andreas443

i7 8700k και θερμοκρασιες

Recommended Posts

Καλησπέρα αυτές τις μέρες άλλαξα τον 6700k και πήγα στον 8700k τον έχω σε μια Gigabyte Z370 Gaming 7 από υδρόψυξη έχω την corsair Η100i GTX

έκανα κάποια strees test και θα ήθελα να μου πείτε αν οι θερμοκρασίες είναι καλές αν είναι μέτριες γενικά πως τις βλέπετε και αν έχω πρόβλημα πως να τις διορθώσω, να αναφέρω ότι δεν έχω κάνει στον cpu τίποτα είναι stock και το σύστημα μου είναι αυτό τις υπογραφής.

Να αναφέρω ότι στην πρώτη φωτογραφία το test έγινε 4 το πρωί ενώ στην δεύτερη την επομενη μέρα το μεσημέρι στην δεύτερη φωτογραφία είχα θερμοκρασία δωματίου 28

από πάστα φοράω την Artic silver 5 και στο κουτί έχω 3 ανεμιστήρες μπροστά που μπάζουνε είναι Static Pressure στα 1550rpm και πίσω άλλον έναν ίδιο που βγάζει και πάνω έχω την υδρόψυξη που βγάζει πάλι αέρα

Σας Ευχαριστώ

 

1.jpg2.jpg

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, asder said:

Απόλυτα φυσιολογικές τις βλέπω ,βέβαια δεν μας λες αν εχεις κανει oc κτλ

Καλησπέρα το αναγράφω φιλε μου ότι ο cpu είναι stock δεν τον έχω πειράξει

αυτό που με προβληματίζει είναι αν τώρα που έχω στο δωμάτιο 28 βαθμούς έχω αυτή την θερμοκρασία στον cpu όταν θα πιάσει ζεστη και θα έχουμε 35-40 τι θα γίνει? μην έχω θέματα και τον κάψω πάνω σε κάνα Games

Link to comment
Share on other sites

Stock ρυθμίσεις με 100% load εκεί παίζει ~70C, ανάλογα και το cooler.

 

Ο δικός μου σε game απαιτητικό σε cpu (CoD WW2 + video capture) με Tambient ~ 35C @stock η Τmax = 71-72 C

 

Στα dirty 5GHz με Vcore 1.335, το cinebench μου το έβγαλε με Τmax = 77C, σε Τambient ~ 27C.

Τα παραπάνω με Cpu Cooler Noctua NH-U12s (P-P).

 

Δεν έχω κάνει άλλα stress tests, αλλά θα κάνω και θα ενημερώσω. Στόχος μου είναι Tmax < ~ 75 C σε Τambient ~ 27C και νομίζω πως με σωστές ρυθμίσεις τα 4,9 GHz είναι εφικτά με το cooler που διαθέτω. Ε, τώρα αν παίζει και καύσωνας θα το κατεβάζω.

 

Δεν είναι και το πιο δροσερό CPU και σε σχέση με τον 4core είναι λογικό να έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες λόγω περισσότερων cores και μεγαλύτερες συχνότητες.

 

Σε Tambient = 35-40 C θα σου ανέβει η θερμοκρασία του Cpu (λογικά περίπου + 2 C), αλλά αποκλείεται να καεί, θα αυξηθεί το cooling.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stavros said:

Stock ρυθμίσεις με 100% load εκεί παίζει ~70C, ανάλογα και το cooler.

 

Ο δικός μου σε game απαιτητικό σε cpu (CoD WW2 + video capture) με Tambient ~ 35C @stock η Τmax = 71-72 C

 

Στα dirty 5GHz με Vcore 1.335, το cinebench μου το έβγαλε με Τmax = 77C, σε Τambient ~ 27C.

Τα παραπάνω με Cpu Cooler Noctua NH-U12s (P-P).

 

Δεν έχω κάνει άλλα stress tests, αλλά θα κάνω και θα ενημερώσω. Στόχος μου είναι Tmax < ~ 75 C σε Τambient ~ 27C και νομίζω πως με σωστές ρυθμίσεις τα 4,9 GHz είναι εφικτά με το cooler που διαθέτω. Ε, τώρα αν παίζει και καύσωνας θα το κατεβάζω.

 

Δεν είναι και το πιο δροσερό CPU και σε σχέση με τον 4core είναι λογικό να έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες λόγω περισσότερων cores και μεγαλύτερες συχνότητες.

 

Σε Tambient = 35-40 C θα σου ανέβει η θερμοκρασία του Cpu (λογικά περίπου + 2 C), αλλά αποκλείεται να καεί, θα αυξηθεί το cooling.

Σε ευχαριστώ παρα πολύ μπορώ να κάνω κάτι ώστε να κατεβάσω και άλλο τις θερμοκρασίες πχ αλλάζοντας τα fan του κουτιού η ακόμα καλύτερα να αλλάξω υδρόψυξη και αν την αλλάξω πια να πάρω?

Πάντως είναι αρκετά πιο ζεστός από τον 6700k με την ίδια  υδρόψυξη πάντα σε σημείο που νομίζω ότι η υδρόψυξη που έχω δεν φτάνει για να τον ψύξη σαν να ζορίζεται κάπως έτσι εκτος και αν κάνω λάθος και όντως είναι θέμα cpu επειδή έχει παραπάνω πυρήνες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Για να βελτιώσεις τις θερμοκρασίες πήγαινε σε manual ρυθμίσεις bios και όχι σε auto που σου βάζει αυτό ότι ρεύμα θέλει.

 

Η υδρόψυξη που έχεις είναι σχετικά καλή και νομίζω πως σε καλύπτει εκτός αν θέλεις να είσαι σε 5GHz 24/7.

