gdp77

We Are Windows. You Will be Assimilated. Resistance is Futile.

Recommended Posts

Η αγάπη που τρέφω για τα windows και την MS γενικά είναι γνωστή τοις πάσι. Έχω πλέον κατορθώσει και χρησιμοποιώ linux κατά 95% της χρήσης του υπολογιστή μου και να γίνω πιο αποδοτικός σε κάθε πιθανό σενάριο χρήσης. Έχω επενδύσει βέβαια και τον απαιτούμενο χρόνο για να μάθω να χρησιμοποιώ σωστά και αποδοτικά λογισμικό ανοικτού κώδικα σε σημείο που πλέον μου προκαλεί "δυσανεξία" κάθε εφαρμογή κλειστού λογισμικού, όχι ιδεολογικά, αλλά γιατί απλά δεν έχω τη λειτουργικότητα που χρειάζομαι και έχω μάθει. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να το κατανοήσουν οι περισσότεροι εδώ μέσα που πιστεύουν μόνο στην "αλήθεια" των windows, του σπασμένου photoshop, ms office κ.ο.κ.

 

Δυστυχώς δεν έχω φτάσει στο σημείο να μην έχω εγκατάσταση win στον δίσκο μου. Λίγο το ΠΜΣ που παρακολουθώ και απαιτούσε για κάποια μαθήματα VS development και λίγο το PowerDirector για επεξεργασία video ήταν οι δυο σημαντικότεροι λόγοι για να διατηρώ ακόμα win εγκατάσταση. Τόσο στο laptop, όσο και desktop, λοιπόν, μπαίνω σε περιβάλλον win εξαιρετικά σπάνια πλέον με αποτέλεσμα να έχω μείνει πίσω στο θέμα των updates. Βρέθηκε λίγος χρόνος σήμερα και σκέφτηκα να μπω win στο laptop και να το αφήσω ανοικτό για να κατεβάσει και να εγκαταστήσει το 1803 update. Όσα θα περιγράψω στη συνέχεια βάζουν άλλο ένα λιθαράκι στον "τοίχο μίσους" για την MS.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν: sda1 και sda2 ανήκαν στα windows. sda6 ήταν το linux partition και υπήρχε και ένα swap partition στον δίσκο. Η διαδικασία boot ελεγχόταν από το GRUB2 που ήταν εγκατεστημένο στον MBR του δίσκου.

 

Ξεκινάει το windows update και η ώρα πέρασε παρακολουθώντας μουντιάλ, μέχρι που ήρθε η ώρα που το σύστημα ζήτησε restart. 1ο restart και φτάνει το update στο 15%, 2o restart και πάει μέχρι το 30% 3ο restart (ΈΛΕΟΣ!!!!) και μου κάνει disk check (wtf ???? ), 4ο restart και τρώω μαύρη οθόνη στο grub (grub rescue mode).... Μένω άφωνος.... Το να κάνει overwrite ο windows boot loader το grub θα το καταλάβαινα. Αλλά το να μπαίνω σε grub rescue mode, σήμαινε ότι κάτι είχε πάει πολύ στραβά... 

 

Μπουτάρω με ένα boot-repair-disk tool που είχα και επιλέγω αυτόματη επιδιόρθωση του grub. Τίποτα. 

'Ωρα να λερώσω τα χεράκια μου. Μπαίνω σε live linux mint και από κονσόλα πλέον πάω να ξαναπεράσω το grub. Και εκεί που πρέπει να κάνω mount το linux partition (sda6) για να εγκαταστήσω το grub, τρώω άκυρο;;;;; Ορίστε;;;; Τι έγινε; Ανοίγω gparted και βλέπω κάτι που δεν έχω αντικρίσει ποτέ ξανά (να 'ναι καλά η MS που το κατάφερε και αυτό):

 

1.png.95b2356baff9f42103ce943d5aeabe72.png

 

Αμέσως μετά το sda2 οι Borg (εμ συγνώμη, εννοούσα τα windows) δημιούργησαν το sda3 824MB και αντί να πάρουν τον χώρο από το sda2 (το κυρίως NTFS partition των win) το πήραν από τον χώρο που ακολουθούσε!!!! καταστρέφοντας το ext4 partition του linux (unallocated space πλέον). Δεν πίστευα στα μάτια μου!!!! 

 

Ευτυχώς που έχουν γνώση οι φύλακες και με το CloneZilla επανέφερα το image backup που είχα, στη συνέχεια από live περιβάλλον ξανασέταρα το grub και το σύστημα πλέον λειτουργεί κανονικά. 

 

Κατεβάζοντας αρκετά καντήλια, ξαναμπήκα win για να ολοκληρωθεί το update, οπότε και τα αγαπημένα μου win με περίσσιο θράσος μου πρότειναν:

 

2.JPG.fa35201e3ac94777fcc406552607888d.JPG

 

Γέλασα πικρά με την κατάντια της MS που  μυαλό δεν βάζει (ας όψονται τα εκατομμύρια κλειδωμένων θυμάτων) και αποφάσισα να γράψω το ημερολόγιο της περιπέτειάς μου για να διακωμωδήσω την κατάσταση.

