mikeuiu

επιλογη εσωτερικου σκληρου δισκου στα 8 ΤΒ

Recommended Posts

Γεια σας  μιλησα με εναν  φιλο μου πριν λιγο και  μου ειπε οτι  θελει να  αγορασει εναν σκληρο δισκο στα  8ΤΒ

βασικα  του  ειπα οτι εινε επικινδυνο να  παρει εναν σκληρο δισκο στα  8 ΤΒ  γιατι  μπορει να  χασει τα δεδομενα  παρα  πολυ ευκολα//

 

βασικα  θελω να  μου πειτε  πιον σκληρο δισκο θα  του προτεινατε να  αγορασει στα  8ΤΒ?

και επισης δεν εινε ρισκο να παρει εναν σκληρο δισκο στα  8ΤΒ σε σχεση αν επαιρνε πχ  2 δισκους τον  4ΤΒ πχ?

βασικα  τον δισκο τον θελέι  για να παιζει παιχνιδια ,,  ταινιες και μουσικη,,  να αποθηκευει,, να διαγραφει και να προσθετει δεδομενα..

να παιζει τα παιχνιδια απο τον σκληρο τον δισκο.. κτλ..

 

πια εινε  η γνωμη σας και  πιον θα  του προτεινατε να  αγορασει??  εναν  δισκο  που εινε  γρηγορος, αξιοπιστος?

 

αν και οι  γνωστες μαρκες εινε western και segeate.. 

Edited by mikeuiu
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mikeuiu said:

εινε

είναι

 

Τι θα τα κάνει τα 8ΤΒ;;; τέλως πάντων, εγώ θά 'περνα αυτών
https://www.e-shop.gr/hdd-hgst-h3iknas800012872sww-deskstar-nas-8tb-35-sata3-p-PER.306173

 αν θέλει κάτι λιγο πιο φτηνό - αργό - αξιόπιστο:
https://www.e-shop.gr/hdd-seagate-st8000dm004-barracuda-8tb-sata-3-p-PER.302363

Edited by asder
Link to comment
Share on other sites

o  HDD SEAGATE ST10000DM0004 BARRACUDA PRO  8TB   https://www.skroutz.gr/s/10182829/Seagate-Barracuda-Pro-8TB.html πιστευεις  οτι εινε καλυτερος απο τον  HDD HGST H3IKNAS800012872SWW DESKSTAR NAS 8TB 3.5'' SATA3?

 

βασικα  απο αυτους  τους 2  πιος  πιστευεις οτι εινε καλυτερος? σε  ολα?

 

αυτον  που μου προτεινες απο το  ε-ehsop εινε ο  BARRACUDA PRO  8TB η εινε ο απλος BARRACUDA?

o baracuda  pro εινε σε 2  εκδοσεις ??HDD SEAGATE ST8000DM004 BARRACUDA 8TB SATA 3

 

και  https://www.skroutz.gr/s/10182829/Seagate-Barracuda-Pro-8TB.html?  Seagate Barracuda Pro 8TB (ST8000DM005)??

μπορει καπιος να  επιβεβαιωσει  αυτα τα 2?? ST8000DM004 και  ST8000DM005??

Edited by mikeuiu
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, με όλο το συμπαθειο, αν μπορείς με κάποιον τρόπο να ελέγχεις  τουλάχιστον την ορθογραφία των γραπτών σου. Έχουν πάρα πολλά λάθη τα οποία κουράζουν και αποπροσανατολίζουν.

 

π.χ. χρησιμοποίησε το Google translate.

Link to comment
Share on other sites

θα  το κανω.

θελώ να πω o  HDD SEAGATE ST10000DM0004 BARRACUDA PRO  8TB  εινε καλυτερος απο τον  HDD HGST H3IKNAS800012872SWW DESKSTAR NAS 8TB 3.5'' SATA3??

 

επισης θελω να ρωτησω ο  SEAGATE ST10000DM0004 BARRACUDA PRO  8TB βγαινει σε  2  εκδοσεις?

γιατι  υπαρχουν οι  ST8000DM004 και  ST8000DM005

 

μπορεις να το επιβεβαιωσεις αυτο?

Edited by mikeuiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε τι προτεινεις? HDD HGST H3IKNAS800012872SWW DESKSTAR NAS 8TB 3.5'' SATA3?

https://www.e-shop.gr/hdd-hgst-h3iknas800012872sww-deskstar-nas-8tb-35-sata3-p-PER.306173

 

να σε ρωτησω  ο  HGST H3IKNAS800012872SWW DESKSTAR NAS 8TB 3.5'' SATA3 εχει  λιγοτερη cashe  απο τον 

  SEAGATE ST10000DM0004 BARRACUDA PRO  8TB?

Edited by mikeuiu
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mikeuiu said:

ο  HGST H3IKNAS800012872SWW DESKSTAR NAS 8TB 3.5'' SATA3 εχει  λιγοτερη cashe  απο τον 

  SEAGATE ST10000DM0004 BARRACUDA PRO  8TB?

