Thanos1

Corsair Crystal 570x vs Coolermaster H500p ???

Recommended Posts

Καλησπέρα  παιδιά ... Θέλω  να  ρωτήσω  σχετικά  με  αυτό  το  κουτί  καμιά  γνώμη ... όπως  θα  βλέπετε  έχω το 600T  και  λέω  να το αλλάξω ...το  corsair 570x  αξίζει  ???  ... Παρεπιπτόντως  είδα  και το review για το Η500P  της  coolermaster  καλό  φαίνεται  το airflow  με προβληματίζει  και επίσης η  μητρική  μου δεν  διαθέτει  rgb  connectors ... δεν  κάνω  αμμεσα την αγορά  απλά  το  σκέφτομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα το σκεφτόμουν αρκετά. Το Corsair μαζεύει πιο εύκολα τη σκόνη απόσο θυμάμαι, το είχαμε δει σε σύστημα του Πλαισίου. Κατασκευαστικά είναι ανώτερο από το cooler master αλλά το δεύτερο είναι άριστο στο στήσιμο του build.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, MetallicGR said:

Και γω θα το σκεφτόμουν αρκετά. Το Corsair μαζεύει πιο εύκολα τη σκόνη απόσο θυμάμαι, το είχαμε δει σε σύστημα του Πλαισίου. Κατασκευαστικά είναι ανώτερο από το cooler master αλλά το δεύτερο είναι άριστο στο στήσιμο του build.

Την  ίδια  άποψη  έχω  και  εγώ ... Το  Corsair 570x  κορυφαίο  κατασκευαστικά και πολύ όμορφο μέν ... αλλά έχει  μερικά  προβληματάκια δέ  .. όπως  πχ  η θέση  του ψυγείου άν βάλεις υδρόψυξη  στην οροφή  αφήνει τοποθέτηση μόνο στο κέντρο  και  η  απόσταση  μεταξύ  ανεμιστήρων του ψυγείου και μνημών  αρκετά κοντά ... και  το  χειρότερο πρόβλημα  κατά  την  γνώμη μου  η σκόνη .. οι  αποστάσεις  του  γυαλιού  δεν  θα  μπάζουν γρήγορα  σκόνη ???   Το  Coolermaster  καλό  και  τέλειο  για  άνετο στήσιμο  ... αλλά  έχει  μόνο  μικρούς  αεραγωγούς  στα  πλάγια για  την  είσοδο  του αέρα  απο  μπροστά ... δεν  έχω  rgb connectors στη μητρική για  τον  φωτισμό  των  ανεμιστήρων  ... οι  μπροστά  200ρηδες  ανεμιστήρες  είναι  θορυβώδης ??  .. στα  800rpm  δεν   πρέπει να είναι .. Αυτό που  μου αρέσει  πολύ στο  corsair 570x  είναι  η  θέσεις  των  δίσκων  το  look  και  το  airflow  αφού  τίποτα  δεν  βρίσκεται μπροστά  από  τους  ανεμιστήρες ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, FeelsBadMan said:

Άμα μιλάμε για ποιοτικό κουτί τότε θα πήγαινα σε κάποιο της Phanteks. Για παράδειγμα αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/9660217/Phanteks-Enthoo-Evolv-Atx-Glass.html

Δέν  έχεις  άδικο  ωραίο  και  αυτό  και  ελαφρώς  φθηνότερο .. το  μόνο  που  με  χαλάει  σε  αυτό το  κουτί  είναι  το  τελείως  φραγμένο συμπαγές  κάλλυμα  των  ανεμιστήρων  μπροστά ...

http://www.phanteks.com/Enthoo-Evolv-ATX-TemperedGlass.html

 

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος του Enthoo-Evolv-ATX (σκέτο), έχω να λέω για την πολύ καλή ποιότητα και φινίρισμα. Αντίστοιχα και το tempered glass. Όμως προσοχή, παρόλο που διαφημίζουν ότι παίρνει eATX, αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

https://pcpartpicker.com/forums/topic/187088-phanteks-enthoo-evolv-atx-e-atx-motherboard-support

