sofos1990

Οθόνη για gaming

Recommended Posts

Έχοντας main οθόνη όπου βλέπω ταινίες κλπ(43'' 4Κ) ψάχνω για μια δεύτερη η οποία θα είναι αποκλειστικά για gaming γιατί στην 43αρα δεν γίνεται να παίζεις παιχνίδια τύπου Battlefield και PUBG.

To ερώτημά μου είναι τι οθόνη παίρνω;

Σίγουρα 120hz+, αλλά πάω σε 1080P με 240hz(και αν ναι 24'' ή 27΄΄) ή σε 1440p με 144hz ;

Link to comment
Share on other sites

Τα 240Hz δε νομίζω να τα εκμεταλλευτείς, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον και δε νομίζω να σου δώσουν κάτι παραπάνω στο μάτι. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει από κοντά 240hz, αλλά σχετικά πρόσφατα πήδηξα από 60hz σε 144hz και να σου πω δεν είδα τόσο μεγάλη διαφορά. Βέβαια, έχει να κάνει και με το μάτι.:gizmo:

 

1440p με 144hz από μένα, να ευχαριστιέσαι, αλλά και αντίστοιχες ίντσες διαγώνιου (27"). Έτσι, θα έχεις και μεγαλύτερο field of view, και αν με το 2κ στο PUBG σου φαίνονται μικρά τα μπαρμπαδάκια τότε scale σε 1080p και κρατάς το 2κ για τα λοιπά games που δεν αγχώνεσαι παρά απολαμβάνεις εικόνα.

 

αυτή γιατί δε σου κάνει ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 240hz είναι εαν ασχολείσαι επαγγελματικά με την όλη φάση. Αν είσαι casual gamer, τα 240hz δεν θα είναι αυτό που θα σου αλλάξει εντελώς την εμπειρία σε σχέση με τα 144hz. Για μένα το sweet spot είναι 144hz 1440p, εαν έχεις και μια 1080ti να μπορείς να την τρέχεις απροβλημάτιστα!

 

Ενα μόνιτορ που θα πήγαινα χωρίς να δώσω κάποιο νεφρό θα ήταν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για να μην ανοίγω καινούριο θέμα και μιας και είναι σχετική και η δίκια μου απορία και μπορεί να βοηθήσει και τον sofos1990 λέω να την γράψω εδώ.

Eπεσε στα χερια μου σήμερα μια Dell S2716DG 1440p 144hz και gsync κάρτα γραφικών έχω μια msi 1080 gaming x η απορία στα παιχνίδια που δοκίμασα destiny 2,division,state of decay 2 δεν πιάνω με τίποτα τα 144fps είμαι από 78 μέχρι 100 αλλα με διακυμάνσεις δεν είναι ποτε σταθερό, τα γραφικά σε όλα τα παιχνίδια τα βάζω τέρμα και δεν θέλω για κανέναν λόγο να τα κατεβάσω για να χάσω την απεικόνιση το vsync που δοκίμασα και σε on αλλα και σε off δεν είδα διαφορα τι μου προτείνεται να κάνω να την κρατήσω η όχι?

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

Το Gsync συγχρονίζει δυναμικά τα hertz με τα fps της κάρτας.

 

Δοκίμασε να ρίξεις τη ποιότητα για δοκιμή. Το GSync έχει variable refresh rate οπότε μάλλον δε το αντιλαμβάνεσαι πλήρως επειδή είναι χαμηλά τα frames, αλλά αυτό δε παύει να δουλεύει! Μόλις περάσεις τα 100 θα καταλάβεις πιστεύω εύκολα. Το θέμα είναι ότι θα γλυκαθείς και θα ξεχάσεις τη ποιότητα μετά. ?