δεν μπορεις να το δεις στο σαιτ κάθε εταιρίας , πρέπει να το δούμε εμείς......

Link to comment
Share on other sites

 

@mikeuiu. Δεν θελω να σε πείσω ούτε να σε επιβάλω κάποιο δίσκο. HDD Παρε οποια χωρητικότητα θέλεις αρκει τα data να ειναι σε  HGST .

 

PS: SSD Samsung.

 

Ολα τα αλλα ειναι μισες, φτηνες η ακριβές επιλογες που δεν αξίζουν.

 

Καλο Βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να ψάξει κανείς το θέμα σε τέτοιο βάθος εφόσον η χρήση είναι απλή και χωρίς πολλές απαιτήσεις.

 

Όντως οι HGST είναι πιο αξιόπιστοι, αλλά τι να την κάνει την αξιοπιστία (στην σπάνια περίπτωση που σκάσει δίσκος νωρίς) για game installation folders και ταινίες-μουσική που μπορεί να ξανακατεβάσει; εεεε να ξανακάνει νόμιμα rip από CD-DVD πηγές εννοώ...

 

Αν μιλάμε για αρχεία τύπου φωτογραφίες, edited videos, digital designs που δεν ξαναβρίσκονται, τότε θα λέγαμε για αξιοπιστία και θα προτείναμε κάποιο redundancy setup ή και εξωτερικό NAS. Επίσης προσωπικά για φωτογραφίες θεωρώ καλή ιδέα και το cloud backup.

Εγώ για την συγκεκριμένη χρήση θα έπερνα ότι πιο φθηνό υπάρχει στα TB που χρειάζομαι και να μην ξεχνάμε ότι όλοι οι δίσκοι κάποια στιγμή σκάνε, ακόμα και οι 10 χρόνια εγγύηση enterprise. Ταχύτητα και cache δεν έχουν σημασία νομίζω για την χρήση που είπε ο OP. Αν θέλει γρήγορο loading στο παιχνίδι που παίζει αυτόν τον καιρό, κάνει ένα απλό copy το game folder σε SSD και τρέχει από τον SSD το παιχνίδι.

Αν είναι games, music, movies data drive πάρτε ότι βρείτε. Αν είναι για OS drive θεωρώ άστοχο και μαζοχιστικό να μην είναι SSD ο OS drive το 2018. Αν είναι critical data storage drive μην πάρετε ένα δίσκο μόνο, αλλά φτιάξτε-στήστε ένα σύστημα που να έχει τρόπο ανάκτησης δεδομένων όταν χαλάσει ένας δίσκος (raid, backup, NAS etc)

Αν βρισκόμαστε στην τελευταία περίπτωση, τότε μπορούμε να μοιραστούμε πληροφορίες και γνώσεις από εμπειρίες στο forum. Ίσως καταλήξουμε με καλό οδηγό για σωστές λύσεις αποθήκευσης δεδομένων από την συζήτηση και συγκέντρωση πληροφοριών.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν παρει αυτόν κοίταξε να δείς τι θα γίνει.
αν πολλαπλαδιάσεις την σταθερα Boltzmann k=~3.75× 10-23 με την χωριτικότητα του δίσκου 10ΤΒ και διαιρέσεις με το e^2 είναι

10*k/e2   =1.86850459 × 10-23  το οπόιο κοίτα να δείς ειναι μικρότερο του φ =1,614
αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες έκρηξης με συνέπεια την απώλεια ζωών αμάχου πληθυσμού ειναί ιδιαιτέρως αυξημένες.

εν συντομία ναι θα είναι καλυμένος ?, σε παρακαλώ γράφε σωστά

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

θελω να πω θα εινε μια παρα  πολυ καλη επιλογη ο Hitachi Deskstar NAS 10TB? σε  θεμα αποδοσης  , ταχυτητας και αξιοπιστιας και χρηματων?

Link to comment
Share on other sites

@mikeuiu
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι λες και η δυσλεξία μου δεν με βοηθάει , η ελληνική γλώσσα έχει επιρρήματα αντωνυμίες και τελείες για νέες προτάσεις.
Αν δεν βοηθήσεις τον εαυτό σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

εννοω  ο  Hitachi Deskstar NAS 10TB  σε  θεμα αποδοσης  , ταχυτητας και αξιοπιστιας και χρηματων   αξιζει σε μια  επενδυση  αγορας?  σε  σχεση με τον  SEAGATE  BARRACUDA PRO  10TB?

Edited by mikeuiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mikeuiu said:

ο  Western Digital Red NAS 10TB  εινε καλυτερος απο τον  Hitachi Deskstar NAS 10TB ?

Πραγματικά ειναι λίγο εκνευριστικό αυτό που κάνεις τώρα, με τα highlight και bold γράμματα. Οποιον 10tb nas drive και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα, μιας και απευθύνεται σε χρήστες που χρειάζονται redundancy θα είναι πολύ καλός. 

Παρόλα αυτά οι Hitachi έχουν πολύ χαμηλότερα failing rates.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now