Thanos1

Αλλαγή καλωδίων Corsair 850HX Gold σε Sleeved ?

Recommended Posts

Ο  τίτλος  τα  λέει  όλα  αλλά να  εξηγήσω  λίγο ... θέλω  να  αλλάξω  τα  καλώδια  του  συγκεκριμένου  τροφοδοτικού  με  καλώδια  sleeved  τα  οποία  είναι πιό  εύκαμπτα  για  "περίεργα σημεία" και  δίνουν  και  ομορφιά .. το  τροφοδοτικό  που  έχω  Corsair HX850 Gold  είναι semi - modular  δηλαδή  τα  24Pin , 4+4 pin ATX12V/EPS12V , 6+2 pin PCI-E δέν είναι  αποσπώμενα ...  Τί  προτείνετε  να  πάρω ? ... Είναι  σωστό  να  βάλεις  επεκτάσεις  sleeved  παροχής  ρεύματος  τροφοδοτικού ?  ... Πρέπει  να  είναι  ίδιας  μάρκας  απαραίτητα ?  ... Και  τα  ρωτάω  αυτά  γιατί  έχω  βρεί στο  e-shop  αυτό -> https://www.e-shop.gr/bitfenix-alchemy-20-psu-cable-kit-bqt-series-sp10-black-red-p-PER.816924

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι επεκτάσεις δεν δημιουργούν προβλήματα. Τα bitnefix έχω και εγώ.

 

Μόνο αρνητικό είναι πως όταν πήγα να συνδέσω τα δύο 4pin  ATX12V, δυσκολεύτηκα με το ένα. Το ζόρισα λίγο, ενώ το μαμά 2Χ4pin του semi - modular PSU, έμπαιναν αβίαστα.

 

Είναι καθαρά θέμα connector του bitnefix. Αν δε βιαζόμουν και δεν είχε περάσει καιρός από την αγορά τους θα τα επέστρεφα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτυχες στη περίπτωση^. Έχω δοκιμάσει δύο τρεις τύπους από φθηνά κινέζικα και είχαν παρόμοια προβλήματα (το 1 στα 50 τύπου) αλλά με ικανοποιητική ποιότητα για τα χρήματά τους. Bitfenix έχω δοκιμάσει ένα σετ μαύρων sleeves (μυρίζουν ρούχο φούλ) δεν είχα ποτέ θέματα.

 

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο τι sleeves θα βάλεις. Ότι θες κάνεις. Αν είναι και πάρεις no name κοίτα καλού κακού μην έχουν κάνει κανένα λάθος στη συνδεσμολογία και σου κάψουν τίποτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MetallicGR said:

Έτυχες στη περίπτωση^. Έχω δοκιμάσει δύο τρεις τύπους από φθηνά κινέζικα και είχαν παρόμοια προβλήματα (το 1 στα 50 τύπου) αλλά με ικανοποιητική ποιότητα για τα χρήματά τους. Bitfenix έχω δοκιμάσει ένα σετ μαύρων sleeves (μυρίζουν ρούχο φούλ) δεν είχα ποτέ θέματα.

 

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο τι sleeves θα βάλεις. Ότι θες κάνεις. Αν είναι και πάρεις no name κοίτα καλού κακού μην έχουν κάνει κανένα λάθος στη συνδεσμολογία και σου κάψουν τίποτα.

Άμα  τα  noname κάνουν  τέτοια ...μου  φαίνεται  για  μην  έχω  προβλήματα  και  τσάφ τσούφ  από  το  πουθενά   θα  πάρω  original  corsair  και  όχι  επεκτάσεις  με άλλο  τροφοδοτικό  πχ  το  corsair  H850i  80+ Platinum  που  είναι  full  modular ... έλεγα  μήπως τα γλιτώσω  τα  επιπλέον  λεφτά ... αλλά  άμα  είναι  να  γλιτώσω  απο εκεί  και  μετά  να  έχω  άλλες  ζημιές  μεγαλύτερες  να  λείπει  καλύτερα ...

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stavros said:

Α, γιατί βλέπω να απορρίπτεται η λύση bitnefix και να υιοθετείται η πιο ακριβή.

Το  ζήτημα  εδώ  δέν  είναι  να  πάρεις  κάτι  πιό  ακριβό  μόνο  για  το  brand name .. αλλά  να  υπάρχει  λόγος ... δέν  θέλω  να κάψω  τίποτα  λόγω  κακής  συνδεσμολογίας  ή  connector  που  λές  πιό  πάνω ... γι' αυτό  λέω μήπως πρέπει να  πάρω της  " μαμάς "  εταιρίας .... δέν  ξέρω  μήπως  πρέπει  να  αποφύγω τις  επεκτάσεις  πχ 24pin -> 24pin -> μητρική  ??

