xHale

256GB RAM TR 1950X Build

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ. Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα μηχάνημα με 1080ΤΙ, 256GB RAM και ΤR 1950X. Από τον κύκλο της δουλειάς μου ενώ με τον TR 1950X θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτέλεσματα απ'ότι με τον i9 7980X ο οποιός έχει και την διπλάσια τιμή, δεν προτιμάτε AMD μηχάνημα γιατί από όσους το επιχέιρησαν, κάποιοι είχαν θέματα σταθερότητας. Σε τέτοιες τιμές hardware δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους οπότε ψάχνω να βρω δοκιμασμένα build με αυτά τα specs. Έχω βρει κάποια builds δοκιμασμένα αλλά είτε δεν έχουν 256GB RAM είτε δεν έχουν συγκεκριμένα τον 1950Χ. Υπάρχει κάποιος εδώ που μπορεί να βοηθήσει; Επίσης διάβασα ότι ο 1950Χ ενώ έχει 16 cores στα 3.4 Ghz δίνοντας "speed" 54.4 (16*3.4) μπορείς να τον τουρμπίσεις και να δώσει speed 64. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς είναι αυτό και πως γίνεται;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ελπίζω να υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει!

 

(Έστειλα mail στην AMD αλλά δεν βοήθησαν και πολύ και με παρέτρεψαν σε κάποοια site με builds. Kαταλαβαίνω ότι μάλλον δεν μπορούσαν να "διαφημίσουν" συγκεκριμένα μοντέλα εταιριών αλλά τα site που με παρέπεμψαν δεν έχουν builds με 256GB RAM. Είναι πιθανό ένα build που είναι σταθερό στα 64 ή 128 GB RAM στα 256GB να κλατάρει.)

Link to comment
Share on other sites

ο δεν TR υποστηριζει 32GB dimms ποσο μαλλον απο την στιγμη που τα μονο που υπαρχουν ειναι ΕCC.

 μια λέξη xeon η EPYC (ενταξει 2).Εκτος αν έχεις κανα 1500 καβατζα να το δοκιμασεις

 

Asrock:

Quote

- Max. capacity of system memory: 128GB*

 

Asus:

Quote

Max. 128GB, DDR4

 

EDIT:   Κοιτάζοντας βλέπω οτι οι EPYC ειναι στην ίδια τιμη που ζητάς

Edited by asder
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, κάπου μπερδεύτηκα μάλλον επειδή οι x299-a φτάνουν τα 256GB. Άρα να υποθέσω ότι δεν υπάρχει κανένας x399 που να φτάνει τα 256GB και απο την AMD όταν τους έστειλα mail δεν θεώρησαν απαραίτητο να με διορθώσουν. Άρα πάω σε x299-a με i9 ή υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική; Δουλέυω και έναν server με 2χ xeon-e αλλά έχω την εντύπωση ότι αν πάω για server αντί για high end desktop θα μου βγει πολύ ακριβότερα. Εμένα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι RAM και ταχύτητα CPU, GPU σε δεύτερη μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

edit:  ουτε οι χ299 υποστηριζουν .

΄όπως είπα στο εντιτ¨

Quote

EDIT:   Κοιτάζοντας βλέπω οτι οι EPYC ειναι στην ίδια τιμη που ζητάς

 

Edited by asder
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, xHale said:

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δεν έχω ιδέα από epyc; 

οι επεξεργαστες για σερβερ της ΑΜΔ σαν τους Xeon της Ιντελ

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, xHale said:

άμα πάω σε server δεν ξεφεύγει αρκετά το κόστος;

μια μητρικη για EPYC κανει γυρω στα 600 οσο κι αυτη που θα επαιρνες για x299 για να υποστηριζε 32GB dimms.
ενας 24πυρηνος γυρω στα 1100 εχεις 8channel  σε σχεση με quad channel και μπορεις α πας αν θες μεχρι 2ΤΒ ram

Link to comment
Share on other sites

η ram όμως δεν είναι αρκετά ακριβότερη; έχεις μήπως κάποια builds να μου στείλεις να δω τι παίζει; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

την ραμ την ίδια θα βάλεις μονο ECC υπάρχουν 64GB dimms.
Ισως σε Epyc να βγει κι πιο φτηνο αν βαλεις 8 στικια τω 32γβ 

 

ΕΔΙΤ: σορρυ λεω βλακιες ειπες 256 ΓΒ οποτε τα 32ΓΒ θα παρεις.
σε ΕΠΙΚ ομως έχεις Octa-channel που ειναι πολυ πιο γρηγορo apo to quad ton x299 που λογικα θα βοηθησει χωρις να ξερω τι εργασιες κανεις

Edited by asder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι....... νομιζω.. (δεν ειμαι σιγουρος),  οτι τα εχεις ψιλομπερδεψει λιγο .. !!   και οι Χ299  μητρικες που βλεπω (RAMPAGE - PRIME - AORUS) μεχρι 128GB σου δινουν  υποστηριξη.  που τα ειδες τα 256...??    

