andreas443

Πως να ρυθμίσω τις μνήμες στα 2666?

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω το σύστημα τις υπογραφής και έχω το εξής θέμα έχω αυτές τις ram http://www.corsair.com/en-us/vengeance-lpx-16gb-4x4gb-ddr4-dram-2666mhz-c15-memory-kit-black-cmk16gx4m4a2666c15 όταν ανοίγω το xmp δεν μπουτάρη το pc μου βγάζει σφάλμα και μου λέει να γυρίσω την default την bios μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως να βάλω τις μνήμες χειροκίνητα για να τρέχουν στα 2666

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο δεν το έχω και δεν ξέρω και την διαδικασία το θέμα είναι ότι μέχρι χθες με το xmp δούλευε αλλα χθες το βραδυ έβαλα τον samsung evo 960 m.2 και για κάποιο λόγο δεν τον διάβαζε και έκανα clear smos και μετά πέρασα windows και δοκίμασα σήμερα να φτιάξω τις μνήμες με το xmp αλλα τίποτα με το που κάνω αποθήκευση και έξοδο κλείνει το pc ξανά ανοίγει και βγάζει σφάλμα

όταν πήρα το pc μου έκαναν ένα bios update το F7 έχω που διορθώνει Improve DDR XMP compatibility

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα περίεργα πράγματα με αυτή την μητρική 2 μέρες βάζω το xmp και δεν μπαίνει στα windows σήμερα δοκίμασα πάλι για να δω τι error βγάζει όπως με ρώτησες και τελικά μπήκε στα windows σίγουρα θα μου το ξανά βγάλει το error και θα επιστρέψω με το error code

Αυτή η μητρική ότι θέλει κάνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πάλι χωρίς τον M.2 και με κανένα bootable memtest να δεις ότι είσαι όντως stable και να αποκλείσεις πιθανή ασυμβατότητα. Ίσως δε φτάνει κάποια από τις δευτερεύουσες τάσεις μετά την ενεργοποίηση του XMP. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις χεράτες ρυθμίσεις και να δεις εάν παίζει καλύτερα έτσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις BIOS με Del κατά την εκκίνηση.

Στο MIT μενού ψάχνεις τις επιλογές για τις μνήμες και θα δεις τη παρακάτω εικόνα. Μπαίνεις στο Channel A memory subtimings βάζεις ότι timings γράφουν επάνω οι μνήμες σου στο κάθε πεδίο. πχ 16-18-18-36. Δεν έχω κάποια να δω περισσότερες εικόνες. Μπορείς να μας δείξεις screenshot όμως.

 

Advanced-Memory-Settings_15-31-42.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραία πέρα από τα timing που για μένα είναι 15-17-17-35 θα πρέπει να τα βάλω και στο chanell  a και b αφού έχω 4 μνήμες

πειράζω και τίποτα άλλο από την παρακάτω φωτογραφία?

xmp βλέπω ότι το έχεις ενεργό στο profile 2, εγώ να το αφήσω στο auto? και μετά να βάλω volt 1.35 και να βαλω στο system memory multipller χειροκίνητα την ταχύτητα??

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now