stavros

Νέα budget smartphones Redmi Note 5 & Pro από την Xiaomi

Recommended Posts

Τα δύο νέα μοντέλα της Xiaomi, Redmi Note 5 & Redmi Note 5 Pro ανακοινώθηκαν την περασμένη Τετάρτη, δίνοντας τη ευκαιρία στους υποψήφιους αγοραστές να αποκτήσουν ένα αρκετά ισχυρό και ποιοτικό smartphone σε χαμηλή τιμή. 

 

 

image.png.699109a73cc25eeaf2485b3500c48c02.png

 

image.png.34ee58be4da46bd6e5b780d0ba71cbf6.png

 

 

Τα νέα μοντέλα έχουν έρχονται βελτιωμένα σε σχέση με τους προκατόχους τους. Κατ' αρχάς φέρουν μία αρκετά μεγάλη οθόνη 5,99" τύπου IPS, με ανάλυση 2160×1080 (403 ppi, 18:9 aspect ratio) και Corning Gorilla Glass προστασία.

 

 

image.png.0b873c699a085ec0c4d10326fe1f9425.png

 

 

Για το Xiaomi Redmi Note 5 έχει επιλεχθεί το ίδιο chip με το παλαιότερο Redmi Note 4, ήτοι Qualcomm Snapdragon 625 SoC με 8 πυρήνες ARM Cortex-A53, Adreno 506 GPU και X9 LTE modem της Qualcomm. Η επιλογή παραμονής στο ίδιο chip προφανώς έχει να κάνει με τη θέληση της Κινεζικής εταιρείας να κρατήσει τη τιμή σε χαμηλά επίπεδα. Από την άλλη το Redmi Note 5 Pro χρησιμοποιεί το πιο ισχυρό Snapdragon 636 chip με Kryo 260 CPU βάσει του οποίου γίνεται συνδυασμός τεσσάρων semi-custom ARM Cortex A73 πυρήνων @1.8 GHz και τεσσάρων semi-custom ARM Cortex-A53 πυρήνων @1.6 GHz, Adreno 509 GPU, LPDDR4X memory controller, καθώς και  X12 LTE modem της Qualcomm.

 

 

Όσον αφορά στη DRAM και τον αποθηκευτικό χώρο, η Xiaomi μας προσφέρει διάφορες επιλογές, από 3 GB RAM και 32 GB αποθηκευτικό χώρο (NAND flash, Note 5), μέχρι 6 GB LPDDR4X και 64 GB αποθηκευτικό χώρο. Ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης του αποθηκευτικού χώρου μέχρι 128 επιπλέον GB, με την τοποθέτηση microSD, το οποίο όμως βρίσκεται στο ίδιο slot με τη 2η κάρτα sim.

 

 

image.png.59da52edec22dcbaafa7576f7df7b9ce.png

 

 

 

Στον τομέα της κάμερας το Redmi Note 5 έρχεται με έναν αισθητήρα 12 MP με διάφραγμα f/2.2 και dual-tone LED flash στο πίσω μέρος και άλλον έναν 5 MP με διάφραγμα f/2.0 και ένα LED flash μπροστά. Η Xiaomi ισχυρίζεται πως η νέα οπίσθια κάμερα λειτουργεί καλύτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και έχει βελτιωμένο white balance.

 

 

 

 

 

Από την άλλη η Pro έκδοση έρχεται με διπλή πίσω κάμερα, έναν αισθητήρα Sony IMX 486 12 MP με διάφραγμα (f/2.2, 1.25 μm), έναν Samsung 5 MP depth (f/2.0, 1.12 μm) καθώς και ένα dual-tone LED flash. Η κάμερα υποστηρίζει ψηφιακό image stabilization, phase detection autofocus, καθώς και διάφορες άλλες δυνατότητες από τον αισθητήρα βάθους. Στην εμπρόσθια πλευρά έχει τοποθετηθεί ένας αισθητήρας Sony IMX376 20 MP (διάφραγμα f/2.0, 1/2.8”) με ένα 4500K LED flash. 

 

 

 

 

Και οι δύο Sony κάμερες του Redmi Note 5 PRO περιλαμβάνουν μία machine learning λειτουργία, για μεγαλύτερη ακρίβεια στην ανίχνευση των άκρων.  Το Redmi Note 5 δεν έχει κάποια διαφορά από τον προκάτοχο όσον αφορά στη συνδεσιμότητα. Υποστηρίζει 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4.2 και έχει μία microUSB 2.0 port για φόρτιση. Στην Pro έκδοση τα πράγματα είναι κάπως βελτιωμένα καθώς υποστηρίζει 802.11ac Wi-Fi και Bluetooth 5.0, αλλά και αυτό έχει microUSB 2.0 port.