 

αρα αν θες πολυ περισσοτερη RAM θα πρεπει να ανεβεις κατηγορια...!  στο κατω κατω για δουλεια το θες το μηχανημα, και οχι για .....CRYSIS....!!!   

 

δεν γνωριζω και πολλα για σερβερομηχανηματα,  αλλα και τι απαιτησεις εχεις εσυ, απλα τονιζω τα χαρακτηριστικα των πλατφορμων, για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις....!!

 

 

Edited by cabdik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cabdik said:

Εγω παλι....... νομιζω.. (δεν ειμαι σιγουρος),  οτι τα εχεις ψιλομπερδεψει λιγο .. !!   και οι Χ299  μητρικες που βλεπω (RAMPAGE - PRIME - AORUS) μεχρι 128GB σου δινουν  υποστηριξη.  που τα ειδες τα 256...??    

 

αρα αν θες πολυ περισσοτερη RAM θα πρεπει να ανεβεις κατηγορια...!  στο κατω κατω για δουλεια το θες το μηχανημα, και οχι για .....CRYSIS....!!!   

 

δεν γνωριζω και πολλα για σερβερομηχανηματα,  αλλα και τι απαιτησεις εχεις εσυ, απλα τονιζω τα χαρακτηριστικα των πλατφορμων, για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις....!!

 

 

2 μητρικες της gigabyte λενε οτι υποστηριζουν μεχρι κι 64γβ ανα διμμ. βεβαια κανουν απο 500 και πανω αποοτε δεν εχει νοημα ενω με τον EPYC η μητρικη των 600 ευρω εχει 2*10GBit . και μπορει να παει αν θελει μεχρι και 2ΤΒ ραμ αν θελησει στο μελλον + οτι το octa channel σιγουρα θα τον βοηθησει

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οι x299-Α πάνε μέχρι 256. Ισχύει ότι είμαι μπερδεμένος, πάρα πολύ μπερδεμένος θα έλεγα. Είχα κάνει και παλιότερα ένα topic εδώ αλλά τελικά δεν πήρα τότε μηχάνημα γιατί έτυχε να συνεργαστώ με μια εταιρία που μου έδινε remote σε μηχανήματα 1ΤΒ RAM. Θέλω ένα μηχάνημα (το pc building σε αυτές τις κατηγορίες hardware δεν είναι το φόρτε μου) με τουλάχιστον 256GB RAM που είναι η πρώτη μου προτεραιότητα και από κει και πέρα ταχύτητα στους CPU δηλαδή cores*Ghz. Θα έλεγα σαν budget 3-5 χιλιάρικα, χωρίς GPU και με 256 ram, αν υπήρχε δυνατότητα επέκτασεις στο μέλλον ακόμα καλύτερα. Θα μου έκανε ακόμα και ένας x299-A με 7800Χ αλλά εκεί δεν έχω και την καλύτερη ταχύτητα CPU. Οπότε ψάχνω να βρω εναλλακτικές, αν δεν βρω εκεί θα πάω, ίσως με κάποιον καλύτερο CPU. Απλά έχω φρικάρει με το γεγονός ότι ο i7 7800X (~€340) μου δίνει ταχύτητα (Cores*Ghz) 21, ο i9 7980X (~€1860) δίνει ταχύτητα 46.8 ενώ πχ ο TR 1950X (~€925) δίνει 64 (Τurbo αλλιώς 54.4). Αυτό το Turbo που ανεβάζει τα Ghz δεν έχω καταλάβει τι είναι και πως το κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, xHale said:

