stavros

ASRock X370 Pro4: Η budget AM4 Μητρική

Recommended Posts

Μια μητρική που καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες όσων στήνουν νέα συστήματα με AMD Ryzen επεξεργαστές έρχεται στην αγορά από την ASRock σε πολύ προσιτή τιμή.

 

Εδώ και λίγες ημέρες η ASRock ξεκίνησε τη διάθεση της νέας X370 Pro 4. Πρόκειται για μια ATX μητρική με το AM4 socket για AMD επεξεργαστές και όλα τα βασικά features του X370 chipset η οποία έρχεται να βάλει σε σκέψεις αυτούς που είχαν προσανατολιστεί στις φθηνότερες B350 μητρικές.

 

 

5a9533b9019e0_X370Pro4(L1).thumb.png.2f99ecbe273405456218bdec77dbe776.png

 

 

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό για τη μείωση του κόστους έχουν γίνει κάποιες εκπτώσεις σε σύγκριση με τα πιο ακριβά μοντέλα της εταιρείας, οι οποίες αφορούν κυρίως σε ελλείψεις κάποιων features. Το design είναι πολύ απλό, τα heatsinks μικρά με βασική εμφάνιση, ενώ απουσιάζουν RGB φωτισμός, Power & Reset switches (επί της μητρικής), καθώς και το debug LED.

 


Παρόλα αυτά, στα κύρια χαρακτηριστικά της εν λόγω μητρικής διακρίνονται:

 

  • ASRock Super Alloy
  • Υποστήριξη AMD Socket AM4 A-Series APUs (Bristol Ridge) και Ryzen CPUs (Summit Ridge & Raven Ridge)
  • Υποστήριξη DDR4 3200+ (OC) (Ryzen CPU) / 2400 (A-series APU) (4 slots, 64 GB maximum)
  • 2 PCIe 3.0 x16, 4 PCIe 2.0 x1
  • AMD Quad CrossFireX™
  • Graphics Output:HDMI, DVI-D, D-Sub
  • 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
  • 6 SATA3 (6 Gbps, 2 ports inside are ASM 1061), 1 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4), 1 M.2 (SATA3)
  • 6 USB 3.1 Gen.1 (5 Type-A / 1 Type-C), 2 USB 2.0
  • Realtek Gigabit LAN (RTL 8111 GR)

 

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο site της Asrock. Η χαμηλότερη τιμή στη χώρα μας ανέρχεται σε κάτι λιγότερο από 100€.

 

 

5a9533eb60bfb_X370Pro4(L2).thumb.png.339798b4cf47acff53870df4d4a7fc28.png

 

 

5a953408dafd8_X370Pro4(L4).thumb.png.382d557cc5773c3afde0e7bf771922c5.png

 

 

5a953415bb350_X370Pro4(L5).thumb.png.09611005dcab308d8bd7e6bd1103b90f.png

 

 

 

 

 


Πηγή

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλα τα +, καλες οι περικοπες, αλλα..... για 100€ θα περιμενα τουλαχιστον μια θυρα Pci  ή περισσοτερες εξοδους ηχου στο Backpanel....!!  

 

εμεις που εχουμε παλιοτερες Pci καρτες ηχου θα τις πεταξουμε?   Ή θα πρεπει να βολευτουμε με 3 μονο εξοδους ηχου πισω.....??    

 

η μητρικη μου καλυτερα εξοπλισμενη ειναι..!!!!   και αυτη του 100ρικου ηταν.....!!!!!   

Edited by cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, cabdik said:

καλα τα +, καλες οι περικοπες, αλλα..... για 100€ θα περιμενα τουλαχιστον μια θυρα Pci  ή περισσοτερες εξοδους ηχου στο Backpanel....!!  

 

εμεις που εχουμε παλιοτερες Pci καρτες ηχου θα τις πεταξουμε?   Ή θα πρεπει να βολευτουμε με 3 μονο εξοδους ηχου πισω.....??    

 

Προφανώς απευθύνεται κυρίως σε όσους στήνουν νέα συστήματα. αλλά νομίζω πως κάποια στιγμή θα καταργηθεί και η Pci, όπως έχει γίνει και με άλλες θύρες επικοινωνίας στο παρελθόν. Ίσως είναι νωρίς καθώς υπάρχουν ακόμα pci sound cards (και όχι μόνο) στο εμπόριο, οι οποίες όμως μπορούν να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω από αυτό που σου προσφέρει η ΜΟΒΟ? Ίσως υπάρχουν ακόμα λίγες εξαιρέσεις. Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και οι adapters.