3.gif.d9eb17dd27c68b74609e91fef3a9ff51.gif

 

Προφανώς η λογική της MS είναι "μας ανήκει ο δίσκος του χρήστη και μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε σε αυτόν ακόμα και έξω από το partition των windows ". Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει. Αν δεν είχα προνοήσει να έχω backup θα είχα χάσει δουλειά δεκάδων ωρών και μάλιστα χωρίς μια προειδοποίηση. Είναι απλά εγκληματική αμέλεια ( ;;;; ) των devs της MS. Μόνο malware κάνουν τέτοια πράγματα και άνετα κατατάσσω σε αυτή την κατηγορία τα windows 10
 

Edited by gdp77
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κάθε update και χειρότερα. Αντί να φτιάχνουν πράγματα, χαλάνε και αυτά που λειτουργούν ήδη. Τι περιμένεις όμως από ένα λειτουργικό που βάζει τους χρήστες να κάνουν το Testing (βλέπε insider)?  Ένας λόγος που μετέβη σε σύστημα HEDT είναι για να καταργήσω την εγκατάσταση των Windows τελείως από τον δίσκο και να μεταφερθούν σε VM στα linux. Τώρα τα Windows βρίσκονται μόνο στο VM, ανοίγουν μόνο όταν χρειάζεται, παίζουν με native απόδοση και δεν πρόκειται να πειράξουν ποτέ κάτι εκτός του VM Image. Θα σου πρότεινα από εδώ και πέρα, Windows ΜΟΝΟ μέσα σε VM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, klapeto said:

Κάθε update και χειρότερα. Αντί να φτιάχνουν πράγματα, χαλάνε και αυτά που λειτουργούν ήδη. Τι περιμένεις όμως από ένα λειτουργικό που βάζει τους χρήστες να κάνουν το Testing (βλέπε insider)?  Ένας λόγος που μετέβη σε σύστημα HEDT είναι για να καταργήσω την εγκατάσταση των Windows τελείως από τον δίσκο και να μεταφερθούν σε VM στα linux. Τώρα τα Windows βρίσκονται μόνο στο VM, ανοίγουν μόνο όταν χρειάζεται, παίζουν με native απόδοση και δεν πρόκειται να πειράξουν ποτέ κάτι εκτός του VM Image. Θα σου πρότεινα από εδώ και πέρα, Windows ΜΟΝΟ μέσα σε VM.

Για το desktop ήδη υπάρχει vm και κάνω τα πειράματά μου για να δω με  την απόδοση σε συγκεκριμένα workloads τι παίζει. Στο laptop (όπου συνέβησαν και όλα τα παραπάνω) είναι δύσκολο καθώς δεν υπάρχει η απαιτούμενη υπολογιστική ισχύς (cpu, ram κτλ). 

 

Αν ποτέ βρω τα χρήματα να μεταβώ σε σύστημα με τουλάχιστον 32gb ram, 16 πυρήνες και 1tb SSD, θα είναι no brainer η λύση που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα ήθελα και γω να μπορώ να έχω σαν main λειτουργικό τα linux. Όμως όταν το 90% των εφαρμογών που χρειάζομαι είναι στα windows, η σε mac, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Ακόμα και σε Vm, σε πολλά CaD προγράμματα το performance δεν είναι το ίδιο καλό, και το να τρέχεις όλα τα προγράμματα σε vm, φτάνεις στο σημείο να χρησιμοποιείς κατά κόρων πάλι τα windows, απλά από το περιβάλλον των linux.

To μόνο αρνητικό, που έχουν είναι το support από μεγάλες εφαρμογές, και όχι δεν υπάρχουν open source επιλογές που δεν σε κάνουν να συμβιβάζεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κειμενάκι :T:

 

Λυπάμαι πραγματικά για την κατάσταση. Ακούγοντας πολλά και διάφορα για το τελευταίο update αποφάσισα να απέχω και γω από τις ορδές που το εγκαθιστούσαν. Μόλις χθες το βράδυ και γω έχοντας τον κατάλληλο χρόνο αποφάσισα να ξετικάρω το "disabled" στο Windows Update και να το επιτρέψω να το κατεβάσει, έτσι για να λέω ότι είμαι ενήμερος :hehe:Εκ των προτέρων βέβαια, πάρθηκε Image της εγκατάστασης και αφαίρεση όλων των δίσκων που δεν έχουν καμία δουλειά με το update, κάτι που πλέον κάνω σε κάθε update αφού ο bootloader πήγαινε και τρίπωνε στον πιο αργό μηχανικό δίσκο και όχι στον SSD, εκεί που ήταν και το αρχικό partition της εγκατάστασης! That's right.