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω πτι κατι θα εχει κακη συνδεσμολογι ,βεβαια ο Λουκας ισως απο κατι ξερει.
Το πιο πιθανο είναι να έχει πολυ μεαλο gauge στα καλώδια

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πιάσαμε και τα του πάχους (heh), να ξέρεις πως θα διαφέρει στα no name. Kράτα το στο νου σου στη περίπτωση που ασχοληθείς και με custom χτενάκια. 3mm είναι το πιο σύνηθες απ' ότι θυμάμαι. Στο review του κουτιού είχα χρησιμοποιήσει no name φτηνά sleeves με custom 3d printed χτενάκια με 3mm πάχος και είχαν σούπερ εφαρμογή. :hehe:

 

Το να φτιάξεις ένα καλώδιο από λάθος συνδεσμολογία είναι 5 λεπτά δουλειά. Το να βρεις ότι κάτι έχει συνδεθεί λάθος είναι πάλι εύκολο, απλά ακολουθείς τα καλώδια!

 

Εν τέλει πιστεύω ότι τα bitfenix ίσως είναι η πιο γρήγορη λύση για να μη περιμένεις από το εξωτερικό. Ή και το https://cablemod.com

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν θες να κάνεις εσύ sleeves και θες kit έτοιμα Bitfenix και cablemod είναι μια χαρά. Για ρεύματα-μήκος-διατομές-πάχος κλπ δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Υπάρχει αρκετός ποιοτικός έλεγχος στην παραγωγή τους και δεν χρειάζεται να ανησυχείς όπως για τις χειροποίητες επεκτάσεις ή ανταλλακτικά. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πέσεις στο 0,001% faulty crimped pin. Προσωπικά δεν θα άλλαζα τροφοδοτικό, πολύ κόστος για τροφοδοτικό που δεν χρησιμοποιείται σε push overclocking rig και να είναι connectors, διατομές και μήκος στα όριά τους. Τα branded kits είναι αρκετά κατά την γνώμη μου, αλλά δεν είμαι και κάποιος ειδικός.

 

Από την εμπειρία μου και από προσωπικό γούστο τα bitfenix που είναι paracord style ύφασμα και όχι πλαστικό δίχτυ όπως τα original corsair που έχω για το AX1200, είναι καλύτερα τα bitfenix. Αλλά εγώ έχω αγάπη με χειροποίητα paracord στα build μου, οπότε έχω προτίμηση-bias. Τύπου έχω μια εσωτερική φωνή σαν τον Κοντοπίδη που λέει "Paracord παντού ρε! Ουγκ! Αρτάνι ρε!" Προς το παρόν δεν μου έχουν γράψει φάρμακα για την φωνή :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, MetallicGR said:

Τώρα που πιάσαμε και τα του πάχους (heh), να ξέρεις πως θα διαφέρει στα no name. Kράτα το στο νου σου στη περίπτωση που ασχοληθείς και με custom χτενάκια. 3mm είναι το πιο σύνηθες απ' ότι θυμάμαι. Στο review του κουτιού είχα χρησιμοποιήσει no name φτηνά sleeves με custom 3d printed χτενάκια με 3mm πάχος και είχαν σούπερ εφαρμογή. :hehe:

 

Το να φτιάξεις ένα καλώδιο από λάθος συνδεσμολογία είναι 5 λεπτά δουλειά. Το να βρεις ότι κάτι έχει συνδεθεί λάθος είναι πάλι εύκολο, απλά ακολουθείς τα καλώδια!

 

Εν τέλει πιστεύω ότι τα bitfenix ίσως είναι η πιο γρήγορη λύση για να μη περιμένεις από το εξωτερικό. Ή και το https://cablemod.com

Μπορεί  να  αγοράσω  τίποτα  από  το  eu store του  cablemod  ... δέν  τους  ήξερα  αυτούς  ... πιστεύω  να  είναι  αξιόπιστοι  μήν κλαίω τα  λεφτά  άν  πάρω  κανένα  pro kit  set  για  corsair  ... δέν  πειστεύω  να  εδρεύουν  στο  ακρωτήριο της  καλής  ελπίδας ..?

πχ  https://eustore.cablemod.com/product/cablemod-pro-modmesh-c-series-axi-hxi-rm-cable-kit/

Τελικά  Λουκά  βάζεις  ή  δεν  βάζεις  extensions  σε  καλώδια  παροχής  ρεύματος  τροφοδοτικού γενικώς ( sleeve  ή  όχι )  τί  άποψη  έχεις  εσύ  που  στήνεις  και  ξεστήνεις  pc συνέχεια ?  .. Έγώ  προσωπικά   πού  στήνω  κάποιες  φορές  δέν  έχω  χρησιμοποιήσει  ποτέ  επεκτάσεις  σε  αυτά  τα  καλώδια .... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, GregEl said:

Εφόσον δεν θες να κάνεις εσύ sleeves και θες kit έτοιμα Bitfenix και cablemod είναι μια χαρά. Για ρεύματα-μήκος-διατομές-πάχος κλπ δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Υπάρχει αρκετός ποιοτικός έλεγχος στην παραγωγή τους και δεν χρειάζεται να ανησυχείς όπως για τις χειροποίητες επεκτάσεις ή ανταλλακτικά. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πέσεις στο 0,001% faulty crimped pin. Προσωπικά δεν θα άλλαζα τροφοδοτικό, πολύ κόστος για τροφοδοτικό που δεν χρησιμοποιείται σε push overclocking rig και να είναι connectors, διατομές και μήκος στα όριά τους. Τα branded kits είναι αρκετά κατά την γνώμη μου, αλλά δεν είμαι και κάποιος ειδικός.