 

Εμένα με "χάλασε" κάπως ο τρόπος χρήσης του 7.1, το οποίο για να λειτουργήσει θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις 3 πίσω και 2 μπροστά audio θύρες, πράγμα που σημαίνει πως θα χρειαστούν επεκτάσεις καλωδίων τα οποία θα φαίνονται άσχημα ή θα τα αφαιρείς κάθε φορά που τελειώνεις με το 7.1 (ταλαιπωρία).  Μου δίνεις Quad CrossFireX και "περίεργο" 7.1. Δηλαδή θα δώσω ένα σκασμό χρήματα για κάρτες γραφικών και δε θα δώσω κάτι παραπάνω να πάρω μια πιο λειτουργική μητρική ? Είπαμε τα βασικά, αλλά τουλάχιστον να χρησιμοποιούνται κατά το σωστό τρόπο, εκτός και αν το CrossFire απευθύνεται σε miners.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ολοι -συμπεριλαμβανομενου και εμου- καποια στιγμη, θα στησουμε νεο συστημα. 

 

δεν ειναι λογος αυτος ομως να "πεταξω" την XONAR για ενα χειροτερο συστημα ηχου.  με την XONAR εχω εισοδους και εξοδους για ολα. και για 5.1 ηχο (αφηνω το 7.1)   και για ακουστικα με μικροφωνο στο  εμπρος πανελ...!!   

 

 

επειτα να σχολιασω και τις 2 θυρες καρτων γραφικων, σε "μπατζετ"  μητρικη?  τι να πω..? θεωρω ειναι αυτονοητο..... οτι εναι ανουσιο..!   

να σχολιασω οτι "πετσοκοβεις" μια μητρικη, μονο και μονο επειδη εχει το X370? τι πραγματικα οφελος θα εχεις σε σχεση με μια Β350 φουλ εξοπλισμενη?  ΚΑΝΕΝΑ. 

οποιος θελει μπατζετ μητρικη, τον ενδιαφερει περισσοτερο οι θυρες και η συνδεσιμοτητα, παρα οι επιδοσεις του chipset.

οποιος θελει επιδοσεις, θα πληρωσει τα 200-300€ για μητρικη...!!  

 

η διαφορα απο την AB350 Pro4, εκτος του τσιπ, ποια ειναι δλδ?  και ειναι και φθηνοτερη...

Edited by cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cabdik said:

δεν ειναι λογος αυτος ομως να "πεταξω" την XONAR για ενα χειροτερο συστημα ηχου.  με την XONAR εχω εισοδους και εξοδους για ολα. και για 5.1 ηχο (αφηνω το 7.1)   και για ακουστικα με μικροφωνο στο  εμπρος πανελ...!!   

υπάρχουν adapters, αλλά ανεβάζουν το κόστος :/

 

1 hour ago, cabdik said:

επειτα να σχολιασω και τις 2 θυρες καρτων γραφικων, σε "μπατζετ"  μητρικη?  τι να πω..? θεωρω ειναι αυτονοητο..... οτι εναι ανουσιο..!   

Επίσης, αν βάλεις NVMe στο Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4, M2_1 slot) σου κλείνει τη 2η PCIe3 X4 (PCIE4 slot) για να κρατήσει την 1η (PCIE2 slot) στo Χ16, με ότι αυτό συνεπάγεται (π.χ. απόρριψη εγκατάστασης 2ου NVMe Χ4, etc.).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cabdik said:

η διαφορα απο την AB350 Pro4, εκτος του τσιπ, ποια ειναι δλδ?  και ειναι και φθηνοτερη...

Οτι αυτή μπορεί να λειτουργεί και σωστά σε σχέση με την pro4 b350.Σε 2 ryzen συστήματα που την χρησιμοποίησα και οι 2 χρήστες είχαν θέματα με freezing,artifacts στην οθόνη και τυχαία restarts.Δεν ξέρω αν απλά ήταν και οι 2 άτυχοι, πάντως έχω δει ότι παρά το ΠΟΛΥ θετικά σχόλια που έχει λόγο του I/O έχει πολλά θεματάκια!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FeelsBadMan said:

Οτι αυτή μπορεί να λειτουργεί και σωστά σε σχέση με την pro4 b350.Σε 2 ryzen συστήματα που την χρησιμοποίησα και οι 2 χρήστες είχαν θέματα με freezing,artifacts στην οθόνη και τυχαία restarts.Δεν ξέρω αν απλά ήταν και οι 2 άτυχοι, πάντως έχω δει ότι παρά το ΠΟΛΥ θετικά σχόλια που έχει λόγο του I/O έχει πολλά θεματάκια!

 

ατυχοι...ισως.   αλλα απιθανο. 

 

αν ισχυει, παντως, πιο πιθανο μου φαινεται να ειναι "πατατια" της ASrock αυτο, παρα ο,τιδηποτε αλλο..!! 

Edited by cabdik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now