kjtzemis

Phanteks Eclipse P400

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους....ενδιαφερομαι να αγορασω καινουριο case...ειδα το p400 και μου αρεσε παρα πολυ....εχω το εξης ερωτημα ομως και θελω λιγο την βοηθεια σας, λοιπο αρκετο καιρο απο τα θεματα τεχνολογιας λογο δουλειας/χρονου και εχω μεινει αρκετα πισω....

Ελπιζω να μην ρωταω χαζομαρες, με ενδιαφερει να δω αν η motherboard που εχω κουμπωνει πανω στο συγκεκριμενο case...εχω στην κατοχη μου την Asus P8H67-M (ειναι λιγο παλια, αγορασμενη τελη 2011).

Επισης γνωριζει κανεις με ποσα fanακια ερχετε μεσα το κουτι?

Για οποιον δεν γνωριζει ή δεν μπορει να βρει το case βαζω ενα link ακριβως απο κατω:

http://www.phanteks.com/Eclipse-P400-TemperedGlass.html

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να βρεθει καποιος να μου λυσει τις αποριες. :D

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και "κουμπώνει" δεν θα έχεις κανένα απολύτως θέμα! Και μάλιστα πολύ καλή επιλογή για το κουτί! Όμως ρίξε και μια ματιά σε αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C.html μπορεί να αλλάξεις γνώμη στο πιο θα πας εντέλη.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ για την απαντηση, τελικα το παρηγγειλα...

Σευχαριστω και για την προταση αλλα το p400 μολις το ειδα το λατρεψα,παλι καλα το βρηκα και στο χρωμα που μου αρεσε (grey/red) και θα ταιριαζει με τα υπολοιπα στο γραφειο :D

 

Εχουμε καμια προταση για φανακια?στο δικο μου τωρα εχω κατι φανακια turbox που τα ειχα βαλει προσωρινα και εμειναν και με εχουν τρελανει...εχω ακουσει πως ειναι καλα της fractal νομιζω?το χρωμα τους ειναι μπεζ καφε και αντι για βιδες εχουν κατι λαστιχακια για κραδασμους.

 

Και κατι τελευταιο σε περιπτωση που γνωριζεις, αυτη την στιγμη case εχω το cm scout2...το p400 ειναι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά ανεμηστήρες θα πήγαινα σε αυτούς εδώ από την be quiet: https://www.skroutz.gr/s/10146909/Be-Quiet-Silentwings-3-PWM-120mm.html .Ειναι pwm και πραγματικά αθόρυβοι και αποτελεσματικοί! Και προφανώς και το P400 είναι πιο καλοδουλεμένο σαν κουτί, τόσο σε ευκολία να χτίσεις αλλά και ομορφιά!

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί έχει δύο φανάκια. Ένα μπροστά και ένα πίσω. Στα υπόλοιπα, είτε μπορείς να πας στα BeQuiet είτε μπορείς να δεις τους Fractal Design Venturi που είναι αρκετά καλοί, ειδικά εάν τους βάλεις σε ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα το κοιταξω και θα δω τι φανακια θα παρω.

 

Απο cpu cooler εχω μαμα...το pc μου ειναι στην υπογραφη απο κατω...δεν εχω αλλαξει κατι, αν και σκεφτομαι τωρα σιγα σιγα να κανω καποιες αλλαγες σε mobo,ram,cpu να αναβαθμιστω λιγο γτ το μηχανημα το εστησα καλοκαιρι 2011 και απο τοτε εχω κανει κατι λιγες προσθηκες πχ gpu,psu,ssd.

το clearance 160mm τι ειναι γτ δεν τα ξερω και πολυ καλα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kjtzemis said:

το clearance 160mm τι ειναι γτ δεν τα ξερω και πολυ καλα?

καθαρό ύψος ψήκτρας μέχρι 160mm = 16cm

 

Δηλαδή, μια noctua nh u12s θα σου έρχεται τσίμα τσίμα και για μένα δεν ενδείκνυται και δεν μου αρέσει οπτικά το cpu cooler να έρχεται φάτσα φόρα.

 

επίσης τσέκαρε και το gpu clearance σε σχέση με τους δίσκους που χρησιμοποιείς ή πρόκειται να χρησιμοποιήσεις.

 

Specs.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την καρτα γραφικων το μονο που μπορεσα να βρω ειναι αυτα εδω τα στοιχεια:

11.2 " x 5.7 " x 1.5 " Inch
28.448 x 14.478 x3.81 Centimeter

Δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις καποια ακρη, η αληθεια ειναι πωσ στο scout2 που εχω τωρα τα καλωδια της τροφοδοσιας της gpu ερχοντε τσιμα τσιμα στο τζαμακι, οποτε φανταζομαι πως και στο p400 οριακα θα ειμαι.

 

Οσων αφορα την cpu cooler μολις καταφερω και κανω αναβαθμιση θα παω σε κατι τετοιο (ενδεικτικη ψυκτρα):

https://www.skroutz.gr/s/8371359/Corsair-Hydro-H100i-v2.html

 

Υ.Γ.εχει δουλεψει κανεις τα συγκεκριμενα φανακια?γνωριζουμε αν ειναι καλα?http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200028243

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι και παλι, εν τελη δεν βγηκα για αγορα καινουριων fans και ετσι αφησα τα 2 που ειχε ειδη πανω και εβαλα και αλλα 2 παλια που ειχα turbo x απο το πλαισιο (τουλαχιστον προς το παρον μεχρι να μπορεσω να αγορασω 2 καλα φανακια)...

