RagSoul

Αναζήτηση budget οθόνης 75 hz με nvidia gpu.

Recommended Posts

Γεια σας,

Αυτό το διάστημα έχω σπάσει το κεφάλι μου να στήσω το καινούργιο μου pc. Για main components έχω καταλήξει σε Geforce GTX 1060 (θα δω στο τέλος αν θα ναι 3 ή 6GB) και AMD RYZEN 5 1400 cpu. Για μητρική είμαι στην MSI - B350M PRO-VDH

Tώρα αυτό που ψάχνω.. Θέλω να βρω ένα gaming monitor ή κάτι κοντά σε gaming monitor να τρέχει τουλάχιστον στα 75hz. Από τι είδα λόγο της GPU μου δεν θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ το Freesync (θέλει amd gpu τεχνολογία) και δεν θα έχω τα 75hz που θέλω από τι διάβασα. Αν πάρω μια 144hz με freesync θα πιάσω τα 75hz ή όχι; Από τι διάβασα παίζει ρόλο πως θα συνδέσεις την οθόνη π.χ. σε displayport πιάνεις τα 75hz.. Ισχύει ή κάνω λάθος;

Εώς τώρα βρήκα αυτές:
1. Asus 24″ VG245H Gaming Monitor
2. AOC G2460VQ6 24″ LED/WIDE/FHD FreeSync --
3. ASUS VG248QE 24
4. AOC - G2460PF 24.0 :: pcpartpicker.com/product/ZBZ2FT/aoc-monitor-g2460pf

Ποια να επιλέξω από τις παραπάνω και αν όχι, ποια μπορείτε να μου προτείνετε.. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μεχρι 150-200e.

Παρακαλώ απαντήστε υπεύθυνα και ευχαριστώ πολύ σε όσους το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

 νομίζω καλύτερα να πάρεις ένα ips στα 60Ηζ , η διαφορα στα hz δεν είναι μεγάλη, άσε που μπορείς να τ κάνεις και overclock.
Aν πάρεις ΤΝ πανελ θα χάσεις πολύ σε ποιοτητα χρωμάτων

EDIT: Υάρχει κι αυ΄το το DELL https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html#specs που έινια IPS και 75Ηζ, Η 1060 έτσι κι αλλίως πάνω από 75 hz σε παιχνίδι δεν νομίζω οτί πίανει

Edited by asder
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

12 hours ago, stavros said:

Η οθόνη τι χρήση θα έχει ? Από games τι gens παίζεις ?

Κυρίως gaming για ΜΟΒΑ και fps παιχνίδια π.χ. pubg, csgo, LoL, quake champions και σκέφτομαι μελλοντικά να καταπιαστώ με τίτλους όπως dark souls, assassin greed και παρόμοια παιχνίδια (αλλά όχι σε ultra settings κτλ... μιας και γλυκοκοιτάω μια GTX 1060). Για ταινίες δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο.. μια 24 είναι άψογη. Μιας και βλέπω σπάνια σε 720p ανάλυση.

 

Edited by RagSoul
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, RagSoul said:

 

Κυρίως gaming για ΜΟΒΑ και fps παιχνίδια π.χ. pubg, csgo, LoL, quake champions και σκέφτομαι μελλοντικά να καταπιαστώ με τίτλους όπως dark souls, assassin greed και παρόμοια παιχνίδια (αλλά όχι σε ultra settings κτλ... μιας και γλυκοκοιτάω μια GTX 1060). Για ταινίες δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο.. μια 24 είναι άψογη. Μιας και βλέπω σπάνια σε 720p ανάλυση.

 

144Hz

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως την εταιρεία gpu αν το μόνιτορ θα παίζει στα 144hz. To free sync & Gsync κάνουν συγχρονισμό των Fpars που πιάνει το Pc σου με τα framerates του monitor. Αν δηλαδή (χονδρικά) το pc πιάνει 85 φραπς τότε το μόνιτορ θα σου δείχνει συγχρονισμένα τα 85 φραπς, κλπ.

 

Σε 1080p τα μονιτορ που αναφέρεις δουλεύουν στα 144hz μόνο με display port.

 

19 minutes ago, RagSoul said:

Ναι αλλά δεν διαθέτω πάνω από 250e για οθόνη και οι περισσότερες τα ξεπερνούν. :(

 

20 euro παραπάνω έχουν τα samsung

https://www.skroutz.gr/s/12294349/Samsung-C24FG73.html

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα για να αναζητήσω σωστά οθόνη θέλω:

1. 144 hertz

2. Nα είναι ΤΝ πανελ αφου με νοιάζει περισσότερο το gaming κομμάτι.

3. Να υποστηρίζει: Displayport, HDMI, VGA (ποιό θα μου δώσει τα 144hertz ανεξάρτητα τι gpu έχω και Freesync-gsync... εδώ μπερδεύτηκα.. γιατί στα ξένα forums λεει ότι αν δεν είναι ίδια αυτά χάνεις fps).
 

π.χ. με geforce gtx 1060 έχω οθόνη με freesync 75hertz... θα έχω 75 hertz ναι ή όχι; Που πρέπει να το συνδέσω για να τα έχω.. displayeport; 

 

Σώστα;

 

Link to comment
Share on other sites

1. από 60hz σε 144 που πήγα είδα διαφορά στο smooth. Βέβαια στα ΑΑΑ games που παίζω δεν πιάνω τα 144fps. Θα πρέπει να θυσιάσω settings του game.

2. Τα ΤΝ είναι πολύ πιο οικονομικά. Αντίστοιχα IPS 144Hz έχουν πάνω από 400 νομίζω.

3. Το Displayport θα τρέχει το μονιτορ σε 144.

 

To freesync συνεργάζεται μόνο με AMD gpu ενώ το gsync μόνο με NVIDIA. Το μόνιτορ θα παίζει στα 144hz με την gtx 1060. Απλά τα frames (frames per second - fraps) που θα στέλνει το pc στο μόνιτορ ενδέχεται να είναι λιγότερα ή και περισσότερα από τα frames που θα δείχνει το μόνιτορ. Αποτέλεσμα το monitor να σου δείχνει δύο φορές και τρεις φορές π.χ. το ίδιο frame ή κάποιο frame θα χάνεται ή θα βλέπεις μισή οθόνη από ένα frame και η άλλη μισή θα δείχνει το επόμενο ή το προηγούμενο frame etc.

 

Δες και εδώ

 

Edit

To fast sync είναι καλή φάση, τσάμπα σου δίνει ένα smooth παραπάνω, αλλά δουλεύει καλά μόνο όταν τα fraps που δίνει το pc είναι 3πλάσια του framerate (hz) που δουλεύει το μόνιτορ. Δηλαδή αν έχεις 60hz monitor και game fraps 180 τότε το fast sync δουλεύει καλά, όσο μπορεί.

 

όλα τα παραπάνω (syncs) σου προσθέτουν και κάποια ms input lag.

 

Δες και αυτό με τη χτένα να καταλάβεις πως δουλεύουν. Ομοίως δουλεύει και το free sync

 

 

 

Επίσης, για το asus που αναφέρεις υπήρχε πατέντα να βάλεις g-sync, αλλά δεν ξέρω το κόστος.

 

https://rog.asus.com/articles/product-news/vg248qe-g-sync-upgrade-kit-now-available/

Edited by stavros
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2. Να' στε καλα με κατατοπίσατε άψογα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα ξεμππέρδεψα στο μυαλό μου (διάβασα διάφορα ψάχνοντας σε αλλα σαιτ και καταμπερδεύτηκα)!

 

Ευχαριστώ πολύ! You're the best! ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now