RagSoul

My Gaming build - last notes

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Μετά από ψάξιμο και αδιάκοπες ερωτήσεις κατέληξα στο παρακάτω build:

AMD - Ryzen 3 2200G 3.5GHz Quad-Core Processor 

MSI - B350M PRO-VDH Micro ATX AM4 Motherboard

G.Skill - Aegis 8GB (1 x 8GB) DDR4-3000 Memory (μέσα στον χρόνο σκοπεύω να πάρω και μια δεύτερη αν ζορίζεται το μηχάνημα)

Samsung - 860 Evo 250GB 2.5" Solid State Drive

Cooler Master - MasterBox Lite 5 ATX Mid Tower Case

EVGA - 500W 80+ Bronze Certified ATX Power Supply

 

Είμαι μερικές μέρες πριν την τελική παραγγελία του συστήματος.

Αφού έρθει το σύστημα στα χέρια μου μετά από ένα μήνα μέσα στην διάρκεια του καλοκαιριού (Ιούνιο-Ιούλιο) θα έχω τον νου μου να πάρω και μια κάρτα γραφικών σε προσφορα ... Μια Geforce GTX 1060 3gb ή 6gb ανάλογα πάντα με τι χρήματα θα έχω διαθέσιμα.  Μέχρι τότε με την onboard GPU θα είμαι κομπλε για τα games που παίζω.

 

Μπορείτε να δείτε το παραπάνω build και να μου πείτε μια γνώμη... Θεωρείτε κάτι overkill ή μη-συμβατό;

Σε case είμαι μεταξύ MasterBox Lite 5 ή MasterBox MB600L μιας και τα 2 είναι αρκετά για μελλοντική αναβάθμιση.

Το μόνο που με απασχολεί είναι μήπως αλλάξω την μητρική σε κάτι που να μου δίνει την επιλογή να βάλω και μια PCI Card για wifi (αν και έχω μια wifi card με usb) π.χ. μια MSI B350 PC Mate αλλά δεν σκοπευώ να βάλω 2η κάρτα γραφικών.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1. Θα έπαιρνα από τώρα το σετ RAM 2Χ8Gb.

2. Επίσης, δεν ξέρω τι κάνεις με το pc, αλλά προσωπικά τον sata θα τον έκανα ή Nvme (+35 euro) ή 500Gb (sata / nvme).

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, FeelsBadMan said:

Το μόνο που θα άλλαζα, θα ήταν να πάω με τον 2400g, μια και τα παραπάνω threads, και higher clocks θα έκαναν το σύστημα περισσότερο snappy.

Νο money για κάτι καλύτερο... ^_^

 

12 hours ago, stavros said:

2. Επίσης, δεν ξέρω τι κάνεις με το pc, αλλά προσωπικά τον sata θα τον έκανα ή Nvme (+35 euro) ή 500Gb (sata / nvme).

Κυρίως gaming σε Low-medium settings και είναι ssd. Έχω ήδη 1 εξωτερικό δίσκο οπότε με τον ssd για αρχή θα είμαι ο.κ. και αν δεν ξεφύγω πολύ θα προσπαθήσω να αγοράσω 1Tb Toshiba με 40e. Υπολογίζω γύρω στα 450e  να στοιχίσουν όλα μαζί.

Edited by RagSoul
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RagSoul said:

Νο money για κάτι καλύτερο... ^_^

 

Κυρίως gaming σε Low-medium settings και είναι ssd. Έχω ήδη 1 εξωτερικό δίσκο οπότε με τον ssd για αρχή θα είμαι ο.κ. και αν δεν ξεφύγω πολύ θα προσπαθήσω να αγοράσω 1Tb Toshiba με 40e. Υπολογίζω γύρω στα 450e  να στοιχίσουν όλα μαζί.

Αν μπορούσες να βρεις ακόμη ένα 50άρι θα έκανε μεγάλη διαφορά, ειδικά για μελλοντικές αναβαθμίσεις για να μην χρειάζεται να πάρεις αναγκαστικά κάποιο πιο ισχυρό cpu, που να μην κάνει bottleneck τη gpu σου!

Επίσης λογικά θα δούμε και νέες κάρτες μέχρι το τέλος του καλοκαιριού  και από Nvidia και Amd, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις εαν το cpu σου θα κρατάει πίσω την gpu(τουλάχιστον με τον 2400g οι πιθανότητες θα είναι πιο μικρές)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2018 at 1:33 PM, FeelsBadMan said:

Αν μπορούσες να βρεις ακόμη ένα 50άρι θα έκανε μεγάλη διαφορά, ειδικά για μελλοντικές αναβαθμίσεις για να μην χρειάζεται να πάρεις αναγκαστικά κάποιο πιο ισχυρό cpu, που να μην κάνει bottleneck τη gpu σου!

Επίσης λογικά θα δούμε και νέες κάρτες μέχρι το τέλος του καλοκαιριού  και από Nvidia και Amd, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις εαν το cpu σου θα κρατάει πίσω την gpu(τουλάχιστον με τον 2400g οι πιθανότητες θα είναι πιο μικρές)

To 50αρι είναι για τον 2400g... Δεν ξέρω, θα δω σε 1 βδομάδα αν θα μπορέσω να βρω αυτό το extra 50αρι. Ίσως πάω σε μια οθόνη 75hertz με 150e και τα 50e απο κει να τα δώσω για 2400g.

π.χ. αντί για Dell SE2717H να πάω στην LG 24MP59G-P ή κάτι παρόμοιο.

Edited by RagSoul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now