Το κουτι ειναι πραγματικα πανεμορφο...δεν μαρεσει ομως οι θεσεις που εχει στους σκληρους...οποιος εχει το συγκεκριμενο κουτι θα καταλαβει....δεν ξερω αν εκει που μπουνουν οι hdd (κατω δεξια) μπορει να χωρεσει καποιοι μικρο φανακι (120αρι δεν χωραει απο το υψος).

Επισης πως πιστευετε πως πρεπει να τοποθετηθουν τα φανακια στο συγκεκριμενο case, μιας και απο το μπροστινο μερος ειναι κλειστο και δεν εχει καλη εισαγωγη αερα.προς το παρον τα εχω βαλει ως εξης, 2 φανακια μπροστα να βαζουν αερα, 1 φανακι πανω να βγαζει και αλλο ενα πισω να βγαζει και αυτο...ετσι τα τοποθετουσα σε ολα τα case μου απλα οσα ειχα μεχρι σημερα ειχαν καλη εισαγωγη αερα απο μπροστα..στο p400 μηπως πρεπει να τα τοποθετησω διαφορετικα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kjtzemis said:

Επανερχομαι και παλι, εν τελη δεν βγηκα για αγορα καινουριων fans και ετσι αφησα τα 2 που ειχε ειδη πανω και εβαλα και αλλα 2 παλια που ειχα turbo x απο το πλαισιο (τουλαχιστον προς το παρον μεχρι να μπορεσω να αγορασω 2 καλα φανακια)...

Το κουτι ειναι πραγματικα πανεμορφο...δεν μαρεσει ομως οι θεσεις που εχει στους σκληρους...οποιος εχει το συγκεκριμενο κουτι θα καταλαβει....δεν ξερω αν εκει που μπουνουν οι hdd (κατω δεξια) μπορει να χωρεσει καποιοι μικρο φανακι (120αρι δεν χωραει απο το υψος).

Επισης πως πιστευετε πως πρεπει να τοποθετηθουν τα φανακια στο συγκεκριμενο case, μιας και απο το μπροστινο μερος ειναι κλειστο και δεν εχει καλη εισαγωγη αερα.προς το παρον τα εχω βαλει ως εξης, 2 φανακια μπροστα να βαζουν αερα, 1 φανακι πανω να βγαζει και αλλο ενα πισω να βγαζει και αυτο...ετσι τα τοποθετουσα σε ολα τα case μου απλα οσα ειχα μεχρι σημερα ειχαν καλη εισαγωγη αερα απο μπροστα..στο p400 μηπως πρεπει να τα τοποθετησω διαφορετικα?

Τα έχεις τοποθετήσει μια χαρά, απλά θα σου πρότινα να αγοράσεις 2 fans με static pressure για μπροστά αν θεωρείς ότι περνάει δύσκολα αέρας, και να βάλεις "φωτιά" στα turbo x φανάκια σου :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kjtzemis said:

δεν μαρεσει ομως οι θεσεις που εχει στους σκληρους...οποιος εχει το συγκεκριμενο κουτι θα καταλαβει....δεν ξερω αν εκει που μπουνουν οι hdd (κατω δεξια) μπορει να χωρεσει καποιοι μικρο φανακι (120αρι δεν χωραει απο το υψος).

Με γειά το κουτί σου.

 

Επειδή το μούτρο αφήνει αρκετό κενό προς τα κάτω, μήπως χωράει κάποιο φουρφουρακι από την έξω πλευρά;

 

Το άλλο που είδα είναι πως μπορείς να αφαιρέσεις την επιφάνεια ακριβώς πάνω από τους σκληρούς σου σαν να έβαζες αντλία. Έτσι ίσως χωρέσει κάποιο 120αρι χαμηλά.

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί γράφει 2 140αρια ή 3 120αρια.

Edited by stavros
2 =>3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ, προχθες ουτε που το ελεγξα μιας και μου ειχε γινει το κεφαλι κουρκουτι μετα απο τοσες ωρες που ειχα κατσει στο pc (καθαρισμα παλιου και στησιμο ξανα,στησιμο καινουριου + format) και δεν μου ειχε μεινει και πολυ μυαλο, εχετε απολυτο δικιο, μια χαρα γινετε και μπαινουν και 3 fans στην σειρα...αυτο θα γινει λοιπον..μεσα στον μηνα θα κοιταξω να παρω σιγουρα 3 καινουρια φανακια της προκοπης (1 ακομα για μπροστα και για να αντικαταστησω τα turbo x)...τα φανακια της phanteks που ειχε απο μονο του τα κραταω ή ουτε αυτα κανουν?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εγώ τελικά αυτό το κουτι παράγγειλα σε λευκό ημουν μεταξύ του mastercase 600p  αλλα με κερδισε το phanteks eclipse 400  ποιοτικότερο και ειναι λευκο δεν μπορω αλλο τα μαυρα κουτιά  το πρωτο μου pc του 2000 ηταν λευκο(οπως τα περισσότερα εκείνης της εποχής) και μετα περάσαν αλλα δυο μαυρα και ηταν και no name και δεν ειχαν και πολλες προοπτικές 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now