SpawNerGR

Aναλυτικός οδηγός για βαφή στο case

Recommended Posts

Τα βασικά στάδια για τέλεια αποτελέσματα είναι τα εξής:

1. Τρίψιμο με 600άρι ντουκόχαρτο

2. Βάψιμο με αστάρι

3. Τρίψιμο με 1000άρι ντουκόχαρτο

4. Βάψιμο με πρώτο χέρι μπογιά

5. Τρίψιμο με 1000άρι ντουκόχαρτο

6. Βάψιμο με δεύτερο χέρι μπογιά

7. Τρίψιμο με 1500άρι ντουκόχαρτο

8. Βάψιμο με τρίτο χέρι μπογιά

9. Τρίψιμο με 2000άρι ντουκόχαρτο

(προαιρετικά) 10. Βάψιμο με τέταρτο χέρι μπογιά

ή 10. Πέρασμα βερνίκι glossy.

Αν μετά από αυτά δεν εχεις ένα κουτί με glossy επιφάνεια, γυαλιστερό, και απαλό, μπορείς να με βρίσεις.

Οι περισσότεροι δεν τρίβουμε ανάμεσα στα χέρια οπότε και το αποτέλεσμα δεν είναι το ανάλογο.

Σου υπόσχομαι πως αν ακολουθήσεις την διαδικασία αυτή θα εχεις σίγουρα αποτελεσματα.

ripped from x-park forum

(δεν έχει γίναι καμία αλλαγή στο κείμενο, για αυτο και είναι κ σε brackets οι οδηγίες, κατα λέξη...)

Απο χρόνους παληκάρια τι έχετε να προτείνετε ανάμεσα στα βήματα ?

Edited by SpawNerGR
λινκ αρχικής δημοσίευσης βημάτων για βαφή στο case...
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τρίψιμο το έχω κάνει και έχω περάσει το πρώτο αστάρι.

Απο εκεί κ πέρα θέλω νε ξέρω αν ξεκινήσω π.χ. αύριο πρωί θα προλάβω να έχω τελειώσει όλα τα βήματα μέχρι Δευτέρα απόγευμα που θα έρθει το καινούργιο μου "ενυδρίο" ή κάθε φορά βήμα-βήμα πρέπει να περιμένω κανα 24ωρο για να κάτσει καλά το σπρέυ;

Τα φανάρια τον αυτοκινήτων και των μηχανών που βάφουμε για να τα κάνουμε φιμέ, με σπρέυ απο απόσταση τα κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Θα βάψω απο μέσα το plexi glass και θα τοποθετηθεί στο πάνω μέρος του κουτιού και στα πλαινά (βασικά πάνω plexi για τους μεντεσέδες πιο πολύ, που θα κρατάνε-"κρέμονται" τα πλαινά)

Τα σπρεύ μούφα είναι, μεταλλικά ναι, για λαμαρίνα ναι, αλλα απο οδηγίες δεν τα πιστεύω όχι. Καλύτερα απο κάποιον που έκανε καμια μοντα τώρα πρόσφατα και θυμάται, παρά τις οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν αερίζεται ο χώρος που θα το κάνεις, τότε περίμενε κανένα 2-3 ώρο, αλλιώς πας 5-6 ώρες μέχρι να στεγνώσει. Μερικά sprey στεγνώνουν και στο μισάωρο, αλλά δεν είναι τα φθηνά.

Για το άλλο, από τα 15-20cm, και με παράλληλες κινήσεις, για να μην μένει πολύ μπογιά και στάξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν αερίζεται ο χώρος που θα το κάνεις, τότε περίμενε κανένα 2-3 ώρο

Έξω στο μπαλκόνι είναι, το πολύ να την ακούσει καμια γάτα απο τις αναθυμιάσεις...

Άρα κανα 20άωρο έχουμε ακόμα δουλειά με σπρεύ...

thx 4 helping :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φανάρια τον αυτοκινήτων και των μηχανών που βάφουμε για να τα κάνουμε φιμέ, με σπρέυ απο απόσταση τα κάνουμε;

10εκ αποσταση περιπου. Εξαρταται βεβαια απο το ποσο καλο σπρευ πηρες ;)

Στα καλα τα σπρευ το κοστος ειναι πανω απο 25/30ευρα.

Υποψην οτι φαναρια, φλας κτλ σε μηχανες/αυτοκινητα βαφονται απο την εσωτερικη μερια. :)

Link to comment
Share on other sites

Στα καλα τα σπρευ το κοστος ειναι πανω απο 25/30ευρα.

