kvaism

Τυχαίο freeze σε Ryzen PC

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, πριν από 2 μήνες έστησα ένα Ryzen σύστημα χωρίς να του πάρω κάρτα γραφικών(Είχα μια πολύ απλή R5 230 πάνω). Είχα κάνει fresh install τα Windows 10 και όλα λειτουργούσαν μια χαρά. Πριν απο 2 βδομάδες λοιπόν αγόρασα την κάρτα γραφικών,την εγκατέστησα και ταυτόχρονα τα windows έκαναν update στην 1803. Από τότε και μέχρι σήμερα ο υπολογιστής freezarei σε τυχαίες στιγμές, είτε είμαι σε παιχνίδι, είτε έχει πολύ load το σύστημα ή απλά κάνω ελαφρύ browsing. Κολλάει η εικόνα, δεν έχω έλεγχο ποντικιού και πληκτρολογίου και για να επανέλθει χρειάζεται restart. Σε μια περίπτωση που έβλεπα βίντεο ο ήχος συνέχισε να παίζει. Μπορεί να περάσουν 1-2 μέρες χωρίς να το κάνει αλλά μετά αρχίζει πάλι. Πριν το πάω στο μαγαζί που το αγόρασα προσπάθησα να δω χωρίς επιτυχία ποιό κομμάτι του υλικού μπορεί να ευθύνεται. Έχω τσεκάρει και τις θερμοκρασίες και η κάρτα πάει μέχρι 60 βαθμούς και γύρω στους 50 ο επεξεργαστής.

 

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει: 

  • Καθάρισμα προηγούμενων drivers με DDU και καθαρό install των τελευταίων της nVidia χωρίς GeForce Experience.
  • Εγκατέστησα τους chipset drivers της AMD και έβαλα το Ryzen powerplan μήπως τυχών βάζει idle κάποιους πυρήνες και δεν φτάνουν στο σύστημα καθώς και το Performance powerplan.
  • Έτρεξα memtest86+,prime95(για 1 ώρα τουλάχιστον),cinebench,MSI Kombustor, για να ζορίσουν το σύστημα και δεν freezare.
  • Έβγαλα τον 2ο σκληρό και άφησα μόνο τον SSD μέσα και πάλι τα ίδια.
  • Downgrade τα windows από την 1803 στην 1709.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας αν έχετε κάποια ιδέα για το πως να προσδιορίσω το πρόβλημα.

 

Τα specs του υπολογιστή είναι:

Μotherboard: ASRock AB350M Pro4
CPU:  Ryzen 5 1500X
RAM: Corsair Value Select 8GB DDR4-2133MHz 1 stick
PSU:
Corsair VS Series VS550
GPU: Palit 1050ti Dual OC 4GB
SSD: Toshiba OCZ TR-150(94% Health)

HDD: 500GB Western Digital WDC WD5000AAKS-007AA0
OS: Windows 10 Education 64-bit

 

Για ότι άλλο μπορώ να παραθέσω πείτε μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερός, γιατί το έχουν πάθει 2 φίλοι με την συγκεκριμένη μητρική! Θα σου πρότεινα να την αλλάξεις και να πάρεις κάποιας άλλης μάρκας στην ίδια τιμή, γιατί η συγκεκριμένη δεν τροφοδοτεί σωστά το cpu και οδηγεί σε freezes!

 

Γενικά μπορείς να το ψάξεις και αλλού, αλλά καλό θα ήταν να ζητήσεις από το κατάστημα να στην αντικαταστήσουν με κάποια άλλη μάρκα π.χ Msi, Asus !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kvaism said:

Είναι ενα κανονικό install των 10 απλά το key που έχω από τη σχολή είναι edu.

Ναι κατάλαβα απλά παίζουν 2 εκδόσεις (στην Ευρώπη) .

Τέλος πάντων αυτό που λέει ο feelsbad ίσως ισχύει , και φανερώθηκε με την καινούργια κάρτα γραφικών που ζητάει περισσότερο ρεύμα από την μητρική. Στείλε και κάνα Μάιλ στην εταιρεία , είναι εξυπηρετικοί εκεί στην ASRock

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το κατάστημα και είναι ενήμεροι για το πρόβλημα. Μου είπε να του την παω να την βάλει πάνω και μόλις του freezarei να με πάρει τηλ να πάω να πάρω πιστωτικό. Υπάρχει κάποια καλή να μου προτείνετε; Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now