Vagelis

Netflix, TVs and WiFi

Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους και την εκπληκτική κοινότητα του HwBox.gr!

 

Μια εισαγωγή-περιγραφή και περνάω στις ερωτήσεις.

 

Σκέφτομαι να βάλω Netflix και να χρησιμοποιήσω 2 κωδικούς.  Έναν κωδικό για μία SMART TV (με υποδοχή LAN) κι ένα δεύτερο, για μία όχι και τόσο SMART TV (μόνο με θύρα USB) ή τον υπολογιστή.

 

Ας περάσουμε στις ερωτήσεις.

 

Αξίζει να αγοράσω router για την έως 24Mbps γραμμή, που σέρνεται στα 10-11; Θα δω σημαντική βελτίωση;

 

Πως θα προτείνατε, να συνδέσω τις τηλεοράσεις στο δίκτυο;
Η σκέψη μου για τη SMART TV είναι να βάλω ένα αναμεταδότη/ενισχυτή σήματος με υποδοχή LAN, ώστε να τη συνδέσω μόνιμα κι ενσύρματα. Τώρα για την άλλη, σκέφτηκα chromecast ή USB κεραία, αλλά δε θα έχω καλό σήμα εκεί. Να πάρω δύο αναμεταδότες;

 

Υ.Γ. Είμαι παντελώς άσχετος με ασύρματα δίκτυα.
 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vagelis said:

Αξίζει να αγοράσω router για την έως 24Mbps γραμμή, που σέρνεται στα 10-11; Θα δω σημαντική βελτίωση;

 

Oxi 

 

4 minutes ago, Vagelis said:

Η σκέψη μου για τη SMART TV είναι να βάλω ένα αναμεταδότη/ενισχυτή σήματος με υποδοχή LAN, ώστε να τη συνδέσω μόνιμα κι ενσύρματα. Τώρα για την άλλη, σκέφτηκα chromecast ή USB κεραία, αλλά δε θα έχω καλό σήμα εκεί. Να πάρω δύο αναμεταδότες;

powerline

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα powerlines συχνά πυκνά έχουνε θέματα, από σοβαρά εώς απλώς ενοχλητικά, για αυτό προσοχή και μην θεωρείτε πως λόγω π.χ. κοντινής απόστασης ότι θα δουλεύουν απρόσκοπτα ( think again! )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, billpeppas said:

Τα powerlines συχνά πυκνά έχουνε θέματα, από σοβαρά εώς απλώς ενοχλητικά, για αυτό προσοχή και μην θεωρείτε πως λόγω π.χ. κοντινής απόστασης ότι θα δουλεύουν απρόσκοπτα ( think again! )

Συμφωνώ απόλυτα. Κάποια Netgear που είχα αγοράσει πολλές φορές δεν έδιναν καθόλου, άλλες φορές δίνουν ελάχιστη ταχύτητα. Νομίζω πως εκτός από το μήκος (απόσταση), εξαρτάται από τους κόμβους που συναντάει το δίκτυο ρεύματος, τις λοιπές συσκευές που είναι συνδεδεμένες στην ασφάλεια ή και την πρίζα, καθώς και από την ποιότητα και τον τύπο του PL (έχω ακούσει πως αυτά με έξοδο παροχής ρεύματος, Passthrough ?, μειώνουν τα προβλήματα).

Link to comment
Share on other sites

Όντως επειδή χρησιμοποιώ powerline δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα , δεν δουλεύει π.χ. αν έχεις τριφασικό , αν και είμαι λίγο χαζό να βάλεις τις μπριζες σε διαφορετικές φάσεις, αλλά γενικά δουλεύουν. Να ξέρει πάντως ότι ταχύτητες που διαφημίζουν 1200 Mbps και τέτοια είναι μουφα, θα πιάνεις από 5 μέχρι.50

Link to comment
Share on other sites

Δε θες ιδιαιτερα μεγαλη ταχυτητα ιντερνετ για το netfix. Για 1080p και με 5.0 Mbps την κανεις την δουλεια σου.

Εγω με ...γειτονετ  ?  και με αυτο βλεπω μια χαρα με 4 - 5 Mbps. 

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε ένα πρόσφατο παράδειγμα, έστησα Mesh Wi-Fi network για έναν πελάτη.
Επειδή δεν είχε καλή υποδομή για να γίνει κάποια καλωδιακή εγκατάσταση, αναγκαστικά με έστρεψε στα power line / wireless solutions.


Κεραίες για WiFi μεταξύ ορόφων δεν ήθελε γιατί πολύ απλά από τα AP μέχρι το παράθυρο και έξω για την κεραία δεν ήθελε ούτε αυτό το υπόδειγμα καλωδίου.

Παίρνουμε το 2ο καλύτερο powerline που έχει να προσφέρει η TP Link.
Pass-through, το νεότερο πρότυπο, τα πάντα όλα.

Το αποτέλεσμα ?

Στο 1 από τα 2 link ενώ έχουμε καλή ταχύτητα συγχρονισμού ( 340Mbps ), αλλά... κάποιες στιγμές για 10-15 λεπτά, γύρω στις 2-3 φορές την ημέρα κόβεται το link και επανέρχεται μόνο με power on/off.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου προτείνετε κάτι τέτοιο... της TP-Link;

 

Αυτό σημαίνει πως θα έχω ένα κοντά στο router, που θα στέλνει σήμα μέσω καλωδίου στο δεύτερο που θα είναι κοντά στην τηλεόραση; 

Έπειτα θα χρειαστεί να βάλω ακόμη ένα, παρόμοιο για την non-SMART TV και USB WiFi; Πουλάνε τέτοια μόνα τους; Παντού ζευγαρωμένα τα βλέπω!

 

Πολύ μπελαλίδικο μου μοιάζει για να συνδέσεις 3 συσκευές στο δίκτυο του σπιτιού σου!

Edited by Vagelis
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, billpeppas said:

Στο 1 από τα 2 link ενώ έχουμε καλή ταχύτητα συγχρονισμού ( 340Mbps ), αλλά... κάποιες στιγμές για 10-15 λεπτά, γύρω στις 2-3 φορές την ημέρα κόβεται το link και επανέρχεται μόνο με power on/off.

αυτό είναι κλασικό, κι έγω το παθαίνω

Link to comment
Share on other sites

2 κωδικοί, για να μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα 2 συσκευές. PC και TV ή TV και TV.
Αν τα έχω μάθει καλά, το netflix δίνει επιλογή λογαριασμού και με 4 ταυτόχρονες συνδέσεις.

 

Edited by Vagelis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now