Υποψην οτι φαναρια, φλας κτλ σε μηχανες/αυτοκινητα βαφονται απο την εσωτερικη μερια. :)

Καλά. όχι και 30 ευρω για το ένα σπρέυ... δλδ αν ήθελα δυχρωμία 30*2 + το αστάρι, άλλα 30 + το βερνίκι άλλα 30 (ή δεύτερο μπουκάλι κυρίως χρώμα)

, πάμε στα 120 ευρώ ΜΟΝΟ το χρώμα

Έχω και το νεράκι που δίνω άλλα 200 ευρώ... + τα τριγύρω υλικά (πλέξι, ντρέμελ κ.α.) θα φτάσω μισό χιλάρικο...

Αν το πήρες απο άλλο forum καλό θα είναι να δώσεις και λίνκ μην μας κυνηγάνε μετά :)

Έχετε δίκαιο κύριε μοντ, δικό μου το λάθος, το χρεώνομαι και θα κάνω και εντιτ το αρχικό...

το λινκ:

Aναλυτικός οδηγός για βαφή στο case

πόσταρα κατα λέξη την αρχική δημοσίευση, αφού απο τις οδηγίες για βάψιμο σε Ελλάδα και εξωτερικό, πιστεύω με κάλυψε το παληκάρι !!

Αν τα κάνουμε όλα αυτά που λες τα πλαϊνά καπάκια δεν θα κλείνουν με τίποτα από το πάχος της μπογιάς άκου 4 χέρια μπογιάς :S

Δεν νομίζω πασσά μου, αν και για πλέξι θα μπορούσα να πάρω ζελατίνα φιμέ, αλλά την τελευταία φορά που θυμάμαι τον εαυτό μου να αγοράζει κάτι τέτοιο, είναι για το κράνος της μηχανής μου, που έδωσα 50 ευρώ για το τζαμάκι...

Βέβαια το εσωτερικό του κουτιού για βάψιμο πλέξι τον εμπνεύστηκα, απο τον Chrisn1tro μιας και φαίνεται να γνωρίζει τι κάνει, με την παραλλαγή ότι εγώ θα το κάνω φιμέ και όχι pitch black (λόγο εσωτερικού φωτισμού, λεντ-νεον κτλπ)

look up Chrisn1tro @

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=634737&postcount=35
http://www.thelab.gr/showpost.php?p=634741&postcount=36

Υπόψιν το κουτάκι παληκάρια :

sx1240.jpg

Edited by SpawNerGR
Antec SX case
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι το modding, είναι οικονομική δουλειά, άσε που θες προσωπική εργασία! Γι'αυτό άλλωστε το αγοράζουμε από εταιρείες, για να βγεί πιο οικονομικά...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό άλλωστε το αγοράζουμε από εταιρείες, για να βγεί πιο οικονομικά...

Οσο αναφορά το βάψιμο πάντα μιλάω, αν είναι να μου βγεί τόσο ακριβά το κουτάκι να το δώσω σε κανα φούρνο, που είμαι σίγουρος θα κάνουν εξαιρετική δουλειά, αλλα με το ανάλογο κόστος δλδ μια 200αρουμπα θα την πάρουν άνετα.

Βασικά για να το κάνω ψιλο πέρλα, πως θα ηταν αν έκανα το βάψιμο, μετα πετούσα καμια ασημί σκόνη σε σπρεύ και μετά ενα λεπτό στρώμα σπρεύ ακόμα? Σίγουρα θα χρειαστεί μάλλον και κανα βερνίκι απο πάνω για glossy αποτελέσματα...

ΥΓ = Ηδη έχει ξεκινήσει η διαδικασία βαψίματος απο το πρωί, με κενό 2 ωρες ανα βήμα (κρίμα που χιονίζει όμως, θέλει προσοχή), οπότε ότι ιδεές είναι πείτε εντός της ημέρας...

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο κρύο δε στεγνώνει καλά το sprey (οπότε πρόσεχε), και καλό θα ήταν να το κάνεις σε κλειστό αεριζόμενο χώρο για να μην κολλήσουν χνούδια. Για πέρλα περνάς το βασικό χρώμα, τρίβεις περνάς βερνίκι και 2 στρώσεις πέρλα από πάνω. Στο τέλος βερνίκι για να παραμείνεί!

Link to comment
Share on other sites

και καλό θα ήταν να το κάνεις σε κλειστό αεριζόμενο χώρο για να μην κολλήσουν χνούδια.