 

Από την εμπειρία μου και από προσωπικό γούστο τα bitfenix που είναι paracord style ύφασμα και όχι πλαστικό δίχτυ όπως τα original corsair που έχω για το AX1200, είναι καλύτερα τα bitfenix. Αλλά εγώ έχω αγάπη με χειροποίητα paracord στα build μου, οπότε έχω προτίμηση-bias. Τύπου έχω μια εσωτερική φωνή σαν τον Κοντοπίδη που λέει "Paracord παντού ρε! Ουγκ! Αρτάνι ρε!" Προς το παρόν δεν μου έχουν γράψει φάρμακα για την φωνή :hehe:

Η  αλλαγή  τροφοδοτικού  έχει  ένα  κόστος  ... κανά  200 ευρώπουλα  αρκετά ... όπως  θα  διαβάσεις  και  στην  απάντηση  που  έστειλα  στο  Λουκά  αγχώνομαι  λίγο με  τις  επεκτάσεις σε  καλώδια  που  πάνε  από το  τροφοδοτικό  στην  μητρική ..?..

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Thanos1 said:

Η  αλλαγή  τροφοδοτικού  έχει  ένα  κόστος  ... κανά  200 ευρώπουλα  αρκετά ... όπως  θα  διαβάσεις  και  στην  απάντηση  που  έστειλα  στο  Λουκά  αγχώνομαι  λίγο με  τις  επεκτάσεις σε  καλώδια  που  πάνε  από το  τροφοδοτικό  στην  μητρική ..?..

 

Βρε μη φοβάσαι σου λέω :P
DSCN0275.thumb.JPG.26d62f97a74934d560416f75d1bb817c.JPG

DSCN0311.thumb.JPG.764a92997d0a04c0eebcdfda7595ec12.JPG

 

Πέρα από την πλάκα, αν αγχώνεσαι τόσο πολύ και θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου κάνε ότι νομίζεις εσύ καλύτερο και μην μας ακούς εμάς. Δικά σου είναι τα λεφτά και το σύστημα, δική σου απόφαση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, GregEl said:

 

Βρε μη φοβάσαι σου λέω :P
DSCN0275.thumb.JPG.26d62f97a74934d560416f75d1bb817c.JPG

DSCN0311.thumb.JPG.764a92997d0a04c0eebcdfda7595ec12.JPG

 

Πέρα από την πλάκα, αν αγχώνεσαι τόσο πολύ και θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου κάνε ότι νομίζεις εσύ καλύτερο και μην μας ακούς εμάς. Δικά σου είναι τα λεφτά και το σύστημα, δική σου απόφαση!

 Τι  θεότρελο modification  είναι  αυτό  ρε  σύ ?... όσο για  τα  λεφτά  που  λές  .. καλά  δέν  μου  περισσεύουν  κιόλας   ότι  γλυτώσω  καλό  είναι  .. μην  τα  πετάμε  από  το  παράθυρο  δύσκολα  βγαίνουν ... άμα  το  έχετε  τεστάρει  και  δεν  βγάζουν  προβλήματα  οι  επεκτάσεις  γιατί  να  μην  σας  ακούσω .... μάλλον θα  κάνω  ένα  test  drive  πρίν  πάω  για  άλλο τροφοδοτικό ...

Link to comment
Share on other sites

Τί υλικό sleeve από πλευράς αντοχής ( φθορές , ελαστικότητα ) και  αξιοπιστίας  είναι  καλύτερο να  επιλέξω  στο  cablemod  ,

ModMesh ( Nylon )  ή  ModFlex ( Paracord ) ??

 

Link to comment
Share on other sites

το Nylon εχει πιο έντονα χρώματα αλλα ειναι λίγο σκληρό το άλλο ειναι ευέλικτο αλλα λιγο πιο ξεθωριασμενα χρώματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αυτό ^. Βέβαια με τον κατάλληλο εσωτερικό φωτισμό, τα "ξεχωριασμένα" προσπερνώνται.

 

@Thanos1 για να απαντήσω στο παραπάνω, ναι βάζω extentions φουλ. :hehe:Σε κάθε case review μπαίνει έσω σε κάποιο καλώδιο. Τα κοιτάζω πρώτα όσο τα... χτενίζω για να δω για κανένα λάθος στη σύνδεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, asder said:

ακους τι λές ?

Καλά  μπορεί  να  το  έγραψα  λάθος .. βλέπω  και  μπάλα  ... ?..   Εννοώ  επειδή  είναι  φτιαγμένο   και  όχι εργοστασιακά  απο  τη  "μαμά" εταιρια  μήπως  επηρεάζεται  η  ταχύτητα  μετάδοσης ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now