Vangelislam

Power Saving Mode Problem

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ! Όταν παίζω game ξαφνικά μου βγάζει το εξής μήνυμα η οθόνη : HDMI no signal Entering the power saving mode shortly. και η οθόνη σβήνει ...! Όταν πατήσω κάποιο πλήκτρο απο το πληκτρολόγιο ανοίγει κανονικά και θα το ξανά κάνει μετά απο 10-15 λεπτά ! Αυτό το κάνει μόνο μέσα σε game !Ξέρει κανείς τι φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, asder said:

Αρχικά πες μας θερμοκρασιές οταν μπαίνεις στο game και πρωτα πρωτα δοκιμασε να κανεις unistall και install τους drivers (της amd??)

pes 2018 45-50 βαθμούς ... πρόσφατα έβαλα την kraken x42! έκανα update τους drivers στους πιο πρόσφατους και πάλι τα ίδια ! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

1)Τρέξε ένα furmark και δες θερμοκρασίες gpu.

2) Επίλεξε power plan "high performance"

3) Άλλαξε καλώδιο σύνδεσης οθόνης-gpu

1) έχει φτάσει μέχρι 85 ( με το CAM της kraken )

2) το δοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια 

3) Αυτό μου μένει να δοκιμάσω ακόμα ( για hdmi splitter τι γνώμη έχετε, αξίζει ?) 

Edited by Vangelislam
Link to comment
Share on other sites

πρώτον απενεργοποίησε  από το βιος την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και δες αν σου παρουσίαση ξανα το πρόβλημα και ...δευτερον μην μου πεις οτι το μονιτορ ειναι LG...:D

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dimitrios1971 said:

πρώτον απενεργοποίησε  από το βιος την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και δες αν σου παρουσίαση ξανα το πρόβλημα και ...δευτερον μην μου πεις οτι το μονιτορ ειναι LG...:D

 

Δεν νομίζω να ειναι απο bios γτ άρχισε να το κανει αυτό τώρα τελευταία έτσι στο άκυρο ! Ναι LG ειναι ??

Edited by Vangelislam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που σου είπα.  Δεν ειναι θεμα bios άλλα θεμα των windows με τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Απενεργοποίησε την iGPU γιατί λόγω του Virtu και του sync η igp είναι πάντοτε ενεργή και μερικά παιχνίδια το επηρεάζουν και τα windows μπερδεύονται μεταπηδώντας μια απο εδώ  και μια απο κει  εκτός εάν απενεργοποιηθεί  στο bios/UEFI ή απο διαχειριστή συσκευών.

 

Στο LG εχει κάπου νομίζω στο μενού διαχείριση κάποιες ρυθμίσεις αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς πως ειναι στα ελληνικά...

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dimitrios1971 said:

Δοκίμασε αυτό που σου είπα.  Δεν ειναι θεμα bios άλλα θεμα των windows με τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Απενεργοποίησε την iGPU γιατί λόγω του Virtu και του sync η igp είναι πάντοτε ενεργή και μερικά παιχνίδια το επηρεάζουν και τα windows μπερδεύονται μεταπηδώντας μια απο εδώ  και μια απο κει  εκτός εάν απενεργοποιηθεί  στο bios/UEFI ή απο διαχειριστή συσκευών.

 

Στο LG εχει κάπου νομίζω στο μενού διαχείριση κάποιες ρυθμίσεις αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς πως ειναι στα ελληνικά...

