όπως λέει το άρθρο από τον Απρίλιο.

Αυτό που με ενοχλεί με την οικονομική πολιτική της blizz + activision είναι ότι προσπαθούν να υπεραρμέξουν και προσπαθούν να ξαναδώσουν ζωή-βγάλουν επιπλέον κέρδος από παιχνίδια που ήδη έχουν πουλήσει και έχουν φτάσει ως προϊόντα ψυχαγωγίας στο τέλος τους ένδοξα και αξιέπαινα!

Έχω αγοράσει μέχρι το digital deluxe του HOTS και έχω τα physical collector's και το necro pack από diablo 3. Υπέροχα παιχνίδια και το SC2 και το diablo 3 (ειδικά με το ROS). Έχουν τις πωλήσεις τους και έχουν βγάλει κέρδος σε σχέση με το κόστος του development. Νομίζω ότι το να βγάζουν unit packs ή commander packs ή class packs αντί για ολοκληρωμένο expansion είναι προσπάθεια να είναι τα παιχνίδια σε "life-support" συνεχίζοντας να είναι κέρδος μέχρι να βγάλουν το επόμενο της σειράς. Θα βγάλουν SC3 σύντομα; Δεν νομίζω. Θα βγάλουν diablo 4 σύντομα; Έχουν κάνει προσλήψεις, αλλά δεν είναι καθόλου κοντά ούτε σε alpha νομίζω και φοβάμαι ότι θα έχει από day one micro transactions και ας μην είναι pay 2 win και είναι μόνο cosmetics πάλι δεν μου αρέσει η ιδέα.

TL;DR Αυτό που με ενοχλεί συνοπτικά είναι ότι εστιάζεται το develοpment σε micro patches αντί σε ολοκληρωμένες και σημαντικές ενημερώσεις τύπου expansion. Αντί να ετοιμάζεται spin off του starcraft ή το starcraft 3 ετοιμάζεται ένας νέος commander για 5 euro... Xρησιμοποιούν το free to play σαν δικαιολογία νομίζω πλέον ώστε να μπορούν να πουλάνε commanders για 5 euro μέχρι το 2049. Το κάνουν σχεδόν όλες οι εταιρίες πλέον που έχουν παιχνίδια με micro transactions (κάποιες το παρακάνουν βέβαια και κάποιες κάνουν τα παιχνίδια pay to fast progress ή pay to win) και κατά την γνώμη μου οδηγεί σε παιχνίδια με λιγότερο content, λιγότερη τέχνη-ποιότητα και λιγότερα expansion-σημαντικές ενημερώσεις.

ΥΓ. Αυτοί που πλήρωσαν για το LOTV μόνο για τα units στο ranked multi και όχι για το campaign τώρα δεν νιώθουν ότι η blizz τους κορόιδεψε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GregEl said:

Αυτό που με ενοχλεί με την οικονομική πολιτική της blizz + activision είναι ότι προσπαθούν να υπεραρμέξουν και προσπαθούν να ξαναδώσουν ζωή-βγάλουν επιπλέον κέρδος από παιχνίδια που ήδη έχουν πουλήσει και έχουν φτάσει ως προϊόντα ψυχαγωγίας στο τέλος τους ένδοξα και αξιέπαινα!

 

Για την activision, μαζί σου. Για τη blizzard όμως δεν συμφωνώ. Το sc2 δεν έχει φτάσει στο τέλος της ζωής του. Πρόκειται για ένα από τα κορυφαία esports titles που κάνει στα περισσότερα events ο πρωταθλητής φεύγει με 100-200 χιλιάρικα στην τσέπη. Εκατοντάδες χιλιάδες παίχτες παίζουν online και το παιχνίδι έχει πολύ μέλλον ακόμα καθώς γύρω του έχει στηθεί ολόκληρη αγορά (youtube channels, casters, events, wikis κτλ).

