Jim@kiS

ΣΩΣΤΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ PC?

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μετα απο 4 χρονια με εναν 2600κ και μια 7970 cu2 νομιζω ηρθε η ωρα για ενα νεο high end pc. το μαξ μας ειναι τα 2500ευρω το θεμα μου ειναι αξιζει τωρα? η να περιμενω κατι καινουριο απο nvidia και για 9700κ?

Το setup που σκεφτομαι ειναι 

Corsair AXi Series AX1200i 80Plus Platinum

Intel Core i7-8700K

Phanteks Enthoo Evolv

Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 (rev. 1.0)

Samsung 960 PRO NVMe M.2 512GB

G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4-4266MHz

NZXT Kraken X62

Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti 11GB Aorus

 

ξανα ρωταω ομως αξιζει να το κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

5-9 Ιουνίου 2018 διεξάγεται η computed 2018 όπου αναμένεται το λανσάρισμα του 9700k και εφόσον είναι 8c/16t και υψηλές συχνότητες θα είναι καλή περίπτωση για mainstream. Βέβαια το πιθανότερο το meltdown θα ξεπερνιέται με patch με ότι αυτό σημαίνει ή θα σημαίνει τότε. Σε όλα τα παραπάνω δεν υπάρχει κάτι επίσημο αλλά, αφού το λέει ο @MetallicGR (και όχι μόνο) κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αν είσαι ανάγκη για νέο σύστημα, αναβάθμισε σε αυτό που επιθυμείς ! Θα είναι ένα τερατάκι όσο αναφορά το gaming, αλλά και editing ή cad αν ασχολείσαι ! Υπάρχουν φήμες για ένα 8 core mainstream i7 αλλά δεν έχουμε ιδέα πότε θα βγει, και το μόνο σίγουρο ειναι οι ryzen + που θα κυκλοφορήσουν τον Απρίλιο. Όσο για gpu, δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει σε τπτ μια 1080ti.

 

Απλά η δικαιολογία του να περιμένεις μέχρι να βγει κάτι καλύτερο, μπορεί να διαρκέσει για ΠΟΛΥ καιρό, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jim@kiS said:

 

 

Μήτσο τι οθόνη έχεις?

 

Εάν θέλεις να το πάρεις άμεσα, να ξέρεις πως οι φθηνότεροι στο Skroutz δεν σημαίνει πως θα έχουν αυτές τις τιμές (ποντάρω πως πολλά θα μπορούν να τα βρούν αλλά ακριβότερα), κοίτα καλύτερα τους πρώτους που τα έχουν διαθέσιμα για να δείς που θα φτάσει η τιμή του.

 

Επίσης, εγώ θα έβαζα φθηνότερη μητρική πχ την Ultra Gaming, θα αντάλλαζα τον 960 PRO με τον 960 EVO (αλλά εάν δεν το θέλεις άμεσα, περίμενε τους πιο καινούριους που κανονικά λανσαρίστηκαν τέλη Δεκεμβρίου), τις μνήμες δεν θα τις βρείς πουθενά διαθέσιμες και μάλλον γι'αρκετό καιρό γιατί η G.Skill έστειλε 1τμχ σε κάθε πελάτη (πελάτης = διανομέας) αλλά και με 3λιτρες κάνεις την δουλειά σου.

 

A! Και επειδή σου έριξα το μπάτζετ, πάρε αυτή εδώ να μην έχεις παράπονο: https://www.nvidia.com/en-us/titan/titan-xp/

:P

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οθονη εχω τωρα μια dell 27αρα 2κ 60hz την u2711 λεω ομως να παρω την BenQ ZOWIE XL2540 24.5 inch 240 hz

 

εγω αυτο που φοβαμαι ειναι μην ριξω ολο αυτο το χρημα και σε ενα μηνα βγει καμια νεα vga 2x πανω απο TI και κλαιω τα 1000 ευρια με μαυρο δακρυ το pc θα ειναι αποκλειστκα μονο για games. εχετε κανενα αλλο set up να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Λές και είσαι κανένας νέος τα γράφεις :P

Σε κανα μήνα δεν θα βγεί καμία GPU να είναι 2Χ αλλά σε 2 χρονάκια κάπου εκεί σε βλέπω!

Πάντως οι αλλαγές που σου έκανα δεν χάνουν σε κάτι από αυτά που πρότεινες εσύ και είναι τα ακριβότερα της κατηγορίας τους.

Διαφορές δεν θα καταλάβεις. Και με καλό 750άρι πάλι μια χαρά θα είναι η Ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoriLLakoS said:

 

 

Μήτσο τι οθόνη έχεις?

 

Εάν θέλεις να το πάρεις άμεσα, να ξέρεις πως οι φθηνότεροι στο Skroutz δεν σημαίνει πως θα έχουν αυτές τις τιμές (ποντάρω πως πολλά θα μπορούν να τα βρούν αλλά ακριβότερα), κοίτα καλύτερα τους πρώτους που τα έχουν διαθέσιμα για να δείς που θα φτάσει η τιμή του.

 

Επίσης, εγώ θα έβαζα φθηνότερη μητρική πχ την Ultra Gaming, θα αντάλλαζα τον 960 PRO με τον 960 EVO (αλλά εάν δεν το θέλεις άμεσα, περίμενε τους πιο καινούριους που κανονικά λανσαρίστηκαν τέλη Δεκεμβρίου), τις μνήμες δεν θα τις βρείς πουθενά διαθέσιμες και μάλλον γι'αρκετό καιρό γιατί η G.Skill έστειλε 1τμχ σε κάθε πελάτη (πελάτης = διανομέας) αλλά και με 3λιτρες κάνεις την δουλειά σου.

 

A! Και επειδή σου έριξα το μπάτζετ, πάρε αυτή εδώ να μην έχεις παράπονο: https://www.nvidia.com/en-us/titan/titan-xp/

:P

 

Εγω εχω 2 set g.skill 4266 κι ειναι κι RGB:hehe:

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now