Link to comment
Share on other sites

Στο far cry 5 όλα στα τέρμα Ultra με 2k ανάλυση χωρίς gsync και vsync off 75-89 fps όχι σε δράση απλά φέρνω γύρα μέσα στο δασος αν ανοίξω και το gsync διαφορα δεν καταλαβαίνω πάντως

 

δοκίμασα να βάλω την ανάλυση 1080 μέσα από το παιχνίδι και χάλασε και i εικόνα μου φαίνεται ότι θόλωσε άρα ούτε έτσι μπορώ να την δουλέψω σε παιχνίδια πιο βαριά για να μην ρίχνω τα γραφικά

 

 

 

Tο θέμα είναι επειδή δεν πρόκειται να αγοράσω κάρτα γραφικών αλλα μονο όταν θα σταματήσει να παίζει τα games τα βαριά, βλέπω ότι από τώρα αρχίζει και ζορίζεται σε 2k και όλα τέρμα άρα δεν θα με βγάλει και πολύ η κάρτα γραφικών και αν σε 1 με 2 χρονια βγει κάνα πιο βαρύ τότε δεν θα μπορώ και να το παίξω άρα με το σκεπτικό αυτό τι να κάνω να την κρατήσω i να γυρίσω στην τελείως απλή 1080p 60hz??

μου την δίνει ο θείος τσάμπα αλλα θα του δώσω την δικια μου την lg τι να κάνω δεν ξέρω

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ? Να την πάρω εγώ και να του δώσω τη δικιά μου LG ? :hehe:

 

Φίλε μου, αν η LG σου είναι 1080p ΤΝ, πάρε την Dell δεν το συζητάω. Ποια LG έχεις ?

 

Αν θέλεις να παίζεις σε ψηλά framerates (π.χ. σε first person shooter games, multiplayer) τότε κατέβασε τα settings (π.χ. 2x-4x Anti-Aliasing, όσο ανεβαίνει η ανάλυση τόσο πιο point less γίνεται το anti aliasing).

 

Αν δε σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το υψηλό framrate (π.χ. adventure, role games etc.) τότε παίξε με τέζα πάνω τα γραφικά και το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από 1080p (τόσο δεν είναι η lg σου ?). Άσε την 1080 να ζορίζεται, να παίρνεις το 100% της.

 

Και μαζί με το g-sync ξέχνα tearing & stuttering.

 

Όσον αφορά στο μέλλον οι μελλοντικές Gpu προσανατολίζονται να παίζουν τα μελλοντικά πιο απαιτητικά games αλλά και για μεγαλύτερες αναλύσεις (4K, 8K, etc.), έτσι όταν με το καλό αγοράσεις μια καινούργια gpu, το 2Κ θα το μασάει.

 

Εδώ σκεφτόμουν εγώ την ίδια οθόνη με GTX 1070, αλλά μου έφευγε το budget.

 

Η οθόνη είναι κάτι που αλλάζεις δύσκολα, ενώ τα υπόλοιπα HW πιο εύκολα, π.χ. gpu.

 

Κάνε το εξής, παίξε λίγο με την LG σου και καπάκι βάλε την Dell (ultra settings / high / medium) και δες τις διαφορές στα γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Η lg που έχω είναι μια 25' 1080p ΤN και 3D, είναι monitor όχι tv και 60hz D2542

δοκίμασα να κατεβάσω το Αντί-Aliasing στο destiny 2 και άρχισαν τα σκαλοπάτια και φαινόντουσαν έτσι το ξανά έβαλα από παιχνίδια παίζω τα περισσότερα όχι αθλητικά και όχι rpg και mmo.

Aν τεζάρω τα γραφικά όπως λες θα πέσω κάτω από 60fps άρα το παιχνίδι δεν θα παίζεται άρα αναγκαστικά πρέπει να θυσιάσω τα γραφικά για να ανεβεί το fps

έβαλα το assassins origins και κατέβασα μια σκάλα το Αντί-Aliasing μια τις σκιάσεις και όλα τα αλλα τέρμα και έχω 81fps το vsync κλειστό και gsync ανοικτό και πάει πάνω κάτω μια 70 μια 82 στις σκηνές που έχει απλά ομιλία και δεν κουνάω τον παίκτη πέφτει και 55

 

 

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε και τον επεξεργαστή σου, θα βοηθήσει κάπως. Διαβάζω στο signature για 4,2 (μαμά boost).

 

Δηλαδή το 1080p με 100+ fps τα οποία απεικονίζονται μπερδεμένα και όχι όλα στα 60 frames του monitor (60Hz) είναι πιο smooth και όμορφο από τα 55 minimum σε 2Κ με g-sync ? o.O

 

Από όσο διαβάζω το AA δεν θα μπορείς να το ρίχνεις σε όλα τα games.

