Ne0

Πρόβλημα με Gigabyte AORUS GeForce GTX 1060 Xtreme Edition 6GB [GV-N1060AORUS X-6GD]

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Πριν κανένα εξάμηνο αγόρασα τη συγκεκριμένη κάρτα για το συστημα της υπογραφής μου. Η κάρτα δούλευε μία χαρά στην αρχή μέχρι πριν από 5-6 μέρες. 

Αρχικά η κάρτα έιναι συνδεδεμένη μέσω μίας από τις τρείς display ports που έχει η κάρτα με μία οθόνη DELL και με μία HDMI με μία τηλεόραση.

Από την αρχή όταν postαριζε η κάρτα το σήμα πήγαινε μόνο στην Τηλεόραση αλλά στο log in των windows κατέβαινε στην primary display μου που ε΄ναι η dell.

Πρίν 5-6 μέρες η κάρτα απλά postaρει αλλά δεν συνεχίζει στο φόρτωμα των windows. Όπως ήταν λογικό το μυαλό μου δεν πήγε αρχικά στην vga (αφού έδινε σήμα για το post και μπορούσα να μπω στο bios) αλλά άρχιζα να τσεκαρω μνήμες, δίσκους κλπ κλπ. Μετά το μυαλό μου πήγε σε πρόβλημα των windows. ¨εφτιαξα ένα στικάκι και π΄ηγα να κάνω repair. Όμως δεν μπορούσε με τίποτα να ξεκινηνίσει τη διαδικασία, αφού το μόνο που έκανε είναι να δίνει το post και μετά να μαυρίζει η οθόνη και να μην συνεχίζει καν να φορτώνει. Όπως παντα δηλαδή από τότε που άρχισε το πρόβλημα. Τελευταία επιλογή ήταν να τοποθετήσω και πα΄λι την παλιά μου κάρτα (gtx 580) όπου ως δια μαγείας το προβλημα δεν υφίστατω πλέον και έμπαινα κανονικά στα windows.

 

Καμιά ιδέα; Τι μπορεί να φταίει; Τι μπορεί να συνέβει έτσι ξαφνικά;

Η κάρτα φαίνεται να δουλεύει πάντως. Ποστάρει και ανεμιστήρια κλπ κλπ λειτουργούν κανονικά......

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MetallicGR said:

Με μια οθόνη συνδεδεμένη τι γίνεται; Άσε τη Dell δηλαδή με την displayport.

Δυστυχώς τα ίδια (μου μεταφέρει μεν το post στην DELL αλλά δεν συνεχίζει).... όπως επίσης και αν αφήσω μόνο την τηλεόραση με την HDMI. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MetallicGR said:

Θυμάσαι εάν έκαναν update τα Windows 10 πριν σου εμφανίσει το θέμα;

Δυστυχώς αυτό δεν μπορώ να το θυμηθώ σίγουρα. Πάντως νομίζω πως δεν έκαναν.

Αλλά και να έκαναν πως εξηγείς το γεγονός ότι με την παλιά κάρτα όλα παίζουν νορμάλ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας με την 580 στο windows update history και να δεις πότε έγινε το τελευταίο.

 

Ενδέχεται τα windows να κατέβασαν τους δικούς τους drivers.

 

Edit: νομίζω αυτό μπορεί να βοηθήσει

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/3073930/how-to-temporarily-prevent-a-driver-update-from-reinstalling-in-window

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros said:

Μπορείς να πας με την 580 στο windows update history και να δεις πότε έγινε το τελευταίο.

 

Ενδέχεται τα windows να κατέβασαν τους δικούς τους drivers.

 

Edit: νομίζω αυτό μπορεί να βοηθήσει

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/3073930/how-to-temporarily-prevent-a-driver-update-from-reinstalling-in-window

Χίλια thanks. Θα το δοκιμάσω και αυτό μόλις επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την gtx 580 επάνω έσβησα εντελώς όλα τα drivers, εγκατεστησα την gtx 1060 και μπουταρα ξανά με hmdi σε αλλη οθόνη. Όλα καλά μεχρι εδώ. Εγκαθηστώ νέα drivers για την κάρτα και σβήνω pc.