 

εχω win 7 με κλειστές ενημερώσεις ...! απο το μενού της οθόνης εχει επιλογή super energy saver αλλα το έχω στο off! Ελπίζω να φταίει το hdmi , θα δοκιμάσω σε λιγάκι ! Αλλά μου κάνει εντύπωση που αυτό γίνεται μόνο όταν μπαίνω game και παίζω κανένα 20λεπτο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dimitrios1971 said:

ok αυτο ελεγα.. super energy saver το εχεις στο off! Οποτε το αποκλείουμε αυτο 

 

εεε ναι ... μόνο το καλώδιο μένει να ελέγξω...! Άκυρο αυτό αλλα για hdmi splitter τι γνώμη έχεις ? αξίζει ? γτ θέλω να συνδέσω δυο οθόνες με hdmi αλλα η gpu βγάζει ένα hdmi  

Link to comment
Share on other sites

αξαρτατε για τι το θελεις. Αν θες να στελνεις που και που στην ΤV ωραια. Αν σε δυο μονιτορ ασκοπο γιατι θα βλεπεις στο Α οτι και Στο Β.

 

τη iGPU την απενεργοποιήσες...δεν με είπες το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dimitrios1971 said:

αξαρτατε για τι το θελεις. Αν θες να στελνεις που και που στην ΤV ωραια. Αν σε δυο μονιτορ ασκοπο γιατι θα βλεπεις στο Α οτι και Στο Β.

 

τη iGPU την απενεργοποιήσες...δεν με είπες το αποτέλεσμα

 

ναι για TV το θέλω ...! εεε οχι δεν έκανα κάτι ! Πως την απενεργοποιώ ... Δεν νομίζω να φταίει αυτο γτ τα game τα έπαιζα κανονικά ...! έτσι στο άκυρο το έκανε αυτό χωρίς να γίνει κάποια αλλαγή 

Link to comment
Share on other sites

δες στο manual της μητρικής.

- 51 -
BIOS Setup
2-6 Peripherals
&
Intel Processor Graphics
Enables or disables the onboard graphics function. (Default: Enabled)
&
Intel Processor Graphics Memory Allocation
Allows you to set
the onboard graphics
memory size. Options are: 32M~1024M. (Default: 64M
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2017 at 7:04 PM, Dimitrios1971 said:

δες στο manual της μητρικής.

- 51 -
BIOS Setup
2-6 Peripherals
&
Intel Processor Graphics
Enables or disables the onboard graphics function. (Default: Enabled)
&
Intel Processor Graphics Memory Allocation
Allows you to set
the onboard graphics
memory size. Options are: 32M~1024M. (Default: 64M

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία το 2018 ... ! Λοιπόν απενεργοποίησα τα γραφικά της μητρικής και άλλαξα hdmi αλλά πάλι τα ίδια ! Κάτι διάβασα ότι μπορεί να οφείλετε η σκόνη στην gpu ...! θα την καθαρίσω να δω μήπως φταίει αυτό

Καμία άλλη λύση έχετε να προτείνεται ? 

 

edit: αααα επίσης λένε οτι μπορεί να μην επαρκή το psu ! Corsair RM750 εχω ...! 

Edited by Vangelislam
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Dimitrios1971 said:

ναι παζει και αυτο με το psu.

 

Παρατηρησα λίγο οτι στο battlefield 1 και στο project cars 2 δεν εχω κανένα πρόβλημα ... το πρόβλημα παρατηρείτε στο ora 2018 και nba2k17 ! 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλο τρόπο σύνδεσης, π.χ. με display port (αν έχεις καλώδιο, γιατί είναι ακριβά) ή με dvi-d (ανάλογα πάντα με το τι υποστηρίζει η οθόνη και η gpu σου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Δοκίμασε με άλλο τρόπο σύνδεσης, π.χ. με display port (αν έχεις καλώδιο, γιατί είναι ακριβά) ή με dvi-d (ανάλογα πάντα με το τι υποστηρίζει η οθόνη και η gpu σου).

 

http://steamcommunity.com/app/592580/discussions/0/2765630416826561804/?l=greek&ctp=2 με βάση αυτό το άρθρο νομίζω έλυσα το πρόβλημα μου ... βέβαια θα το παρακολουθήσω αυτές τις μέρες να δω αν όντως λύθηκε ...! Ότι να ναι πραγματικά ... είχα ανησυχήσει οτι φταίει η gpu ή to psu μου ! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας ! Αν εχω κάποιο πρόβλημα πάλι θα σας πω εδώ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now