MetallicGR

Poll: Θα αναβαθμίζατε στους νέους AMD Ryzen 2000 Series;

Θα αναβαθμίζατε στους νέους AMD Ryzen 2000 Series;  

32 members have voted

  1. 1. Θα αναβαθμίζατε στους νέους AMD Ryzen 2000 Series;

    • Ναι, εύκολα.
    • Ναι, αλλά για 2ο PC.
    • Όχι, θα παρέμενα στο τωρινό μου PC (specs;)
    • Όχι θα αναβάθμιζα σε Intel.
    • Άλλο, θα επεκταθώ.
      0


Recommended Posts

Τους είδαμε, κυκλοφορούν και οι επιδόσεις τους είναι ακόμη υψηλότερες από τους προηγούμενους. Η 2η γενιά των Ryzen έχει να προσφέρει ακόμα περισσότερα σε gaming και workstation εφαρμογές, σφίγγοντας κι άλλο τον κλοιό του performance per dolar κατά της Intel. Τέσσερα συνολικά μοντέλα και ένα νέο chipset απαρτίζουν τη νέα γενιά που κυκλοφορεί από τις 19 Απριλίου στην αγορά.

 

 

Οι επιδόσεις, γνωστές από τα δεκάδες reviews που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας, οπότε σίγουρα θεωρούμε πως είναι αρκετά για να σχηματίσουμε μια άποψη για τους νέους επεξεργαστές της AMD. Η ερώτηση είναι υποθετική: Θα αναβαθμίζατε στους νέους AMD Ryzen 2000 Series CPUs;

 

 

15.jpg

 

 

 

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω σε ryzen 2ης γενιάς, αρκεί να κάλυπτε τις ανάγκες μου και να ήταν σε αντίστοιχη ή χαμηλότερη τιμή, από τον ισοδύναμο του σε επιδόσεις intel, για τις δουλειές που κάνω... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάτι χρονάκια να αναβαθμίσω και το gaming έχει πάρει την κατηφόρα λόγω έλλειψης χρόνου, ενώ οι περισσότεροι πυρήνες για CAD και render όσο μαθαίνω γίνονται και πιο ελκυστικοί, σκέφτομαι Ryzen πλέον. Πρέπει να κάνω τα υπόλοιπα build και project όμως και μετά θα αναβαθμίσω το προσωπικό σύστημα. Οπότε παίζει να έχουμε και Zen 2 τότε ή να σκεφτώ και ότι γενιά threadripper υπάρχει εκείνο το διάστημα.

Edited by GregEl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, GregEl said:

...ενώ οι περισσότεροι πυρήνες για CAD και render όσο μαθαίνω γίνονται και πιο ελκυστικοί, σκέφτομαι Ryzen πλέον.

Για cad ήξερα ότι βοηθάει το frequency, άλλαξε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, μιας και τα games που παίζω είναι όλο και λιγότερα, θα άλλαζα τον 6700k για έναν r7 2700x, μιας και το Cad και rendering programs εκτιμούν πολύ το high core count! Η ώρα στο render στο Keyshot, ουσιαστικά μπορεί να μιωθεί στο μισό. Βέβαια όσο και να το θέλω, είμαι σίγουρος ότι οι Ryzen 2 θα έχουν πολύ πιο μεγάλο jump στο performance, επομένως ίσως αντέξω για ένα χρόνο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2018 at 10:39 PM, stavros said:

Για cad ήξερα ότι βοηθάει το frequency, άλλαξε κάτι;

 Όχι αλλά σε full package CAD όταν θες να κάνεις render, simulation, topology optimization, CAM paths, solid patching, patterns και mesh manipulation πλέον βοηθάνε και τα περισσότερα cores.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα από τον 4770κ σε 2700 αλλά χρειάζεται να αλλάξω και μνήμες. Αχ και να πέρνανε DDR3 οι Ryzen :hehe:

 

On 4/23/2018 at 7:16 PM, Agelos said:

Όχι, θα παρέμενα στο τωρινό μου PC (specs;)

Ryzen 5 1600

G.Skill Flare X 16GB 3200

 

Αλλα εστησα καινουριο πυργο στην δουλεια με 2200 :D

 

Οπότε το σόπινγκ θέραπι το έκανες. :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αδιαμφισβήτητα η AMD τα πάει καταπληκτικά. Μπράβο, που βλέπουμε ανταγωνισμό, καλύτερες τιμές, και με τον καιρό θα έρθουν και άλλα όπως νέες τεχνολογίες, και σιγουρα θα γινουν και διορθωσεις σε μικρολαθακια.

Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε AMD. Όχι ακόμα δηλαδή, και σίγουρα για αρκετό καιρό ακόμα. Θα ήθελα πρώτα να δοκιμάσω τους ι7 της Intel.
Αν έπαιρνα κάτι αύριο, αυτός θα ήταν ο 8700Κ. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, MetallicGR said:

Θα πήγαινα από τον 4770κ σε 2700 αλλά χρειάζεται να αλλάξω και μνήμες. Αχ και να πέρνανε DDR3 οι Ryzen :hehe:

 

 

Οπότε το σόπινγκ θέραπι το έκανες. :P

Τωρα ψαχνω να προσκοιμισω και χαρτι απο γιατρο οτι το gaming στο χωρο εργασιας ειναι αγχολυτικο. :whistling:

Edited by Agelos
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now