stavros

Mouse & keyboard νεκρά σε win10

Recommended Posts

Ξαφνικά, στο bios όλα καλά, αλλά όταν ανεβαίνουν τα win δείχνουν ότι δεν παίρνουν ρεύμα το mouse & keyboard. Ωστόσο το κινητό φορτίζει. Ουτε το μάτι του  logitec joypab παίρνει ρεύμα. Πάω να ανεβάσω κανένα PS2. Καμιά ιδέα που να ψάξω (ρυθμίσεις) ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε καλε; επιδημία έπεσε  στα usb; Δεν εισαι ο μονος. Τον τελευταιο καιρο πληθαίνουν οι χρηστες με αυτο το προβλημα. Λες και να ειναι microcodes future Σταυρο μου εχω την εντύπωση.

στις usb ρυθμίσειςτου βιος  τα xHCI (και στο Intel) και το  EHCI Hands βαλτα στο off και δες αν λυθει το προβλημα

 

Εντιτ: Αυτα εδω

IntelxHCI Mode: Disabled
EHCI Legacy Support: Disabled
xHCI Hand-off: Disabled
EHCI Hands-off: Disabled
USB Single Port Control: all Enabled

 

Δοκιμασε μετα να τα ενεργοποιήσεις ενα ενα για να δεις ποιο σου δημιουργεί το προβλημα

Edited by Dimitrios1971
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μετά το φορματ και τα λοιπά bios update, cmos κλπ, ακόμα είμαι μαμά. Δεν έχω ασχοληθεί.

 

Δεν έχει τις ίδιες επιλογές με αυτές που αναφέρεις παραπάνω (Asrock Z87 Extreme 4), αλλά τα έβαλα όλα στο disable εκτός από το USB controller. Τώρα γράφω από το πληκτρολόγιο :D, ωστόσο αυτό δεν λειτουργεί κατά το post, άρα δεν μπαίνω στα uefi με delete :P.

 

Αλλά κάπου είχα διαβάσει πως μπαίνεις στα uefi αμέσως μετά με εντολή από win.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Από το Recovery / Advaned set up / Restart now ή shift & shut down restart, αλλά πολύ φοβάμαι όμως ότι αν μπω στα bios από win τα mouse & keyboard δεν θα δουλεύουν.

 

Ξέρω τι θέλει. Να βάλω την από 13.12.2017 beta bios ( Enhance M.2 compatibility when using a PCIe to M.2 adapter :D)

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπα δεν δούλευαν τα mouse & keyboard, πάλι καλά που είχα ένα PS2 keyboard (πάντα χρήσιμο).

 

Έκανα διάφορους συνδιασμούς, δουλεύαν κανονικά παντού, έβαλα και τα default όπως όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα πάλι δουλεύει κανονικά και παντού :worship2:.

 

Όλα κομπλέ :righton:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now