 

Επίσης, και οι δύο εκδόσεις είναι εξοπλισμένες με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος (fingerprint reader), ενώ με σχετικό update που θα έρθει μέσα στον Μάρτιο τα δύο μοντέλα θα υποστηρίζουν και Face Unlock, ένας μηχανισμός ο οποίος σύμφωνα με την Xiaomi θα είναι ταχύτερος από το fingerprint reader. Μία υψηλής χωρητικότητας ενσωματωμένη μπαταρία των 4000 mAh θα σας αφήσουν ικανοποιημένους. Ωστόσο τα δύο μοντέλα ακόμα υποστηρίζουν Quick Charge 2.0, κάτι το οποίο πιθανόν να βελτιωθεί σε μεταγενέστερο update. 

 

 

image.thumb.png.79fe7798f27b165266a90b259baf4dd9.png

 

 

Όλα τα παραπάνω στηρίζονται σε έναν σκελετό αλουμινίου με στρογγυλεμένες γωνίες και ξεχωριστή κεραία από πολυανθρακικές ταινίες. Και τα δύο Redmi Note θα έρχονται με εγκατεστημένο Android Nougat version 7.1.2 λογισμικό με “καπέλο” το MIUI 9. Τα νέα μοντέλα της Xiaomi όπως ανακοινώθηκε θα διατίθενται αρχικά στην αγορά της Ινδίας σε τέσσερα ματ χρώματα μαύρο, σιέλ, χρυσό και ροζ.  

 

 

image.png.824398e1f4609e9ea2dbeadabfec8988.png

 

 

Όσον αφορά στην τιμή, το νέο Redmi Note 5 αναμένεται φθηνότερο από $200, ενώ το πλουσιότερο Redmi Note 5 Pro θα ξεπερνά τα $200. Η διαθεσιμότητά τους στην Ινδία θα ξεκινήσει τον τρέχοντα μήνα, ενώ για τις υπόλοιπες αγορές αναμένονται στους επόμενους μήνες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πηγή

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2018 at 3:36 PM, venisk said:

Ισχύει! Θα σου δώσω παράδειγμα για τις προσδοκίες, το p10 lite που έχω τώρα 1 μήνα στα 230 ευρώ καταστρέφει το note 4 της xiaomi στις φωτογραφίες.

Συμφωνώ, απλά το ίδιο κάνει και το Xiaomi Mi A1 με διπλή κάμερα στα 210€ και android oreo(stock android)!Είναι και κάπως παλιό το Note 4. Και μπορείς να το βρεις στη μισή τιμή από το p10.Συγκεκριμένα το αγόρασα από gearbest το καλοκαίρι για να πάρει ένα τηλέφωνο της προκοπής ο πατέρας μου, και για την έκδοση των 4/64gb με Snapdragon πλήρωσα 130€.Οπότε δεν μπορώ να είμαι και πολύ απαιτητικός. Έχω δει και πολύ καλύτερες κάμερες αλλά μιλάμε για κινητά όπως, One Plus 5/S8/Iphone 8(που δεν τα σκέφτεσαι καν με την 4πλάσια τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρηγειλλα το Σάββατο το μοναδικό μι Α1 για τον αδελφό σκέφτηκα μπας και την ακυρώσω κι περιμένω λίγο όμως μετά ήρθε το θέμα του στοκ ανδροιδ και θεώρησα ότι είναι πιο καλό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για τον πατέρα σου και για οποιονδήποτε δεν έχει σοβαρές απαιτήσεις από την κάμερα του.

 

Αυτό που έχω καταλάβει για τους 2 Κινέζους είναι ότι η xiaomi κοιτάει επιδόσεις και χαρακτηριστικά ενώ η huawei κοιτάζει ποιότητα οθόνη και κάμερα.

 

Το πήρα το a1 σε μια φίλη μου από εξωτερικό αλλά δεν έτυχε να δω τι κάνει ακόμα! Και εγώ έχω δει πολύ καλύτερες κάμερες το note 8 έχω :hehe: και καταστρέφω την μούφα κάμερα του @POWER1FM που έχει το mate 10 pro...  :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now