Κοίτα... απο χώρους το σπίτι μου είναι το διαμέρισμα και το μπαλκόνι, οπότε προτιμώ το μπαλκόνι. Δεν έχω ούτε γκαράζ, ούτε κανα ράντσο με ζα. Οπότε το μπαλκόνι είναι στα μέτρα μας. Για τα χνούδια που λες, πέρα απο κάτι μεγάλες νιφάδες δεν έχουμε πρόβλημα. Το πολύ να το ξαναβάψω.

Ασε την πέρλα καλύτερα, ας περιοριστούμε στο μεταλικό το χρώμα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλά. όχι και 30 ευρω για το ένα σπρέυ... δλδ αν ήθελα δυχρωμία 30*2 + το αστάρι, άλλα 30 + το βερνίκι άλλα 30 (ή δεύτερο μπουκάλι κυρίως χρώμα)

, πάμε στα 120 ευρώ ΜΟΝΟ το χρώμα

Έχω και το νεράκι που δίνω άλλα 200 ευρώ... + τα τριγύρω υλικά (πλέξι, ντρέμελ κ.α.) θα φτάσω μισό χιλάρικο...

Στα σπρευ για φιμε αναφερομαι. Τα φθηνα συνηθως τρεχουν και δεν εχουν ωραιο αποτελεσμα.

Για αυτο καλο θα ηταν να προτιμησεις ενα πιο ακριβο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα σπρευ για φιμε αναφερομαι. Τα φθηνα συνηθως τρεχουν και δεν εχουν ωραιο αποτελεσμα.

Προφανώς κατι ξέρεις παραπάνω, οπότε για λέγε:

- Πως το ζητάω

- Που το βρίσκω

- το Πόσο έχει καλυφθεί

+ το Πότε αφού τελειώσει το σασί του κουτιού

Βασικά δεν ήξερα οτι υπάρχουν σπρευ για φιμέ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πασσά μου, αν και για πλέξι θα μπορούσα να πάρω ζελατίνα φιμέ, αλλά την τελευταία φορά που θυμάμαι τον εαυτό μου να αγοράζει κάτι τέτοιο, είναι για το κράνος της μηχανής μου, που έδωσα 50 ευρώ για το τζαμάκι...

Έχεις βάψει ποτε κουτί υπολογιστή για να δεις τι σου λέω και πως είναι?

Μετά από τα πες ένα χέρι αστάρι και 2 χερια μπογιάς είναι δύσκολο να κλείσουν τα καπάκια και ότι άλλο συρταρωτό η κουμπωτό βάζουμε πάνω στο pc

Για αυτό εγώ στράβωσα με τα 4 χερια που λέει στο site

Τespa

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάψει ποτε κουτί υπολογιστή για να δεις τι σου λέω και πως είναι?

Μετά από τα πες ένα χέρι αστάρι και 2 χερια μπογιάς είναι δύσκολο να κλείσουν τα καπάκια και ότι άλλο συρταρωτό η κουμπωτό βάζουμε πάνω στο pc

Για αυτό εγώ στράβωσα με τα 4 χερια που λέει στο site

Τespa

Το πρώτο δεν με ακουμπάει που λές, αλλά δεν είμαι και μπογιατζής...

ΠΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ?

ΠΟΙΟΣ είπε ότι θα υπάρχουν καπάκια?

Το ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ θα είναι φουλ ακρυλικό

Μόνο το σασί θα μείνει λαμαρίνα

Και σου λέω και το άλλο μετα την συζήτηση των παραπάνω πόστ, ότι σταμάτησα για σήμερα και αύριο πάω ΚΑΙ για 2 χέρια βερνίκι. Θα σου στείλω και κάποια φώτο αν θές, αλλά καλύτερα θα ναι να φτιάξω ενα log στο ανάλογο τμήμα του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Καπάκια = Side Panels = Πλαϊνά Παράθυρα ή όπως αλλιώς θές πές τα.

Απλά ο jason σου λέει πώς επειδή είναι όλα υπολογισμένα με χιλιοστά, τα 2 χέρια αστάρι και τα 2 χρώμα, παχαίνουν τόσο τις επιφάνειες που απλά μετά δεν μπορούν να μπουν και να βιδωθούν εκεί που πρέπει :)

Περιμένουμε το Work Log και τις παρατηρήσεις σου λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θυμάμαι καλά, ο Κοπρίτης έχει ένα με πολλαπλές στρώσεις (chameleon βαφή), το οποίο δεν είδα να έχει και τραγικά προβλήματα στην εφαρμογή των πλαϊνών...Ίσως παίζει ρόλο και το πόσο θα το ξύσεις/λειάνεις ;)

Θα δούμε, όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now