stavros

Poll: Καρέκλα γραφείου έχετε;

Καρέκλα γραφείου έχετε;  

24 members have voted

  1. 1. Τι κοιτάζετε πρώτα κατά την επιλογή μιας καρέκλας;

    • Ομορφιά / Design.
      0
    • Άνεση / Ανατομία.
      15
    • Εργονομία / Features.
      0
    • Τιμή.
      3
    • Ποιότητα κατασκευής.
      0
    • Αντοχή.
      5
    • Άλλο.
      1


Recommended Posts

Τα δεινά της καθιστικής ζωής είναι αμέτρητα και σημαντικά, παχυσαρκία, παθολογικές καταστάσεις, μυοσκελετικά προβλήματα. Όμως αναγκαστικά αρκετοί από εμάς, ένα μεγάλο μέρος της ημέρας μας το περνάμε καθήμενοι. Η σωστή στάση του σώματος και το κατάλληλο κάθισμα είναι σε θέση να αμβλύνουν τις παραπάνω απειλές. Οι μελέτες που έχουν γίνει πάνω στο θέμα είναι αμέτρητες όπως και οι προτάσεις των κατασκευαστών καρεκλών γραφείου. Άλλες είναι φθηνές, άλλες αντέχουν στο χρόνο, άλλες υπόσχονται εργονομία, άνεση, ανατομικές, ποιότητα κατασκευής, ενώ άλλες φέρουν RGB φωτισμό. Στο χώρο της καρέκλας και γενικότερα του επίπλου, τα τελευταία χρόνια έχουν εισχωρήσει και οι μεγάλες εταιρείες hardware και περιφερειακών απευθυνόμενοι κυρίως στους λάτρεις των video games λανσάροντας πλέον τη κατηγορία "gaming chair". 

 

 

Φυσικά πριν την αγορά μιας καρέκλας αυτή θα πρέπει να πρώτα να δοκιμαστεί από τον χρήστη. Το τελευταίο όμως αποτελεί πονοκέφαλο για τους υποψήφιους αγοραστές, καθώς τα διαθέσιμα εκθεσιακά κομμάτια είναι πάρα πολύ λίγα. Έτσι, οι περισσότεροι καταφεύγουν στη λύση των reviews, είτε από σχετικά sites, είτε από προηγούμενους αγοραστές.

 


Σκοπός του σημερινού poll είναι να διευρύνουμε τις απόψεις μας πάνω στο θέμα "καρέκλα" μέσω των απόψεων και των εμπειριών των χρηστών, προκειμένου να βοηθηθούμε για την επόμενη καρέκλα μας. Το poll αποτελείται από δύο σκέλη: 

 

Α. Τι κοιτάζετε πρώτα κατά την επιλογή μιας καρέκλας;

 

Β. Εσείς ποια καρέκλα χρησιμοποιείται και πόσο ευχαριστημένοι είστε;

 

 

 

1.thumb.jpg.c7bc1bea5e8fa5d04729e9fa27aa1100.jpg

 

 

 

 

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια καρέκλα σε γραφείο και σπίτι, με μόνη διαφορά ότι αυτή στο σπίτι είναι υφασμάτινη.

 

Καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά δεν πιάνει το κεφάλι. Μοντέλο άγνωστο από Σκουροπουλος. Μέτρια ικανοποιημένος.

 

 

 

1.thumb.jpg.eebb39421c77366d5a91925ed8e37fcc.jpg

 

Edit:

Γενικά το πρώτο πράγμα που κοιτάω είναι να είναι αναπαυτική / ανατομική ώστε να μπορώ να κάθομαι για αρκετές ώρες χωρίς προβλήματα. Μετά πάω στην τιμή της και αν δεν μου κάνει πάω στην αμέσως φθηνότερη που πληροί την πρώτη προϋπόθεση. Μετά έρχονται η ομορφιά/design, ποιότητα κατασκευής (όσο πιάνει το μάτι μου) και τα features (3d arm-rests, tilt etc.).

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Του γραφείου είναι η gaming bucket του πλαισίου. Τρία χρόνια τώρα την χρησιμοποιώ και δεν έχει δείξει δείγματα φθοράς.

 

Το πρώτο πράγμα που κοιτάω όμως σε μια καρέκλα είναι η τιμή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IKEA Markus εδώ και 4 χρόνια και είναι η καλύτερη που έχω πάρει μέχρι στιγμής. Το δίχτυ στην πλάτη πολύ καλή ιδέα για τα ελληνικά καλοκαίρια.

 

Πιο παλιά στις εστίες είχα περάσει από μερικές φθηνές (70-100) από Πλαίσιο αλλά το ψεύτικο δέρμα δεν κράτησε πάνω από 3 χρόνια.

 

Γενικά τιμή κοιτάμε όλοι πρώτα νομίζω, αλλά ο λόγος που καταλήγουμε σε κάποια διαφέρει. Στην περίπτωση της markus που έχω τώρα, όταν κάθισα στα IKEA και χαλάρωσα κάνοντας πίσω την πλάτη μου άρεσε τόσο πολύ ο μηχανισμός και η άνεση και για αυτό την αγόρασα τελικά, όχι για την τιμή της. Βέβαια αν είχε πάνω από 200 θα το ξανασκεφτόμουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now