Link to comment
Share on other sites

Το H500 είχε θέμα με το airflow αλλά το εξαλείφεις κάπως βάζοντας δύο ή τρια μικρότερα fans που περιστρέφονται ταχύτερα. Το εξίσου ενδιαφέρον είναι ότι βγάζοντας το front panel οι δύο 200ρηδες αύξαναν τις στροφές τους αυτόματα που σου λέει ξεκάθαρα πως το panel τους κόβει τον αέρα. Phanteks είναι επίσης μια καλή επιλογή. Το p400 tempered glass είχα δουλέψει και ήταν αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2017 at 10:39 AM, MetallicGR said:

Το H500 είχε θέμα με το airflow αλλά το εξαλείφεις κάπως βάζοντας δύο ή τρια μικρότερα fans που περιστρέφονται ταχύτερα. Το εξίσου ενδιαφέρον είναι ότι βγάζοντας το front panel οι δύο 200ρηδες αύξαναν τις στροφές τους αυτόματα που σου λέει ξεκάθαρα πως το panel τους κόβει τον αέρα. Phanteks είναι επίσης μια καλή επιλογή. Το p400 tempered glass είχα δουλέψει και ήταν αρκετά καλό.

Το  Phantecks εγώ  προσωπικά  το ξεχνάω γιατί  σφαγίζει  πλήρως  τους  μπροστινούς ανεμιστήρες  εισόδου αέρα ( μόνο που  το βλέπω  αρχίζω και  ιδρώνω.... :hehe:.)  .. θέλω  να  είμαι  σίγουρος  ότι  το  κουτί  έχει  πάντα  σταθερή  , ικανοποιητική  και  όσο  το  δυνατόν  "ήσυχη" ροή  αέρα  πρός  το  εσωτερικό  για  καλή  θερμοκρασία  των  εξαρτημάτων .... θέλω  σωστές  θέσεις  δίσκων  , καλή  διαχείριση  καλωδίωσης  και  θέση  στην  οροφή  για  μέχρι  360 υδρόψυξη ...  και  τέλος  να  μην  γεμίζει  σκόνη  σε  μία  εβδομάδα  ...  γι' αυτό  έχω   του  ενδιασμούς  μου  για  το  570x  της  Corsair ....  αρχικά  σκεφτόμουν  το  780Τ  της  Corsair  αλλά  με  την  είσοδο  στην  αγορά  του  στύλ  tempered  glass  ή  semi-tempered  glass  κοιτάω  και  πρός  τα  εκεί ...

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2017 at 10:39 AM, MetallicGR said:

Το H500 είχε θέμα με το airflow αλλά το εξαλείφεις κάπως βάζοντας δύο ή τρια μικρότερα fans που περιστρέφονται ταχύτερα. Το εξίσου ενδιαφέρον είναι ότι βγάζοντας το front panel οι δύο 200ρηδες αύξαναν τις στροφές τους αυτόματα που σου λέει ξεκάθαρα πως το panel τους κόβει τον αέρα. Phanteks είναι επίσης μια καλή επιλογή. Το p400 tempered glass είχα δουλέψει και ήταν αρκετά καλό.

Τί  γνώμη  έχεις  για  την  νέα  "επιδιορθωμένη" έκδοση   CM h500p Mesh ??

Και  έχω  κανά  δυό ερωτήσεις ακόμα  γιατί  η  νέα  mesh  έκδοση μου  αρέσει .. με προβληματίζουν  2  πράγματα ..οι  2  200ρηδες  είναι  θορυβώδεις  στην  mesh  έκδοση ??  .. και  επίσης  με  ανησυχεί  το  ότι  δέν  βλέπω  ούτε και  σε  αυτή  την  έκδοση  mesh  panel  στην  οροφή  γιατί  θέλω  εκεί  να  βάλω  240mm ή  360mm ψυγείο υδρόψυξης  και  οι  ανεμιστήρες  χωρίς  mesh  δεν  θα  "αναπνέουν"  σωστά ...   

Link to comment
Share on other sites

H500P Mesh = Σαν PROPER έκδοση από torrent. ?

 

Οι ανεμιστήρες είναι ήσυχοι μιας και είναι μεγάλοι και περιστρέφονται αρκετά αργά. Έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να στήσεις το ψυγείο μπροστά, ή νομίζεις πως δε θα σου φτάνουν οι σωλήνες από τους υπολογισμούς σου;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, MetallicGR said:

H500P Mesh = Σαν PROPER έκδοση από torrent. ?

