gdp77

Άσε μας ρε Asus που θες να λέγεσαι και σοβαρή εταιρεία...

Recommended Posts

Είχα χρόνια (στο προηγούμενο pc μου) gigabyte μητρική και αυτό που θα περιγράψω παρακάτω δεν το είχα ξαναδεί. Στη giga τα bios versions ήταν ξεκάθαρα π.χ. F5, F6, F7....

 

Γενικά δεν αλλάζω bios παρά μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος (κάτι δεν παίζει καλά ή διορθώνεται κάποιο bug κτλ). Έτσι και τώρα έχω ένα μικρό θέμα με cold boot με τις μνήμες μου (2-3 cycles κάθε 10 φορές περίπου), οπότε κοιτάω συνεχώς για νέο bios στη μητρική της υπογραφής μου, που πιθανόν να λύνουν το πρόβλημα. Δυστυχώς όμως η Asus θα με τρελάνει με το versioning που έχει (ήθελα να ήξερα ποιος εγκέφαλος το σκέφτηκε)!!!! Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με την εικόνα πρώτα:

 

aGo7whElqIJF1ZLXX8_S51l844OkWwlmzUKvSYNd

 

Όπως φαίνεται (βλ. 1,2,3) αρχικά τα bios είχαν σαφή αρίθμηση 0811 --> 0902 --> 1001, τουλάχιστον ως προς τα πρώτα 2 ψηφία...

 

Μετά το χάος!!!

 

Μετά την έκδοση 1001, βγήκε η 3203 (την οποία έχω γράψει χειρόγραφα στην εικόνα). Όπως φαίνεται και από το cpu-z που παραθέτω στο screenshot αυτή την έκδοση έχω στη μητρική μου. Αυτή η έκδοση αποσύρθηκε από την asus (δεν ξέρω τον λόγο), όμως εγώ όχι μόνο πρόλαβα να την εγκαταστήσω, αλλά και την κράτησα γιατί βελτίωσε κατά πολύ το πρόβλημα με τις μνήμες και το cold boot που είχα!

 

Τέλος πάντων, μετά βγαίνει η 3401 (που δεν την πέρασα γιατί διάβασα για ψιλοπροβλήματα στο internet, αλλά και λόγω έλλειψης χρόνου).

 

Για ποιο λόγο εκεί που πηγαίναμε 08,09,10.... ξαφνικά η Άsus πήγε 32 --> 34 άγνωστο.

 

Αλλά η Asus δεν σταμάτησε εκεί και επιλέγει να μας τρελάνει και άλλο!

 

Βγάζει (βλ. αρ. 5) με ημερομηνία 25 Ιανουαρίου 2018 ΞΑΝΑ έκδοση 3203 (!!!!!) η οποία μάλιστα είναι μικρότερος αριθμός από την προγενέστερη 3401. WTF asus??? SERIOUSLY WTF??????

 

wtf-meme.jpg.671edfed0e0aba8aa51de931dcda9486.jpg

 

Σοβαρά τώρα εγώ τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω? Να πετάξω την 3203 που μου βελτιώνει το πρόβλημα με το cold boot για να βάλω την ..... νεότερη 3203 (!!!!) του Ιανουαρίου? Παραγνωρίζοντας ότι υπάρχει και η 3401 που είναι ε..... προγενέστερη της νεότερης, αλλά έχει μεγαλύτερο αριθμό? FU Asus!

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Too much drama here.. :hehe:

Βλέπεις το release date και τέλος. Εγώ πάντως τα αλλάζω κάθε φορά, ακόμα και με beta, διορθώνουν και μικρομαλακίτσες που δρούσαν στο παρασκήνιο, όχι μόνο major bugs.

Sent from my A0001 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Spirosssss said:

Too much drama here.. :hehe:

Βλέπεις το release date και τέλος. Εγώ πάντως τα αλλάζω κάθε φορά, ακόμα και με beta, διορθώνουν και μικρομαλακίτσες που δρούσαν στο παρασκήνιο, όχι μόνο major bugs.

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

 

Εκτός αν έχεις την εμπειρία που έχω εγώ με τα bios.... Μου έχει τύχει στο δικό μου pc να αναβαθμίζω bios και όλα καλά. Σε ακριβώς ίδιο pc (μόνη διαφορά μνήμες , όλα τα άλλα ίδια) αναβαθμίζω το ΙΔΙΟ bios και χάνω το OC!!! Δεν μιλάμε για λίγα MHz, αλλά δεν έλεγε να ανέβει με τίποτα!!!! Κάνω υποβάθμιση ξανά στο παλιό, αλλά ΌΧΙ, το oc δεν επανήλθε ποτέ (λες και κάτι είχε κρατήσει παό το νεότερο που του είχα βάλει). Μετά από αυτή την εμπειρία το φυσάω και δεν κρυώνει. Για να αναβαθμίσω bios θα το σκεφτώ 10 φορές!

 

Άσε που αρκετές φορές αλλάζουν και τις επιλογές στα μενού και ψάχνεις να βρεις ποια είναι τα νέα settings που αντιστοιχούν στα παλιά που είχες για σταθερό oc

 

To φοβερά σπαστικό με τα bios είναι ότι δεν έχουν αναλυτικό changelog. Μια γενικόλογη φράση και τράβα μύρισε τα νύχια σου τι αλλάζει...