Το βάζω ξανά στην DELL με display port, μπουτάρει αλλά κάνει πάλι τα ίδια, δηλαδή δεν φορτώνει windows. 

Δοκιμάζω με την DVI και μπαίνει μια χαρά στα windows. Αλλάζω port όπως είναι στα windows και βάζω display port και έχω κανονικά εικόνα... δηλαδή η display port δουλεύει κανονικά. Από ότι φαίνεται δηλαδή με display port δεν μπαινει στα windows.

Καμιά ιδέα; Παίζει να φταίει η κάρτα γραφικών (οι display ports δηλαδη); Αλλά αν είχαν πρόβλημα δεν θα έπρεπε να έπαιρνα εικόνα έτσι δεν είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MetallicGR said:

Απ' ότι φαίνεται έχει να κάνει με το (παλιό) BIOS της μητρικής και το πως εκκινεί τις θύρες της κάρτας κατά το POST. Δες μήπως υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση.

Δυστυχώς η μητρική είναι αρκετά παλιά και από ότι θυμαμαι είχα εγκαταστήσει τη νεότερη έκδοση.

Αν ήταν όμως αυτό δεν θα έπρεπε να το κανει από την πρώτη μέρα που την εγκατέστησα και όχι 5 μήνες μετά και ξαφνικά;;;;

Link to comment
Share on other sites

1. Check/update bios ή set default bios settings

2. nVidia Control Panel / Manage 3D Settings / Global Settings / Power management mode = Prefer Maximum Performance.

3. boot windows με σβηστό μόνιτορ και άνοιγμα του μόνιτορ όταν έχουν ανέβει τα windows.

4. Δανείσου άλλο καλώδιο για τεστ. Μοιάζει με displayport Pin 20 Problem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Ne0 said:

Δυστυχώς η μητρική είναι αρκετά παλιά και από ότι θυμαμαι είχα εγκαταστήσει τη νεότερη έκδοση.

Αν ήταν όμως αυτό δεν θα έπρεπε να το κανει από την πρώτη μέρα που την εγκατέστησα και όχι 5 μήνες μετά και ξαφνικά;;;;

 

Ισχύει, θα έπρεπε να στο κάνει από την αρχή. Εκτός αν πείραξες εκ των υστέρων κάποια ρύθμιση στο BIOS που σχετίζεται με το boot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ισχύει, θα έπρεπε να στο κάνει από την αρχή. Εκτός αν πείραξες εκ των υστέρων κάποια ρύθμιση στο BIOS που σχετίζεται με το boot.
Δοκίμασα τα πάντα όσα μου είπατε εδώ εκτός από το καλώδιο. Το καλώδιο βέβαια λειτουργεί με την παλιά κάρτα γραφικών καθώς και με την κάρτα του αδερφού μου.
Οπότε;;; Πρόβλημα στην κάρτα; Η λέτε να έκανε καμία πατάτα πάλι η Microsoft και να φταίει το λειτουργικό.
Να επικοινωνήσω με msystems για να δω για αλλαγή;


Sent from my SM-N910F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τύχει να έχεις κάποιο καλώδιο στην άκρη δοκίμασε αυτό, αλλιώς πιο πιθανό βλέπω το λειτουργικό στην όλη φάση. Πριν πέντε μήνες δεν είχαμε Fall creators update. Όχι ότι άλλαξε κάτι δραματικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

99.9999% φταίνε τα windows δεν γίνεται να έχει σήμα μέχρι ένα σημείο μετά να χάνεται και να φταίει το hardware, κατέβασε την νεότερη έκδοση των windows από την microsoft και κάνε format δεν υπάρχει άλλη λύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now