 

Οι ανεμιστήρες είναι ήσυχοι μιας και είναι μεγάλοι και περιστρέφονται αρκετά αργά. Έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να στήσεις το ψυγείο μπροστά, ή νομίζεις πως δε θα σου φτάνουν οι σωλήνες από τους υπολογισμούς σου;

PROPER  έκδοση  απο  torrent ... πολύ  καλό !!!  ☺️... Δέν  το  έχω  αποκλείσει  ... Η  h100i  v2  της  Corsair  που  έχω  αυτή  τη  στιγμή  240mm  συστηματάκι  υδρόψυξης  μάλλον  πάει  χωρίς  πρόβλημα  αποστάσεων  αλλά  δεν  νομίζεις  ότι  είναι  καλύτερα  στην  

οροφή  του  κουτιού  να  μην  μπλοκάρω  την  είσοδο  που  αέρα  με  το  ψυγείο  για  να  έχω  ικανοποιητική  ροή  αέρα ??   ... Γι' αυτό  έχω  δεύτερες  σκέψεις  και  για  τα  Corsair  570X  ή  Corsair  780T  ....  Εκτός  και  στα  μελλοντικά  σχέδια  της  Coolermaster   υπάρχει  και  Mesh  Top  Panel  για  την  οροφή  ... Κατά  την  δική  μου  άποψη  χρειαζόταν  ... Τι  να  το  κάνω  να  βλέπω  το  εσωτερικό  απο  παντού  με  300  βαθμούς  θερμοκρασία  στο  εσωτερικό  του  κουτιού ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε παρόμοια αναζήτηση κουτιού έχω καταλήξει στο NZXT H700i. To "smart" της υπόθεσης δεν με ενδιαφέρει οπότε αν το Η700 είναι το ίδιο με το i απλά χωρίς το "smart" τότε θα πάρω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Από το mesh, νομίζω το 570 είναι χειρότερο. Αντίθετα από το απλό h500 είναι καλύτερο όσον αφορά το airflow. Η h100 σου θα μπει. Στο h500 θυμάμαι η Nepton 240 (αντίστοιχη δηλαδή) δεν παραπονέθηκε. :)

 

Το H700 έχει την τετραγωνισμένη εμφάνιση που μαρέσει αλλά και αυτό έχει κάπως περιορισμένο airflow αφού είναι κλειστό από παντού.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MetallicGR said:

Από το mesh, νομίζω το 570 είναι χειρότερο. Αντίθετα από το απλό h500 είναι καλύτερο όσον αφορά το airflow. Η h100 σου θα μπει. Στο h500 θυμάμαι η Nepton 240 (αντίστοιχη δηλαδή) δεν παραπονέθηκε. :)

 

Το H700 έχει την τετραγωνισμένη εμφάνιση που μαρέσει αλλά και αυτό έχει κάπως περιορισμένο airflow αφού είναι κλειστό από παντού.

Το  κυρίως  πρόβλημά  μου  είναι  ότι  δέν  θέλω  να  βάλω  το  ψυγείο  στο h500  mesh  μπροστά .... θέλω  στην  οροφή  αλλά  εκεί  δεν  παίρνει  αέρα  σωστά ... για  το  ΝΖΧΤ Η700 που  λέει  ο  Sofos1990  ούτε  για  αστεία  ... και  μόνο  που  το βλέπω  ιδρώνω .. πολύ  κλεισούρα  και  κάκιστος  αερισμός ... μου  φαίνεται θα  καταλήξω  στο  Corsair 780T ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thanos1 said:

Το  κυρίως  πρόβλημά  μου  είναι  ότι  δέν  θέλω  να  βάλω  το  ψυγείο  στο h500  mesh  μπροστά .... θέλω  στην  οροφή  αλλά  εκεί  δεν  παίρνει  αέρα  σωστά ... για  το  ΝΖΧΤ Η700 που  λέει  ο  Sofos1990  ούτε  για  αστεία  ... και  μόνο  που  το βλέπω  ιδρώνω .. πολύ  κλεισούρα  και  κάκιστος  αερισμός ... μου  φαίνεται θα  καταλήξω  στο  Corsair 780T ...