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα στη ΙΝτελ που τους εδωσε 3 φορες μακακιες διορθώσεις...και τώρα τις τραβάει πίσω. θα με πεις τι δουλεια εχουν με τις ραμ; Ελα ντε ομως που έχουν...

 

τα 2000 ηταν χάλια πολυ και απο παλαιά χαλιά

 

τελος παντων..η σοβαρη εταιρια οτι δεν πάει καλά το αποσύρει . δεν τα αφήνει να αιωρείται στον σερβερ

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα στη ΙΝτελ που τους εδωσε 3 φορες μακακιες διορθώσεις...και τώρα τις τραβάει πίσω. θα με πεις τι δουλεια εχουν με τις ραμ; Ελα ντε ομως που έχουν...

 

τα 2000 ηταν χάλια πολυ και απο παλαιά χαλιά

 

τελος παντων..η σοβαρη εταιρια οτι δεν πάει καλά το αποσύρει . δεν τα αφήνει να αιωρείται στον σερβερ

ΑΜD είναι το σύστημα και σε κανένα από τα bios του screenshot δεν αναφέρεται κάτι για Spectre (το meltdown δεν επηρεάζει τους AMD)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

ΑΜD είναι το σύστημα και σε κανένα από τα bios του screenshot δεν αναφέρεται κάτι για Spectre (το meltdown δεν επηρεάζει τους AMD)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

ωραιως ...πλακα σε κανα.

συμπέρασμα: δεν φταίει για ολα η ΙΝΤΕΛ

 

κοιταξες αν τα ραμς ειναι ακομα OVL;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι QVL, αλλά δεν αναφέρεται το revision. Το δικό μου είναι με hynix. 2133 παίζουν κομπλέ. 2933 παίζουν επίσης κομπλέ, αλλά κάθε 10 φορές περίπου στο power on θα μου κάνει 1-2 αναβοσβήσματα η μητρική και μετά θα μπουτάρει. Το πρόβλημα περιορίσατηκε πολύ με την 3203 έκδοση του bios που χρησιμοποιω (το μόνο που έκανε η μητρική ήταν να τους χώσει by default 1.4 ρεύμα). Πριν το 3203 bios πάλι μου έκανε το boot cycle, αλλά μερικές φορές φόρτωνε bios defaults για να μπουτάρει, με αποτέλεσμα να χάνω το oc. Τώρα δεν γίνεται αυτό, αλλά μου έχει μείνει μόνο το κουσούρι 1/10 να κάνει 2-3 αναβοσβήσματα μετά από cold boot (κυρίως όταν το δωμάτιο είναι κρύο ή έχει πολλές ώρες να δουλέψει το μηχάνημα).

 

Κατά τα λοιπά το σύστημα είναι rock stable και είμαι στα 3.9GHz (λογικά πάω 4 αλλά εγκατέλειψα τους ελέγχους μου λόγω έλλειψης χρόνου)

Edited by gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βιος ρεσετ το κανες. Μπαταρια την εβγαλες; Τα favorite στο βιος τα εσβησες; Βιος ρεσετ πριν και μετα την αναβάθμιση του βιος εκανες;  Μπαταρια τκαινουργια εβαλες; αν θες και αλλα πες σμε; :D

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

Βιος ρεσετ το κανες. Μπαταρια την εβγαλες; Τα favorite στο βιος τα εσβησες; Βιος ρεσετ πριν και μετα την αναβάθμιση του βιος εκανες;  Μπαταρια τκαινουργια εβαλες; αν θες και αλλα πες σμε; [emoji3]
Εντάξει κατάλαβα!!!! Όχι δεν έχω κάνει. Θα του τραβήξω την μπαταρία πριν την επόμενη αναβάθμιση bios. (Όταν το αποφασίσω). Τώρα δεν την παλεύω.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβάζω εδώ http://www.planet3dnow.de/cms/36308-asus-mit-agesa-code-fuer-pinnacle-ridge/ για το ASUS Prime B350-PLUS  δείχνει γιατί αποσύρει και επανέφερε το βιος η ASUS. Εσυ εχεις το Asus ROG Strix B350-F Gaming  αλλα νομιζω ειναι ιδια η περιπτωση.

Επιδη πρεπει να φυγω για ταξιδακι αν εχεις προβλημα στη μεταφραση και δεν μπορεις να το καταλαβεις πες μου αν θες θα στο μεταφρασω.

 

Καλη εβδομαδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω δει σε παλιότερες AMD μητρικές της ASUS, ενδέχεται η τελευταία έκδοση του BIOS που σου βγάζει στο site να έχει την ίδια (παλιά) ημερομηνία με αυτό που "εξαφανίστηκε" μέσα σε αυτό (άσχετα με το τι λέει στο site). Όσοι είχαν στο παρελθόν ASUS γνωρίζουν ότι κάνει τέτοιες κινήσεις η εταιρία βάζοντας συνήθως το πιο σταθερό κατά το feedback τους BIOS στην κορυφή. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now