andreas443

Προτάσεις για αγορά Nvme M.2

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονια ψάχνω για αγορά nvme στα 240-250GB τώρα έχω έναν απλό ssd samsung evo 850 και θέλω να βάλω κάτι πιο γρήγορο

ε θέλει και το pc format και είναι ευκαιρία να τον πάρω τώρα
Τι μου προτείνεται? εγώ είμαι μεταξύ του Corsair Force Series MP500 240GB που έχει μνήμη MLC αλλα διαβάζω ότι ανεβάζει θερμοκρασίες 60 βαθμούς

και μετα του Samsung 960 evo αλλα έχει TLC

εσείς τι έχετε να προτείνεται εκεί γύρο στα ίδια λεφτά 140 euro

 

Η μητρική που έχω είναι αυτή στην υπογραφή έχει 2 θέσεις η μια ακριβώς κάτω από την cpu και η άλλη ακριβώς πίσω από την κάρτα γραφικών εγώ θα την βάλω ακριβώς κάτω από την cpu αλλα η μητρική μου δεν έχει κάποια ψήκτρα άρα θα βάλω τον δίσκο σκέτο θα έχω κάποιο θέμα με θερμοκρασίες?
Σας ευχαριστώ!

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

ωραία καταλήγω στον 960 evo 2 απορίες ακόμα στο manual τις μητρικής μου γραφει για τις 2 υποδοχές nvme στην πάνω την υποδοχή την λέει M2D_32G και στην κάτω M2Η_32G έχουν διαφορα επειδή αλλάζει το γράμμα?

 

και όταν την τοποθετήσω πρέπει να κάνω κάτι από το bios η κατευθείαν την αναγνωρίζει και περνάω windows?

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χθές πείρα τον δίσκο αλλά έχω μια απορία που χθες το βράδυ που τον έβαλα το πείρα χαμπάρι ξέρετε πόσες θύρες SATA 3 δεσμεύει ο m.2?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν καταλαβαίνω αυτά γραφει το manual μπορει κάποιος να μου πει?

https://imgur.com/a/PF1Fo

 

έχω 3 sata στον υπολογιστή (2 σκληρούς και 1 cdrom)

και μελλοντικά μπορώ να βάλω και 1 κάρτα ήχου?

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

Σου λέει τις γραμμές που μοιράζονται οι SATA με πιθανά M.2 slots. Στη περίπτωσή σου φαίνεται ότι καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσεις τον M2H connector (την κάτω M2 δηλαδή) για τον NVMe SSD σου.

 

Αν βάλεις SSD τύπου SATA σε κάποια από τις δύο M2 θα σου καταλαμβάνει από μια SATA του chipset. Κοντολογίς, όσο έχεις NVMe SSD θα παίρνει από τις PCIe του επεξεργαστή σου. Η κάρτα σου μπορεί να πέσει x8 που δεν έχει επίπτωση στις επιδόσεις και θα έχεις και περιθώριο να βάλεις και κάρτα ήχου (x1 αν μιλάμε για εσωτερική)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα τώρα την έχω στην πάνω m2d και από ότι δοκίμασα 3 sata τις απενεργοποιεί (δεν τις δοκίμασα όλες) αν την βάλω στην από κάτω μήπως δεν μου απενεργοποιεί καμια sata αλλα να καταργεί τι pci την τελευταία??

η κάρτα γραφικών θα τρέχει και πάλι όπως τώρα x16?5raeHm0.png.8c352780aee8ae6fa510b0eecc4be0e4.png

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

Λογικά σου έχει κόψει της SATA3_0, 1, 2 & 3.

 

Επίσης, κάτω από τους πίνακες στο manual (σελ. 32) έχει και μία σημαντική σημείωση που αφορά στον PCIe X4 SSD στο MD2 connector (Note: The PCIe x4 SSD runs at x2 speed), άρα μισό bandwidth, αν κατάλαβα.

 

Σελ. 10 του manual

Expansion Slots....
1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4)
* The PCIEX4 slot shares bandwidth with the M2H_32G connector. The PCIEX4 slot
will become unavailable when an SSD is installed in the M2H_32G connector.

 

Άρα, σου καταργεί την PCIe X4 (την τελευταία).

 

5a6643ddb8455_Screenshot(1).thumb.png.d883a4ae58867686537045a24774813b.png

 

και λογικά η PCIe X16 (Gpu) θα "γυρίσει" σε x8 και η PCIe X8 θα "γυρίσει" σε Χ4 (όπου μπορείς να βάλεις κάποια κάρτα ήχου).

 

Οι διαφορές στην χρήση 16 ή 8 lanes από τη GPU είναι αμελητέες και δεν πρόκειται να τις παρατηρήσεις (1-3 % λιγότερα fraps σε gaming).

 

Η καλύτερη περίπτωση είναι αυτή που σου ανέφερε παραπάνω και ο @MetallicGR.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now