MetallicGR

Ποστάρετε την ταχύτητα του Internet σας! (Speedtest)

Recommended Posts

Το γρήγορο internet είναι κάτι που χρειάζεται ο κάθε enthusiast. Μέχρι πρότινος είχαμε ADSL συνδέσεις που μετά βίας έφταναν τις ονομαστικές τους ταχύτητες ενώ τα τελευταία χρόνια βλέπουμε αρκετές περιοχές να αναβαθμίζονται με VDSL συνδέσεις διπλασιάζοντας στη καλύτερη περίπτωση τις ταχύτητες στα σπίτια μας.

 

Όσοι έχουν οπτική ίνα ή άλλες "εξωτικές" μεθόδους σύνδεσης στο διαδίκτυο είναι για την ώρα εκτός συναγωνισμού μιας και το upload σε τέτοιες συνδέσεις είναι και πάλι διπλάσιο αλλά αυτή τη φορά από μια τυπική VDSL σύνδεση.

 

Εσείς, τι ταχύτητες πιάνετε; Ποστάρετε ένα screenshot του Speedtest για να ξεκινήσει η κουβέντα! (Βεβαιωθείτε πως έχετε κρύψει την IP σας).

 

 

Μια τυπική γραμμή ADSL που μπορεί να κάνει αρκετά, ακόμα.

5a8158d5359ba_.jpg.9e05fc7e3459796e500d5a5ec3ded826.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν έχει ενημερωθεί:

έως το 2020, διαθεσιμότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο με ταχύτητες άνω των 30Mbps για όλους τους Έλληνες

 

Το παραπάνω δεν αποτελεί κάποια προεκλογική εξαγγελία ή κάτι άλλο "πιασάρικο" του τύπου (wifi παντού ή στα λεωφορεία), απλά συμβαίνει, με τα όποια προβλήματα που συναντάμε σε αυτή τη χώρα. Στο παραπάνω πλαίσιο έχει γίνει ανάθεση στο ΟΤΕ για κάποιες περιοχές (μπορείτε να κοιτάξετε αν είστε μέσα και πότε). Επίσης, έχουν γίνει αναθέσεις και σε άλλους πάροχους, αλλά σταμάτησα να το παρακολουθώ από τη στιγμή που εγώ "καθάρισα". Τα χρονοδιαγράμματα που αναφέρονται στο παραπάνω post (ανάθεση στο ΟΤΕ) δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, π.χ. για το ΑΚ μου προβλεπόταν vectoring στο Q3 2017 και τελικά ήρθε στο Q4 2017.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα screenshot να υπάρχει πριν γίνει η αλλαγή σε κατοστάρα σε κάποιες μέρες από τώρα. 24αρα(λέμε τώρα)... [emoji35]
 
voda.jpg.0008f214a91906771d15d8e4a7890b80.jpg
Δικός μου

Sent from my ONEPLUS log(100000) using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now