kjtzemis

ερωτηση για ενισχυτη

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εχω στην διαθεση μου εδω και αρκετα χρονια εναν ενισχυτη της sony μαζι με 2 κολωνες (ηχεια), τα εχω στο σαλονι και ανοιγουν μια φορα στο τοσο...σκεφτηκα να τα παω δωματι και να συνδεσω πανω pc/ps4/tv (αν γινετε)...να μην εχω αλλα ηχεια δλδ...πχ να θελω να δω ταινια στο pc να παιζει απο τον ενισχυτη κλπ...το προβλημα μου ειναι ενα γιαυτο και μπηκα να ρωτησω...αξιζει να κανω κατι τετοιο?προσφατα ενας γνωστος μου μου ειπε να μην το κανω καθως ο λογαριασμος του ρευματος θα υπερφουσκωσει λογο του ενισχυτη...ισχυει κατι τετοιο?καταναλωνουν τοσο πολυ ρευμα?

Ο ενισχυτης που εχω ειναι στις παρακατω φωτο (στις φωτο δεν ειναι ο δικος μου, βασικα οπτικα και γενικοτερα οι συνδεσεις τους ειναι ακριβως οι ιδιες, απλα δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο μοντελο και ουτε ξερω πως θα μαθω το μοντελο μιας και μιλαμε και πολλα χρονια πισω).

 

classifieds-185519-0-16464000-1490809064.jpg

classifieds-185519-0-61643700-1490809046.jpg

classifieds-185519-0-99086000-1490809057.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καίει ρεύμα μην φοβάσαι.

 

Εγω πάντως που πλήρωσα ενα σκασμό λεφτά το home cinema την καταβρήκα με ενα ζευγάρι monitor και το έχω μόνιμα κλειστό!!!!!!!

18194039_10212690467726184_5874884901105908055_n.jpg.ae1c1b34cbb878d622dcbc074de0e003.jpg

 

Είναι αυτά που βλέπεις κάτω κάτω στη φωτογραφία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kjtzemis said:

αξιζει να κανω κατι τετοιο?

Για εμένα ναι,

 

4 hours ago, kjtzemis said:

προσφατα ενας γνωστος μου μου ειπε να μην το κανω καθως ο λογαριασμος του ρευματος θα υπερφουσκωσει λογο του ενισχυτη...ισχυει κατι τετοιο?

Αν έχεις 5.1 και ο ενισχυτής είναι συνεχεία τέρμα τότε ναι, διαφορετικά όχι, σίγουρα θα καταναλώνεις ποιο πολύ ρεύμα απο οτι ένα ζευγάρι Logitch 2.1 αλλα δεν πιστεύω οτι ι διαφορά θα είναι τεράστια προς τα επάνω.

4 hours ago, kjtzemis said:

σκεφτηκα να τα παω δωματι και να συνδεσω πανω pc/ps4/tv (αν γινετε)

Γίνεται, α. με τα κλασικά αναλογικά RCA (λευκό κόκκινο) η b. με της ψηφιακές εισόδους το ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δες πόσα Watt είναι ο ενισχυτής. Για να δεις διαφορά στην κατανάλωση θα πρέπει να είναι 300W+ και να παίζει συνέχεια στο τέρμα. Πέρα από αυτό θα πρέπει και τα ηχεία που έχεις συνδέσει πάνω να τραβάνε τόσο από τον ενισχυτή. Σε κάθε περίπτωση, δεν θα ξεπεράσει τα Watt που είναι ο ενισχυτής.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now