SpawNerGR

Aναλυτικός οδηγός για βαφή στο case

Recommended Posts

Οσο αναφορά το βάψιμο πάντα μιλάω, αν είναι να μου βγεί τόσο ακριβά το κουτάκι να το δώσω σε κανα φούρνο, που είμαι σίγουρος θα κάνουν εξαιρετική δουλειά, αλλα με το ανάλογο κόστος δλδ μια 200αρουμπα θα την πάρουν άνετα.

Βασικά για να το κάνω ψιλο πέρλα, πως θα ηταν αν έκανα το βάψιμο, μετα πετούσα καμια ασημί σκόνη σε σπρεύ και μετά ενα λεπτό στρώμα σπρεύ ακόμα? Σίγουρα θα χρειαστεί μάλλον και κανα βερνίκι απο πάνω για glossy αποτελέσματα...

ΥΓ = Ηδη έχει ξεκινήσει η διαδικασία βαψίματος απο το πρωί, με κενό 2 ωρες ανα βήμα (κρίμα που χιονίζει όμως, θέλει προσοχή), οπότε ότι ιδεές είναι πείτε εντός της ημέρας...

αδερφε 200 ευρω για ενα κουτι στο φουρνο?

με 800 βαφεις αυτοκινητο...

μη σε κλεψουν !

Link to comment
Share on other sites

Καπάκια = Side Panels = Πλαϊνά Παράθυρα ή όπως αλλιώς θές πές τα.

Απλά ο jason σου λέει πώς επειδή είναι όλα υπολογισμένα με χιλιοστά, τα 2 χέρια αστάρι και τα 2 χρώμα, παχαίνουν τόσο τις επιφάνειες που απλά μετά δεν μπορούν να μπουν και να βιδωθούν εκεί που πρέπει :)

Περιμένουμε το Work Log και τις παρατηρήσεις σου λοιπόν :)

το στρωμα βαφης ειναι τυπου δεκατα του χιλιοστου αν ειναι με σπρευ

ειδικα με πιστολι σχεδον δεν το καταλαβαινεις οτι εχει βαφτει

μηπως το παρακανετε λιγακι?

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο κρύο δε στεγνώνει καλά το sprey (οπότε πρόσεχε), και καλό θα ήταν να το κάνεις σε κλειστό αεριζόμενο χώρο για να μην κολλήσουν χνούδια. Για πέρλα περνάς το βασικό χρώμα, τρίβεις περνάς βερνίκι και 2 στρώσεις πέρλα από πάνω. Στο τέλος βερνίκι για να παραμείνεί!

στα ενδιαμεσα αφου θα τριψεις δεν χρειαζεται να προσεχεις τα χνουδακια

θα φυγουν με το ντουκοχαρτο

στο τελικο και στο βερνικι θελει προσοχη

κανε μια "τεντα" απο ναυλον ή απο λεπτο σεντονακι για να αεριζεται

ριξε κατω νερο να κρατα τη σκονη

βαλτο πανω σε ενα σκαμπω και σκεπασε το απο πανω με την τεντα και αστο να στεγνωσει

αν βαλεις κατι να ζεσταινει πολυ λιγο το χωρο θα βοηθησει στο στεγνωμα (συν η τεντα θα κρατα το ζεστο αερα μεσα) , ισως μια λαμπα ξερω γω ή ενα ματακι για καφε

εγω ετσι κανω παντως

Link to comment
Share on other sites

η βαφη και οι μοντες ειναι παντα επικαιρες !

δεν πειραζει , τωρα εγινε προσφατο , το ανανεωσαμε.

να παιρνει κανενας καμια ιδεα αμα θελει να βαψει .

συνηθως αυτα τα thread τα διαβαζει κοσμος χωρις να ποσταρει κατι υποχρεωτικα , οδηγος ειναι..

καλες βαφες κορμια!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, αν είναι από μέταλλο το κουτί σας, βρήκα μαγαζί στο περιστέρι που το κάνει με ηλεκτροστατική βαφή για 25 ευρώ... (για ένα Lian Liv 351)... αν θέλετε πληροφορίες πείτε το :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, αν είναι από μέταλλο το κουτί σας, βρήκα μαγαζί στο περιστέρι που το κάνει με ηλεκτροστατική βαφή για 25 ευρώ... (για ένα Lian Liv 351)... αν θέλετε πληροφορίες πείτε το :D

θελουμε φυσικα..!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα βαψω το δικο μου, για να ξεκινησω το δευτερο build log μου :) οταν το κανω θα σας πω, μαλλον την επομενη βδομαδα το κοβω!

Αμαν, μα τον θεο νομιζα οτι το εγραψα στα ελληνικα!!! Χαχαχα!

Edited by barfastic
Greeklish....
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, αν είναι από μέταλλο το κουτί σας, βρήκα μαγαζί στο περιστέρι που το κάνει με ηλεκτροστατική βαφή για 25 ευρώ... (για ένα Lian Liv 351)... αν θέλετε πληροφορίες πείτε το :D

Ξεθάβω το thread γιατί με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη περίπτωση για ενα HAF 932.

Είχες κάποια εμπειρία μαζι τους τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now