Οι x299-Α πάνε μέχρι 256. Ισχύει ότι είμαι μπερδεμένος, πάρα πολύ μπερδεμένος θα έλεγα. Είχα κάνει και παλιότερα ένα topic εδώ αλλά τελικά δεν πήρα τότε μηχάνημα γιατί έτυχε να συνεργαστώ με μια εταιρία που μου έδινε remote σε μηχανήματα 1ΤΒ RAM. Θέλω ένα μηχάνημα (το pc building σε αυτές τις κατηγορίες hardware δεν είναι το φόρτε μου) με τουλάχιστον 256GB RAM που είναι η πρώτη μου προτεραιότητα και από κει και πέρα ταχύτητα στους CPU δηλαδή cores*Ghz. Θα έλεγα σαν budget 3-5 χιλιάρικα, χωρίς GPU και με 256 ram, αν υπήρχε δυνατότητα επέκτασεις στο μέλλον ακόμα καλύτερα. Θα μου έκανε ακόμα και ένας x299-A με 7800Χ αλλά εκεί δεν έχω και την καλύτερη ταχύτητα CPU. Οπότε ψάχνω να βρω εναλλακτικές, αν δεν βρω εκεί θα πάω, ίσως με κάποιον καλύτερο CPU. Απλά έχω φρικάρει με το γεγονός ότι ο i7 7800X (~€340) μου δίνει ταχύτητα (Cores*Ghz) 21, ο i9 7980X (~€1860) δίνει ταχύτητα 46.8 ενώ πχ ο TR 1950X (~€925) δίνει 64 (Τurbo αλλιώς 54.4). Αυτό το Turbo που ανεβάζει τα Ghz δεν έχω καταλάβει τι είναι και πως το κάνεις. 

Το Τurbo ειναι οταν δουλευουν μερικοι πυρηνες (π.χ. 1-2 4GHZ  3-4 3.9GHz...)
Aφου θες minimun 256RAM και δυνατοττητα επεκτασιμοτητας πας σε EPYC τελος. Με 4.000 eyro paireiwμηχανιμα με 24 πυτηνες και 48 threads κι  bandwidth στις ραμ περι τα 200GB/s(θεωριτικα 307) /Ενω με χ299 αντε να εχεις 100

Edited by asder
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1) Με αυτό που προτίνεις θα μπορώ να κάνω και ότι θα έκανα με ένα απλό PC ή υπάρχουν περιπτώσεις με θέματα συμβατότητας;

2) Το Turbo το κάνεις με κάποιο software;

3) Που θα δω δοκιμασμένα builds για να αντιγράψω; Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω απλά τα parts που "λογικά" τεριάζουν γιατί μπορεί να πιάσω το λαχείο και να έχω θέματα σταθερότητας.

4) Στην τιμή που λες έχεις βάλει τις RAM (τι slot πέρνει αυτό;) και το κόστος τους με τις τωρινές τσιμπημένες τιμές;

Link to comment
Share on other sites

1) βεβαίως

2) Το έχει ο επξεργαστης απο μόνος του , το μονο που μπορεις να κανερις ειναι να το απενεργοποηεις.
3) Δεν υπάρχει λογικα εδω τρα κομματια ειναι καθαρα για πεγγελματικη χρηση και ταιριαζουν αν εχεις καποιο προβλημα οι εταιριες σιγουρα θα βοηθησουν.Εί ναι λιγες οι επιλογες που έχεις

4) ναι δες ενα λινκ που εχω πιο πάνω ...

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2018 at 2:02 PM, asder said:

2 μητρικες της gigabyte λενε οτι υποστηριζουν μεχρι κι 64γβ ανα διμμ. βεβαια κανουν απο 500 και πανω αποοτε δεν εχει νοημα ενω με τον EPYC η μητρικη των 600 ευρω εχει 2*10GBit . και μπορει να παει αν θελει μεχρι και 2ΤΒ ραμ αν θελησει στο μελλον + οτι το octa channel σιγουρα θα τον βοηθησει

 

ναι αλλα με περιορισμους. δλδ σε 4 θυρες μνημης, οχι και στις 8.  θελει registered Dimms και οχι οποια θες ή βρισκεις στην αγορα, και επεξεργαστες με 44 - 28 lanes..... ..!! 

 

ετσι φτανει μεχρι και 512Gb RAM,......... η DESIGNARE EX που κοιταξα τουλαχιστον..!!   

 

 

αλλα θα συμφωνησω, καλυτερα σε αλλη κατηγορια (EPYC) που σηκωνει ανετα και 512gb και 1ΤΒ και 2ΤΒ.... αφου ενδιαφερει η μνημη..!!  αρκει να μην εχουν θεματα τα προγραμματα που θα δουλευτουν...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now