 

Προσωπικά ψάχνομαι και εγώ για υδρόψυξη (ΑΙΟ 360 μάλλον. Οι custom ξεφεύγουν από το budget μου), αφενός λόγω καλύτερων επιδόσεων , αφετέρου λόγω καλαισθησίας (αν και πολύ καλό cooler το Noctua μου κρύβει ένα μεγάλο μέρος της ΜΒ και πάει στράφι το πολύ καλό RGB που έχει η Gigabyte).

 

Είμαι μεταξύ Corsair H150i Pro RGB και Thermaltake Water 3.0 Riing RGB 360 και τείνω στο πρώτο.

 

Edit: Κρίμα που δε βγάζει η cooler master AIO 360.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stavros said:

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Για να βελτιώσεις τις θερμοκρασίες πήγαινε σε manual ρυθμίσεις bios και όχι σε auto που σου βάζει αυτό ότι ρεύμα θέλει.

 

Η υδρόψυξη που έχεις είναι σχετικά καλή και νομίζω πως σε καλύπτει εκτός αν θέλεις να είσαι σε 5GHz 24/7.

 

Προσωπικά ψάχνομαι και εγώ για υδρόψυξη (ΑΙΟ 360 μάλλον. Οι costum ξεφεύγουν από το budget μου), αφενός λόγω καλύτερων επιδόσεων , αφετέρου λόγω καλαισθησίας (αν και πολύ καλό cooler το Noctua μου κρύβει ένα μεγάλο μέρος της ΜΒ και πάει στράφι το πολύ καλό RGB που έχει η Gigabyte).

 

Είμαι μεταξύ Corsair H150i Pro RGB και Thermaltake Water 3.0 Riing RGB 360 και τείνω στο πρώτο.

κάποιος μου είπε να κάνω πους πουλ ξέρεις με πια φορα πρέπει να τα βάλω τα αλλα 2 εγώ την έχω πάνω και τα ανεμιστηράκια τα έχω από κάτω και βγάζουν αέρα τα από πάνω πως τα βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα έχεις. Το push - pull το λέει μόνο του. Αυτά που έχεις κάνουν push και τα άλλα 2 από πάνω θα κάνουν pull, δηλαδή και αυτά θα βγάζουν αέρα από το κουτί. Η ροή αέρα και των 2 set θα έχει την ίδια φορά, προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σχεδον το ιδιο setup με καποιες αλλες διαφορες (οπως πχ κουτι και ανεμιστηρες) και εχω αυτα σε idle και τα max ειναι κατα την διαρκεια gaming

Capture.JPG

Edited by stefpats
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stefpats said:

Εχω σχεδον το ιδιο setup με καποιες αλλες διαφορες (οπως πχ κουτι και ανεμιστηρες) και εχω αυτα σε idle :

Αυτά είναι stock (ρεύματα, ρολόγια) ?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, stefpats said:

Εχω σχεδον το ιδιο setup με καποιες αλλες διαφορες (οπως πχ κουτι και ανεμιστηρες) και εχω αυτα σε idle και τα max ειναι κατα την διαρκεια gaming

Capture.JPG

σε idle αυτή την στιγμή έχω τα ίδια με σένα σε game πρέπει να το κοιτάξω αλλα πρέπει να κατεβάσω κάποιο παιχνίδι πρώτα

λογικά stock είσαι για να έχουμε ίδιες θερμοκρασίες σε idle εε?

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, stavros said:

Για να βελτιώσεις τις θερμοκρασίες πήγαινε σε manual ρυθμίσεις bios και όχι σε auto που σου βάζει αυτό ότι ρεύμα θέλει.

 

Αυτό για αρχή.

 

Επίσης και το XMP τυγχάνει να επηρεάζει τις θερμοκρασίες σε μερικές πλατφόρμες. Το ιδανικότερο είναι να ρυθμίσεις όλα τα ρεύματα με το χέρι. Πχ vccsa 1.0V, vccio 1.0v και vcore όσο λιγότερο χρειάζεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός να εμπιστευτώ για OC στα 4.9-5.0 ? (από οπουδήποτε).

Asrock Taichi με 8700Κ και g.skill ripjaws v 3200 (με το xmp ενεργό). Δεκτό αν υπάρχει και κάτι για τις μνήμες (για manual ανέβασμα αν παίζει). Ψύξη η Corsair H150i pro rgb, όχι push-pull (δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο μελλοντικά).

 

ΥΓ: Έχω να ασχοληθώ με OC από εποχές αρχαίες, δεν ξέρω τι να πρωτοπροσέξω, αν και βλέπω δεξιά-αριστερά διάφορους ? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Έχει κάποια διαφορετικά πραγματάκια (ή τα λέει αλλιώς). Κοιτάζω κι αυτό. Σε μερικές μερούλες θα το δοκιμάσω :)

 

Το multi που έβαλα παραπάνω έχει όλες τις γνωστές μάρκες ΜΒ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι full σταθερός στα 4.9Ghz με offset mode, 1.3 cpu vcore.

Μνήμες τις άφησα σε xmp 1.35v@3200Mhz (16-18-18-38). Να προσπαθήσω να τις ανεβάσω ή να κάτσω στα αυγά μου; ? Όχι τίποτα τρελό, για 3400 ή 3466 έλεγα. Δεν ξέρω τα timings βέβαια που πρέπει να βάλω (για κάποιες τιμές είδα τα tutorials και που πρέπει να τις βάλω, καθώς και για voltages κλπ)

Edited by tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να κάνεις 3400 χωρίς να πειράξεις το πρώτο timing,  αλλά θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι chips έχεις. Μπορείς να το δεις με το thaiphoon burner. Μπορείς επίσης να μη μ' ακούσεις και να κάτσεις στ αυγά σου αφού δε θα δεις τρομακτικές διαφορές από τα 3200. :P

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now