Η απλά κοίτα στο Fractal R6 ή στο mecify C !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2018 at 10:42 AM, MetallicGR said:

Από το mesh, νομίζω το 570 είναι χειρότερο. Αντίθετα από το απλό h500 είναι καλύτερο όσον αφορά το airflow. Η h100 σου θα μπει. Στο h500 θυμάμαι η Nepton 240 (αντίστοιχη δηλαδή) δεν παραπονέθηκε. :)

 

Το H700 έχει την τετραγωνισμένη εμφάνιση που μαρέσει αλλά και αυτό έχει κάπως περιορισμένο airflow αφού είναι κλειστό από παντού.

Επίσης  μου  αρέσει  και  το  κουτί  που  κάνατε  πρόσφατα  παρουσίαση  και  ανάλυση  το  CoolerMaster  Mastercase  MC500M  .. Στο  review  δέν  λέτε  τίποτα  για  τα  ανεμιστήρια  που  έχει  .... είναι  φασαριόζικα  θα  χρειαστεί  να  τα  αλλάξω ?? Σκοπεύω  αν  καταλήξω  σε  αυτό  να  έχω  3  140mm μπροστά και 1 140mm πίσω .. γιατί  αν  είναι  θα  πρέπει  να  πάω  πχ  σε κάτι τέτοιο  https://www.e-shop.gr/be-quiet-silent-wings-3-140mm-pwm-high-speed-p-PER.643658

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stavros said:

3Χ140 μπροστά και 1Χ140 πίσω = υπερπίεση.

Γιατί  υπερπίεση ??? .... Στο  H500h  Mesh  τα  2Χ200 προεγκατεστημένα  εντάξει  δέν  είναι ?? Κάτι  αντίστοιχο  δέν  σε  airflow  είναι νομίζω ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι πως όσο αέρα βάζουν τα φουρφούρια θα πρέπει και να τον βγάζουν (ιδεατό), άντε να βάζουν λίγο παραπάνω, ώστε να έχεις το καλύτερο cooling και τη λιγότερη σκόνη. Τώρα βάζοντας 3Χ140 μπροστά και 1Χ140 πίσω θα πρέπει να ρυθμιστούν κατάλληλα τα φουρφούρια. Ή ανεβάζεις το πίσω ή ρίχνεις πολύ τα μπροστά, εκτός αν βάλεις υδρόψυξη πάνω και βγάζει και αυτή αέρα για να προσθέσει outtake.

 

Κάπου τα έχουν και τα παιδιά εδώ παλιότερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stavros said:

Αυτό που ξέρω είναι πως όσο αέρα βάζουν τα φουρφούρια θα πρέπει και να τον βγάζουν (ιδεατό), άντε να βάζουν λίγο παραπάνω, ώστε να έχεις το καλύτερο cooling και τη λιγότερη σκόνη. Τώρα βάζοντας 3Χ140 μπροστά και 1Χ140 πίσω θα πρέπει να ρυθμιστούν κατάλληλα τα φουρφούρια. Ή ανεβάζεις το πίσω ή ρίχνεις πολύ τα μπροστά, εκτός αν βάλεις υδρόψυξη πάνω και βγάζει και αυτή αέρα για να προσθέσει outtake.

 

Κάπου τα έχουν και τα παιδιά εδώ παλιότερα.

 

 

Άν  τελικά  καταλήξω σε  αυτό  ναι  έχω  σκοπό  να  βάλω  την υδρόψυξη Η00i  v2  ( 240mm ) που  έχω  στην  οροφή ... άν  και  για  είμαι  ειλικρινής  σκέφτομαι  και  τα Coolermaster Η500p  Mesh  ή  Corsair  780T  για να  μπορώ  να  βάλω  μελλοντικά  360mm  στήν  οροφή ... και  μία  ασχετη ερώτηση  ... τα  tempered  glass  side panels  που  " φοράνε " πολλά  κουτιά  τα  έχεις  δουλέψει στην πράξη υπάρχει  φόβος  να  σπάσουν  εύκολα ??

Link to comment
Share on other sites

to tempered glass θποτιθεται αν πεσει απο 2 μετρα δεν παθαινει τιποτα, εχει και το μετρο πισω απο τα καθισματα οποτε αν σου σπασει τσίμπα παο εκει ένα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now