 

Κι εδώ επιβεβαιώνω τα τρία restarts όπου στο τελευταίο φορτώνει και τον driver της GPU για να έχεις το κατάλληλο acceleration όταν απενεργοποιείς οτιδήποτε έχει να κάνει με τη συλλογή δεδομένων για διαφημιστικούς σκοπούς με μεγάλη ταχύτητα! Όπως επίσης έκανε και δύο disk checks κατά την εκκίνηση σε έναν εσωτερικό δίσκο που είχα ταινίες και σειρές! Λόγω των παιχνιδιών βέβαια και των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ από το Adobe Cloud και το Steam/Origin και οτιδήποτε έχει να κάνει με τα reviews του site, είναι δύσκολη η μετάβαση σε οτιδήποτε άλλο. Η δύναμη της συνήθειας μερικές φορές είναι πιο δυνατή από αυτή της θέλησης ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2018 at 5:47 PM, MetallicGR said:

Κι εδώ επιβεβαιώνω τα τρία restarts όπου στο τελευταίο φορτώνει και τον driver της GPU για να έχεις το κατάλληλο acceleration όταν απενεργοποιείς οτιδήποτε έχει να κάνει με τη συλλογή δεδομένων για διαφημιστικούς σκοπούς με μεγάλη ταχύτητα! Όπως επίσης έκανε και δύο disk checks κατά την εκκίνηση σε έναν εσωτερικό δίσκο που είχα ταινίες και σειρές! Λόγω των παιχνιδιών βέβαια και των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ από το Adobe Cloud και το Steam/Origin και οτιδήποτε έχει να κάνει με τα reviews του site, είναι δύσκολη η μετάβαση σε οτιδήποτε άλλο. Η δύναμη της συνήθειας μερικές φορές είναι πιο δυνατή από αυτή της θέλησης ?

 

Για τα games θα συμφωνήσω. Είναι κάστρο απόρθητο των windows, για πολλούς λόγους. Κάποιο ποσοστό games είναι διαθέσιμο και για linux μέσω steam, αλλά δυστυχώς ακόμα και για αυτά τα games οι επιδόσεις είναι ελεεινές (να 'ναι καλά η nvidia).

 

Για το productivity θα διαφωνήσω. Οι εξελίξεις είναι ΡΑΓΔΑΙΕΣ στο linux και το λογισμικό που γίνεται διαθέσιμο και για Linux αυξάνεται καθημερινά με ρυθμούς που δεν προλαβαίνουμε να αντιλήφθούμε. π.χ. οι περισσότεροι επαγγελματίες youtubers δουλεύουν με adobe premiere. Τυχαία υπέπεσε στην αντίληψή μου το Davinci Resolve 15, ένα λογισμικό το οποίο πλέον θεωρείται καλύτερο από το premiere (χρησιμοποιείται ακόμα και στο post production ταινιών του holywwod) και είναι διαθέσιμο και για Linux. To εντυπωσιακό είναι ότι διατίθεται και ΔΩΡΕΑΝ (πλην 4k editing), καθώς η εταιρεία βγάζει λεφτά από το support και από τον επαγγελματικό εξοπλισμό που συνοδεύει το software. Το επίπεδο επαγγελματικού λογισμικού που πλέον είναι διαθέσιμο για Linux (και που μέχρι πρότινος ήταν windows/mac only) αυξάνεται με εκθετικούς ρυθμούς. Η Adobe θα προσαρμοστεί ή θα ψοφήσει. My  2 cents.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με την ενημέρωση του απλού user όμως νομίζω. Εγώ για το davinci resolve δεν ήξερα και ξεκίνησα με kdenlive ως editor και μετά "αναγκαστικά" πήγα σε adobe premiere. Για CAD υπάρχει ένα θέμα ακόμα και το Fusion 360 δεν νομίζω να έχει σύντομα όλα τα features στην browser έκδοση. Ευχάριστο πάντως το ότι η διάθεση software για Linux αυξάνεται και ευτυχώς στο 3d printing επειδή υπάρχει πολύ open source κομμάτι-ιδεολογία, πολλά πράγματα φτιάχνονται εξαρχής και για Linux.

 

Πάντως ότι περνάς-περνάμε από την Microsoft νομίζω είναι knee jerk reaction μιας εταιρίας που είναι πολύ μεγάλη για να αλλάξει εύκολα το επιχειρηματικό της μοντέλο για να επιβιώσει σε ανταγωνισμό με τους 4 καβαλάρηδες google, apple, facebook, amazon. Αυτό που θα λέγαμε "too big to change" αντί για το "too big to fail".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 5-10 χρόνια που εφαρμογές θα είναι web-based και cloud-based θεωρώ δεν θα υπάρχχει αυτός ο περιορισμός.

Ομως όπως έχει πει κι ο Linus Torvalds το πρόβλημα δεν είναι στις εφαρμογές είναι ότι τα Linux δεν έρχονται pre-installed και το 99% των χρηστών ακόμα και το λιγο ποσοστό που που μπορεί δεν θα κάτσει να κατεβάζει iso και να κάνει εγκαταστάσεις.

By the way ,για λόγους μαύρης μαγείας το cinebench με wine μου δίνει περι τους 70 παραπάνω πόντους σε linux :P 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now