MetallicGR

3D printers: Έχετε χρησιμοποιήσει;

3D printers: Έχετε χρησιμοποιήσει;  

22 members have voted

  1. 1. 3D printers: Έχετε χρησιμοποιήσει;

    • Ναι τον δικό μου.
      3
    • Ναι έχω χρησιμοποιήσει φίλου.
      2
    • Έχω πάει σε κατάστημα για να μου εκτυπώσουν.
      1
    • Όχι αλλά θέλω!
      17
    • Όχι προτιμώ άλλες λύσεις όπως...
      0


Recommended Posts

Πλέον με έναν 3D printer μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, από ένα όμορφο μπρελόκ για τα κλειδιά σου μέχρι και καλύμματα για τη μητρική του PC σου! Πραγματικά τα πράγματα που μπορείς να παράξεις μέσα από την περιορισμένη επιφάνεια ενός 3D printer είναι ατελείωτα! Με την εξέλιξη μάλιστα και των υλικών που χρησιμοποιούνται από έναν 3D printer οι χρήσεις του έχουν αυξηθεί φτάνοντας και τον τομέα της ιατρικής με ελεγμένα υλικά για επαφή με ευαίσθητα σημεία του ανθρώπινου σώματος.

 

Δεδομένης της επιτυχίας των 3D printers που αναμφίβολα θα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια, εσείς έχετε χρησιμοποιήσει κάποιον για να εκτυπώσετε τη δουλειά σας - και αν ναι ποιόν;

 

 

33087594_2166420380064726_4512444571350728704_n.jpg.ea062a28a5ede9d53d69ab3dbcde328a.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dimitrios1971 said:

το σκεφτωμε και το θελω. Θελω ομως να μεγαλωσω λιγο ομως πρωτα το γραφειο

πάρε έναν 3d-printer και τύπωσε μία επέκταση για το γραφέιο :P 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μετράω πάνω από 3,5 χρόνια που έχω 3d εκτυπωτή και πρσφέρω υπηρεσίες 3d εκτύπωσης.

 

Τον αγόρασα μετά τη θητεία μου στο στρατό ως εργαλείο για modding. Για όσους δεν γνωρίζουν το build μου ITX Architecture είχε αρκετά 3d printed κομμάτια, έχω εκτυπώσει case accessories, covers, brackets και cable combs.

 

Η πρότασή μου για όσους ενδιαφέρονται για 3d εκτύπωση και εκτυπωτές, είναι πριν να ψάξουν για εργαλείο να ψάξουν το θέμα σχεδίων και προγραμμάτων σχεδιασμού.

 

Από εκεί και πέρα αν θέλετε προτάσεις για μηχανήματα, υλικά και άλλες συμβουλές, ανοίξτε thread εδώ στο forum και κάντε με tag για να το δω και σε ότι ξέρω από τα 3,5+ χρόνια εμπειρίας θα σας απαντήσω. Έχω FDM εκτυπωτή αλλά γνωρίζω αρκετά και για τις άλλες τεχνολογίες.

 

Σχετικό με 3d printing είναι και το OpenPC project που έρχεται σύντομα. (τώρα που έχω κάνει και πρόοδο στο θέμα οργάνωσης και video) Βέβαια μην κρατάτε και την αναπνοή σας για το σύντομα... :P

IMG_20180516_165852.thumb.jpg.78127812092c4f9e1eb60bfaeee381fd.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, asder said:

εγώ θέλω ένα pcb printer......?

 

Κάτι σαν αυτό θες δηλαδή; (για αρχή, γιατί τα πιο 3d προχωρημένα είναι υπό εξέλιξη-έρευνα ακόμα από όσο ξέρω)

IMG_20180317_035117.thumb.jpg.4f5f6ceda46b22f27c08c5b396d93e31.jpg

 

Αλήθεια χρησιμοποιείται στη σχολή καθόλου kicad σε κάποιο μάθημα; Όταν ήμουν εγώ σχετική άγνοια υπήρχε, αλλά δεν είχα και ανάλογες ροές για να ξέρω-είμαι σίγουρος.

Μίλησα, αλλά άργησα επειδή έφτιαχνα πράγματα στο blender σήμερα, μπας και προχωρήσουν τα project :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω αυτό https://www.ece.ntua.gr/gr/undergraduate/courses/79  

Quote

Εργασία σχεδίασης με εκτεταμένη χρήση εργαλείων CAD



επίσης εδώ http://circuits.ece.ntua.gr/cms/courses κάτω κάτω λέει για ενα αργαστηριο στο 5ο εξάμηνο το οπόιο δεν το βλεπω στο πρόγραμμα 

Edited by asder
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο 5ο είναι-ήταν σε απλή διάτρητη πλακέτα και καλό το εργαστήριο. Το πρόγραμμα όμως pSpice είναι για σχεδιασμό και simulation και δεν θυμάμαι αν μπορείς να βγάλεις σχέδιο με paths για milled pcb. Εγώ θυμάμαι να γουστάρω τις κολλήσεις, αλλά να χρησιμοποιούμε το 10% των δυνατοτήτων του SPICE. Αυτό της Η που έβαλες πρώτο ίσως να έχει και kicad. Αλλά ας μην φύγουμε πολύ offtopic.

Ξέχασα να αναφέρω (στην απάντησή μου για το thread) τον εκτυπωτή μου. Felix 3.0 kit που του έχω αλλάξει πλακέτα, τροφοδοτικό, επιφάνεια εκτύπωσης και κεφαλή (για καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης και για ησυχία). Να αναφέρω επίσης ότι κατά την γνώμη μου η τεχνολογία θέλει εξέλιξη σε υλικά, software-αλγορίθμους και καλύτερη design-to-print ροή, ενώ το hardware έχει εξελιχθεί ήδη σε πολύ καλό επίπεδο τα τελεταία χρόνια και δεν υπάρχει τρομερός χώρος για βελτίωσεις νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, GregEl said:

Στο 5ο είναι-ήταν σε απλή διάτρητη πλακέτα και καλό το εργαστήριο.

Τότε μάλλον έχει ενωθέι με το Εισαγωγικό Εργαστήριο Ηλεκτρονικής και Τηλεπικοινωνιών που είναι στο 3ο εξάμηνο που παραδίνεις μια πλακέτα για εργασία 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now