gdp77

Αγορά laptop: Ignorance is bliss!

Recommended Posts

O bro μου ζητάει να του κάνω μια έρευνα αγοράς για laptop, αλλά τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα. Στη συγκεκριμένη αγορά όσο πιο noob είσαι, τόσο πιο εύκολο είναι να αγοράσεις. Το καταλαβαίνω. Το 99% των αγοραστών laptops είναι noobs, οπότε γι΄αυτούς έχει φτιαχτεί όλο το σύστημα. Δυστυχώς δεν είμαι noob και έφτυσα αίμα στα διάφορα sites των εταιρειών και στις δεκάδες σειρές με εκατοντάδες διαφορετικούς κωδικούς, όπου βεβαίως βεβαίως δεν μπορείς να πάρεις και τις πληροφορίες που θέλεις για ένα μοντέλο που τελικά σε ενδιαφέρει. Καλή τύχη να ανακαλύψεις αν το laptop που κοιτάς στο εταιρικό ΕΠΙΣΗΜΟ site έχει π.χ. backlit πληκτρολόγιο ή ips panel. Μιλάμε για τραγωδία όπου πραγματικά το ρητό "ignorance is bliss" ή "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" επαληθεύεται πανηγυρικά.

 

 

 

Εν ολίγοις ψάχνω laptop με τα εξής χαρακτηριστικά και παρακαλώ όποιον  ασχολείται με το θέμα να μου δώσει κάποιες υποδείξεις:

 

 

 

1) 15" FHD ips.

 

2) Δεν ενδιαφέρει η κάρτα γραφικών, καλύτερα ενσωματωμένη.

 

3) backlit πληκτρολόγιο

 

4) ips panel

 

5) SOS ΕΥΚΟΛΗ πρόσβαση σε hdd και memory για να μην χρειάζεσαι 100 ώρες να λύσεις το  laptop για να αναβαθμίσεις αυτά τα βασικά μέρη. Ιδανικά 2 διαφορετικά bays που να σου δίνουν πρόσβαση σε αυτά και μόνο τα μέρη χωρίς βαβούρα. Κάτι σαν αυτό:

 

https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/09/img_55ff3831989b8.jpg

 

 

 

Ερώτηση: Γιατί κανένα εταιρικό site δεν σου δίνει φωτογραφία της κάτω μεριάς του laptop οεο?

 

6) 8GB RAM

 

7) Να έχει HDD 500GB ή 1ΤΒ για να μπορώ να τον καρφώσω στη θέση του DVD και στην θέση του να βάλω SSD της επιλογής μου ( και όχι τα σκουπίδια που δίνουν μαμά οι εταιρείες)

 

8) Λετουργικό αδιάφορο, καλύτερα χωρίς λειτουργικό

 

9) επεξεργαστής οτιδήποτε από i5 και πάνω (προσπαθώ να πείσω τον bro να περιμένει για ευρεία κυκλοφορία ryzen)

 

10) Όσο πιο φτηνό, τόσο πιο καλά....

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε 2, λάπτοπ που θα ταίριαζαν για την χρήση που θέλει ο αδερφός σου:

 

1. https://www.skroutz.gr/s/13527972/Dell-Inspiron-5570-i5-8250U-8GB-1TB-128GB-Radeon-530-FHD-W10.html

2.https://www.skroutz.gr/s/13574312/Acer-Swift-3-SF314-52-i5-8250U-8GB-256GB-FHD-W10.html#specs

 

Δεν θα πρότεινα να κοιτάξει σε κάτι λιγότερο από 8η γενιά intel επεξεργαστή! Έχουν επιτέλους 8 threads, και πολύ καλό power και heat management.Το δεύτερο laptop που σου πρότεινα είναι 14 inch αντί για 15 μικρή διαφορά αν θες την γνώμη μου , αλλά σε ποιότητα κατασκευής πιστεύω είναι πολύ πιο καλοσχεδιασμένο από το αντίστοιχο Dell. Ελπίζω να σε κατατόπισα όσο μπορούσα.

 

Από όσο φαίνεται εξαιρερικά ενδιαφέρον θα είναι και τα ryzen mobile laptops, όμως δεν θα είναι μεγάλες οι διαφορές σε απόδοση cpu σε σχέση με τους αντίστοιχους intel, παρά μόνο στο κομμάτι των γραφικών κάτι που όπως φαίνεται δεν ενδιφέρει στην συγκεκριμένη περίπτωση !

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now