 

Edit

Επίσης, το ACO είναι από τα πιο απαιτητικά games και αν θυμάμαι είχε και ένα θέμα με το DRM και την υπερβολική χρήση της cpu. Λογικά εσένα θα έχει 100% cpu usage.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

στην lg άμα δεν ανοίξω το vsync να κλειδώσει στα 60 δεν μπορείς να παίξεις με τίποτα μια ζωή με vsync στο on παίζω

τώρα προσπαθώ να μάθω και να συνηθίσω από OC έκανα μονο την κάρτα γραφικών με το πρόγραμμα που δίνει η msi (έχει 3 επιλογές) διαφορα δεν είδα τα ίδια πιάνω πάλι

το vsync πλέον δεν χρειάζεται να το ανοίγω?

Edited by andreas443
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε λίγο και το cpu, βοηθάει. Στα άλλα games πως πήγε ?

 

5 minutes ago, andreas443 said:

 τελικά θα την κρατήσω

κρίμας, άνετα έδινα τη δικιά μου lg :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros said:

Ανέβασε λίγο και το cpu, βοηθάει. Στα άλλα games πως πήγε ?

 

κρίμας, άνετα έδινα τη δικιά μου lg :hehe:

Ε αν πειράξω λίγο τα γραφικά όπως μου είπες και κατεβάσω το Anti-Aliasing όχι κλειστό τελείως αλλα λίγο και λίγο κατέβασμα και τις σκιάσεις τα πιάνω τα 87 με 100, στο overwatch όλα τέρμα πιάνω 144fps.

Πιστεύω καλά είμαι εδώ τόσα χρονια έπαιζα με 60 και σε βαριά βαριά 60 να πιάσω καλά θα είμαι και πάλι

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros said:

Ανέβασε και το cpu @4.5 - 4.6Ghz, ~1.3V μάλλον το έχεις.

Μονο το Vcore θα βάλω στο 1.3 η θα πειράξω και κάτι άλλο εκτος βεβαια από το να το βάλω x45

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, stavros said:

+LLC

 

@FeelsBadMan δώσε τα φώτα σου, το ίδιο cpu έχετε.

 

Edit: Να και ένας εναλλακτικός οδηγός από τον @sofos1990 για 6600k, αλλά το ίδιο είναι.

 

 

 

μέσα από την bios έχει έτοιμες ρύθμισις OC τον έβαλα στο 4.5 είχε και 4.6 αλλα λέω άσε και 4.5 καλά θα είναι αν δουλέψει τελικά μπήκε στα windows και με το aida64 που είχα έκανα ένα strees test μονο στον cpu για 30 λεπτά και δεν έβγαλε πρόβλημα από θερμοκρασίες έπεισα 70 καλά είναι?

 

Κάτι άλλο τώρα γιατί παρατηρώ μια θολώσει όχι παντού όμως ας πούμε σε σελίδες στα μπάνερ τις μικρογραφίες γιατί είναι θολωμένα έτσι πρέπει να είναι στα 1440p?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, andreas443 said:

μέσα από την bios έχει έτοιμες ρύθμισις OC τον έβαλα στο 4.5 είχε και 4.6 αλλα λέω άσε και 4.5 καλά θα είναι αν δουλέψει τελικά μπήκε στα windows και με το aida64 που είχα έκανα ένα strees test μονο στον cpu για 30 λεπτά και δεν έβγαλε πρόβλημα από θερμοκρασίες έπεισα 70 καλά είναι?

 

Κάτι άλλο τώρα γιατί παρατηρώ μια θολώσει όχι παντού όμως ας πούμε σε σελίδες στα μπάνερ τις μικρογραφίες γιατί είναι θολωμένα έτσι πρέπει να είναι στα 1440p?

Οι έτοιμες ρυθμίσεις δίνουν όσο ρεύμα θέλουν αυτές, καλύτερα να βρεις το δικό σου ρεύμα, το λιγότερο δυνατό. Θα ασχοληθείς λίγο, αλλά όταν βρεις το optimum τότε σώσε το profile σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now