 

Και μόνο για τη συντήρηση των servers απαιτούνται μεγάλα ποσά, για το balancing και το support επίσης, οπότε ναι δεν με ενοχλεί που η blizzard προσπαθεί να βγάλει χρήμα. Πολύ περισσότερο όταν υπάρχει σεβασμός στον πελάτη (π.χ. παίζει και με χρέπι μηχάνημα, cheaters δεν υπάρχουν καθώς τρώνε ban πριν το καταλάβουν κτλ). Σε αντίθεση άλλοι τίτλοι που τους έχω χρησοπληρώσει π.χ. COD την επόμενη χρονιά είναι hackfest καθώς η εταιρεία δεν ασχολείται και σε σπρώχνει στον επόμενο τίτλο που βγάζει κάθε χρόνο και είναι το ίδιο ακριβώς. Αυτό είναι καλύτερο μοντέλο; Ε όχι και να διαμαρτυρηθώ γιατί η blizzard υποστηρίζει έναν τίτλο 7 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία του (εδώ το πρώτο sc είχε υποστήριξη για πάνω από 15 χρόνια).

1 hour ago, GregEl said:

ΥΓ. Αυτοί που πλήρωσαν για το LOTV μόνο για τα units στο ranked multi και όχι για το campaign τώρα δεν νιώθουν ότι η blizz τους κορόιδεψε;

 

Δε νομίζω. 1) Γιατί πάντα αγοράζουμε κάτι και ξέρουμε ότι μετά από καιρό το κόστος αγοράς πέφτει. Αυτό είναι νόμος της αγοράς και όχι κοροϊδία της blizzard. 2) Ως παίχτης του sc2, αισθάνομαι καλύτερα που θα βρίσκω ακόμα πιο πολύ κόσμο στο online για να παίξω τώρα που έγινε f2p.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gdp77 said:

 

Για την activision, μαζί σου. Για τη blizzard όμως δεν συμφωνώ. Το sc2 δεν έχει φτάσει στο τέλος της ζωής του. Πρόκειται για ένα από τα κορυφαία esports titles που κάνει στα περισσότερα events ο πρωταθλητής φεύγει με 100-200 χιλιάρικα στην τσέπη. Εκατοντάδες χιλιάδες παίχτες παίζουν online και το παιχνίδι έχει πολύ μέλλον ακόμα καθώς γύρω του έχει στηθεί ολόκληρη αγορά (youtube channels, casters, events, wikis κτλ).

 

Και μόνο για τη συντήρηση των servers απαιτούνται μεγάλα ποσά, για το balancing και το support επίσης, οπότε ναι δεν με ενοχλεί που η blizzard προσπαθεί να βγάλει χρήμα. Πολύ περισσότερο όταν υπάρχει σεβασμός στον πελάτη (π.χ. παίζει και με χρέπι μηχάνημα, cheaters δεν υπάρχουν καθώς τρώνε ban πριν το καταλάβουν κτλ). Σε αντίθεση άλλοι τίτλοι που τους έχω χρησοπληρώσει π.χ. COD την επόμενη χρονιά είναι hackfest καθώς η εταιρεία δεν ασχολείται και σε σπρώχνει στον επόμενο τίτλο που βγάζει κάθε χρόνο και είναι το ίδιο ακριβώς. Αυτό είναι καλύτερο μοντέλο; Ε όχι και να διαμαρτυρηθώ γιατί η blizzard υποστηρίζει έναν τίτλο 7 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία του (εδώ το πρώτο sc είχε υποστήριξη για πάνω από 15 χρόνια).

 

Δε νομίζω. 1) Γιατί πάντα αγοράζουμε κάτι και ξέρουμε ότι μετά από καιρό το κόστος αγοράς πέφτει. Αυτό είναι νόμος της αγοράς και όχι κοροϊδία της blizzard. 2) Ως παίχτης του sc2, αισθάνομαι καλύτερα που θα βρίσκω ακόμα πιο πολύ κόσμο στο online για να παίξω τώρα που έγινε f2p.

 

Εντάξει καταλαβαίνω την θέση σου και συμφωνώ μέχρι ένα σημείο όμως. Εσύ χαίρεσαι που χωρίς να πληρώσεις προσωπικά κάτι επιπλέον μπορείς να παίξεις το online co-op ή και competitive κομμάτι το οποίο όπως είπες είναι balanced και χωρίς cheaters. Παρακολουθούσα και εγώ για ένα εξάμηνο περίπου (χρόνια πριν) την pro σκηνή με τα tournaments και τους casters. Zest is best?

