slalom-7

r5 2600 + ga x470 UG + ram + gpu??

Recommended Posts

καλημέρα

πάω για αναβάθμιση στο PC μου και έχω κάνει εκτενή έρευνα τις τελευταίες αλλά έχω ερωτιματικά και θέλω τη γνώμη σας :)

χρειάζομαι cpu+mobo+ram+gpu

για επεξεργαστή έχω καταλήξει στον r5 2600 

για μητρική στην gigabyte x470 ultra gaming και σαν δεύτερη επιλογή την gigabyte b350 gaming 3, (οι μητρικές δεν επιλέχτηκαν λόγο του τίλτου gaming)

για ram σκεύτομαι κάποιο μοντέλο 16GB(2*8) 3200MHz με c16 μάλλον από την Gskill

και για κάρτα γραφικών σκεύτομαι κάτι σε 1060 3GB ή 6GB ή rx580, να πω την αλήθεια με ξενερώνουν οι τιμές αλλά δεν θέλω να περιμένω νέες σειρές κτλ

 

επίσης για τη ραμ υπάρχει η σκέψη να βάλω μία 8άρα και μελλοντικά μία ακόμα αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα...

για την κάρτα γραφικών υπάρχουν 2 σκέψεις, μπορώ να πάω σε κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο και ίσως να περιμένω να πέσουν λίγο οι τιμές με την παλιά μου για κανά μήνα

με 800€ μάλλον θα μου προτείνετε να βάλω την 6GB αντί για την 3άρα και να κόψω από την μητρική αλλά να πω την αλήθεια την γουστάρω την ακριβή

επίσης βλέπω ότι η διαφορά στις 1060 μεταξύ 3 και 6 GB είναι 80€ μεταχειρισμένη και 100 καινούργια και νομίζω δεν αξίζει τα έξτρα χρήματα

τι λέτε?

 

ευχαριστώ:)

Edited by slalom-7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. 

Μονο τα περιφερειακα θα κρατησεις και το κουτι δηλ. Οποτε μιλαμε για σχεδον καινουριο pc και οχι αναβαθμιση.

Δυσκολες εποχες διαλεξες παντως για τετοια κινηση.  Θα σου προτεινα να περιμενεις. 

 

Για να εχεις και μια ιδεα τι να περιμενεις , εγω με Ryzen 5 1600 , Β350 , 16 Gb ram 3200  και rx580 με ultra settings σε 1440p αναλυση εχω απο 50 εως 90 fps. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Agelos said:

Για να εχεις και μια ιδεα τι να περιμενεις , εγω με Ryzen 5 1600 , Β350 , 16 Gb ram 3200  και rx580 με ultra settings σε 1440p αναλυση εχω απο 50 εως 90 fps. 

Μια χαρά fps, σε ποιο game? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now