MetallicGR

Η ηλεκτροκίνητη Ferrari 308 GTS συνδέει το παρελθόν με το παρόν

Recommended Posts

Ένα διάσημο αυτοκίνητο των 80s μοντερνοποιείται με τη προσθήκη ηλεκτροκινητήρα 47-kWh και με μερικές ακόμα παρεμβάσεις έρχεται στο 2018!

 

 

 

Αν και είναι ένα αυτοκίνητο που γνωρίζουν λίγοι, οι λάτρεις της αυτοκίνησης θα έχουν ήδη έναν λόγο για να μάθουν τι έγινε στην Ferrari 308 GTS. Ο κάτοχος του αυτοκινήτου πραγματοποίησε ολική ανακατασκευή του οχήματος, αφαιρώντας τον V8 κινητήρα και τοποθετώντας στη θέση του τρεις HPEVS AC-51 ηλεκτροκινητήρες μαζί με μια μπαταρία μεγέθους 47-kWh.

 

 

 

Ο κάτοχος αναφέρει πως η τελική ταχύτητα του οχήματος φτάνει κοντά τα 300 χλμ σε ένα σασί που έχει υποστεί αρκετές αλλαγές ιδίως στο σύστημα της πέδησης, που είναι βασικό για την σωστή λειτουργία του. Αυτή είναι η μοναδική ηλεκτροκίνητη Ferrari 308 στον κόσμο, ενώ πηγές αναφέρουν πως η Ferrari δεν είχε σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο να μεταβεί στην ηλεκτροκίνηση, παρά το γεγονός πως αρκετά ακριβά αυτοκίνητά της όπως η LaFerrari είναι hybrid, έχοντας έναν δευτερεύον ηλεκτροκινητήρα που προσθέτει ιπποδύναμη στο σύνολό της.

 

 

 

electric-ferrari-1-980x552.jpg.e074246238b13bf00aeb22cc1eb80c93.jpg

 

 

electric-ferrari-2.jpg.6fd4361a1a954539f6ec2b35427bb33a.jpg

 

 

electric-ferrari-3-1280x720.thumb.jpg.88efc5f32f6bd3493b941c0d84b1f60e.jpg

 

 

electric-ferrari-4-1280x720.thumb.jpg.deda92603a3554a9f53d0c01263d910c.jpg

 

 

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι κατα της ηλεκτροκινησης στα αυτοκινητα, πιστευω οτι καποιες αξιες πρεπει να διατηρουνται κλασικες, οπως πρωτοκατασκευαστηκαν..!!   το θεωρω ιεροσυλια, τετοιες μετατροπες, που καταστρεφουν την αρχικη εικονα (και φυσικα τον ηχο) ενος ιστορικου αυτοκινητου.  

στο κατω κατω ρε αδερφε, παρε ενα αλλο οποιοδηποτε αυτοκινητο και κανε μετατροπη..!!   να κανεις και τη δουλεια σου...!! 

 

 

Υ.Γ.   πολλοι απο εδω, πιστευω οτι παρακολουθουν και Formula 1.  να σας ρωτησω πως νιωσατε οταν πρωτοακουσατε τα "ηλεκτρικα" μοτερ των μονοθεσιων, μετα απο εκεινο τον εξωφρενικα υπεροχο ηχο που βγαζαν οι V12, αλλα ακομα και οι V8 .....????    

εγω παντως ξενερωσα.....!!!    ενιωσα οτι κατι εφυγε και λειπει απο τα μονοθεσια πια...!!!!   

ειναι κατι σαν να πηγαινεις σινεμα και να βλεπεις ταινια χωρις ηχο.................1111

Edited by cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, cabdik said:

αν και δεν ειμαι κατα της ηλεκτροκινησης στα αυτοκινητα, πιστευω οτι καποιες αξιες πρεπει να διατηρουνται κλασικες, οπως πρωτοκατασκευαστηκαν..!!   το θεωρω ιεροσυλια, τετοιες μετατροπες, που καταστρεφουν την αρχικη εικονα (και φυσικα τον ηχο) ενος ιστορικου αυτοκινητου.  

στο κατω κατω ρε αδερφε, παρε ενα αλλο οποιοδηποτε αυτοκινητο και κανε μετατροπη..!!   να κανεις και τη δουλεια σου...!! 

 

 

Υ.Γ.   πολλοι απο εδω, πιστευω οτι παρακολουθουν και Formula 1.  να σας ρωτησω πως νιωσατε οταν πρωτοακουσατε τα "ηλεκτρικα" μοτερ των μονοθεσιων, μετα απο εκεινο τον εξωφρενικα υπεροχο ηχο που βγαζαν οι V12, αλλα ακομα και οι V8 .....????    

εγω παντως ξενερωσα.....!!!    ενιωσα οτι κατι εφυγε και λειπει απο τα μονοθεσια πια...!!!!   

ειναι κατι σαν να πηγαινεις σινεμα και να βλεπεις ταινια χωρις ηχο.................1111

εγω σταματησα να το παρακολουθω απλα αμα παιζει στο κουτι το βλεπω......

6 hours ago, Dimitrios1971 said:

τωρα το επιασε καλα το θεμα...βοβος κινηματογραφος

το οτι εχει ηλεκτροκινητηρα δεν συνεπαγεται οτι ειναι και αθορυβο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now