Ωραία η esports σκηνή και το online multiplayer, αλλά να ξεχωρίσουμε λίγο τις πηγές κέρδους του παιχνιδιού. Υπάρχουν κάποιοι που παίζουν για το online multiplayer, καποιοι που παίζουν για τα campaign και κάποιοι που παίζουν για τα skirmish ή τους commanders (και φυσικά συνδυασμοί).

Παρόλα αυτά εσύ δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον για το uptime-maintenance των multiplayer servers και επειδή δεν πληρώνεις δείχνεις κατανόηση στο ότι η εταιρία θέλει να βγάλει λεφτά από κάπου και ας είναι αυτό το κάπου commanders των 5 ευρώ ή voices ή unit skins. Και συμφωνώ με αυτή την άποψη, με μοναδική ένσταση το side effect που ανέφερα. Όταν επικεντρώνεσαι στο να βγάλεις λεφτά από commanders των 5 ευρώ αυτοί που δουλεύουν επάνω στο παιχνίδι, εστιάζουν στα λεφτά των micro transactions και δεν τους επιτρέπει η εταιρία να δουλέψουν σε νέο ουσιαστικό περιεχόμενο ή expansion ή νέο παιχνίδι. Εμένα αυτό το side effect με ενοχλεί. Διαφωνείς ότι υπάρχει αυτό το θέμα-side effect λόγω των micro transactions; Αυτό είναι το σημαντικότερο θέμα που θίγω για την στρατηγική των εταιριών σήμερα και η Blizz δεν εξαιρείται από αυτό όσα επικά παιχνίδια και να έχει βγάλει με υποστήριξη για χρόνια.

 

Δεν διαμαρτύρομαι για την υποστήριξη, ίσα ίσα έχω υποστηρίξει την blizz με τα collector's που έχω αγοράσει, αλλά δεν έχω πληρώσει ούτε για ένα micro transaction (δεν ξέρω αν το necromancer pack θεωρείται micro, στα 15 ευρώ το πήρα ως συλλέκτης περισσότερο) γιατί θεωρώ ότι έχουν το αρνητικό side effect που ανέφερα. Το Diablo 3 πρέπει να είναι το μοναδικό παιχνίδι της blizz που δεν έχει micro transactions νομίζω.

Δεν λέω να μην βγάλει η εταιρία λεφτά, ούτε είπα να πληρώνει για τους server από την τσέπη της για πάντα χωρίς να πληρώνουν οι παίκτες κάτι. Βλέπω ότι υπάρχει προβληματικό side effect στο develοpment των παιχνιδιών λόγω εστίασης σε micro transactions και ότι λίγοι πληρώνουν για να παίζουν όλοι δωρεάν. Γιατί δηλαδή να μην υπάρχει ένα 5-10 ευρώ το χρόνο online multiplayer subscription για αυτούς που θέλουν να παίζουν online multi για τους server; Υποστηρίζει το παιχνίδι 7 χρόνια μετά, αλλά πως το υποστηρίζει; Ποιοί πληρώνουν και ποιοί λαμβάνουν υποστήριξη; Δεν έχει πεθάνει σαν παιχνίδι, αλλά πόσο κοστίζει το balancing και το development των νέων units για την esports σκηνή, πόσο κοστίζει ένας νέος commander και ποιός πληρώνει τελικά;

Εγώ ως παλιός παίκτης του sc2 νιώθω χειρότερα, επειδή υπάρχει ένα χάος στις επιλογές-τιμές για τα campaign-παιχνίδια (π.χ. αγοράσεις LOTV με 25 από skroutz αν έχεις τα προηγούμενα ενώ από Blizz 40 ευρώ όλα τα campaign + το nova ops dlc...) και επίσης βλέπω ότι οι micro transactioners πληρώνουν για να παίζουν όλοι online multiplayer free...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now